Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Jak nauczyć liczyć dziecko?

17.06.2022

Jak nauczyć liczyć dziecko?
Dla rodziców
 1. Nauka liczb dla dzieci - dlaczego warto?
 2. Jak nauczyć dziecko liczyć?
 3. Nauka liczenia dla 3 latków
 4. Nauka liczb przez zabawę
 5. My jako rodzice w dzisiejszym świecie przykładamy dużo uwagi do nauki i rozwoju dziecka. Słyszymy z różnych źródeł, że naukę języka obcego najlepiej jest rozpocząć od pierwszych miesięcy życia, a wczesna nauka matematyki poprawia umiejętności logicznego myślenia, co w przeszłości przekłada się np. na umiejętności programowania. Bez wątpienia tak jest. Pamiętajmy jednak, że dzieci są tylko dziećmi. Trzeba dbać o ich rozwój, ale nie ponad wszystko. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć nieco więcej o nauce liczenia dzieci. Pamiętajcie jednak, że na naukę pociechy (zwłaszcza kilkulatków) kiedyś na pewno przyjdzie czas - nie należy zmuszać dziecka do nauki, a sama nauka ma być tylko dobrą zabawą.

  Nauka liczb dla dzieci - dlaczego warto?

  Naukowcy są co do tego zgodni - nauka liczb i liczenia stymuluje mózg dzieci. Pewnie o tym nie wiecie, ale jest naukowo udowodnione, że każde niemowlę ma zdolności matematyczne (mowa tutaj o zdolnościach wrodzonych). Co więcej, udowodniono, że ich mózg ma rozwinięte struktury, które są odpowiedzialne za abstrakcyjne myślenie i analitykę. Niestety, co jest dla nas bolesne - z wiekiem te zdolności maleją. Rozpoczyna się to w okolicach 3 roku życia naszych pociech. Właśnie dlatego przez wiele osób jest to najleszy moment na naukę liczenia. Pozwala na utrzymanie wrodzonych możliwości poprzez ćwiczenie (oczywiście w formie zabawy). Mowa tutaj nie tylko o zabawach logicznych, ale stricte matematycznych - związanych z liczeniem. 

  Przedstawimy Wam teraz największe zalety nauki matematyki dla dzieci do 9 roku życia:

  • przeciwdziała zanikowi wrodzonych zdolności matematycznych;
  • rozwija wrodzone zdolności matematyczne;
  • zwiększa inteligencję;
  • trenuje myślenie operacyjne;
  • pozytywnie wpływa na pamięć;
  • pobudza wyobraźnie;
  • zapobiega niechęci do nauki matematyki;
  • ułatwia szybkie rozwiązywanie problemów;
  • ułatwia liczenie w pamięci;
  • stymuluje mowę, słuch i nawet wzrok.

  Jak nauczyć dziecko liczyć?

  Skoro wczesna nauka liczenia ma tyle zalet, to od czego zacząć naukę? Na początek chcemy tylko przypomnieć, że nasze pociechy wchłaniają wiedzę wszystkimi zmysłami - chłoną informacje niczym gąbka. W związku z tym, że nasz świat kręci się wokół matematyki, maluchy od najmłodszych lat samoistnie zaczynają interesować się liczeniem. Nie ma sensu katować dzieci siedzeniem nad książkami i pokazywaniem im liczb. Odpowiednio zainteresowane same zaczną pytać i chcieć wiedzieć więcej. Naukę najlepiej rozpocząć w czasie codziennych czynności, np. podczas gotowania. Taka prozaiczna czynności, jak odmierzanie produktow czy dzielenia kawałków na części - np. masła i dodanie kilku części do ciasta. Jest to nie tylko nauka gotowania (co chyba wszystkie dzieci uwielbiają), ale także liczenia.

  Miesiące, dni tygodnia, godziny i minuty to również matematyka w życiu codziennym. Za pomocą kalendarza możecie odliczać dni i miesiące do ważnych wydarzeń, np. wakacji czy spotkania z dziadkami. Kolejny sposób i to sposób, który chyba uwielbiają wszystkie dzieci, to nauka na monetach - które dziecko nie lub zbierać pieniędzy do skarbonki? Wspólnie możecie policzyć, ile jest monet w portfelu, czy nawet poznać poszczególne cyfry. W przypadku bardziej zaawansowanych zadań (chodzi tu raczej starsze dzieci niż 3-4 latki, można zadawać pytania typu “Ile jednogroszówek jest w dwudziestu groszach?”). Starsze dzieci mogą również próbować samodzielnie odliczyć pieniądze potrzebne do zapłacenia za zakupy - jest to nie tylko nauka matematyki i liczenia, ale także samodzielności i odpowiedzialności. Podczas wprowadzania dzieci w świat matematyki najważniejsza jest otwartość rodziców. Szukajcie matematyki w życiu codziennym. Wasza pociecha w ten sposób nawet się nie spostrzeże, że umie liczyć do stu, czy rozumie działanie ułamków (np. że zostały 3 z 4 kawałków pizzy, czyli ¾). Wprowadzajcie matematykę na każdej płaszczyźnie życia - gdzie tylko możecie. Liczcie, ile jest kawałków pizzy, odmierzajcie, ile łyżek mąki zmieści się w szklance, czy liczcie, ile minut zostało do przyjazdu autobusu.

  Nauka liczenia dla 3 latków

  Skupmy się teraz na 3 latkach. Maluchy w tym wieku zaczynają rozróżniać poszczególne cyfry i litery. Oprócz tego nadal są zainteresowane nauką w sposób naturalny - są po prostu ciekawe świata, zadają pytania i chcą wiedzieć coraz więcej. Pewnie większość (o ile nie każdy) trzylatek ogląda bajki. Zamiast bajek można włączyć piosenki, a w zasadzie klipy, które wprowadzają dziecko w świat liczb. Dużo propozycji takich piosenek znajdziecie na platformie Youtube, np. piosenka (z filmikiem) Śpiewających Brzdąców i „Jeden, dwa i trzy”. Trzylatki będą sprawnie przyswajać liczby. Liczenie możemy również wprowadzić poprzez oglądanie i czytanie książeczek. Seria, którą można dowolnie modelować i czytać na tysiące różnych sposobów to “Ulica czereśniowa”. Polecaną książką jest również „Jeden, dwa, trzy” z serii „Akademia Mądrego Dziecka”. Nie zapominajcie również o nauce liczenia w trakcie budowania z klocków - klocki to nie tylko dobra zabawka do nauki liczenia, ale także rozwijania umiejętności przestrzennego i logicznego myślenia.

  Nauka liczb przez zabawę

  Przejdźmy jednak do najważniejszego - jak uczyć dzieci liczb przez zabawę? Możliwości mamy bardzo dużo. Musimy tylko dać się porwać kreatywności. Zobaczcie sami:

  • Nauka tzw. “mimochodem” inaczej mówiąc “przy okazji”. Sposób ten sprawdza się podczas wykonywania codziennych czynności. Możemy go wdrażać na niemal wszystkich płaszczyznach życia - policzyć, ile kupujemy jabłek w sklepie, ile widzimy piesków w parku czy ile dzieci bawi się w piaskownicy.
  • Nauka poprzez wierszyki i książeczki - na rynku obecnie znajdziemy całą masę książeczek, które ułatwiają naukę liczenia oraz samych liczb.
  • Nauka podczas zabawy - układacie samochody, bawicie się w przedszkole? Policzcie, ile samochodów jest na ulicy czy ile lalek jest na zorganizowanym przez Was przyjęciu w dziecięcym pokoju.
  • Nauka podczas grania w gry planszowe - każdy rzut kostki to kolejna okazja do liczenia.

  Jak widzicie matematyka i liczenie otacza nas z każdej strony. Tak naprawdę dziecko może nie zauważyć, że właśnie się uczy liczenia. Wystarczy zamienić to w zabawę lub traktować, jako czynności dnia codziennego. Pamiętajcie jednak, że nawet takie maluchy można zapisać na rozmaite zajęcia dodatkowe. Z ofertą możecie się zapoznać na stronie BUKI.Autor:

Oceń wiadomość

Nauka liczb - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto nauczyć dziecko liczb?

  Naukowo udowodnione, że każde niemowlę ma zdolności matematyczne (mowa tutaj o zdolnościach wrodzonych). Co więcej, udowodniono, że ich mózg ma rozwinięte struktury, które są odpowiedzialne za abstrakcyjne myślenie i analitykę. Niestety, co jest dla nas bolesne - z wiekiem te zdolności maleją.

Czytaj więcej na BUKI

Jak nauczyć dziecko liczyć?

Na początek chcemy tylko przypomnieć, że nasze pociechy wchłaniają wiedzę wszystkimi zmysłami - chłoną informacje niczym gąbka. W związku z tym, że nasz świat kręci się wokół matematyki, maluchy od najmłodszych lat samoistnie zaczynają interesować się liczeniem. Nie ma sensu katować dzieci siedzeniem nad książkami i pokazywaniem im liczb. Odpowiednio zainteresowane same zaczną pytać i chcieć wiedzieć więcej.Czytaj więcej na BUKI

Jak uczyć liczb przez zabawę?

Nauka tzw. “mimochodem” inaczej mówiąc “przy okazji”. Sposób ten sprawdza się podczas wykonywania codziennych czynności. Możemy go wdrażać na niemal wszystkich płaszczyznach życia - policzyć, ile kupujemy jabłek w sklepie, ile widzimy piesków w parku czy ile dzieci bawi się w piaskownicy.

Czytaj więcej na BUKI