Umiejętne posługiwanie się angielszczyzną to nie tylko bogaty zasób słownictwa, znajomość zasad gramatyki, poprawna składnia czy odpowiednie do kontekstu stosowanie idiomów. W procesie przyswajania języka angielskiego istotną rolę zawsze odgrywa także fonetyka, a więc zarówno znajomość właściwych angielskiemu dźwięków, jak i też poprawna wymowa. Akurat w tym aspekcie, angielski okazuje się znacznie trudniejszy od niektórych języków, które mają bardziej złożoną gramatykę: wymowa w hiszpańskim, włoskim czy nawet portugalskim nie nastręcza uczniom aż tylu problemów.
Jak więc najskuteczniej poznawać zasady wymowy oraz ćwiczyć wymowę w języku angielskim? Na pewno nieocenioną pomocą będą w tym zakresie korepetycje z języka angielskiego. Obszerny katalog ofert lekcji prywatnych możesz znaleźć w katalogu serwisu BUKI. Profesjonalny korepetytor zawsze sam dysponuje wycyzelowaną, bliską perfekcji wymową, którą ćwiczył przez lata swoich doświadczeń z językiem angielskim.
Dlaczego warto ćwiczyć wymowę?
Wbrew temu, co niekiedy mówi się na temat doszlifowanej wymowy, wcale nie jest to przede wszystkim czy też wręcz wyłącznie kwestia tzw. szpanu. Oczywiście, osoby mówiące po angielsku z doskonałym akcentem i bez zająknięcia się wymawiające nawet najtrudniejsze zbitki głosek, niekiedy działają na nas onieśmielająco, i może właśnie tutaj leży źródło owego stereotypu.
Tak naprawdę, poprawna, wyćwiczona wymowa ma przede wszystkim walory praktyczne, i jest ich naprawdę całkiem sporo. Przede wszystkim, kiedy wymawiany wyrazy poprawnie o wiele łatwiej jest nas zrozumieć. Wpływa to na odbiór naszych kompetencji językowych, ale też czyni konwersację szybszą i bardziej efektywną; nie musimy na przykład powtarzać tej samej rzeczy, ponieważ nasz interlokutor nas nie zrozumiał. Oszczędzimy sobie również zjawiska polegającego na unikaniu używania wyrazów czy głosek, które są dla nas trudne do wymówienia. Z tej perspektywy, poprawna wymowa jest więc po prostu kwestią ekonomii języka.
Na tym jednak nie koniec. O ile nie należymy do grona osób dwujęzycznych, posługiwanie się językiem obcym (w tym wypadku angielskim) będzie dla naszego umysłu bardziej wymagające i bardziej męczące, niż mówienie po polsku. Kiedy nasza wymowa jest daleka od doskonałości, w trakcie konserwacji nasz umysł musi skupiać się na jeszcze jednym czynniku: oprócz samego procesowania naszych myśli na język angielski, dobierania słów, dbałości o składnię, musimy dodatkowo koncentrować się także na tym, aby poprawnie wymówić komunikat. Z oczywistych względów, jest to o wiele bardziej nużące, niż sytuacja, kiedy wymawianie wyrazów i fraz jest dla nas całkowicie automatycznie i, w trakcie mówienia, w ogóle nie musimy dodatkowo skupiać się na tym aspekcie.
I wreszcie last but not least: deficyty w zakresie wymowy mogą stanowić dodatkowy stresor. Część z nas jest obdarzona naturalną pewnością siebie, i nie ma żadnych problemów z mówieniem w języku obcym, nawet robiąc przy tym błędy leksykalne, gramatyczne, fonetyczne itd. Dla innych jednak sama świadomość, że wymówi się coś w sposób niepoprawny, może generować stres, który jeszcze dodatkowo potęguje się, kiedy widzimy/słyszymy, że nasz rozmówca nie zrozumiał i np. prosi o powtórzenie jakiegoś wyrazu czy całego zdania.
5 sposobów na poprawę wymowy w języku angielskim
Po pierwsze: metoda shadowing
Metoda shadowing to jedno z najprostszych a jednocześnie najbardziej efektywnych sposobów w zakresie doskonalenia wymowy. W dużym skrócie: shadowing to odsłuchiwanie krótkich fragmentów wypowiedzi, a następnie powtarzanie ich na głos tak, aby możliwie jak najbardziej zbliżyć się do oryginału. Możemy w tym celu korzystać np. z fiszek do nauki języka angielskiego, które mają dołączoną płytę CD z nagraniami wszystkich zwrotów/fraz.
Po drugie: mówienie na głos i odsłuchiwanie swoich wypowiedzi
Tutaj chodzi przede wszystkim o to, abyśmy usłyszeli swoją własną wymowę. Pomaga to w określeniu czy też “wyczuciu”, w jakim miejscu robimy błąd. Jeżeli ktoś ma odpowiednio dużo samozaparcia, może nagrywać, odsłuchiwać, i znowu nagrywać ten sam fragment aż do uzyskania perfekcji. Jest to czasochłonne, ale wysoce efektywne.
Po trzecie: korzystanie z jakościowych słowników języka angielskiego online
Czasami (zwłaszcza na początkowych etapach nauki) naszym pierwszym problemem nie jest artykulacja jako taka: niekiedy zwyczajnie nie wiemy, w jaki sposób należy wymówić dany wyraz. Dawniej trzeba było uczyć się tego z książek: na początku podręczników do nauki samodzielnej języka angielskiego (a zwłaszcza francuskiego) zawsze znajdowały się objaśnienia fonetyczne, gdzie obok istniejących w języku angielskim zbitek głosek podawano ich transkrypcję fonetyczną na język polski.
Obecnie, na szczęście, możemy korzystać z o wiele bardziej zaawansowanych narzędzi. Dobre e-słowniki języka angielskiego nie tylko pokażą nam znaczenia danego wyrazu, ale też pozwolą odsłuchać jego poprawne brzmienie.
Po czwarte: oglądanie filmów/seriali z angielskimi napisami
Ta opcja jest aktualnie powszechnie dostępna: właściwie każdy z głównych serwisów streamingowych pozwala nam włączyć napisy w języku angielskim. Pod względem samego mechanizmu kognitywnego, uczenie się wymowy z filmów czy seriali przypomina metodę opisaną powyżej, a więc korzystanie ze słowników online. Różnica polega na tym, że w tym wypadku możemy odsłuchiwać nie tylko oderwane wyrazy, ale całe zdania, wraz z ich naturalną intonacja czy wreszcie akcentem typowym dla danej odmiany geograficznej języka angielskiego. Możemy więc dodatkowo “profilować” naukę fonetyki pod kątem tego z spośród wielu angielskim akcentów, który chcielibyśmy nabyć (np. charakterystyczny, twardy akcent bostoński usłyszymy w serialu “Ray Donovan”, zaś akcent brytyjski w jego odmianie arystokratycznej może stanowić dla nas wzór np. w “Downton Abbey”).