Matematyka dla dzieci

03.06.2019

Matematyka dla dzieci
Edukacja szkolna
Dla rodziców

Streszczenie 

 1. Czy matematyka dla dzieci jest trudna? 
 2. Jak samodzielnie zrozumieć matematykę i pomóc dziecku z zadaniami?
 3. Jak można zrozumieć matematykę od podstaw?
 4. Jak sprawić, żeby matematyka była ciekawa dla dziecka?

Czasami dzieci zmuszają się do nauki szkolnej, bo niektóre przedmioty są dla nich za trudne. Jednym z tych przedmiotów jest matematyka. Gdy nauka odbywa się stopniowo, czyli kiedy uczeń przechodzi od prostych do trudnych tematów, matematyka może stać się ciekawa. Na temat tego, jak uczyć się matematyki od podstaw, istnieje dużo informacji. Przyczyną tego jest praktyczna konieczność wykorzystywania wiedzy matematycznej w życiu codziennym. Ciężko sobie wyobrazić, jaki tryb życia prowadziłby człowiek, gdyby nie umiał liczyć lub mierzyć odległości. Istnieje twierdzenie, że matematyka oraz muzyka są uniwersalnymi językami Wszechświata. Dlatego bez znajomości danej nauki chyba nie da się poznać tajemnic świata.

Jak napisał Roger Bacon: Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.

 

CZY MATEMATYKA DLA DZIECI JEST TRUDNA?

Tak naprawdę nauka matematyki nie jest tak trudna, jak się wydaje. Najważniejsze jest odpowiednie nastawienie. Należy zadbać, aby w poprawny sposób zacząć proces edukacyjny. Niektórzy z pewnych powodów boją się tej dyscypliny. Często wydaje się, że matematyka to prawie magiczna nauka, a matematycy – czarodzieje, którzy za pomocą mało zrozumiałych symbolów tworzą dziwa. Dlatego trzeba też w odpowiedni sposób nastroić się do nauki i nie poddawać się, zwłaszcza po pierwszych niepowodzeniach. 

Staraj się znaleźć przykłady z prawdziwego świata. Na pierwszy rzut oka matematyka może czasami wydawać się kompletnie abstrakcyjna. Jednak praktyczne zastosowanie może pomóc w uzyskaniu innej perspektywy. Matematyka dotyczy bezpośrednio przedmiotów, które nas otaczają, a konkretnie ich liczbowego odpowiednika. By nauczyć się matematyki od zera, warto rozumieć, że cały świat wokół nas można opisać językiem matematycznym. Znając prawidłowości procesów naturalnych oraz liczby, które opisują społeczeństwo ludzkie, pojawia się możliwość kierować nimi, tworząc coś nowego i korzystnego.

 Matematyka dla dzieci

JAK SAMODZIELNIE ZROZUMIEĆ MATEMATYKĘ I POMÓC DZIECKU Z ZADANIAMI?

Rozumienie zasad matematycznych oraz tego, jak one działają jest potrzebne zarówno jak dzieciom, tak i dorosłym:

 • matematyka jest potrzebna w wielu strefach zawodowych: programowanie, inżynieria, kartografia i wiele innych; 
 • matematyka jest potrzebna w życiu codziennym: liczenie pieniędzy, obliczanie czasu, analizowanie sytuacji, etc.; 
 • ze względu na to, że człowiek żyje w świecie związków przyczynowo-skutkowych, matematyka sprzyja rozwojowi myślenia logicznego; 
 • ta nauka jest potrzebna rodzicom, aby pomóc w przyszłości swoim dzieciom rozwiązać zadania domowe.

Matematykę można nazwać mową teorii natury. W takich naukach, jak fizyka i chemia są wykorzystywane te same matematyczne sformułowania. Różnica pomiędzy matematyka i fizyką polega na abstrakcyjności tej pierwszej w porównaniu do konkretności drugiej. Jeśli formuła fizyczna opisuje proces, to taki proces można zaobserwować w rzeczywistości. Abstrakcyjne pojęcia, natomiast odnoszą się do konkretnych zjawisk naturalnych. 

Matematyka dla dzieci

Rozumienie matematyki daje wiele zalet:

 • uczy możliwości tworzenia twierdzeń i założeń o obiektach nas otaczających oraz przeprowadzania ich analizy; 
 • pozwala uformować czasowo-przestrzennej intuicję; 
 • polepsza myślenie abstrakcyjne oraz zdolność wyciągania wniosków w oparciu o dowody; 
 • uczy poprawnie definiować, np. na ile elementów trzeba coś podzielić, by wszyscy dostali po równo.

 

Jak można zrozumieć matematykę od podstaw?

Człowiek ma wiele zdolności. Uważa się, że prawie wszystkich ludzi można podzielić na dwie duże kategorie: z humanistycznym i matematycznym tokiem myślenia. Humaniści gorzej sobie radzą z prawami matematycznymi, aksjomatami, ponieważ oni myślą w kategoriach ludzkich uczuć, związując piękno natury z poetyckimi porównaniami, metaforami i epitetami. Matematycy z natomiast myślą w kategoriach abstrakcyjnych, korzystając się z cyfr i formuł. W odróżnieniu od fizyki i chemii język matematyki jest całkowicie abstrakcyjny i opisuje trudne interakcji pomiędzy obiektami na poziomie teoretycznym. Niektóre pojęcia, którymi obecnie operuje ten przedmiot, nawet nie mają analogii w rzeczywistości. Metody nauczenia się matematyki odróżniają od takich, które występują w naukach przyrodniczych.

Matematykę można podzielić na kilka sekcji, ale najważniejszymi są algebra i geometria, które dzielą się na wiele mniejszych rozdziałów. By zrozumieć, jak uczyć się matematyki od zera, warto umiejętnie korzystać się z własnego czasu i zawsze czynnie uczestniczyć w zajęciach. Zaczynać najlepiej od podstawowych i najprostszych tematów, stopniowo poruszając się w kierunku trudniejszych. Ta nauka nie jest całkowicie oderwana od rzeczywistości, dlatego poszukiwanie analogii i przykładów pomoże najlepiej opanować kolejny temat w prosty sposób. Najlepiej znaleźć dobrego nauczyciela, który ma możliwość prowadzenia lekcji online. W ten sposób możemy skorzystać z wiedzy najlepszych korepetytorów z całej Polski. Dobry nauczyciel pomoże dziecku poprawić wyniki w nauce szkolnej i uformować dobrą bazę teoretyczną. Natomiast rodzicom wytłumaczy, na co zwrócić uwagę i jak pracować nad rozwiązaniem problemów.

Matematyka dla dzieci 

Jak wytłumaczyć matematykę dziecku, jeśli ona go nie interesuje?

Stosunek dziecka do przedmiotu formuje się jeszcze w przedszkolu. Bardzo ważne są umiejętności pedagoga. Powinien on w ciekawy sposób prowadzić zajęcia, korzystając się z wielu przykładów, to podstawa w zrozumieniu nauki. Czasami w szkole tematy są prezentowane naprawdę świetnie, ale to nadal nie pomaga zaciekawić dziecko. Matematyka ma wiele kreatywnych aspektów. Dobry matematyk potrafi wykorzystać naturalną ciekawość dziecka. Za pomocą przedmiotów i quizów matematycznych można z dzieckiem odkrywać kształty w geometrii, wymyślać historie matematyczne, grać w gry arytmetyczne lub śpiewać z tabliczki mnożenia. Kreatywna matematyka sprawi, że dziecko chętnie będzie się jej uczyło i po prostu ją polubi.

W szkole podstawowej nauka matematyki prowadzona jest w niezrozumiałym języku, z wykorzystaniem niewiadomych słów i definicji. Nauka online może być często jedynym sposobem, aby dziecko miało kontakt z dobrym nauczycielem, człowiekiem z pasją i umiejętnością przekazywania wiedzy. 

Lekcje z matematyki, prowadzone w formacie online z nauczycielem są również wygodne, bez potrzeby wychodzenia z domu. Uczeń podczas nauki musi czuć się komfortowo. Właściwe środowisko, wolne od rozpraszaczy, może być kluczowym czynnikiem w rozwiązywaniu równań i problemów matematycznych.

Matematyka dla dzieci

 

JAK SZYBKO NAUCZYĆ SIĘ MATEMATYKI? 

Czasami trzeba uczyć się matematyki bardzo intensywnie i w bardzo krótkim czasie. Taki intensywny kurs może się przydać w trakcie przygotowania do wszelkiego rodzaju olimpiad. Możliwość szybkiej nauki matematyki może się przydać dzieciom i ich rodzicom. Matematyka może być potrzebna, żeby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. 

By szybko nauczyć się matematyki, warto trzymać się niektórych reguł, które są wyrażone w kilku twierdzeniach:

 • stworzyć precyzyjny i zrozumiały plan zajęć oraz ich czas ich trwania; 
 • poruszać się od prostych do trudnych tematów, nie pomijając żadnych, zwłaszcza tych najtrudniejszych; 
 • prowadzić zeszyty z zestawami definicji, aksjomatów i twierdzeń, które zawsze muszą być pod ręką; 
 • rozwiązywać zadania z różnego poziomu trudności, z każdego tematu; 
 • regularnie rozwiązywać testy w formacie pisemnym albo online; 
 • znaleźć dobrego korepetytora, który potrafi wytłumaczyć to, co dla nas niezrozumiałe; 
 • sformować dla siebie precyzyjny cel i popracować nad efektywną motywacją do nauki

 

Jak zorganizować sobie czas na naukę matematyki?

Każdy człowiek jest wyjątkowy na swój sposób. Jednak wieloletnie doświadczenie badaczy matematyki doprowadziło do opracowania najlepszej i najbardziej efektywnej metody, jak pomyślnie nauczyć się matematyki od zera.

 1. Należy odpowiednio nastroić się na proces edukacyjny i nie myśleć o tym, że matematyka – bardzo trudna nauka. Aby nauczyć się matematyki, nie trzeba być geniuszem – to może każdy. 
 2. Nie porzucać nauki, nawet jeśli trafiają się niepowodzenia albo, jeśli pojawia się odczucie, że w ogóle nie da się tego zrozumieć. Matematyka to nauka kreatywna, w której istnieją ważne powiązania pomiędzy wszystkimi istniejącymi pytaniami. 
 3. Próbuj zagłębić się w temat i za pomocą prostych analogii znaleźć alternatywę dla niezrozumiałego języka matematyki. Może to być elementarne liczenie na palcach. 
 4. Stawiaj pytania i próbuj samodzielne znaleźć na nie odpowiedź. Matematyka to proces stopniowej akumulacji wiedzy. Już od dawna wiadomo, że najlepiej człowiek zapamiętuje to, to czego sam się domyślił. Jeśli pasującej odpowiedzi nie dało się znaleźć, można jej poszukać w podręczniku albo poprosić o pomoc kogoś, kto dobre zna się na matematyce. 
 5. Nie tylko zapamiętujcie, ale i piszcie. Wiedza, otrzymana przez czytanie czy słuchanie nie zostanie w głowie na długo. Dlatego najbardziej wygodne będzie pisanie notatek, w których można będzie znaleźć krótkie wyjaśnienia przeczytanego czy usłyszanego materiału. 
 6. Jeśli zadanie jest szczególnie trudne, najlepiej będzie podzielić je na kilka prostszych bloków. Rozwiązywanie tych prostszych bloków pokaże kilka częściowych odpowiedzi. One, z kolei, po połączeniu w całość i dadzą odpowiedź na pytanie. 
 7. Przed początkiem zajęć, starajcie się znaleźć takie komfortowe miejsce do nauki. Może to być park, ogród, własny pokój czy balkon. Warto umieć też uczyć się podczas podróży np. w autobusie czy tramwaju. 
 8. Uczenie się matematyki nie może być męczące. Staraj się sam motywować i nastawić pozytywnie. Nauka matematyki nie musi być podzielona na kilka dużych części, nad którymi trzeba siedzieć długimi godzinami. Lepiej uczyć się często, ale nie długo. Metodą małych kroków.
 9. Aby skutecznie uczyć się matematyki, pracujcie też nad własną pamięcią i skupieniem. Zagadki, zadania, łamigłówki, szachy – wszystko to sprzyja polepszeniu pamięci i podniesieniu poziomu zdolności analitycznych. By zapamiętywać materiał, można też korzystać się z reguł mnemotechnicznych – w żartobliwej czy rymowanej formie nawet najtrudniejszy materiał stanie prostszy. Nauczyć się tego też jest całkiem łatwo.

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie!

Po tym, jak człowiek wymyślił matematykę, nasze życie i progres techniczny dotarły do niespotykanego wcześniej poziomu. Dzięki matematyce dało się realizować wiele pomysłów i wynalazków. A jednak wszystko się zaczynało ze zwykłego, podstawowego liczenia. Dlatego można śmiałe przystąpić do uczenia się matematyki, nawet z najniższego poziomu. Z czasem zauważycie, że nawet trudne przykłady staną się łatwe, a zadania przestaną wydawać się skomplikowane.

Możecie też korzystać z literatury matematycznej, która przedstawia potrzebne tematy naukowe w bardzo prosty sposób. Takimi książkami są przede wszystkim podręczniki i zbiory znanych na całym świecie popularyzatorów nauki np. Jakuba Perelmana, Piotra Winklera, Stephena Hawkinga oraz wielu innych. Są one bardzo pomocne w rozwiązywaniu najtrudniejszych zadań. 

 

JAK SPRAWIĆ, ŻEBY MATEMATYKA BYŁA CIEKAWA DLA DZIECKA?

Matematyka jest bardzo ciekawa. Nauczanie dzieci matematyki to ważna część procesu edukacyjnego. Matematyka to najbardziej uniwersalny język poznania natury i wszechświata. Matematyka przyda się w życiu codziennym wszystkim – inżynierom, pisarzom, ponieważ spotyka się ją prawie wszędzie. Żyjąc w wieku technologicznego progresu i dynamicznego rozwoju, człowiek angażuje się w wir liczb i formuł.

Nauka matematyki może być interesująca, musimy być tylko bardziej kreatywni. Wszystko zależy od naszego nastawienia. Na postawy dzieci największy wpływ mają rodzice i nauczyciele. Dobry pedagog sprawi, że dziecko chętnie będzie podchodziło do nauki, a w przyszłości do trudnych wyzwań. Stawianie czoła własnym słabościom buduje pewność siebie. Staraj się przedstawić dziecku matematykę w sposób pozytywny, nawet jeśli dla ciebie nadal jest trudna. 


Oceń wiadomość