Literatura piękna a rozwój osobowości

20.09.2021

Literatura piękna a rozwój osobowości
Edukacja szkolna
 1. Literatura piękna - co to?
 2. Klasyki literatury pięknej
 3. Rola literatury pięknej w rozwoju osobowości
 4. Nie ulega wątpliwości, że czytanie książek wpływa na rozwój osobowości. Wzbogaca nie tylko nasze słownictwo, ale poszerza również horyzonty i ćwiczy kreatywność. Psychologowie są zgodni co do pozytywnego wpływu czytania książek małym dzieciom. Regularne czytanie procentuje w przyszłości, dlatego dzisiaj weźmiemy pod lupę wpływ literatury pięknej na rozwój osobowości. Opowiemy Wam, co to jest literatura piękna, jakie są klasyki literatury pięknej oraz jej rolę w rozwoju osobowości.

  Literatura piękna - co to?

  Zacznijmy od początku - co to jest literatura piękna? Według definicji są to wszystkie książki, które opowiadają historie w sposób niemalże kunsztowny i niecodzienny. Niektórzy stwierdzą, że jest to finezyjny styl pisania. Dominująca jest tu tzw. funkcja estetyczna języka. Co ważne - książki o tej tematyce zazwyczaj nie mają praktycznego zastosowania. Wobec tego, że literatura piękna, nie jest praktyczna, możliwe, że się zastanawiasz, jaki jest sens jej czytania. Już śpieszymy z odpowiedzią. Głównym zadaniem literatury pięknej jest wzbudzenie w odbiorcach uczuć i wzruszenia. Dzieje się to poprzez opisane wydarzenia i wykreowanych bohaterów. Autorzy literatury pięknej często używają wyszukanego, słownictwa i wielozdaniowych opisów. Akcje opisane w książce są często dynamiczne i wielobarwne. Starają się przedstawić, jak najdokładniejsze opisy, aby pobudzić wszystkie zmysły swoich czytelników. Począwszy od wyobrażenia obrazów, po zapach, słuch i kończąc na dotyku. Do literatury pięknej zaliczamy nie tylko powieści (romanse, obyczajowe, kryminalne, science-fiction) ale także opracowania podróżnicze i filozoficzne. Dla autorów najważniejsze jest przekazywanie swoim czytelnikom ponadczasowych wartości. Pamiętaj, że literatura piękna to też nielubiane przez zdecydowaną większość lektury szkolne np. powieści Sienkiewicza, Prusa, Mickiewicza czy Lema. Z obecnie tworzących autorów do literatury pięknej zaliczymy również książki Olgi Tokarczuk. 

  Klasyki literatury pięknej

  Po zapoznaniu Was z tym gatunkiem literackim przedstawimy Wam kilka klasyków literatury pięknej:

  • Pierwsza propozycja od nas to „Złodziejka książek”. Autorem książki jest Markus Zusaka. Książka opowiada bogatą historię Liesel. Akcja dzieje się podczas II Wojny Światowej. Co ciekawe - narratorem w tej książce jest śmierć.
  • „Ciemno, prawie noc” - autorką książki jest Joanna Bator. Książka jest napisana w dość mrocznej atmosferze. Główną bohaterką jest dziennikarka, która będzie musiała stawić czoła swojej przeszłości. 
  • „Madame”, książkę napisał Antoni Libery. Co prawda tytuł na to nie wskazuje, ale książka zaprowadzi Was w podróż do przeszłości i pomoże odkryć przeszłość Polski.
  • „Król” książkę napisał Szczepan Twardoch. Opowiada o przedwojennej Warszawie. Jest to kolejna piękna książka, która zabierze Was do przeszłości i pozwoli szerzej spojrzeć na niektóre kwestie.
  • Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z literaturą piękną nie możesz zapomnieć o poznaniu twórczości, chociażby Dumasa, Tołstoja, Dickensa, Virginii Woolf czy innych wielu polskich autorów np. Sienkiewicza, Prusa czy Mickiewicza.
  • „Bieguni” autorstwa Olgi Tokarczuk - jest to bardzo odważna książka. Opowiada o życiu i całym świecie. Skłania do refleksji nawet najbardziej wymagających czytelników.
  • „Miasto ślepców”, autorem tej książki jest Saramago. Książka opowiada o epidemii ślepoty. Cala akcja dzieje się w wymyślonym mieście. Powieść została zekranizowana w 2008 roku. 

  Literatura piękna a rozwój osobowości

  Rola literatury pięknej w rozwoju osobowości

  W tym miejscu warto wspomnieć, że literatura piękna nie należy do najłatwiejszych. Często potrzeba czasu, aby czytanie tego gatunku książek nie męczyło, a przynosiło tylko przyjemność. W związku z tym, że nie jest to najłatwiejsze, pewnie zastanawiasz się, jaki jest sens czytania tzw. literatury pięknej. Już przedstawiamy Ci kilka naszych argumentów:

  • Czytanie literatury pięknej często wprowadza czytelników w potrzebę głębszej refleksji. Mogą to wywołać klasyczne książki, które są wypisane w podstawie programowej lektur w szkole, jak i te mniej popularne dla osób, które obcują z tym gatunkiem książek. Wiele książek zmusza czytelników do refleksji m.in. nad moralnością.
  • Co ciekawe - naukowcy z USA przeprowadzili badania dotyczące wpływu literatury pięknej na rozwój osobowości. Doszli do jednoznacznych wniosków, że zwiększa ona inteligencję emocjonalną. Badanie polegało na przeczytaniu konkretnego tekstu  (z gatunku literatury pięknej), a następnie uczestnicy musieli nazwać emocje, które towarzyszą ludziom na fotografiach na podstawie oczu. Z badania jednoznacznie wynikało, że osoby, które przeczytały dany fragment miały znacznie lepszą zdolność do rozpoznawania emocji, które towarzyszyły osobom na fotografii. Takie same wyniki były po upływie dłuższego czasu od przeczytania lektury. Grupą kontrolną były osoby, które nie czytały żadnego tekstu. Badaniu była również poddana grupa osób, która przed testem dostała do przeczytania fragment np. literatury obyczajowej - obie grupy nie uzyskały tak dobrych wyników, jak osoby, które czytały literaturę piękną.
  • Obecnie mało osób czyta książki. Nie jest to jednak dobra praktyka, ponieważ książki, a zwłaszcza literatura piękna pozwala na poznanie wielu różnych doświadczeń, emocji, współczuć czy modelu prawidłowego postępowania.
  • Literatura piękna ma ogromny wpływ na rozwój indywidualności, twórczości, kreatywności, empatii, szlachetności i spełnianiu w życiu. 
  • Literatura piękna nie tylko porusza ponadczasowe zagadnienia i zmusza nas do przemyśleń, co w sposób bezpośredni przekłada się na rozwój osobowości, ale także często dostarcza nam rys historyczny i społeczny. Pokazuje nam poglądy ludzi, którzy żyli przed nami.
  • Autorzy literatury pięknej często w swojej twórczości nawiązują do literatury klasycznej. Dzięki temu pogłębisz swoją wiedzę na temat klasycznej twórczości i autorów. Wpływa to na rozwój Twojego światopoglądu i ogólnego poziomu oczytania. 
  • Po zapoznaniu się z kilkoma utworami z gatunku literatury pięknej zaczniesz dostrzegać subtelne różnice. Jedne książki są zrozumiałe, inne konkretne. Czytanie takiej twórczości wpłynie w sposób bezpośredni na rozwój intelektu i umiejętności wysławiania się.
  • Literatura piękna sprawia, że jesteśmy bardziej empatyczni. Możemy również uciec na chwilę od naszego życia i poznać problemy i perspektywy bohaterów czytanych książek. Naukowcy są zgodni, że poprzez czytanie o tym, co myślą konkretni bohaterowie i obserwowanie ich zachowań stajemy się znacznie bardziej empatyczni i rośnie nasza zdolność do akceptowania różnic między ludźmi, które wynikają z różnych przekonań, poglądów, pragnień czy nawet stanów psychicznych. 
  • Regularne czytanie literatury pięknej poprawia kondycję naszego mózgu. Spowalnia rozwój wielu chorób cywilizacyjnych np. Alzheimera czy demencji starczej. Regularny wysiłek intelektualny spowodowany czytaniem literatury pięknej pomaga w zwalczaniu chorób mózgu. Jest to swego rodzaju trening.

  Jeżeli chcesz rozpocząć swoja przygodę z czytaniem literatury pięknej, ale masz problem ze zrozumieniem trudniejszych tekstów np. twórczości Virginii Woolf, Mickiewicza czy Tołstoja możesz skorzystać z pomocy nauczycieli. Bogatą ofertę zajęć dodatkowych, również z czytania literatury pięknej znajdziesz na stronie BUKI.

Oceń wiadomość