Matura z matematyki – jak się przygotować i co musisz wiedzieć

09.07.2020

Matura z matematyki – jak się przygotować i co musisz wiedzieć
Aktualnosci matury

Matura z matematyki, odkąd kilka lat temu znowu stała się obowiązkiem maturzysty, spędza sen z powiek niejednemu uczniowi szkoły średniej. W gorączce przedmaturalnej uczniowie zasypują Google pytaniami, jak zdać maturę z matematyki na 30 i wyszukują haseł „zadania matura matematyka” czy też „korepetycje matematyka”. Niektórzy szukają nawet rozwiązania problemu pod hasłem „matura z matematyki odpowiedzi”, licząc na ewentualne wycieki informacji. Niezależnie od wyniku, jaki planujemy osiągnąć na egzaminie, ważne jest, aby wiedzieć, jak się doń zawczasu przygotować. W tym artkule podpowiemy, jak to zrobić. Podamy również podstawowe informacje na temat samej procedury matury z matematyki.

 Matura z matematyki – jak się przygotować i co musisz wiedzieć

Procedura egzaminu maturalnego z matematyki

Każdy maturzysta musi wiedzieć, jak wygląda egzamin od strony technicznej. Poniżej najważniejsze informacje.

 

Terminy matur 2020

W 2020 roku matura z matematyki odbywa się tylko w formie pisemnej. Terminy są następujące:

9 czerwca, 9:00

15 czerwca, 9:00

9 lipca, 14:00

13 lipca, 14:00

Poziom podstawowy

Poziom rozszerzony

Dodatkowy termin, poziom podstawowy

Dodatkowy termin, poziom rozszerzony

 

Długość trwania egzaminu

Ilość czasu przeznaczona na rozwiązanie arkusza maturalnego uzależniona jest od poziomu, na jakim zdawany jest egzamin.

Matura z matematyki podstawowej

Matura z matematyki rozszerzonej

Czas trwania: 170 minut

Czas trwania: 180 minut

 

Co wnosimy na salę egzaminacyjną?

Podczas egzaminu można korzystać z karty wzorów i tablic matematycznych, które przygotowała Centralna Komisja Edukacyjna. Każdemu uczniowi dostarczany jest jeden zestaw jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu. Poza tym należy przynieść ze sobą kilka dodatkowych przedmiotów. Są to:

  • Kalkulator prosty
  • Linijka
  • Cyrkiel
  • Długopis z czarnym tuszem
  • Dowód osobisty

 

Rodzaje zadań na maturze

Niezależnie od poziomu na maturze znajdziemy 3 rodzaje zadań sprawdzających naszą wiedzę.

Zadania zamknięte

Zadania otwarte z krótką odpowiedzą

Zadania otwarte z długą odpowiedzią

Jest to typ zadań świetnie znany z wszelkiej maści testów. W sformułowaniu zadania przedstawiony jest problem, a poniżej podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. W tym rodzaju zadań nie jest sprawdzane rozumowanie przy rozwiązywaniu zadania. Punktowana jest tylko poprawna odpowiedź. W przypadku odpowiedzi niepoprawnej egzaminowy otrzymuje 0 punktów. Poprawna odpowiedź jest nagradzana 1 punktem.

W tym typie zadań spodziewać się można bardziej rozbudowanego problemu. Odpowiedź do zadania musimy podać sami. Co więcej, trzeba przedstawić zwięźle tok rozumowania, który doprowadził do końcowej odpowiedzi. Nie jest jednak wymagane rozbudowane wyjaśnienie strategii rozwiązania zadania. Punktacja zadania uzależniona jest od poziomu trudności. W przypadku matury podstawowej za ten typ zadań można otrzymać do 2 punktów. Zadania z matury rozszerzonej mogą mieć wagę aż 4 punktów.

Ten typ zadań odznacza się dużą złożonością problemu do rozwiązania. Spośród wszystkich rodzajów zadań to ten jest najbardziej wymagający. Podczas rozwiązywania tego typu zadania należy skrupulatnie opisywać swoją strategię krok po kroku, aż do osiągnięcia końcowego wyniku. Ocenie podlega nie tylko wynik końcowy, ale również cały tok rozumowania. Dlatego też nawet jeśli po drodze popełniliśmy błąd obliczeniowy, a w rezultacie podaliśmy błędny wynik końcowy, nadal otrzymamy punkty cząstkowe, jeśli obraliśmy poprawną strategię do zadania. Dla tego typu zadań punktacja wygląda następująco: 4-6 punktów na maturze podstawowej i 5-7 punktów na maturze rozszerzonej.

 

Jak przygotować się do matury z matematyki

Przygotowania do matury z matematyki należy zacząć jak najwcześniej. Najłatwiejszą drogę do pokonania mają uczniowie pracujący systematycznie. Sumienna nauka od początku szkoły średniej to bezwzględnie najlepsze przygotowanie do matury z matematyki. Niewiele jednak osób jest w stanie przyznać, że uczyło się systematycznie przez wszystkie lata szkoły średniej. Dlatego też wprowadza się w klasie maturalnej blok o nazwie powtórka do matury z matematyki. Na pewien okres przed egzaminem nauczyciel przerabia wszystkie zagadnienia, jakie mogą pojawić się na maturze. Jest to okres, kiedy uczniowie odświeżają pamięć o materiał, który zdążyli już pozapominać czy też nigdy nie mieli okazji odpowiednio go przyswoić. Takie zajęcia prowadzą do zwieńczenia wysiłków sprawdzianem, którym jest próbna matura z matematyki.

Nierzadko okazuje się jednak, że samo przygotowanie do matury na zajęciach w szkole nie wystarcza. Bardzo często sięga się po pomoc korepetytorów z matematyki. Ze swojego doświadczenia polecamy, aby pomyśleć nad korepetycjami online. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na okolicznych nauczycieli, których sposoby przekazywania wiedzy mogą nam nie odpowiadać. Dzięki takim bazom jak Buki mamy dostęp do doświadczonych korepetytorów z całej Polski! W ten sposób na pewno znajdziemy kogoś, kto podpowie, jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym, a w razie innych preferencji, jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Nauka do matury nie powinna polegać tylko na uczestnictwie w zajęciach szkolnych czy też korepetycjach. Trzeba powiedzieć sobie „Sumiennie się przygotowuję do matury!” i realizować plan powtórkowy również w domu na własną rękę. Opisaliśmy kilka przydatnych źródeł w artykule …Użyteczne platformy i aplikacje dla dzieci i maturzystów. Najlepszą kopalnią wiedzy są repetytoria maturalne. Wspomaganie ich praktycznymi sprawdzianami w postaci arkuszy maturalnych z minionych lat zaowocuje dobrymi efektami!Autor:

Oceń wiadomość