Na myśl o niej wielu uczniów szkół średnich dostaje nieprzyjemnych dreszczy. Matura ustna, zdawana w języku obcym (angielskim) to egzamin obowiązkowy i należy się do niego solidnie przygotować. O czym pamiętać? Jakie triki pomogą ci uzyskać lepszy wynik? Sprawdzamy i radzimy przyszłym maturzystom!
Co warto wiedzieć o maturze ustnej z angielskiego?
Chcesz wiedzieć, jak wygląda obecnie egzamin maturalny z języka angielskiego? To bardzo proste:
- całość trwa około 15 minut,
- pierwsza część (2-minutowa, czasem trochę dłuższa – zależnie od komisji) to kilka „luźnych pytań” na rozgrzewkę (co najważniejsze, niepoddawanych ocenie),
- na kolejnym etapie czekają na ciebie trzy zadania, każde z nich będzie ocenione na 0-6 punktów, łącznie maksymalnie 18 punktów,
- pierwsze zadanie to odegranie określonej roli w scence z uwzględnieniem wytycznych w instrukcji (3 minuty),
- drugie to konieczność wyczerpującego opisania fotografii i odpowiedź na trzy pytania egzaminatora (4 minuty),
- trzecie polega na wyborze elementów z zaprezentowanego materiału, które będą pasowały do polecenia, wraz z uzasadnieniem i odpowiedzeniem na dwa pytania egzaminatora (5 minut).
Podczas egzaminu oceniana jest płynność wypowiedzi, jakość wymowy, poprawność wypowiadanego słownictwa i gramatyki, jak również zakres używanych struktur leksykalno-gramatycznych. Całość składa się na pełen obraz sprawności komunikacyjnej ucznia.
Jak skutecznie przygotować się do matury ustnej z angielskiego?
Musisz zapamiętać pewne porównanie, które obrazowo tłumaczy cały problem: jeśli chcesz zrobić dobre sushi, to musisz od podstaw poznać składniki, z których może się składać, a także jak powinno ono wyglądać, a ponadto dowiedzieć się, w jakich miejscach zdobyć produkty. Następnie powinieneś popracować nad techniką, aby rolki nie rozpadały się i ryż był odpowiedniej konsystencji – na to potrzeba oczywiście czasu i ćwiczeń. Potem warto zapytać kogoś obiektywnego, kto już jadł takie danie, czy to co robisz, jest dobre. Aby wszystko nieco przyspieszyć, najlepiej pobierać nauki od mistrza.
Podobnie jest ze skutecznym przygotowaniem do matury ustnej:
- Nie masz wyjścia, musisz uczyć się angielskiego – nie da się zdać matury z zerowymi lub nikłymi umiejętnościami językowymi.
- Twoim zadaniem będzie opanowanie najważniejszych struktur gramatycznych (to bardzo ważne!) oraz możliwie najszerszego zakresu słownictwa.
- Daj sobie na to czas – jeśli pomyślisz o maturze „długodystansowo” już w pierwszej klasie szkoły średniej, to prawdopodobieństwo dobrego wyniku na egzaminie będzie dużo wyższe.
- Pamiętaj, że najważniejsze są ćwiczenia – używaj angielskiego wszędzie, gdzie tylko możesz!
- Postaraj się o to, aby ktoś z zewnątrz zweryfikował twoje umiejętności i w sposób fachowy wskazał przestrzenie do rozwoju.
Jeśli dziś „z marszu” i bez odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania ktoś kazałby ci zrobić sushi, to z dużą dozą prawdopodobieństwa byłoby ono niejadalne. Jeśli bez nauki podejdziesz do egzaminu ustnego z angielskiego „bo jakoś to będzie” to… najprawdopodobniej nie zdasz.
Czytaj również: "Poziomy języka angielskiego: jak określić poziom, na którym jesteś?"
TOP 5 wskazówek od BUKI
Oprócz powyższych informacji, korepetytorzy, których można spotkać w serwisie BUKI, zebrali dla ciebie kilka uniwersalnych porad, jakie prawdopodobnie nigdy się nie przeterminują. Część z nich warto zastosować też później do innych egzaminów, szczególnie tych na zakończenie semestru na studiach. Niejednokrotnie okazuje się, że przy nich „matura to pikuś”!
Zadbaj o to, aby przygotować się dużo wcześniej i… rób to systematycznie
Matura ustna z języka angielskiego będzie dla ciebie zdecydowanie prostsza, jeśli poświęcisz odpowiednią liczbę godzin na naukę. Przed tobą teoretycznie bardzo proste zadanie – im więcej ćwiczeń, tym lepiej – lecz w praktyce nie każdemu się to udaje. Dlaczego? Bo przez wielu nauka kumulowana jest na ostatnie półrocze, a czasem nawet kwartał bądź miesiąc przed egzaminem. Zwolennicy takich intensywnych lekcji często mówią, że „i tak wszystko zapomną, jeśli nie nauczą się na ostatni moment”. Jest jednak pewna zmienna, o której zapominają: angielski to nie jedyny przedmiot i nie sposób zmieścić wszystkie powtórki i ćwiczenia w tak krótkim czasie.
Zainwestuj w tzw. odpowiedni „mindset”
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że przed maturą wszyscy będą o niej mówić – nauczyciele, rodzice, koleżanki i koledzy – i jednocześnie każdy będzie się „nakręcał” do granic możliwości, również negatywnie. Twoim zadaniem jest potraktować sprawę tak, jak biznesmen udający się na istotne negocjacje: musisz być przygotowanym i… spokojnym. Dlatego poza typową nauką słówek i gramatyki, postaraj się nauczyć panować nad stresem. Poukładanie wszystkiego w głowie, pewność siebie i umiejętność radzenia sobie z ewentualnymi kryzysami, to podstawa na egzaminach ustnych.
Komisja to zwykli ludzie
To osoby, które kiedyś same były uczniami, zdobyły prawo jazdy, być może założyły rodzinę lub kupiły pierwszy samochód. Jeśli zdasz sobie z tego sprawę, to będzie ci zdecydowanie prościej nawiązać konwersację. Dlaczego tak zwracamy uwagę na podłoże psychologiczne? Bo prawdopodobnie nie przeczytasz o tym zbyt wiele w żadnym poradniku maturzysty, a od tego często zależy to, jak poradzisz sobie na egzaminie. Pamiętaj, że to wstęp do dorosłości, więc rozmawiaj z komisją jak dojrzały człowiek, który wie, o czym mówi i potrafi doskonale wybrnąć z sytuacji.
W końcowym etapie przygotowań postaw na konwersacje
Umów się z korepetytorem, poszukaj native speakera, znajdź kogoś w bliskim otoczeniu, kto potrafi płynnie mówić po angielsku. Zrób wszystko, by mieć jak najwięcej styczności z „żywym” językiem. W ostatnich tygodniach przestań skupiać się na sprawach technicznych takich jak nauka gramatyki, tylko po prostu szlifuj wszystko to, co już zdążyłaś bądź zdążyłeś poznać. Jako cel postaw sobie minimum pół godziny dziennie rozmowy, oczywiście tylko i wyłącznie po angielsku. Jeśli robisz błędy – nie przejmuj się tym aż tak, lecz spróbuj skoncentrować siły na wypowiedziach pełnych konkretów i na temat.
Koniecznie poznaj strukturę zadań, które będą na ciebie czekały
Musisz doskonale zapoznać się z kluczem, wedle którego będą oceniane twoje wypowiedzi. Twoim zadaniem jest wiedzieć, jakie elementy są istotniejsze, o czym nie warto wspominać, jak budować zdania. Przede wszystkim też musisz wykazać się czytaniem ze zrozumieniem, bo bez tego nawet z perfekcyjną gramatyką i gładką, płynną wypowiedzią, możesz zaprzepaścić cały egzamin. Dlatego postaraj się przerobić minimum 30, a najlepiej około 100 ćwiczeń próbnych, które będą wyglądały dokładnie tak, jak egzamin ustny. Możesz próbować „do lustra”, ale zdecydowanie najlepszym pomysłem jest wykupienie chociaż kilku indywidualnych, intensywnych godzin lekcyjnych z nauczycielem, podczas których możesz liczyć na informację zwrotną: co poprawić, czy są postępy i na co zwrócić szczególną uwagę. Zauważ, że część korepetytorów na BUKI to również egzaminatorzy, więc znają oni doskonale standardy egzaminacyjne.