W obecnych czasach, aby uzyskać dobrą pracę ważne jest wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Kiedyś ukończenie szkoły wyższej pozwalało na uzyskanie dobrej posady, lecz teraz nie wystarczy. Z tego powodu już na etapie studiów, młodzież stara się połączyć pracę z nauką. Motywuje ich do tego wiele rzeczy. Jednym z nich jest chęć zdobycia wiedzy praktycznej, która od razu będzie wykorzystywana w pracy. Inne osoby natomiast będą się kierować chęcią usamodzielnienia się od rodziców - chodzi tu w głównej mierze o sytuację finansową. Niektórych motywuje zła sytuacja materialna, ponieważ życie w obcym mieście z dala od rodziny jest ciężkie, a utrzymanie, jak i finansowanie studiów jest kosztowne. Łączenie pracy ze studiami nie jest łatwym zadaniem i wymaga dużego poświęcenia, ale jest to możliwe i wiele osób sobie z tym świetnie radzi. Przede wszystkim trzeba mieć chęci i silną motywacją do osiągnięcia sukcesu.
Jaki tryb pracy najlepszy dla studenta?
Tryb pracy, na jaki mogą się zdecydować osoby, które chcą pogodzić pracę wraz z nauką, zależy przede wszystkim od nich samych i ich możliwości. Dla studentów, którzy podjęli naukę w trybie wieczorowym bądź weekendowym (zaocznym), będzie dużo łatwiej znaleźć pracę. Mogą podejmować pracę od poniedziałku do piątku w pełnym wymiarze godzin. Osoby uczące się w trybie stacjonarnym (dziennym), będą miały trochę większy problem ze znalezieniem pracy. Wtedy głównie są dyspozycyjni tylko w weekendy, bądź wieczorami. To oczywiście spowoduje, że ich zarobki będą dużo niższe niż w przypadku pełnego etatu. Należy również podkreślić, że takie rozwiązanie jest korzystne w przypadku szkół państwowych. Nie płaci się za studia więc to, co zarobią, mogą przeznaczyć na inne wydatki. W przypadku szkół wieczorowych bądź weekendowych same czesne za studia są dość wysokie. W obecnych czasach bardzo popularna jest praca zdalna lub z elastycznymi godzinami pracy. Nie wymaga ona pojawiania się codziennie w pracy, a wykonywać ją można z każdego miejsca oraz kiedy tylko się chce - wystarczy dostęp do internetu. Ten rodzaj pracy jest korzystny dla obu rodzajów studiów dziennych i zaocznych. Pozwala on na dostosowanie grafiku do swojego planu zajęć. Warto również zaznaczyć, że na studiach można podjąć praktyki czy staże. Taka możliwość nie zawsze daje osiągnięcie zarobków, ale umożliwia zdobycie wiedzy praktycznej, która jest niezwykle potrzebna. Wykorzystanie jej może się przydać w przyszłości. Osoby decydujące się na podjęcie pracy zarobkowej wraz ze studiami, muszą być świadome, że taka praca nie koniecznie będzie wymarzonym zajęciem, ale na pewno pozwoli się rozwinąć. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszych artykułów na portalu BUKI.
Gdzie szukać ofert pracy dla studentów?
Ofert pracy można szukać na różne sposoby. Obecnie głównym sposobem jest przeglądanie portali z ogłoszeniami, gdzie można znaleźć szeroki wybór pracy dla studentów. Do głównych wyszukiwarek ogłoszeń możemy zaliczyć:
- students.pl
- pracuj.pl
- olx.pl
- gumtree.pl
- praca.dlastudenta.pl
- różne grupy znajdujące się na Facebook
Studenci mogą również zwrócić się do biur karier. Funkcjonują one przy uczelniach i specjalizują się w doradztwie zawodowym, które opiera się na udostępnianiu materiałów pomocnych w samodzielnym tworzeniu swojej kariery. Biuro uzyskuje oferty pracy, praktyk, czy staży. Na bieżąco są udostępniane na stronie internetowej, w swoich gablotach przy biurze lub informatorach. Oczywiście nie trzeba opierać się na poszukiwaniu ofert pracy tylko w ten sposób. Można również osobiście udać się do konkretnych firm, zostawiając tam swoje CV. Kolejnymi sposobami jest szukanie pracy wśród swoich znajomych (być może w firmie, gdzie pracuje znajoma osoba, szukają nowych pracowników - z polecenia często łatwiej znaleźć zatrudnienie), a nawet wystawienie własnego ogłoszenia. Może to przynieść dużo szybsze skutki. Warto również skorzystać z Urzędów pracy, targów pracy i prezentacji firm czy Agencji pośrednictwa pracy.
Praca dla studenta - gdzie szukać pracy?
Osoby poszukujące pracy, nie zawsze mogą znaleźć zajęcie związane ze swoim kierunkiem studiów, a potrzebują pieniędzy. Mogą wtedy łatwo znaleźć pracę w innej branży, która nie wymaga doświadczenia. Poniżej przedstawione zostaną najpopularniejsze zawody, jakie można podjąć w trakcie nauki:
- Gastronomia - jest to jedno z bardziej popularnych zajęć dodatkowych, gdzie znalezienie oferty nie powinno sprawić kłopotu. Ważne w podjęciu takiej pracy jest komunikatywność, kultura osobista i kontakt z ludźmi. Natomiast najważniejszą rzeczą, jaka jest wymagana przez pracodawcę to aktualna książeczka sanepidowska. Praca nie jest uznawana za lekką, ale pensja wraz ze zdobytymi napiwkami może być wystarczająca do samodzielnego utrzymania się.
- Copywriting - polega na tworzeniu tekstów, jak na przykład artykułów na bloga, tekstów na strony internetowe czy opisów artykułów do sklepów internetowych. To praca idealna dla studenta, nie wymaga określonych godzin pracy, ani pojawiania się w biurze. Wystarczy wykonana praca na czas. Trzeba jednak posiadać odpowiednie predyspozycje.
- Praca w recepcji - można podjąć takie zajęcie w wielu hotelach, hostelach czy innych obiektach oferujących ofertę noclegową, ale nie tylko. Recepcja jest prawie w każdym większym biurze. W większych miastach znajdują się biurowce, w których funkcjonuje nawet kilkanaście firm, które poszukują właśnie osób młodych pełniących funkcję recepcjonistów. W salonach piękności, siłowniach, parkach rozrywki czy w centrach medycznych można także znaleźć tego typu zajęcie. W wielu przypadkach wiąże się z 12-godzinnym trybem pracy.
- Korepetycje - mogą się odbywać w domu uczącego lub ucznia. Samemu można dostosować, w jakie dni i w jakie godziny mają się odbyć zajęcia. Jest to zajęcie bardzo elastyczne czasowo oraz umożliwia szlifowanie danej tematyki przy dobrych zarobkach.
- Opieka nad dziećmi - zajęcie trudne i bardzo odpowiedzialne, które coraz bardziej cieszy się większą popularnością
- Call center - bardzo popularna forma pracy wśród studentów, która nie wymaga doświadczenia. Ważna jest otwartość oraz dobra komunikacja z ludźmi. Zarobki opierają się przede wszystkim na wynikach, co daje dużą motywację.
- Inwentaryzacje, wykładanie towarów - zajęcie, które wymaga dyspozycyjności kilka dni w miesiącu, co umożliwia dostosowania do planu zajęć. Do zadań należy przede wszystkim spis towarów oraz wykładanie go na półki. Nie wymaga to specjalnych umiejętności czy doświadczenia.
- Sprzedawcy - studenci mogą zatrudnić się w sklepie spożywczym, odzieżowym czy drogerii. Przy takim zatrudnieniu godziny pracy są w dużym stopniu elastyczne, ponieważ są dostosowywane do innych pracowników. Często wystarczy się jedynie z nimi dogadać.
Na sam koniec warto zaznaczyć, że pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów. Taka osoba przychodząca do pracy ma świeży umysł, wiele nowych pomysłów, nową energię. To wszystko może przyczynić się do rozwoju firmy. Dodatkowym argumentem jest to, że koszty zatrudnienia studenta są dużo niższe, niż w przypadku osoby po studiach.