W uproszczeniu możemy podzielić pisanie na dwa sposoby: formalne i kreatywne. Pierwsza z nich częściej przydaje się na lekcjach w szkole, podczas egzaminów i w pracy. Jednak ta druga sprawia, że mamy więcej narzędzi twórczych, stworzenie dowolnego tekstu przychodzi nam z łatwością i lepiej rozumiemy to, o czym piszemy.
Czym jest kreatywne pisanie?
Chcąc usystematyzować formy pisania w sposób kreatywny, musimy spojrzeć na różne rodzaje tekstu. Będą to między innymi:
- Opowiadania, skupiające się na balansowaniu pomiędzy wyobraźnią autora, a odbiorcy. Tutaj tzw. pomysłowość jest bardzo mile widziana. Można eksperymentować z tematyką, sposobem wypowiedzi, zaginać rzeczywistość jak i bazować na informacjach historycznych. Kreatywność wyrażana jest tutaj głównie pomysłem twórcy, nieszablonowym podejściem, budzącym ciekawość u osoby czytającej.
- Wiersze, będące największym inkubatorem emocji, zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Wiersz może być zarówno „wyrzutem myśli”, jak i bardzo ściśle, wręcz matematycznie ułożoną formą. Aby był dobry (chociaż to pojęcie względne), wymaga ogromnej wrażliwości po stronie twórcy oraz właściwej chęci
- Felietony, będące pomostem pomiędzy pisaniem formalnym a kreatywnym. Z jednej strony felieton powinien być pisany w zgodzie z dość jasnymi zasadami dla tejże formy literackiej. Jednak mimo wszystko bez kreatywności autora, artykuł tego typu nie zyska poklasku, nie wzbudzi kontrowersji, nie zmusi do zastanowienia się nad danym zagadnieniem lub pogłębienia wiedzy w jego obrębie. Kreatywność nadaje felietonowi smaku, wzmacnia przesłanie i podkreśla opiniotwórczy charakter.
Pisząc kreatywnie, sięgamy zatem zarówno do emocji własnych, wiedzy ogólnej, jak i technicznych metod pracy nad tekstem. Nacisk kładziony jest na pomysłowość i uczucia, ale bez dobrych podstaw technicznych treść może mieć trudność z „obronieniem się”.
Dla kogo jest kreatywne pisanie?
Kreatywnie pisać może każdy, kogo pociąga sam aspekt twórczy. Jeśli lubisz czytać książki, wpisy blogowe, opowiadania – możesz spróbować własnych sił. Motywatorem jest zawsze chęć:
- chcę, żeby moje opowiadanie było dostępne publicznie,
- chcę pisać wiersze, które będą wyjątkowe,
- chcę dzielić się swoją opinią i przykuwać uwagę innych,
- chcę „coś” tworzyć, doskonalić się w tym,
- chcę zostać pisarką lub pisarzem.
Oczywiście takich powodów może być bardzo dużo, ale wspólnym mianownikiem osób zainteresowanych kreatywnym pisaniem zawsze jest jedno: brak przymusu.
Czy na kreatywnym pisaniu można zarabiać?
Ciekawą informacją jest fakt, że na umiejętności pisania (nie tylko kreatywnego!) można zarobić, czasem nawet dość sporo, na różnych etapach kariery.
- Jeśli stworzymy poczytnego bloga pełnego przyciągających artykułów, możemy zarabiać na reklamach publikowanych w jego obrębie.
- Jeśli nasze kreatywne pisanie będzie podążało w stronę ciekawych scenariuszy, to pieniądze można pozyskać z działalności na YouTube.
- Gdy naszym głównym zajęciem są prace ogrodnicze z konkretnymi roślinami (np. trawami ozdobnymi), to z umiejętnością kreatywnego pisania możemy stworzyć inspirujący poradnik (ebook lub książkę).
Oczywiście sposobów na zarabianie jest mnóstwo, również tych bardziej klasycznych, jak zostanie dziennikarzem, praca w agencji reklamowej lub działanie w charakterze copywritera. W Polsce wiele osób opiera swoje biznesy w dużej mierze o to, że ktoś (lub sam właściciel) ma umiejętność kreatywnego pisania (reklama, kreacja w mediach społecznościowych).
Jak rozwijać umiejętności kreatywnego pisania?
Jest parę sposobów na to, aby pisać lepiej pod względem technicznym. Samej kreatywności nie można się nauczyć, ale za to da się ją pobudzać i budować takie środowisko wokół siebie, aby sprzyjało ono rozwojowi w tym zakresie.
Oczywiście podstawą jest czytanie: książek, opowiadań, treści dziennikarskich, wierszy, tłumaczeń, a nawet reklam. Działamy w ten sposób, że nieustannie się czymś inspirujemy. Im większy zasób do pozyskiwania kolejnych koncepcji, tym lepsze efekty kreatywnego pisania.
Drugi sposób to wypracowanie technicznych umiejętności pisania. Można to osiągnąć na specjalistycznym kursie, a także doszlifować podczas indywidualnych spotkań z nauczycielem. Na stronie BUKI można znaleźć nie tylko wielu polonistów, ale również osoby mające na swoim koncie własne publikacje. Czy zajęcia z pisarzem pobudzą kreatywność? Z pewnością tak!
Nie bez znaczenia jest też stały rozwój. W temacie kreatywności wręcz warto „skakać z kwiatka na kwiatek”, szczególnie w pierwszej fazie rozwoju pisarskiego. Wiersz, wpis na bloga, coś ciekawego na IG, dobry scenariusz na YouTube, opowiadanie na konkurs, dodatkowa praca w agencji przy tworzeniu tekstów na najróżniejsze tematy – to wszystko sposoby na pogłębianie własnych umiejętności.
Wspomniane wcześniej konkursy również będą dobrym kierunkiem, szczególnie w przypadku osób świetnie czujących się w danej tematyce. Warto poszukać takich zmagań, ogłaszanych przez różne ośrodki kultury, a nawet korporacje.
Czego unikać? Najlepiej od razu nie rzucać się na głęboką wodę – napisanie książki bez wiedzy i umiejętności nie należy do najbardziej trafionych pomysłów. Lepiej rozpocząć eksperymenty z krótszą formą.