Język hiszpański dla turystów

18.12.2017

Język hiszpański dla turystów
Nauka języków
  • Na pierwszy rzut oka Hiszpania posiada niewidzialną siłę przyciągania. W Hiszpanii turyści zostają odbierani ze szczerą serdecznością i ciepłem. Planując wycieczkę do kraju panem et circenses, czyli chleba i igrzysk, przygotuj się na to, że zostaniesz spotkany jak w swoim domu.

Hiszpania to najczystsze plaże, drogi o doskonałej jakości, świetne odżywianie za grosze i niewiarygodna romantyka.

Język hiszpański dla turystów

  • Jadąc do Ameryki Łacińskiej lub Hiszpanii, warto nauczyć się chociażby podstaw hiszpańskiego dla udanej podróży. Minimalne słownictwo i znajomość gramatyki pomogą Ci poczuć się pewnie w nieznanym otoczeniu i, w razie potrzeby, poprosić o pomoc.

Podróżni nie powinni zapamiętywać wielu słów i skomplikowanych konstrukcji językowych. Rozmówki, które znajdziesz w książkach lub na stronach internetowych są proste, ale jednocześnie są prawie że gwarantem cudownej podróży.

 

  • Hiszpański lub kastylijski (español, castellano) to trzeci najpopularniejszy na świecie język, pochodzący z średniowiecznego królestwa Kastylii. Po hiszpańsku mówi około 500 milionów ludzi w ponad 40 krajach.

Mówią, że język hiszpański jest dość prosty do uczenia się go, około 60% słów tego języka ma korzenie anglosaskie. Hiszpańskie słowa są czytane tak jak są pisane i samogłoski nigdy nie są redukowane, czyli nie zmieniają swojego brzmienia.

Znajomość języka hiszpańskiego jest niezwykle korzystna: znając podstawy tego słonecznego języka, można dość łatwo zrozumieć kilka innych języków obcych: na przykład portugalski, włoski, a nawet trochę francuski.

Dla polskich uszy w języku hiszpańskim jest wiele słów, które powodują przynajmniej uśmiech. Także w języku hiszpańskim są urocze znaki interpunkcyjne - wykrzyknik i pytanie, które są koniecznie umieszczane na początku i na końcu zdania, na przykład:

-¿Cómo es?

- ¡Es tan!

 Język hiszpański dla turystów 

5 wskazówek, jak uczyć się hiszpańskiego łatwiej i szybciej

Poniżej znajdują się 5 wskazówek, jak łatwiej i szybciej uczyć się hiszpańskiego. Kilka z nich pochodzi z książek o nauce hiszpańskiego. Reszta opiera się na osobistych doświadczeniach z nauki tego pięknego języka.

Consejo numero uno

Pierwsza rada - nie bój się popełniać błędów. Wiele osób są nimi zakłopotani i czują się dość wstydliwie. Ale błędy są częścią prawdziwego procesu uczenia się. Im więcej popełniasz błędów, tym więcej zapamiętujesz. W tym przypadku lepiej powiedzieć źle niż nie powiedzieć nic.

Consejo numero dos

Zawsze zachowaj motywację do nauki pięknego języka hiszpańskiego, bez względu na sposób na to. Czasami zdarzają się chwile (być może bardzo często), gdy wydaje się, że nie ma postępu. Lub że twoje zainteresowanie językiem powoli znika. Tę chwilę trzeba złapać i wymyślić nową motywację. W końcu to szczęście - zrozumienie innych ludzi i ich wspaniałego języka.

Może ogromną motywacją dla ciebie na początku będzie to, że Ty będziesz rozumiał Hiszpańczyków a one Ciebie nie. Również nie jest tajemnicą, że dużo trudniej jest nauczyć się polskiego niż uczyć się hiszpańskiego. Kolejną wielką motywacją może być zaplanowanie podróży do kraju hiszpańskojęzycznego.

Consejo numero tres

Znajdź przyjaciele, partnera, który jest nosicielem języka hiszpańskiego (zwłaszcza to jest łatwe i ciekawe dzięki Internetowi i wakacjom). Dotyczy to raczej osób, które nie są w związku małżeńskim. Miałbyś ochotę zaskakiwać swojego partnera znajomością jego języka i postępami w tej nauce. Miałbyś najlepszego pomocnika i nauczyciela do nauki.

Consejo numero cuatro

Ucz się prostszych, łatwiejszych słów po hiszpańsku, chyba że masz zamiar przeprowadzać zajęcia na uczelni wyższej lub rozmawiać z partnerami biznesowymi. Czy miałeś okazję zauważyć, że 3-letnie hiszpańskie dziecko mówi po hiszpańsku lepiej niż ty? Jest to dlatego, że zna kilkaset codziennych słów, z których zręcznie korzysta. Spróbuj nauczyć się hiszpańskich słów, polskie odpowiedniki których używasz w życiu codziennym. Ponieważ słownictwo manikiurzystki może bardzo różnić się od słownictwa prawnika lub kucharza.

Consejo numero cinco

Słuchaj muzyki po hiszpańsku! Nie wszyscy mają możliwość bycia w środowisku latynoskim lub oglądania hiszpańskich kanałów w telewizji. Ale na szczęście zawsze jest możliwość słuchania muzyki. Zwłaszcza, że hiszpańska jest tak wesoła jak żadna inna! Możesz zacząć od piosenek dla dzieci, są one bardzo szybko zapamiętywane. Jeśli samodzielnie przetłumaczysz słowa, będzie Ci trudno zapomnieć o znaczeniu tych słów w połączeniu z twoją ulubioną muzyką. A jeśli masz małe dziecko, nauka hiszpańskiego może być połączona z jego rozwojem.

 Język hiszpański dla turystów

Standardowe i niezbędne słowa dla ciebie

Dzień dobry! (kiedy chodzi o poranek)

Buenos dias!

[Buenos dias]

Dzień dobry!

Buenas tardes!

[Buenos tardes]

Dobry wieczór!

Buenos noches!

[Buenos noczes]

Cześć!

Hola!

[Ola]

Do widzenia!

Adios

[Adios]

Dobry

Bueno

[bueno]

Zły

Malo

[malo]

Wystarczy/dosyć

Bastante

[bastante]

Zimny

Frio

[frio]

Gorący

Caliente

[kaljente]

Mały

Pequeno

[pekienio]

Duży

Grande

[grande]

Co?

Que?

[kie?]

Tam

Alli

[aji]

Tu

Aqui

[aki]

Która godzina?

Que hora es?

[kie ora es?]

Przykro mi

Lo siento.

[losjento]

Proszę mówić wolniej

Mas despacio, por favor.

[mas-despasjo, por-favor]

Nie rozumiem

No comprendo/No entiendo

[no-komprendo]

Czy mówi Pan/Pani po angielsku?

Habla ingles?

[abla ingles?]

Jak dojść/dojechać do?

Por donde se va a..?

[pordonde se-wa a?]

Co tam?

Que tal?

[ke tal’?]

Bardzo dobrze

Muy bien

[muj bjen]

Dziękuję

Gracias

[grasjas]

Proszę

Por favor

[por fawor]

Tak

Si

[si]

Nie

No

[no]

Przepraszam

Perdone

[perdone]

Dziękuję, świetnie.

Muy bien, gracias.

[muj-bjen, grasjas]

Co u Pana/Pani?

Y usted?

[juste?]

Miło się zapoznać

Encantado/encantada

[enkantado/enkantada]

Kocham Cię

Te quiero

[te kjero]

Na razie

Hasta pronto!

[asta pronto]

Jutro

Manana

[manjana]

Dzisiaj

Hoy

[oj]

Poranek

La manana

[la-manjana]

Wieczór

La tarde

[la-tarde]

Wczoraj

Ayer

[ajer]

Kiedy?

Cuando?

[kuando?]

Późno

Tardeт

[arde]

Wcześnie

Temprano

[temprano]

Na kasie

En la caja

[en la kaha]

Gdzie jest najbliższy kantor?

Donde esta la oficina de cambio mas cercana?

[donde esta la ofisyna de kambio mas serkana?]

Gdzie mogę wymienić pieniądze?

Donde puedo cambiar dinero?

[donde puedo kambjar dinero?]

Wymiana walut

Cambio

[kambio]

 

Oceń wiadomość