Jak nauczyć się chemii online?

10.09.2020

Jak nauczyć się chemii online?
Edukacja szkolna
Świat nauki
Nauczania zdalne

Chemia należy do znienawidzonych przez wielu uczniów przedmiotów ścisłych. Co ciekawe, często miłością do niej nie pałają też osoby radzące sobie nieźle z matematyką. Dlaczego? W chemii oprócz logicznego rozumowania i podążania za ciągiem przyczynowo skutkowym (co jest istotą matematyki) należy posiadać niemałą wiedzę teoretyczną. W jaki sposób efektywnie połączyć te dwa aspekty? Innymi słowy, jak zrozumieć chemię i stać się przykładnym uczniem bio-chema? Rozważymy to w poniższym artykule.

 Jak nauczyć się chemii online?

Nauka chemii – realne zainteresowanie przedmiotem

W efektywnej nauce przedmiotu – czy to na poziomie gimnazjum, liceum, czy w okresie, kiedy studia są najważniejsze – niesamowicie istotne jest zainteresowanie ucznia przedmiotem. Jest to często aspekt traktowany przez nauczycieli po macoszemu. Niestety, ciężko z zapałem podchodzić do materiału, który zwyczajnie wydaje się nieatrakcyjny, nieprzydatny i oderwany od rzeczywistości. Zadajmy sobie jednak pytanie: Czym jest chemia jako nauka? Czy nie dokładnie czymś odwrotnym? Czy chemia nie opisuje w piękny sposób otaczającego nas świata i zmian w nim zachodzących? Dlatego właśnie w tym, jak łatwo uczyć się chemii, bardzo pomoże nauczyciel prowadzący zajęcia w ciekawy sposób, z wykorzystaniem mnóstwa doświadczeń chemicznych i przykładów z życia codziennego.

 

Chemia wokół nas. I dla nas

Mimo że nauka chemii w szkole może wydawać się nudna i nie przydatna, wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby przekonać się o jej użyteczności. Warto uświadomić sobie, że tak naprawdę nasz świat zbudowany jest z atomów i cząsteczek, których badaniem i manipulacją zajmuje się właśnie chemia. Jednak zjawiska chemiczne spotykane na co dzień są mało ekscytujące. Zastanówmy się jednak, co jest bardziej widowiskowe!

Niejeden z nas widział nagrania w Internecie, kiedy to ludzie podziwiali gwałtowne zjawisko chemiczne zachodzące przy zetknięciu mentosów z napojami gazowanymi. Studenci w szczególności bywają zaznajomieni z chemicznymi sztuczkami z napojami wyskokowymi. Na juwenaliach królują psikusy w postaci uderzania w wierzch butelki z piwem po to, by momentalnie wzburzyć znajdujący się w środku płyn. To wszystko też zjawiska chemiczne!

 Jak nauczyć się chemii online?

Chemia za darmo online, na własną rękę

Oczywiście rozbudzenie zainteresowania przedmiotem to tylko początkowy element procesu nauki. Niezbędnym krokiem jest faktyczne przyswajanie wiadomości i łączenie ich w sensowną całość. Niektórym uczniom wystarcza uczęszczanie na lekcje chemii w szkole, zaś inni czują po nich niedosyt informacji lub niezrozumienie tematu. Warto wtedy sięgnąć po materiały w Internecie, które uzupełnią brak wiedzy. I co ważne, są całkowicie darmowe!

Portal, który w szczególności przemówi do uczniów klas podstawowych, to Superkid. Jest to świetne uzupełnienie lekcji szkolnych, ponieważ materiał na portalu obejmuje ciekawe zestawy ćwiczeń i interesujące artykuły dotyczące chemii.

Jeśli szukamy portalu bardziej interaktywnego, z mnóstwem lekcji wideo i dodatkowych materiałów, warto zajrzeć na stronę PanBelfer. Informacje przedstawiane na portalu są odpowiednio dobrane dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Nie możemy w kontekście nauki online zapomnieć o maturzystach! Niełatwo jest zrozumieć chemię w liceum, szczególnie w klasie o profilu chemiczno-biologicznym. Warto więc zasięgnąć pomocy z zewnątrz. Z zasobów Internetu polecić można PaniąOdChemii. Oprócz bycia korepetytorką autorka portalu udostępnia kursantom mnóstwo materiałów przydatnych do powtórek przed maturą.

Bardzo wartościowym portalem popularyzującym wiedzę o chemii jest znany w szczególności studentom KhanAcademy. Serwis założony przez amerykańskiego popularyzatora nauki Salmana Khana udostępnia za darmo wideolekcje i materiały do ćwiczeń z przeróżnych dziedzin, w tym też z chemii. Mimo że z portalu korzystają najczęściej studenci, początkowe materiały w każdym dziale są odpowiednie również dla młodszych uczniów.

 Jak nauczyć się chemii online?

Korepetycje online – chemia podstawy i chemia na maturze

Czasami nauka na własną rękę bywa niewystarczająca w przypadku chemii. Wpisywanie w wyszukiwarkę fraz takich jak „chemia jak zrozumieć” nie przyniesie wymiernych efektów, kiedy jesteśmy pogubieni na nadmiarze informacji albo cierpimy na ich niedomiar. Warto w takim przypadku skorzystać z korepetycji online. W szczególności wypada zwrócić na to uwagę, kiedy matura za pasem! Doświadczony korepetytor z pewnością podpowie, jak się uczyć do matury z chemii. Wytłumaczy również materiał, który na własną rękę wydaje się zbyt trudny do przyswojenia.

Gdzie zaś szukać dobrego korepetytora? Należy skorzystać z bazy nauczycieli, takiej jak choćby Buki. Proces poszukania korepetytora może wydawać się z początku karkołomny. Dlatego polecamy zapoznać się z artykułem „Jak poprawnie wybrać korepetytora?”. Informacje w nim zawarte z pewnością rozjaśnią wiele wątpliwości.

Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu:Jak nauczyć się chemii. Kilka korzystnych rad

Autor:

Oceń wiadomość