Jak zacząć naukę angielskiego?

14.09.2017

Jak zacząć naukę angielskiego?
Nauka języków

Treść. 

Zalety nauki języka angielskiego

Gdzie szukać korepetytora? 

Samodzielna nauka języka angielskiego 

Co pomaga w nauczaniu?  

Motywacja - to podstawa

Nauka przez skype

 

Zalety nauki języka angielskiego

Język angielski na współczesnym świecie jest najbardziej rozpowszechniony. Mając dobrą znajomość tego języka obcego, przed Państwem otwierają się coraz nowe perspektywy i możliwości. Przede wszystkim chodzi o życie zawodowe. Za pomocą języka angielskiego można osiągnąć taki pożądany sukces w zawodzie, dostawać większą pensję, poznawać wpływowych ludzi i cały czas się rozwijać.

Ale w przypadku nauki od zera albo braku praktyki w okresie wielu lat pierwsze kroki do zrealizowania własnych aspiracji mogą sprawić istotne trudności. Ale przez to trzeba przejść i zwyciężyć własne linestwo albo ewentualną niechęć, która może się pojawić na początku. Motywacja jest jednym słowem podstawą do przyszłych osiągnięć.

 Jak zacząć naukę angielskiego?

 Gdzie szukać korepetytora?

Z czego warto zaczynać? Najlepszym pierwszym krokiem w walce byłoby zwrócenie się do korepetytora, ale tutaj trzeba dokonywać wyboru bardzo rzetelnie. Czasami bywa tak, że nauczyciel prywatny sam nie jest w stanie wytłumaczyć ten angielski, bo mu brakuje doświadczenia albo po prostu wiedzy językowej. Czasem wyjaśnienie może być nawet takie. A więc nie warto ufać pierwszemu lepszemu. Rekomenduję Państwu zapytać znajomych, którzy korzystali z podobnych usług. Ewentualnie oni mogą wam podpowiedzieć cudownego nauczyciela prywatnego. Możecie również sięgnąć po ogłoszenia na forach społecznościowych, specjalnych stronach internetowych albo innych środkach informacyjnych. Myślę, że druga opcja jest najlepsza, bo korepetytorzy na takich stronach internetowych zasługują na zaufanie. Ich dyplomy i wszystkie osiągnięcia się sprawdzają. Oprócz tego organizacja nie będzie współpracowała z kimkolwiek, bo ona dba o swój ranking.

Po niektórych postępach opłaca się jednak kontynuować korepetycje, bo praktyka językowa jest najważniejsza. Najczęściej ludzie się boją mówić z kimś oprócz swojego nauczyciela. Taki strach jest uwarunkowany tym, że jest jeszcze jakaś niepewność. Plus do tego wszystkiego mało kto po kilku miesiącach nauki mówi płynnie. A więc konwersacja z obcokrajowcem, który posługuje się tym językiem jako ojczystym, jeszcze by powiększyła tą niepewność siebie. A więc warto jednak na poziomie początkującym rozmawiać z korepetytorem.

 

Samodzielna nauka języka angielskiego

Po opanowaniu wszelkich podstaw i przy mniej więcej płynnym mówieniu można zaczynać poszukiwanie innych metodów. Oczywiście, trzeba co najwięcej słuchać, aby się cały czas coraz bardziej przyzwyczajać się do języka. To jest też sprzyjające dla rozszerzenia słownictwa. Bo słuchając odbywa się zapamiętywanie nowych słówek podświadomie. Nikt rzeczywiście nie gwarantuje aktywnego użycia tych słów. Ale w odpowiedniej sytuacji potraficie Państwo się wypowiedzieć używając słówek, które kiedyś usłyszeliście. Przynajmniej będziecie wiedzieć, co one oznaczają.

 Jak zacząć naukę angielskiego?

Następna radą jest czytanie książek w języku oryginalnym. W taki sposób też rozszerza się słownictwo, bo też podświadomie zapamiętujemy słowa, choć w przypadku czytania jesteśmy w stanie zapamiętać tylko 10%. Przy słuchaniu jest o połowę więcej, czyli 20%. Ale czytanie jest nieodłączną częścią nauki języka obcego, a zwłaszcza utworów literackich w języku oryginalnym.

Jedną z najważniejszych rzeczy w języku angielskim, zarówno jak i w każdym języku, jest mówienie. Ale w przypadku języka angielskiego to jest w szczególności ważne, bo w każdym kraju anglojęzycznym mówi się z innym akcentem, a wię̷c znacząca jest żywa praktyka, aby się nie odzwyczajać od akcentu. Bo później będzie bardzo trudno zrozumieć. Oprócz tego zobaczycie Państwo, że ciągle mówiąc uczenie się języka jest czystą przyjemnością. Skutki są też lepsze. Przyjemnością to jest dlatego, że jesteśmy z siebie dumni, że potrafimy mówić w języku obcym. Ważnie nie przesadzać i kontynuować naukę cały czas, żeby był postęp.

Najlepszą decyzją jest wyjazd do kraju celowego na jakiś krótki albo lepiej nie bardzo krótki okres czasu w celu zapoznania się z kulturą, językiem w środowisku językowym, mentalnością itp, bo te wszystkie aspekty w Wielkiej Brytanii albo na przykład w Ameryce bardzo się różnią od trybu życia w Polsce.

 

Co pomaga w nauczaniu?

Ważna jest nauka języka w wolny czas. Można nawet umówić się ze swoimi znajomymi bądź przyjacielmi mówić tylko po angielsku. Nawet rozmowa z przedstawicielami swojej ojczyzny pomaga w opanowaniu języka obcego, choć oni też mogą się mylić i źle mówić, ale jednak to jest praktyka. A jak już wspomniałem wcześniej, mówienie jest kluczowe w nauce języka.

Polecam też oglądanie filmów po angielsku. To wszystko jest dostępne w sklepach, można kupić i w taki sposób dodatkowo się uczyć. Można nawet w kinie wybierać filmy po angielsku albo nawet oglądając film po polsku zwracać większą uwagę na angielskie napisy na dole. Tak z reguły się robi w kinach.

 

Motywacja - to podstawa

Ale jak już wcześniej wspomniałem, motywacja jest bardzo ważna. Rzeczywiście, czasami bywa trudno. Nie ma chęci, ale trzeba pokonywać trudności, aby coś osiągnąć. Problem jeszcze polega na tym, że większość osób uczących się traktuje naukę języka angielskiego jako przykrość, obowiązek, który trzeba bez żadnej chęci wykonywać. Trzeba zmienić swoje myślenie i stosunek do tego wszystkiego. Przecież z jakiegoś powodu zaczęliście tą naukę, a więc trzeba dotrzeć do celu. Widoczne sukcesy dodają motywacji iść dalej, ale warto najpierw trochę się wysilić.

 

 Jak zacząć naukę angielskiego?

Bardzo istotną rzeczą jest również porządek w głowie. Chodzi o systematyczność, umiejętność zaplanować czas. Ale codzienny kontakt z językiem jest potrzebny. Można go urozmaicić w różne sposoby. Przykłady są podane wyżej. Moim zdaniem trzeba się na poziomie początkującym skupić na nauce tego właśnie języka, aby szybciej mieć postępy. Osobiście u mnie tak było. To jest bardzo skuteczną metodą. Trzeba cały czas myśleć w tym języku, ale też bez przesady, żeby nie było przemęczenia i znudzenia. To może w konsekwencji spowodować niechęć do dalszej nauki języka.

 

Nauka przez skype

Bardzo ważnie wiedzieć, w jaki sposób chcecie się Państwo uczyć angielskiego. Bo dzisiaj jest wiele możliwości. To mogą być szkoły językowe, korepetytor. Samodzielna nauka. To wszystko musi być dopasowane do konkretnego człowieka. Jak mówiłem wyżej, z mojego punktu widzenia warto pójść do korepetytora, jeżeli chodzi o początkującym. Jeśli chodzi o poziom bardziej zaawansowany, można się już obejść bez korepetycji, ale zbędnym to też nigdy nie będzie.

Z własnego doświadczenia mogę też Państwu doradzić, abyście zaczynali naukę przez skype. Wyjaśnię zaraz dlaczego jestem za taką formę nauki. Dlatego, że w przypadku zajęć stacjonarnych bardziej zwracamy uwagę na prowadzącego zajęcia. W razie zajęć przez skype możecie się całkowicie skupić na nauce. Tym bardziej, że będziecie w domu, nie koniecznie trzeba prowadzić lekcje z kamerą. Także nie będzie żadnych aspektów denerwujących.

Oceń wiadomość