Niemiecki to natywny język dla niemal 100 milionów świata. Obszar niemieckojęzyczny to także jedna z największych gospodarek świata. Jeśli dodamy do tego fakt, że Niemcy dla Polski jest krajem sąsiednim i że obydwa państwa są ściśle powiązane gospodarczo, to staje się jasne, jak istotna i pożyteczna może być znajomość języka niemieckiego.
Od razu trzeba jednak mocno zaznaczyć, że, pomimo bliskości geograficznej, niemiecki nie jest językiem łatwym. Gramatyka obejmuje nie tylko koniugację, ale też deklinację. Istnieje też sporo specyficznych dla języka niemieckiego i dość trudnych do przyswojenia zasad gramatycznych, na przykład dotyczących miejsca czasownika w zdaniu. Już teraz możesz jednak zwiększyć swoje szansę na szybką i efektywną nauką, wybierając korepetycje z języka niemieckiego. Na stronach serwisu korepetytorskiego BUKI znajdziesz setki ogłoszeń od doświadczonych i utytułowanych nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia z niemieckiego na wszystkich dostępnych poziomach.
Dlaczego warto zacząć naukę języka niemieckiego?
Niemiecki standardowo wymienia się jako jeden z najbardziej “praktycznych” języków. Ma to sens już chociażby ze względu na nasiloną wymianę gospodarczą pomiędzy Niemcami a Polską. Powoduje ona, że naturalną koleją rzeczy istnieje naprawdę duży popyt na osoby władające językiem niemieckim. Możliwości zawodowych jest naprawdę wiele. Oto tylko niektóre z nich:
- Praca w firmach z niemieckim kapitałem i/lub firmach ściśle współpracujących z niemieckimi kontrahentami
- Zawód tłumacza (przysięgłego lub zwykłego)
- Praca w obsłudze klienta niemieckojęzycznego (w Polsce jest sporo centrów, które świadczą tego rodzaju usługi; co ciekawe, stawki dla pracowników operujących językiem niemieckim często są bardzo wysokie, wyższe niż nawet dla znacznie mniej powszechnych języków, jak francuski czy hiszpański)
- Nauczanie języka niemieckiego (w ramach korepetycji i/lub pracując w szkole językowej)
- Emigracja zarobkowa i praca w Niemczech (w kraju naszych zachodnich sąsiadów jest spory popyt na przykład na pielęgniarki, lekarzy czy mechaników)
Oprócz tego, język niemiecki może też w wysokim stopniu przydać się między innymi prawnikom czy informatykom. Znajomość mowy Goethego może otworzyć sporo zupełnie nowych drzwi w naszej karierze. Należy przy tym zaznaczyć, że za “wartościową” na ogół uznaje się znajomość niemieckiego na poziomie co najmniej B2. W przypadku określonych dziedzin zawodowych konieczna będzie też znajomość terminologii.
Inna racja, dla której warto uczyć się języka niemieckiego, to fakt, że niemiecka kultura należy do najbogatszych w skali całego świata. Niemiecka literatura jest jedną z “wielkich” literatur, obok francuskiej, angielskiej oraz rosyjskiej. Niemieckojęzyczną filozofię można zaś bez mała uznać za najbogatszą i najważniejszą dla rozwoju europejskiej kultury i cywilizacji, oczywiście obok filozofii helleńskiej. W języku niemieckim powstawały także dzieła wielu wybitnych socjologów, psychologów oraz przedstawicieli nauk szczegółowych.
Czytaj również: "Nauka koreańskiego od podstaw - jak zacząć?"
Nauka języka niemieckiego od podstaw - od czego zacząć?
Podstawy nauki w przypadku niemieckiego będą wyglądać mniej więcej tak samo, jak przy nauce innych języków. Na początku warto więc osłuchać się nieco z językiem, korzystając z gotowych zdań, wyrażających najprostsze rzeczy. Możemy w tym celu posiłkować się fiszkami, ale w internecie znajduje się też sporo darmowych materiałów. Ważne jest to, aby materiały tekstowe występowały razem z dźwiękiem: niemiecka wymowa co prawda nie jest trudna, ale posiada pewne specyficzne właściwości, które warto dostrzec jak najwcześniej.
W przypadku niemieckiego zaleca się najpierw opanowanie pewnej liczby wyrazów oraz gotowych zdań, a dopiero potem przejście do właściwej nauki gramatyki. Ile słów będzie Ci potrzebne? Padają różne liczby, nawet 1 tysiąc wyrazów. Załóżmy jednak, że uda Ci się przyswoić 500 słów. To też dużo. Sama nauka gramatyki powinna też od początku zawierać przyswajanie czasowników modalnych, które są niezwykle ważne w języku niemieckim.
Jeśli chodzi o wyrazy i zwroty to można je dla ułatwienia podzielić na różne kategorie (na rynku bez problemu znajdziesz zresztą fiszki projektowane właśnie w taki sposób). Inna metoda to samodzielne spisywanie i tłumaczenie słownictwa, np. w Google Docs. Ta opcja jest tym bardziej pożyteczna, że możesz z niej aktywnie korzystać w trakcie czytania czy oglądania czegoś po niemiecku, dzięki czemu także lepiej zrozumiesz treść, z jaką masz do czynienia.
Praktyczne wskazówki dla początkujących
W dzisiejszych czasach masz do dyspozycji całe mnóstwo rozmaitego rodzaju materiałów, które mogą wydatnie pomóc Ci w nauce języka niemieckiego, nawet jeśli jesteś osobą zupełnie początkującą i nigdy wcześniej nie miałeś żadnej styczności z mową naszych zachodnich sąsiadów. Zacznij od tego, co było wzmiankowane już wcześniej: nauki wyrazów. Potem możesz powoli dodawać do tego proste, codzienne rzeczy: język Windowsa na Twoim komputerze, języka systemu na Twoim telefonie, wersje językowe w serialach, grach i filmach. W miarę postępów w nauce niemieckiego, staraj się też możliwie częściej korzystać z internetu w języku niemieckim, np. wyszukując jakieś potrzebne Ci informacje.
Nie bój się korzystać z translatorów internetowych oraz słowników online. Niektóre z nich, jak zwłaszcza Glosbe, są nader pożyteczne, ponieważ obok samego tłumaczenia wyrazu prawie zawsze podają też praktyczne przykłady jego użycia. Nie zrażaj się też sporą liczbą zasad ogólnych oraz wyjątków w niemieckiej gramatyce. Jest ona możliwa do opanowania, ale będziesz potrzebował jak najwięcej “osłuchania się” z językiem (między innymi właśnie dla tej przyczyny warto wcześnie wdrożyć naukę gotowych zwrotów po niemiecku).