Jak zacząć udzielać korepetycji? 5 kroków do satysfakcji z pracy i dobrych zarobków

02.04.2024

Artykuły autora: 357

Jak zacząć udzielać korepetycji? 5 kroków do satysfakcji z pracy i dobrych zarobków

Kto nie może zostać korepetytorem? Z pewnością osoba niecierpliwa, stroniąca od komunikacji z innymi ludźmi, nie przepadająca za dziećmi i z miernymi wynikami w nauce konkretnych przedmiotów i zagadnień. Cała reszta może podążyć ścieżką pięciu kroków, aby już teraz pomyśleć o zamianie swoich umiejętności do spółki z czasem, na dość sporą sumę pieniędzy. Zaczynamy!

Krok 1: Jakie musisz mieć predyspozycje?

Poniekąd tę kwestię poruszyliśmy już we wstępie; dużo zależy od wiedzy oraz umiejętności jej przekazywania. Uporządkujmy zatem cztery kompetencje:

 1. Dobra znajomość danej dziedziny. Nie musi to być tylko język polski czy matematyka, ale np. programowanie, śpiew, zagadnienia artystyczne.
 2. Dysponowanie odpowiednim czasem. Jeśli pracujesz na etacie, to zastanów się, czy podołasz połączyć go z dodatkowymi lekcjami oraz chwilą na regenerację i życie rodzinne.
 3. Komunikatywność. Jeśli lubisz rozmawiać z ludźmi, umiesz wymyślać ciekawe przykłady, potrafisz zdobyć uwagę dziecka lub dorosłego – to bardzo pomoże w zostaniu dobrym korepetytorem.
 4. Chęć rozwoju. Jeśli uważasz, że do bycia nauczycielem wystarcza „mieć wiedzę”, to jesteś w błędzie. Ją stale trzeba pogłębiać, w tym interesować się zmianami w programach nauczania oraz egzaminach, a także wszelkimi nowinkami, w tym czysto pedagogicznymi.

Powyższe cztery cechy to jest świetna baza do tego, aby zacząć pracę w zawodzie korepetytora.

Krok 2: Jak znaleźć swoją specjalizację jako korepetytor?

Dla większości to będzie najprostszy krok, chociaż nie dla wszystkich. Jeśli jesteś dobry z wielu dziedzin, to wytypuj maksymalnie dwie, najlepiej komplementarne (np. matematyka i programowanie). Dzięki temu będziesz w stanie się wyspecjalizować.

Podczas poszukiwań swojego korepetytorskiego obszaru rozwoju weź pod uwagę:

 • studia – zarówno te w trakcie, jak i ukończone,
 • predyspozycje – w czym twoja wiedza była pogłębiana bez dodatkowych zachęt,
 • zainteresowania – czy śledzisz jakąś niszę i poświęcasz jej czas,
 • łatwość kształcenia się – na dalszych etapach będziesz stale się rozwijać.

To z pewnością pomoże ci w podjęciu słusznej decyzji.

Krok 3: Jak zaplanować pierwsze lekcje?

To bardzo ważny etap, który musisz przejść jeszcze przed pierwszymi zajęciami – szczególnie jeśli mowa o uczeniu dzieci w wieku szkolnym (najczęstsza sytuacja). W tym momencie musisz zapoznać się z aktualną podstawą programową. Twoim zadaniem będzie poznanie konkretnych umiejętności, jakie po lekcjach musi nabyć uczeń (a później wykazać się nimi na egzaminach).

Pamiętaj, że najczęściej twoja rola będzie bardzo ważna w procesie przygotowania ucznia do wszelkich sprawdzianów. Musisz znaleźć sposób, aby zachęcić go do ćwiczeń i zainteresowania daną dziedziną. Dlatego najlepiej wcześniej mieć przygotowane różnego rodzaju schematy lekcyjne, zawierające nie tylko „twardą wiedzę”, ale i przydatne ciekawostki oraz techniki nauczania.

Krok 4: Jak pozyskać pierwszych uczniów?

W tym celu pomoże internet, duże grono znajomych oraz pomysłowość. Warto rozważyć umieszczenie ogłoszeń na portalach ogólnopolskich, ale nie można na tym poprzestać. Tam jest duża konkurencja, odzew chętnych może być niewielki. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie mediów społecznościowych i powiadomienie znajomych. Ta droga sprawdzi się przy dość sporym gronie przyjaciół w sieci, bo wtedy zwiększają się szanse na to, że ktoś będzie miał bezpośrednią chęć wynajęcia korepetytora, bądź zna kogoś, kto tego potrzebuje.

Kolejną ścieżką jest rejestracja na platformach dla korepetytorów. W sieci istnieją specjalne portale zajmujące się tylko i wyłącznie łączeniem uczniów i nauczycieli. Trzeba zadbać o dopracowanie wizytówki, w tym opis z uwzględnieniem języka korzyści i profesjonalne zdjęcie. Na dalszym etapie przydadzą się pozytywne komentarze na profilu, pomagające zdobyć nowych uczniów. Aby je pozyskać, można rozważyć wystawienie oferty w mocno konkurencyjnej cenie, która zachęci pierwszych rodziców.

Jak zacząć udzielać korepetycji?

Krok 5: Jak powiększyć grono uczniów?

Jeśli ktoś przebrnął ścieżkę aż do kroku czwartego, to… czasem zatrzymuje się w tym miejscu i nie kontynuuje kariery. Powodów jest kilka:

 • niewystarczająca liczba uczniów (mniejsze zarobki),
 • brak poleceń „pocztą pantoflową” (nierzadko sprawa losowa),
 • niedopasowanie programu korepetycji (szybkie rezygnacje uczniów z lekcji).

Można temu zaradzić rejestrując się na platformie BUKI School, która działa dwutorowo: z jednej strony gwarantuje dopływ uczniów, a z drugiej dba o wyszkolenie nauczycieli i dostosowywanie ich wiedzy i metod pracy do bieżących wymagań rynku. Podczas rekrutacji warto mieć już pierwsze doświadczenia korepetytorskie za sobą. Dla BUKI School najważniejsze jest, aby tworzyć zespół najlepszych nauczycieli, którzy mają czas oraz chęci na dalszy rozwój. W zamian mogą oni liczyć na stały dopływ klientów i atrakcyjną formę rozliczenia, gwarantującą stabilizację zarobków.

Czy zostanie korepetytorem jest proste? Raczej tak, wystarczą odpowiednie predyspozycje, w tym wiedza oraz rozpoznanie rynku. Czy w tym zawodzie można się rozwinąć? To zależy: każdy ma na to szansę, ale nie wszystkim się to uda. W grę wchodzi bowiem nie tylko posiadanie informacji naukowych, ale i umiejętność ich przekazywania. Trzeba zatem szkolić się pod kątem umiejętności pedagogicznych, interpersonalnych oraz… poniekąd marketingowych. Jest też BUKI School – doskonałe rozwiązanie dla najlepszych, gwarantujące stałe, comiesięczne wpływy i dopływ nowych uczniów.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Jak zacząć udzielać korepetycji? 5 kroków do satysfakcji z pracy i dobrych zarobków

Jakie musisz mieć predyspozycje?

Poniekąd tę kwestię poruszyliśmy już we wstępie; dużo zależy od wiedzy oraz umiejętności jej przekazywania. Uporządkujmy zatem cztery kompetencje: Przeczytaj więcej na Buki

Jak znaleźć swoją specjalizację jako korepetytor?

To bardzo ważny etap, który musisz przejść jeszcze przed pierwszymi zajęciami – szczególnie jeśli mowa o uczeniu dzieci w wieku szkolnym (najczęstsza sytuacja). W tym momencie musisz zapoznać się z aktualną podstawą programową. Przeczytaj więcej na Buki

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów