Umiejętność czytania jest nam potrzebna przez całe życie - od momentu, kiedy dziecko nauczy czytać się samodzielnie. Niestety bardzo często dzieci traktują czytanie, jako przykry obowiązek - niemal jak karę. Istnieją jednak pewne sposoby, które sprawią, że dziecko będzie czytało z przyjemnością i z chęcią wejdzie w magiczny świat stworzony przez autora opowieści. Postanowiliśmy dzisiaj o tym nieco więcej opowiedzieć - zapraszamy do lektury!
Czytaj również: "10 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka"
Dlaczego czytanie książek jest ważne?
Zanim opowiemy o skutecznych sposobach zachęcania dzieci do czytania książek, chcemy opowiedzieć, dlaczego warto to robić. Książki nie tylko zabierają nas w magiczny świat przedstawiony czy są źródłem wiedzy - to znacznie więcej:
- Ćwiczenia dla mózgu i stymulacja poznawcza - czytanie poprawia zarówno myślenie, jak i rozumienie. Pozytywnie wpływa na poprawę koncentracji - dzięki temu rozwijają się funkcje poznawcze. Czytanie trenuje również umiejętność analizowania i krytycznego myślenia. Dzieje się to dzięki dużemu skupieniu - rozwijają się procesy myślowe. Czytanie książek można porównać do codziennych treningów, które rozwijają mięśnie - czytanie jednak rozwija nasz mózg.
- Większy zasób słownictwa i wiedzy - podczas czytania często można spotkać się ze słowami, których się nie rozumie - można zrozumieć ich sens z kontekstu lub zwyczajnie sprawdzić.
- Odprężenie - czytanie książek to odpoczynek. Pozwala na odprężenie i obniżenie napięcia. Obniżają poziom stresu - dzieje się to przez to, że człowiek skupia się na słowie pisanym - dzięki temu znika nadmiar stresu czy lęku. Podczas czytania nasz mózg przenosi się do innego świata - zajmuje się życiem bohaterów i akcją, która dzieje się w książce - jest to świetna odskocznia od dnia codziennego (od stresu, natłoku obowiązków czy lęku). Udowodniono, że regularne czytanie książek pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne.
- Nawiązując do punktu wyżej - udowodniono, że regularne czytanie pomaga w leczeniu depresji czy dystymii. Czytanie stymuluje mózg, pozwala na oderwanie się od rzeczywistości i nastrojów depresyjnych. Podczas czytania człowiek skupia się na wydarzeniach z książki i chociaż na chwile może zapomnieć o swoich problemach.
- Poprawia koncentrację i pamięć - stymulacja mózgu poprzez czytania wpływa nie tylko na choroby psychiczne, odprężenie, redukcję stresu czy poszerzenie słownictwa. Pomaga też w poprawie koncentracji i pamięci - jest to pewien rodzaj ćwiczeń umysłowych, jak rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku.
- Rozwija umiejętność pisania - szersze słownictwo czy na patrzenie się na zabiegi stylistyczne znacząco poprawia umiejętność pisania - pozwala to na rozwój w pracy, w szkole czy nawet na ewentualne przebranżowienie, czy nawet napisanie własnej książki.
- Rozwija wyobraźnię oraz empatię - czytanie książek i wyobrażanie sobie postaci oraz scen z książki znacząco rozwija wyobraźnię. Człowiek staje się znacznie bardziej kreatywny - wpada również na lepsze pomysły. Wczuwanie się w życie postaci żyjących w książce pozwala na postawienie się w ich sytuacji, co znacząco również wpływa na rozwój umiejętności empatycznych - stajemy się wrażliwsi.
- Pozytywnie wpływa na sen - czytanie książki przed snem, a nie naświetlanie się ekranem telefonu pozytywnie wpływa na jakość snu. Czytanie przed snem pozwala na zrelaksowanie się i odstresowanie, co w konsekwencji pozwala na spokojny i głęboki sen.
- Rozrywka - po prostu czytanie książek to świetny sposób na rozrywkę i spędzanie wolnego czasu.
- Poszerzają perspektywy - czytanie książek rozszerza horyzonty. Pozwala spojrzeć na świat z innej strony - z perspektywy innych osób. Podczas czytania można poznać inne kultury czy spojrzenie innych osób na pewne kwestie - wychowanie, przyzwyczajenia czy sposoby na inne życie.
Nie zapominajmy jednak, że dziecko ma czas na naukę czytania. Na początku zachęcamy do regularnego czytania dziecku bajek. Dopiero z biegiem czasu należy rozpocząć naukę czytania - około 6-7 roku życia. Wiemy jednak, że nauka czytania dzieci to często trudna i mozolna praca, dlatego w razie pomocy zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych korepetytorów BUKI
10 sposobów, które zachęcą dziecko do czytania
Poniżej obiecane 10 sposobów, które zachęca dziecko do czytania książek:
- Stwórz przyjazne i atrakcyjne środowisko czytelnicze - w pokoju przygotuj przytulne miejsce do czytania, wyposażone w wygodne krzesło, miękkie poduszki i dostęp do książek. Stwórz przytulny kącik, który będzie zachęcał do spędzania czasu z książkami. Ładne otoczenie pozytywnie wpływa na wdrażanie nowych przyzwyczajeń.
- Czytaj dziecku na głos - zwłaszcza za nim dziecko zdobędzie taką umiejętność. Wprowadź czytanie książek już od pierwszych miesięcy życia. Podobno dobrą praktyką jest czytanie na głos już w ciąży. Czytanie na głos to doskonały sposób na zainteresowanie dziecka czytaniem. Wybieraj ciekawe i zabawne książki, które są dostosowane do wieku dziecka. Czytaj z wyrazem i angażuj się emocjonalnie w opowieść, aby wzbudzić zainteresowanie i pasję do czytania.
- Zorganizuj wizytę w bibliotece lub księgarni - pozwól dziecku samodzielnie wybierać książki, które go interesują. Pilnuj jednak, żeby były to pozycje dopasowane do odpowiedniego wieku.
- Proponuj różnorodne tematy - zadbaj o różnorodność tematyczną dostępnych książek. Niech dziecko eksploruje świat zwierząt, nauki, przygody, fantazji i wiele innych. Ważne jest, aby dziecko miało możliwość wyboru i znalezienia czegoś, co go interesuje - w końcu znajdzie temat, który wciągnie go bez reszty.
- Nie zmuszaj dziecka do czytania - jest to największa zbrodnia - zmuszanie. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Z całą pewnością nie będzie czytać książek, gdy rodzic będzie w tym samym czasie przeglądać Facebooka. Starajcie się czytać razem - wygospodarujcie czas na czytanie w ciągu dnia.
- Kupujcie książki razem - zaplanuj wycieczki do księgarni, gdzie dziecko będzie mogło wybrać swoje własne książki. Zachęcaj je do eksperymentowania z różnymi autorami, seriami i gatunkami. Pozwól dziecku poczuć, że ma kontrolę nad swoim czytelniczym doświadczeniem.
- Pomyśl nad czytelniczymi wyzwaniami - ustalcie wspólnie cele czytelnicze, np. przeczytanie określonej liczby książek w ciągu miesiąca lub przeczytanie książki z innym dzieckiem i potem o niej rozmowa. Daj dziecku możliwość śledzenia swojego postępu - może zawody czytelnicze zachęcą do czytania?
- Rozmawiajcie o tym co czytacie - wspólne poruszanie przeczytanych opowieści, opowiadanie sobie nawzajem o emocjach, które towarzyszyły podczas czytania będzie dodatkową zachętą. Na początek spróbujcie razem czytać jedną książkę, a następnie rozmawiajcie o niej.
- Pomyśl o spotkaniach czytelniczych - zaproś znajomych lub rodzeństwo dziecka na czytelnicze spotkanie, na którym każdy będzie mógł podzielić się swoją ulubioną książką. To doskonały sposób na dzielenie się czytelniczymi doświadczeniami i odkrywanie nowych tytułów.
- Bądź czytelniczym wzorem - pokaż dziecku, że czytanie jest ważne i cenne. Czytaj w obecności dziecka, rozmawiaj o książkach, które przeczytałeś i dziel się swoją pasją do czytania. Gdy dziecko widzi, że czytanie jest dla ciebie ważne prawdopodobnie będzie Ci towarzyszyć w tej czytelniczej drodzę.