Jak zacząć przygotowywać się do matury

14.05.2018

Jak zacząć przygotowywać się do matury
Edukacja szkolna

Prawdopodobnie nikt na świecie nie kocha się w egzaminach, ale są one niezbędną częścią życia każdego ucznia. Dlatego warto popracować, aby nie być okazać się nieprzygotowanym w najbardziej odpowiedzialnym momencie (być może nawet życia). Lekcje o właściwym czasie, praca z technikami zapamiętywania, rozwiązywanie problemów organizacyjnych, umiejętność stworzenia odpowiedniego środowiska do nauki i motywacja są dokładnie tymi rzeczami, które są potrzebne do osiągnięcia sukcesu!

 

Spis treści

Założenie podstaw dla przyszłych przygotowań

Stworzenie sprzyjającego środowiska do nauki

Systematyzacja uczenia się

Efektywne zajęcia

Utrzymywanie motywacji

Przygotowanie do dnia egzaminu

 Założenie podstaw dla przyszłych przygotowań

 

Założenie podstaw dla przyszłych przygotowań

 

 •          Przejrzyj swój program nauczania. Ustal daty wszystkich egzaminów. Zapisz te daty do kalendarzu lub swojego dziennika, aby egzaminy nie zaskoczyły Cię zupełnie niespodziewanie!
 •          Planuj powtórzyć materiał z dużym wyprzedzeniem, przynajmniej tydzień przed egzaminem. Najlepiej będzie, jeśli przejdziesz z kilka takich mini przygotowań sam, żebyś później nie próbował od razu zapamiętać  wszystko pod czas jednego mega przygotowania.
 •          Uważaj pod czas zajęć. Niech ta porada nie wyda Ci się za bezsensowną: wiesz, że jeśli będziesz nie tylko obecny na zajęciach, ale naprawdę będziesz się wsłuchiwał i zastanawiał się o tym co tłumaczy nauczyciel, bardzo Ci to pomoże, zwłaszcza pod czas matury. Nie wpadnij w pułapkę, myśląc, że po prostu "wchłaniasz" wiedzę, musisz być aktywnym uczniem.
 •          Słuchaj uważnie, ponieważ nauczyciele również często udzielają wskazówek, na przykład: "Najważniejszą rzeczą w tym temacie jest...". Czasami stawiają akcenty wyłącznie na niektóre słowa lub pytania. To naprawdę jest klucz do dobrego zdania egzaminu. Im więcej informacji dowiesz się od samego początku, tym mniej będziesz musiał się uczyć później.
 •          Prowadź szczegółowe notatki. Oczywiście, łatwiej jest powiedzieć niż zrobić, ale umiejętność robienia notatek będzie bardzo pomocna, gdy nadejdzie czas na nauczenie się czegoś. Zapisz wszystko, co nauczyciel (jeśli go posiadasz) pisze na tablicy lub pokazuje na slajdach. Postaraj się zapisać jak najwięcej tego, co mówi, ale nie daj się ponieść wyłącznie robieniu notatek abyś nie zapomniał o słuchaniu lekcji.
 •          Codziennie, zaraz po zajęciach, przeglądaj swoje notatki. Pomoże Ci to wzmocnić zapoznanie się z informacją, o której właśnie usłyszałeś.
 •          Zamień swoje studia w nawyk. Zbyt często studia są odkładane na ostatnią chwilę, z nadzieją na zapamiętanie wszystkiego od razu w długą noc przed egzaminem. Nie bądź masochistą i zamiast tego spróbuj przeznaczyć czas na zajęcia każdego dnia. Uwzględnij czas na przygotowanie się do egzaminów w swoim harmonogramie wraz z harmonogramem lekcji, działań i jakichkolwiek innych swoich spraw. Harmonogram pomoże pozostawać zmotywowanym i utrzymać ten nawyk studiowania.

 

Wróć napoczątek artykułu

 Stworzenie sprzyjającego środowiska do nauki

Stworzenie sprzyjającego środowiska do nauki

 

 •          Postaraj się uczyć w czystym, cichym i zorganizowanym pokój. Pozbądź się wszystkiego, co może cię rozpraszać. Przeglądanie wiadomości na telefonie komórkowym lub okresowe przechodzenie przez sieci społecznościowe podczas zajęć jest bardzo nierozsądne.
 •           Zapal światło. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Wieczorem włączaj światła a w ciągu doby dziennej otwórz zasłony. Ponieważ z reguły ludzie lepiej pracują i fokusują się na zadaniu znajdując się w jasnych, dobrze przewietrzonych pomieszczeniach o niskim poziomie hałasu.
 •           Wyłącz telewizor. Chociaż wiele studentów uważa, że mają talent do wielozadaniowości i potrafią poważnie pracować, gdy telewizor jest włączony (a czasami podczas rozmowy z przyjaciółmi na czacie), badania pokazują, że jest to niemożliwe dla większości ludzi. Tak więc, jeśli chcesz poprawić wydajność procesu uczenia się, trzeba wyeliminować wszelkie zakłócenia, takie jak TV i głośna muzyka. Szybkie przełączanie uwagi pomiędzy telewizorem i studiowaniem przeszkadza mózgu: trudno jest skupić się na przyswajaniu informacji, która jest priorytetowa.
 •          „Zdiagnozuj” czy obecność tła muzycznego pasuje Tobie. Wpływ muzyki na wydajność pamięci dla różnych ludzi różni się. Niektóre badania wykazały, że muzyka przyczynia się do produktywnego myślenia osób z zaburzeniami koncentracji uwagi (ADD, ADHD), podczas gdy tym, którzy nie mają takich zaburzeń, przeszkadza. Dla poprawienia wydajności procesu uczenia się najbardziej odpowiednią jest muzyka klasyczna. Więc dobrze byłoby gdybyś doszedł do wniosku, czy lepiej Ci idzie praca z muzyką czy bez niej. Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas nauki, warto się upewnić, że naprawdę fokusujesz się na badanym materiale, a nie na obsesyjnej melodii, która brzmi w twojej głowie.

 

Wróć napoczątek artykułu

 Systematyzacja uczenia się

Systematyzacja uczenia się

 

 •          Skup się na celach swojej pracy. Co zamierzasz osiągnąć? Ustalenie konkretnego celu może ci pomóc. Dobrym pomysłem jest także opracowanie programu nauczania. Jeśli 3 z 5 lekcji są łatwe dla Ciebie i można je wykonać szybko, należy podejść najpierw do nich, aby później bez obaw móc poświęcić wystarczająco dużo czasu na trudne zadania.
 •          Zadawaj sobie pytania na temat materiałów szkoleniowych. W taki sposób będziesz dokładnie wiedzieć czy coś pamiętasz. Nie próbuj odtworzyć swoich notatek w pamięci tak, aby dosłownie każde słowo się zgadzało. Zapamiętuj tylko niezbędne informacje i buduj odpowiedzi sam. Przydałoby się również wypowiadać swoje odpowiedzi głośno, tak jakbyś próbować wyjaśnić je komuś innemu.

 

Wróć napoczątek artykułu

 

Efektywne zajęcia

 

 •          Wybierz odpowiedni czas na naukę. Nie siadaj do podręczników, kiedy jesteś naprawdę zmęczony. Lepiej jest dobrze się wyspać po niedługich zajęciach, niż zmuszać się do siedzenia nad podręcznikami do drugiej w nocy. Nie dasz rady zapamiętać dużo i w następnym dniu najprawdopodobniej spadnie Ci siła i wydajność.
 •          Rozpocznij tak wcześnie jak się da. Udowodniono, że wkuwanie wiedzy w noc poprzedzającą egzamin jest nieskuteczne, po prostu fizycznie nie dałbyś rady tyle zapamiętać i raczej mało co pozostanie w głowię. Wczesna nauka i kilkurazowe powtarzanie są naprawdę najlepszym sposobem. Dotyczy to w szczególności takich przedmiotów, jak historia i dyscypliny teoretyczne.
 •          Jeśli masz taką możliwość, ćwicz i powtarzaj, nawet jeśli masz tylko 15-20 minut wolnego czasu. Te krótkie okresy nauki bardzo szybko się akumulują!
 •           Podziel siedzenie nad lekcjami na krótkie okresy trwające 25 minut za pomocą "metody pomidora" (nazwa pochodzi od zwykłego minutnika kuchennego o wyglądzie pomidora). Po każdym takim okresie rób pięciominutową przerwę. Powtórz ten proces trzy razy, następnie odpoczywaj dłużej - od 30 do 45 minut.
 •          Określ dla siebie, jakim jest Twój swój styl uczenia się. Jeśli jesteś wzrokowcem, będą pomagać Ci obrazki. Słuchowiec powinien czytać informacje na głos, nagrywać je i następnie słuchać. Jeśli jesteś dotykowcem, spróbuj czytać swoje notatki na głos, towarzysząc im gestami, ruchami.

 

Wróć napoczątek artykułu

 Utrzymywanie motywacji

Utrzymywanie motywacji

 

 •          Rób przerwy. Powinieneś mieć czas na odpoczynek i rozrywkę. Najlepiej jest uczyć się, gdy jesteś w dość zrelaksowanym stanie, kiedy nie czujesz się wyczerpanym po całym dniu pracy! Precyzyjnie zaplanuj czas na zajęcia i przerwy. Zwykle najefektywniej jest zmieniać każde 20-30 minut zajęć z pięciominutowymi przerwami.
 •          Upewnij się, że twoje podejścia do nauki są skonstruowane logicznie, abyś nie musiał dzielić informacji ogólnych na fragmenty, ponieważ może to utrudnić ich zapamiętywanie w przeciwieństwie do tego, kiedy cały temat masz w jednym kawałku.
 •          Myśl pozytywnie, ale nie zapominaj o ciężkiej pracy. Pewność siebie jest bardzo ważna. Nie skupiaj się na tym, jak mało się nauczyłeś lub jak źle zdasz maturę - takie myśli tylko Cię rozproszą i nie pozwolą Ci osiągnąć sukcesu. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś bardzo się starać. Nawet jeśli jesteś pewny siebie, nadal musisz przygotować się do egzaminu rzetelnie. Pewność po prostu usunie przeszkody na drodze do sukcesu.
 •          Pracuj w zespole. Umów się ze swoimi kolegami o daty zajęć naprzykład w bibliotece, abyście mogli tam porównać swoje zapisy lub pomóc sobie nawzajem zrozumieć któreś nieklarowne pytania. Praca w zespole pomoże ci wypełnić luki we własnej wiedzy, a także zapamiętasz więcej informacji, ponieważ być może będziesz musiał wyjaśnić coś innym lub porozmawiać o tematach nauczania.

 

Wróć napoczątek artykułu

  

Przygotowanie do dnia egzaminu

 

 •          W noc przed egzaminem potrzebujesz dobrego snu i nie ma innej opcji. Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej powinny spać 10-11 godzin dziennie, aby uzyskać optymalną wydajność. Nastolatki zwykle muszą spać przez 10 godzin lub dłużej. Brak snu, jak już udowodniono, kumuluje się (jako tak zwany "deficyt snu"). Aby zrekompensować długotrwały brak snu, spowodowany niewłaściwym planowaniem doby, i odzyskać produktywność, trzeba się wysypać codziennie przez kilka tygodni.
 •          Jedz zdrowe i lekkie posiłki. Dobrze, jeśli twoje śniadanie jest zbalansowane i zawiera białka (na przykład mięso), warzywa, kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze. Takie śniadanie może składać się z omletu ze szpinakiem, wędzonego łososia, tostów z pełnego ziarna zbóż i bananu.
 •          Pod czas matury najpierw odpowiedz na pytania, na które znasz odpowiedzi. Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie, przejdź do następnego i wróć do trudniejszego pytania na końcu. Jeśli będziesz łamał głowę przez pytanie, na którym się nie znasz, możesz stracić czas i cenne punkty.
 •          Zrób sobie karty dydaktyczne. Powiedzmy masz maturę z języka polskiego albo historii. W takim razie dobrym pomysłem jest zrobienie kart dydaktycznych, aby zapamiętać chociażby definicje słów. Możesz zabrać je ze sobą i poprzeglądać przed rozpoczęciem egzaminu.

 Przygotowanie do dnia egzaminu

Chodzi o to, abyś znalazł dla siebie najlepszą metodę z wyżej wymienionych. Na pewno nie przegrasz, jeżeli użyjesz wszystkie. Życzymy Ci powodzenia i trzymamy kciuki za Twój sukces!

 

Wróć napoczątek artykułu

 

Możesz być zainteresowany innymi artykułami na temat:

Jak skutecznie nauczyć się materiału do Matury, robiąc to sprawnie i prosto.

Przygotowanie się do matury z matematyki.

Kiedy zacząć przygotowania do matury?

Oceń wiadomość

Ranking: 5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Inne wiadomości:

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

SEKRETY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ: Skuteczna Nauka Francuskiego w Praktyce

Skuteczna nauka francuskiego to proces wielowymiarowy, wymagający zaangażowania, ciekawości i cierpliwości. Oto kluczowe aspekty wpływające na skuteczność nauki tego urokliwego języka.

Autor: Zouhir T.

Wpływ mediów społecznościowych, memów i skrótów na polszczyznę

Wpływ mediów i popularnych treści na rozwój współczesnego języka polskiego

Autor: Adrianna F.

Nauka języka polskiego za pomocą map myśli: skuteczne narzędzie efektywnej nauki

Mapy myśli jako narzędzie do skuteczniejszego przyswajania wiedzy

Autor: Adrianna F.

Barwne Przemiany Mikroświata: Fascynujące Reakcje Chemiczne, Które Otworzą Ci Oczy

Odkryj magię chemii w codziennym życiu! Zanurz się w tajemnicze reakcje mikroświata, od oscylacji po chemię kuchenną. Fascynujące eksperymenty i zastosowania czekają na Ciebie!

Autor: Michał K.

The IELTS Passport to International Success

Is thе Intеrnational English Languagе Tеsting Systеm (IELTS) truly thе kеy to unlocking a world of possibilitiеs? This blog sееks to unravеl thе profound impact of IELTS on your global journеy.

Autor: Medhat A.

;