Długopis, drukarka, ksero...i bilet miesięczny? Co się przyda studentowi na uczelnie

09.09.2019

Długopis, drukarka, ksero...i bilet miesięczny? Co się przyda studentowi na uczelnie
Kształcenie wyższe

Uniwersytet to jest drugie państwo ze swoimi regułami. Zrozumieć to po szkole bywa trudne. Tutaj nikt nie przypomina, że jutro będzie sprawdzian, nie próbuje wpływać na wyniki w nauce, nie wystawia oceny w dziennikach, nie oferuje zorientować się w temacie poza godzinami lekcji... Tu jest tylko student i system, w którym trzeba nauczyć się żyć: brać na siebie odpowiedzialność, w odpowiednim czasie kontrolować datę złożenia sprawozdań i referatów, samodzielnie przygotować się do sesji i skutecznie zdawać egzaminy. Całe życie zamienia się ciekawą podróżą, a każdy semestr staje nowym poziomem! I tylko od ciebie zależy, jak wyjdziesz z tej gry: pełen siły i inspiracji, lub rozczarowany i przygnębiony. 

Dla prawidłowego startu należy zaopatrzyć się przede wszystkim wewnętrzną odpornością ducha! No i zadbać o to, aby nauka była bardziej komfortowa. W tym celu należy zaopatrzyć się rzeczami, bez których studiowanie będzie przynosić tylko kłopoty. Tak, tak, chodzi o tych samych cyrklach, bez których wizyta lekcji z trygonometrii będzie przypominać piekło! No a poza cyrklami trzeba jeszcze dużo wszystkiego... A co to jest? Czytaj!

Lista niezbędnych rzeczy studenta

Specjalność determinuje wiele. I nawet listę rzeczy! Filolog nie obejdzie się bez słownika, a inżynier – bez zbioru formuł. Ale są rzeczy, które są potrzebne do nauki na każdej specjalności.

Lista niezbednych rzeczy studenta

Materiały biurowe

Zeszyty (najlepiej na 48 arkuszy), długopisy, markery w różnych kolorach i notatniki— wszystko to są obowiązkowe rzeczy, które powinny być z tobą na każdej lekcji. Nie musisz zbierać cały piórnik, jak w szkole, z różnymi markerami! Doskonale nadają się 2-3 markery w różnych kolorach, które pomogą wyświetlić ważne części w notatkach, 2-3 długopisów też wystarczy.

Wygodny plecak lub torebka

Wszystkie dziewczyny, wstąpiwszy na uniwersytet, marzą rozstać się z nienawistnym plecakiem, kupić sobie modną torebkę. Jeśli wraz z torebką zawsze chcesz nosić siatkę, wtedy wybieraj! A jeśli chcesz chodzić na uniwersytet z rozładowanymi rękami, to zadbaj o ergonomicznej torbie. Nie musi to być plecak, ale tam musi zmieścić się folder A4, kilka zeszytów, długopisy, telefon i portfel.

Technika

Jeśli podczas uczenia się zawsze ci wystarczało tabletu lub potężnego smartfona, a referaty pisałeś na komputerze rodziców, to nadszedł czas, aby dostać swój komputer! Nie musi to być procesor z dużą ilością pamięci. Nadaje się laptop lub nawet netbook. Trzeba będzie pracować w edytorach tekstowych, szukać wiele informacji w sieci, robić różne prezentacje, a może nawet będziesz musiał opanować specjalistyczne programy komputerowe, które są potrzebne do pracy w twojej specjalności. Kupić laptop w tym zakresie będzie wygodniej, bo można go zawsze zabrać ze sobą do biblioteki lub na wykłady.

Dobrym zakupem będą drukarka i ksero. Kupować pojedynczo tą technikę jest dość drogo, ale można kupić 3 w 1: skaner, drukarka i ksero. Mieć takiego pomocnika w domu, znaczy zaoszczędzić w ciągu 5 lat studiów na uniwersytecie znaczną sumę pieniędzy, którą można wydać na ksero i wydruki.

Lampa

Tak, tak. Ta zwykła lampa. Wydawało się, że o tym nawet nie warto mówić! Jednak wielu studentów zaniedba daną poradą. Uwierz, na ciebie czeka jeszcze nie jedna bezsenna noc. I snu w niej nie będzie, nie tylko ze względu na studenckie imprezy, ale i z powodu pracy dyplomowej, przygotowanie do seminariów i konferencji. A dla tego aby pracować w nocy, zadbaj o dobrym oświetleniu!

Dziennik

To może być zwykły notatnik, gdzie będziesz zapisywać wszystkie niezbędne informacji: rozkład wykładów, datę terminów złożenia referatów, podręczniki, które trzeba znaleźć w bibliotece. O wiele łatwiej mieć jeden dobry notatnik, niż ciągle pisać wszystko na małych kartkach i gubić ich.

"Gdzie student będzie żyć, i na kogo się uczyć?", – rzeczy, które są potrzebne lokalnemu i wyjeżdżającemu studentowi

Dobrze, gdy uniwersytet jest tuż pod twoim domem. Ale, niestety, to się zdarza bardzo rzadko. W zasadzie trzeba codziennie jeździć na drugi koniec miasta, a nawet przenieść się do większego. W związku z tym, każdy student, w zależności od miejsca jego studiów musi mieć tą listę niezbędnych rzeczy.

Na przykład, lokalnemu studentowi trzeba będzie kupić bilet miesięczny na transport publiczny. To będzie o wiele bardziej ekonomiczne, niż płacić codziennie za przejazd. Oprócz tego będą także przydatne:

 1. e-książka, aby wykorzystywać czas w drodze efektywnie;
 2. pendrive;
 3. abonament do biblioteki miejskiej.

sa potrzebne studentowi

Wyjeżdżającemu studentowi też warto zastanowić się nad tym, gdzie kupić bilet miesięczny, bo nawet akademik nie zawsze jest w pobliżu uniwersytetu. Dla prawidłowego zagospodarowania występuje potrzeba mieć wiele innych rzeczy:

 1. naczynia kuchenne (naczynia, garnki);
 2. pościel;
 3. sezonowe rzeczy, które trzeba będzie zabrać ze sobą z domu.

Oprócz tych czynników, należy również wziąć pod uwagę i specjalność, na którą się student zapisał. Dla lekarzy obowiązkową rzeczą będzie szlafrok, dla chemików – szlafrok i czepek, dla tłumacza – wszelkiego rodzaju słowniki językowe (w tym elektroniczne), a dla projektanta – programy komputerowe. Słowem, wszystkie te indywidualne punkty trzeba brać pod uwagę, bo nie ma tego samego zestawu rzeczy, który można by było stosować się do wszystkich kierunków i uczelni!

Top 5 lifehacków od doświadczonych studentów

 • Na początku roku akademickiego bądź pierwszym kto idzie za podręcznikami

Wiele studentom pierwszego roku wydaje się, że podręczniki się nie przydadzą! Ale to nie jest tak. Dobrze mieć w domu pod ręką słownik lub podręcznik filozofii. Nie musisz go nosić na uniwersytet, ale przygotowania do wykładów to znacznie ułatwia. Ale, niestety, rzeczywistość jest taka, że podręczników często brakuje. I jeśli pójdziesz do biblioteki pierwszym – na pewno wydadzą ci literaturę!

 • Siadaj na pierwsze rzędy

Ci, którzy siedzi na ostatnich ławkach, często źle słyszą informacje wykładowcy, zwłaszcza, jeśli lekcja odbywa się w dużej sali. Postaraj się zająć pierwsze i średnie rzędy, aby usłyszeć jak najwięcej przydatnej informacji.

 • Seminarium jest dobrą możliwością wykazać siebie

Zapamiętaj główną zasadę: siedzą na wykładach, a pracują na ćwiczeniach. Na wykładach słuchasz, zapisujesz informację, wiedzę, które przydadzą się na seminarium. A na ćwiczeniach aktywnie zaczynasz dialog z nauczycielem, bronisz swoją pozycję w jakimś temacie, pokazujesz aktywność. Co to daje? Cenne punkty do automatycznego zaliczenia egzaminu! Regularnie otrzymując punkty, można zdobyć odpowiednią sumę i nie iść na egzamin.

 • Wcześniej zaczniesz — skończysz bez problemów

To dotyczy wszystkiego: napisania sprawozdań, referatów i pracy dyplomowej. Im wcześniej zaczniesz pracować nad tymi zadaniami, tym szybciej zdasz je. Wszyscy, którzy w ostatniej chwili oddają pracy, często dostają niskie wyniki. Pomyśl o tym!

 • Postaraj się zaprzyjaźnić z zespołem od pierwszych dni

Kiedy obok ciebie są przyjaciele, to znaczy, że nie będzie problemów z nauką! Oni podzielą się podręcznikiem/długopisem/zeszytem, pomogą rozwiązać trudne zadanie. Ale, jeśli nastawisz przeciwko siebie grupę, to potem będziesz mieć kłopoty!

Studiowanie w uniwersytecie jest etapem nowym, ale ciekawym. I przygotować się trzeba na wszystkich frontach! Ale jeśli podejdziesz do przygotowania odpowiedzialnie, wtedy żadnych przeszkód na drodze nie będzie! Wal śmiało i wszystko się uda!

Oceń wiadomość

Ranking: 5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Inne wiadomości:

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

Moc Modelowania Matematycznego w Inżynierii: Od Teorii do Praktyki

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak inżynierowie są w stanie zaprojektować najbardziej skomplikowane struktury?

Autor: Jakub M.

Czy istnieją pewniaki maturalne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieją "pewniaki maturalne" z biologii? Czy można przygotować się do tego egzaminu znając tylko kilka najważniejszych zagadnień?

Autor: Aleksandra P.

Podbijanie świata matematyki: Skuteczne strategie nauki

Matematyka niejednokrotnie stawia przed nami nie lada wyzwanie. Zarówno jej piękno, jak i trudność, kryją się w tej samej rzeczywistości: logicznej strukturze i precyzyjności.

Autor: Jakub M.

Tajemnicze i fascynujące: W pogoni za liczbami pierwszymi

Matematyka jest pełna fascynujących tajemnic, które od wieków porywają umysły badaczy. Na czele tej listy zagadek stoi niewątpliwie kwestia liczb pierwszych.

Autor: Jakub M.

Jak się uczyć angielskiego skutecznie będąc słuchowcem, wzrokowcem lub kinestetykiem?

Zapraszam do przeczytania bloga.

Autor: Eryk P.