Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla swojego dziecka?

15.08.2018

Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla swojego dziecka?
Dla rodziców

Wiele rodziców zastanawia się, jak wychowywać dziecka we współczesnym świecie. Jeżeli rodzice cały czas są w pracy, ktoś musi pilnować dzieciątko. „Jak znaleźć opiekunkę?” jest pytaniem, które coraz częściej się pojawia i na które trzeba szybko odpowiedzieć. To nie jest tylko wychowawca, ale również osoba odpowiedzialna za rozwój oraz bezpieczeństwo potomka.

 

Treści

1. Komu jest potrzebna opiekunka i jakie są kategorie opiekunek?

2. Jak wybrać opiekunkę i o co ją zapytać?

3. Gdzie znaleźć opiekunkę marzeń?

3.1 Kiedy jest potrzebna opiekunka dla dziecka i jak są sprawdzić?

  potrzebna opiekunka i jakie są kategorie opiekunek

Komu jest potrzebna opiekunka i jakie są kategorie opiekunek?

Po pojawieniu się jednego dziecka lub kilka dzieci dla rodziców powstaje pytanie, jak je wychowywać. Z powodu, że rodzice mogą być zajęte w pracy przez cały dzień, ktoś powinien pilnować dziecka w mieszkaniu lub w domu.

Szuka się opiekunki, jeżeli nie ma możliwości spędzić czas z dzieckiem lub brakuje wiedzy w wychowaniu dzieci. Po pracy rodzice też chcą odpocząć, ale, na przykład, nie ma możliwości zostawić dziecka z sąsiadami.

Wśród opiekunek wyróżniają guwernantkę, wychowawcę, nauczycielkę prywatną, opiekunkę dla niemowlaków.

Guwernantki są odpowiedzialne za dobre maniery, ogólne wykształcenie oraz umiejętność zachowywać się w społeczeństwie. Często wykładają też nauki ścisłe lub przyrodnicze, jak również języki obce.

Wychowawcy są nauczycielami z doświadczeniem, którzy zajmują się wiedzą ogólną dziecka, umiejętnością zachowywać się w pewnych sytuacjach, częściowo sprzyjają rozwojowi, odpowiadają na pytania.

Nauczyciele prywatni są zwykłymi wykładowcami, którzy pracują z dzieckiem w domu. Wśród takich nauczycieli przeważają ci, którzy wykładają nauki ścisłe lub przyrodnicze.

Opiekunki dla niemowlaków pilnują dziecka, którego wiek nie przekręca 1 roku. Często mają podstawowe wykształcenie medyczne. Do zakresu obowiązków należy kontrolować stan dziecka, śledzić za wyżywieniem, chodzić z nim na spacery, tak samo jak mama, zajmować się rozwojem. Szczególną uwagę się zwraca na bezpieczeństwo oraz porządek w domu.

Czasami ciężko znaleźć opiekunkę. Warszawa jako duże miasto oferuje mnóstwo możliwości poszukiwania w ogłoszeniach w gazetach lub czasopismach, w internecie. Najczęściej taką pracę chcą sobie młode dziewczyny, kobiety, które mieszkają daleko od stolicy i nie mają specjalnego wykształcenia. Taki sposób zarabiania pieniędzy staje się alternatywą pracy w oficjalnej instytucji.

  Jak wybrać opiekunkę dla dziecka

Jak wybrać opiekunkę dla dziecka i o co ją zapytać?

Dokonując wyboru opiekunki, należy zwracać uwagę na mnóstwo rzeczy i nie zapominać nawet o drobiazgach. Pierwsze wrażenie jest dość istotne, więc trzeba zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny człowieka, jego odzież, czystość, sposób zachowywania się oraz odpowiedzi na pytania. Za bardzo rzucące się w oczy przedmioty toalety mogą wywołać negatywną reakcję dziecka, a rwące ruchy— do płaczu.

Mówienie jest też nieodłączną częścią pracy opiekunki. Ono powinno być poprawne, bez brzydkich słów. Ton głosu też musi być przyjemnym jak u mamy. Podczas rozmowy należy zweryfikować, czy opiekunka potrafi się zaprzyjaźnić z dzieckiem i pracować z nim. Umiejętności komunikatywne da się zweryfikować podczas spotkania, jak również podczas rozmowy telefonicznej.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rodzice mogą zobaczyć, czy ta pani potrafi nauczyć dziecka ogólnych pojęć o społeczeństwie oprócz wychowania. Do wymagań należą następujące rzeczy: opowiedzieć bajkę, rozbudzić ciekawość dziecka do przyszłego procesu nauczania.

Po pierwszym dniu spędzonym z opiekunką dzieci potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy opiekunka im odpowiada. To jest główną wskazówką dla rodziców przy dokonaniu wyboru na korzyść tej lub innej osoby.

Dla rozmowy kwalifikacyjnej, która trwa mniej więcej przez godzinę, warto przygotować kilka pytań, na które koniecznie chcecie dostać odpowiedzi. Pytania zależą od wieku dziecka, którego trzeba pilnować. Pytania mają się dzielić na ogólne lub związane z pewną sytuacją.

W pierwszym przypadku się pyta o doświadczeniu w pracy, cenie, edukacji, własnej opinii o sobie, znajomości dziecięcej psychologii. W zależności od tego, jak człowiek odpowiada na pytanie, można dojść do wniosku, czy on tak naprawdę mówi prawdę albo po prostu stara się pokazać siebie z lepszej strony.

W drugim przypadku trzeba określić pewną sytuację, w której opiekunka ma dać odpowiedź na pytanie (na przykład, „dziecko zaczęło bardzo mocno kaszleć— co Pani zrobi w tej sytuacji?) Takie pytania są potrzebne, aby zrozumieć, na ile człowiek jest gotowy pracować w stresujących sytuacjach. Usługi opiekunki włączają to. Nie ma znaczenia, czy chodzi o opiekunkę lub nauczycielkę prywatną.

 Gdzie znaleźć opiekunkę marzenia

Gdzie znaleźć opiekunkę marzenia?

Aby zdecydować o wybór opiekunki, można poszukać w przeróżnych źródłach. Wszystko zależy od tego, jaki wychowawca jest potrzebny i jakie usługi on oferuje.

Najprostszym sposobem jest poszukiwanie za pomocą kolegów oraz znajomych. W takim przypadku odpowiedź na pewno będzie prawdziwa, ponieważ oni współpracują z tą opiekunką już przez dłuższy czas, jeżeli ją polecają. Warto wziąć pod uwagę, że jedna opiekunka potrafi pilnować niemowlaka ale nie potrafi śledzić za dzieckiem w wieku dwóch lub trzech lat.

Drugim sposobem jest reklama na ulice z tytułem „Opiekunka Warszawa”. Ogłoszenia dla prywatnych osób mogą być atrakcyjne, ale warto sprawdzić, czy osoba tak naprawdę ma wszystkie umiejętności, które od niej są wymagane. W takich ogłoszeniach musi być telefon do kontaktu.

Trzecim sposobem jest poszukiwanie w internecie (za pomocą agencji). W sieci jest dużo środków oraz agencji, które potrzebują pracy. Główną zaletą takiej metody jest możliwość wyboru wśród wielu kandydatów. Wadą jest trata czasu na poszukiwanie opiekunki oraz prowadzenie mnóstwa rozmów kwalifikacyjnych przed dokonaniem końcowego wyboru.

  

Kiedy jest potrzebna opiekunka dla dziecka, jak ją sprawdzić?

Po zatwierdzeniu kandydatury opiekunki warto sprawdzić, czy ta Pani naprawdę będzie wykonywała wszystkie swoje obowiązki. Do takich sposobów należą:

•    doświadczenie poprzednich klientów tej opiekunki, ich polecenia. Im więcej jest dobrych opinii od innych ludzi, tym więcej pewności jest, że opiekunka jest dobra;

•    wyposażenie pomieszczenia kamerami nadzoru. Po końcu dnia rodzice mogą zobaczyć, jak się zachowywała opiekunka i czy współpracować z nią dalej;

•    „próbny dzień”. Rodzice mogą się znajdować w tym samym budynku i zdecydować, czy opiekunka i dziecko się zaprzyjaźniły.

Niestety żaden z tych sposobów nie może całkowicie pokazać wszystkich cech opiekunki. Jeżeli rozsądnie łączyć te kryteria miedzy sobą, dobry kandydat się szybko znajdzie. Końcowym krokiem powinna być rozmowa kwalifikacyjna.

Oceń wiadomość