Dlaczego nauka języków jest tak ważna?

05.09.2017

Dlaczego nauka języków jest tak ważna?
Nauka języków

Nauka języków obcych zawsze odgrywała dość istotną rolę w życiu człowieka. Ale często powstaje pytanie, dlaczego warto się uczyć języków obcych? Chociaż zgodnie z historią albo legendą o wieży Babel kiedyś był jeden język i każdy mógł się porozumieć, ale później nastąpiły zmiany, co jest raczej pozytywne. Ludzie muszą się cały czas rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, polepszać pamięć i koncentrację. Nauka języków obcych jest najlepszą okazją posprzyjać własnemu rozwojowi. Robiąc postępy człowiek przechodzi na nowy poziom i z tego wynika niesamowite poczucie satysfakcji. Czujemy, że potrafimy coś zrobić i to jest znakomitą motywacją do kontynuacji pracy nad sobą. Oczywiście czasami bywa trudno. Każdy z nas jest częściowo leniuchem, ale trzeba walczyć z tym. Przecież chodzi o przyszłość. Trzeba inwestować w nią i zagwarantować sobie dobre miejsce w społeczeństwie i życiu zawodowym. W 21 wieku języki są koniecznością nawet, gdy nie masz z lingwistyką albo filologią nic wspólnego. Język jest przede wszystkim narzędziem. Z tym narzędziem możemy ruszać dalej. W tym artykułu chciałbym Państwu przedstawić wszelkiego rodzaju atuty znajomości języków obcych na zaawansowanym poziomie.

 

Pierwszą przyczyną są niewątpliwie studia zagraniczne, bo Polacy też mają tendencję wyjeżdżać dalej do bardziej rozwiniętych krajów europejskich, szczególnie do Niemiec Także znajomość przynajmniej angielskiego i niemieckiego się jak najbardziej przyda. Tam są prawie nieograniczone możliwości do rozwoju. Studiując na przykład w Niemczech można wyjechać na różne programy edukacyjne, kursy, szkolenia, wymiany studenckie, Erasmus+ itp. Jeśli chodzi o program Erasmus+, tutaj rekomendowałbym Państwu spróbować. Są określone kryteria, które trzeba spełnić. Są też ustalone terminy, których trzeba się trzymać. Ale jeżeli wszystko zorganizować, to można wyjechać na semestr lub dwa na studia zagraniczne, podszkolić język, dostawać stypendium od 300 do 500 Euro miesięcznie w zależności od kraju. W taki sposób można dostać niezależność, rozwijać się jako osobistość, zarobić pieniądze i zdobyć cenne doświadczenie.

Dlaczego nauka języków jest tak ważna?

Drugą przyczyną jest bez wątpienia praca. Każdy zawód w dzisiejszych czasach wymaga w wielu przypadkach nawet doskonalej znajomości jednego albo kilku języków obcych. To wszystko rzeczywiście zależy od branży. Ale bardzo często duże firmy współpracują z firmami za granicą, z którymi trzeba w jakiś sposób komunikować. Jeżeli powiedzmy pojawi się okazja założyć jakiś wspólny projekt i spełnić go razem, to trzeba się jakoś porozumieć. Kwalifikowany współpracownik dziś musi znać co najmniej angielski. Dlatego ostatnio jest tendencja bezpłatnych kursów nauki języków, które organizuje firma dla swoich pracowników. Szczególni, gdy chodzi o duże przedsiębiorstwa, które mają liczne kontakty handlowe z przedsiębiorstwami partnerskimi. Języki się też bardzo przydadzą w przypadku, gdy chodzi o dziedziny typu turystyki, agencji radiowej, wydawnictwa reklamy, rozrywek, badań naukowych itd.

 

Podróży są trzecią zaletą znajomości języków obcym na poziomie dobrym albo przynajmniej na komunikatywnym. W sposób komunikacji bezpośredniej z przedstawicielami pewnej kultury, można o wiele lepiej się z nią zapoznać i poczuć. Zarówno można się lepiej zapoznać z historią tego kraju, w którym odpoczywasz. Chodząc do muzeów rozumiesz tekst pisany lub nagranie w języku tego kraju, w którym się znajdujesz. Więc nie czujesz się obco wśród innych. To jest też czasami dość istotne, bo taki drobiazg jak poczucie samotności w społeczeństwie cudzym dla człowieka może popsuć wszystkie wrażenia o urlopie. Co więcej, znając język możesz porozmawiać z mieszkańcami tego obszaru i oni opowiedzą o takich miejscach, o których turyści nie mają żadnego pojęcia.

 

Można również się zapoznać z utworami malarskimi, literackimi, archeologicznymi oraz muzycznymi. Jasne, że tłumaczenie jest wystarczające, aby skojarzyć sens. Ale czy to tłumaczenie jest takie dobre? Czy potraficie ogarnąć wszystkie szczegóły, które zawierają te utwory. Ponieważ z doświadczenia pracy tłumacza wynika, że nie da się po prostu przetłumaczyć poszczególnych elementów, fragmentów, zdań, wypowiedzi itp. Psycholog z York University w Toronto Ellen Bialystok zauważył, że studenci języków obcych osiągają lesze wyniki w standardowych testach niż ich rówieśnicy, którzy posługują się tylko językiem ojczystym. Można spojrzeć na różnicy w przypadku rozwiązania zadań matematycznych, czytania i użycia słów. Czyli chodzi o to, że słownictwo nawet w języku ojczystym jest większe. Człowiek potrafi lepiej wyrazić myśli i jest bardziej kreatywny. Ale nie chodzi tutaj tylko o wiedzę. Ludzie, którzy się posługują językami obcymi oprócz ojczystego, potrafią lepiej rozwiązywać problemy codzienne lub życiowe, są bardziej elastyczni umysłowo oraz dadzą sobie radę na zmieniającym się świecie.

 

Badania z Uniwersytetu Chicago dowodzą również, że znajomość języków obcych kształci umiejętność podejmowania prawidłowych decyzji. Tutaj chodzi o przemyślenie i analizę sytuacji w dwóch językach. Wiadomo, że jeśli myślimy w języku ojczystym, częściej kierujemy się nie rozsądkiem, a emocjami. To jest właśnie problem, którego potraficie się pozbyć w przypadku znajomości języków obcych. W takim razie myślimy o sytuacji bardziej rzetelnie, patrzymy na nią z różnych stron.

 

Badania również pokazują, że osoby znające języki obce są bardziej otwarte. Oni potrafią szybciej nawiązać kontakt z nowym człowiekiem, skoro myślą w kilku językach. Jak już wspomniałem, nasze zachowywanie się często zależy od języka w którym mówimy. Jeśli chodzi o język ojczysty, w większości wypadków nie stosujemy rozsądku, tylko emocji. Natomiast w języku obcym popatrzymy na sytuację ze strony bardziej praktycznej. W taki sposób da się łatwiej załatwić konflikt.

 

W razie znajomości języków obcych również możemy więcej dowiedzieć się o sobie, stać się bardziej pewnymi siebie. Można też pozbyć się niektórych wątpliwości, obaw. Człowiek szybciej decyduje się na coś.

 

Oczywiście, można opanować języka ojczysty na bardziej zaawansowanym poziomie, bo trzeba sprawdzać znaczenia słów, więc ta umiejętność też się rozwija. Bo jeśli chodzi o tłumaczenie, to trzeba dobrze panować nad językiem polskim, aby to wyglądało pięknie.

 

To są przyczyny, z których wynika, że wysiłki jednak się opłacą. Polecam zacząć naukę języków obcych już teraz i nie przekładać to każdy raz na jutro. Później będą owoce!

Oceń wiadomość