Korepetycje - jak ocenić jakość? Kluczowe kryteria i porady

26.08.2023

R

Artykuły autora: 63

Korepetycje - jak ocenić jakość? Kluczowe kryteria i porady

Jeżeli chcesz się uczyć możliwie jak najbardziej efektywne, masz do wyboru całą obszerną gamę metod. Wliczamy do tego wszelkiego rodzaju kursy online, aplikacje, programy, materiały na YT i tym podobne. Jest tego naprawdę całe mnóstwo, ale, co ciekawe, stare, dobre korepetycje nadal trzymają się bardzo dobrze, a uczniowie pilnie poszukują dobrych prywatnych nauczycieli.

Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego właściwie korepetycje są tak istotnym faktorem w procesie nauki. Wyjaśnimy też przyczyny, dla których jakość korepetycji powinna podlegać Twojej szczegółowej ocenie. Dowiesz się ponadto, jak oceniać wartość lekcji prywatnych i na co zwracać uwagę przy wyborze korepetytora. Jeżeli natomiast szukasz lekcji prywatnych, już teraz możesz przejrzeć katalog korepetycji serwisu BUKI. Znajdziesz w nim zajęcia z niemal wszystkich możliwych przedmiotów: od informatyki, biologii czy matematyki, aż po język francuski, grę na gitarze czy rysunek.

Rola korepetycji w procesie nauki i osiąganiu celów edukacyjnych

Korepetycje, o ile są dobrze prowadzone i skuteczne, mogą przede wszystkim bardzo przyspieszyć tempo, w jakim nabywasz wiedzę. Zależnie od dziedziny, to także sposób na poszerzanie swoich horyzontów i zgłębianie wybranego obszaru wiedzy w sposób, który nie byłby dostępny przy nauce samodzielnej. Dobrze przygotowany, wykształcony i rzetelny korepetytor może być arcycennym przewodnikiem dla całego procesu nauki, a nie tylko swego rodzaju “sprężyną” mającą akcelerować czas osiągania efektów.

Naturalnie, lekcje prywatne nierzadko zaczyna się też “od zera”, czyli: przychodzisz na zajęcia po to, aby dopiero zacząć się uczyć w jakiejś dziedzinie. Wówczas dobre korepetycje będą dla Ciebie szybkim wstępem, który ponadto pozwoli Ci uniknąć błędów na początkowych etapach nauki (tego typu błędy mają przykrą tendencję do utrwalania się, przez co później bywa trudno je wykorzenić).

Lekcje prywatne mogą być również profilowane w taki sposób, aby służyły osiągnięciu jakiegoś precyzyjnie określonego celu. Korepetytor pomoże Ci na przykład przygotować się do matury, egzaminu na studiach, egzaminu językowego czy nawet egzaminów zawodowych.

Dlaczego ocena jakości korepetycji jest kluczowa dla efektywnego uczenia się?

Lekcje prywatne mogą spełniać różne funkcje, zależnie od specyfiki danego przedmiotu oraz zależnie od indywidualnego profilu osoby uczącej się. “Standardowo” traktujemy korepetycje jako wsparcie w procesie nauki szkolnej. Czasami prywatne lekcje mają charakter zadaniowy, np. uczeń przygotowuje się do matury rozszerzonej z danego przedmiotu lub też po prostu chce poprawić ocenę na swoim świadectwie. 

Aby jednak jakikolwiek z tych celów był możliwy do zrealizowania, nasze korepetycje muszą cechować się odpowiednią jakością. Jest to dość proste i oczywiste. Załóżmy następującą sytuację:

Zapisałeś się na korepetycje z języka hiszpańskiego. Twoja nauczycielka nie ma jednak żadnej podbudowy filologicznej: po prostu miała hiszpański w liceum. Zna ów język na poziomie, mniej więcej, A2, często robi błędy, których nie jest świadoma. Nie ma też większego pojęcia na temat metodologii nauczania.

Czy takie korepetycje w ogóle mają sens? Z jednej strony można powiedzieć, że “lepsza taka nauka, niż żadna”. Z drugiej strony jednak, Twoje hipotetyczne postępy byłyby powolne, na dodatek z dużą dozą pewności już na początkowych etapach nauki utrwałbyś błędy, które wpoiła Ci Twoja korepetytorka.

Rzecz w tym, że zarówno pieniądze, jak i też czas, które włożyłeś w takie korepetycje, mógłbyś spożytkować o wiele lepiej (nawet samodzielna nauka byłaby bardziej efektywnym rozwiązaniem). Innymi słowy: bez oceny jakości korepetycji tak naprawdę nigdy nie wiesz, czy partycypowanie w prywatnych lekcjach nie okaże się dla Ciebie, w ostatecznej konsekwencji, stratą czasu oraz pieniędzy.

Czytaj również: "Oszczędzanie pieniędzy - jak nauczyć się oszczędzać? 5 zasad mądrego oszczędzania"

Kluczowe kryteria oceny jakości korepetycji

Zacznijmy od tego, że wielu rzeczy na temat jakości nauczania w ramach lekcji prywatnych możesz dowiedzieć się jeszcze przed pierwszymi zajęciami. Zwróć uwagę na kompetencję Twojego potencjalnego korepetytora, jego doświadczenie, wykształcenie formalne oraz, rzecz jasna, opinie innych uczniów. Kontynuując powyższy przykład z językiem hiszpańskim, Twój idealny prywatny nauczyciel byłby:

  • Czynnym wykładowcą akademickim/nauczycielem w liceum z tytułem mgr albo doktora filologii hiszpańskiej
  • Posiadałby wieloletnie doświadczenie w nauczaniu (praktyka)
  • Dysponowałby wiedzą na temat różnych istniejących metod i metodologii nauczania języków obcych (teoria)
  • Byłby natywnym użytkownikiem języka lub miałby za sobą epizod dłuższego przebywania w którymś z krajów hiszpańskojęzycznych
  • Miałby wyłącznie lub niemal wyłącznie bardzo pozytywne opinie ze strony swoich uczniów/studentów

To jednak nie wszystkie ważne aspekty. Dla efektów Twojego nauczania istotne może być nie tylko to, co korepetytor wie i potrafi, ale również to, co cechuje jego osobowość. Mówiąc krócej: chodzi o etykę pracy. Niestety, nawet na uniwersytetach zdarzają się wykładowcy, którzy nie do końca przykładają się do swoich obowiązków (lub też wręcz celowo obniżają jakość swoich zajęć, ponieważ postrzegają studentów jako potencjalną konkurencją np. w zawodzie tłumacza czy nauczyciela). Dobry korepetytor powinien też uczyć Cię najlepiej, jak potrafi niezależnie od sympatii czy antypatii, jakie wzbudza w nim Twoja osoba (tego czynnika również nie należy lekceważyć).

Jaka stąd konkluzja? Wartość korepetycji (oraz wartość konkretnego korepetytora) zawsze należy szacować w nieco bardziej obszerny, ogólny sposób. Bierz pod uwagę nie tylko to, co wymierne (kompetencje formalne, doświadczenie, wiedza itd), ale też obserwuj swojego nauczyciela. 

Sporą pomocą byłoby dla Ciebie posiadanie swego rodzaju skali porównawczej: jeżeli byłeś uczony przez kilka czy kilkanaście różnych osób, to o wiele łatwiej będzie Ci ocenić jakość nauczania w wydaniu aktualnego korepetytora czy wykładowcy. Po prostu będziesz w stanie porównać chociażby takie czynniki, jak:

  • Zdolność klarownego i efektywnego transferu wiedzy w wykonaniu nauczyciela
  • Tempo Twojego progresu
  • Atmosfera lekcji, czynniki osobowe itp.

Płynie stąd prawdopodobnie taki wniosek, że raczej nie warto kurczowo trzymać się cały czas tego samego korepetytora, i to nawet w przypadku kiedy masz wrażenie, że nauczyciel jest świetny (może wcale nie być świetny: Twoje wrażenie jest warunkowanie brakiem skali porównawczej).

Zwracaj też uwagę na to, w jaki sposób korepetytor przedstawia samego siebie. Opis powinien być jak najbardziej merytoryczny, najlepiej z dokładnym wyjaśnieniem stosowanych metod nauczania. Uważaj na wszelkiego rodzaju “język korzyści”, sugestie i każdy inny rodzaj marketingu. Naprawdę dobrzy nauczyciele na ogół nie stosują takich sztuczek, pomijając już fakt, że tego rodzaju “wabienie” uczniów jest niezupełnie etyczne.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

R

Autor Radosław Ł.

Studiował między innymi filozofię, italianistykę z elementami studiów nad chrześciaństwem, ale ukończył tylko iberystykę. J

Artykuły autora: 63

Dopasuj korepetytora

Jak ocenić jakość korepetycji - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego ocena jakości korepetycji jest kluczowa dla efektywnego uczenia się?

Bez oceny jakości korepetycji tak naprawdę nigdy nie wiesz, czy partycypowanie w prywatnych lekcjach nie okaże się dla Ciebie, w ostatecznej konsekwencji, stratą czasu oraz pieniędzy.

Czytaj więcej na BUKI

Jakie są kluczowe kryteria oceny jakości korepetycji?

Przede wszystkim zwróć uwagę na kompetencję Twojego potencjalnego korepetytora, jego doświadczenie, wykształcenie formalne oraz, rzecz jasna, opinie innych uczniów..Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów