Nauka języka hiszpańskiego: poziomy, sposoby na naukę języka hiszpańskiego

05.10.2020

Nauka języka hiszpańskiego: poziomy, sposoby na naukę języka hiszpańskiego
Nauka języków
 1. Poziomy hiszpańskiego: czym się różnią od siebie i co trzeba wiedzieć na każdym poziomie?
 2. Dlaczego warto znać swój poziom języka hiszpańskiego?
 3. Jak sprawdzić swój poziom języka?
 4. Jak nauczyć się hiszpańskiego i uzyskać wymagany poziom wiedzy?

Dlaczego ludzie uczą się hiszpańskiego? Poziom podstawowy jest przydatny do podróży, średni - do codziennej komunikacji, wysoki - do nauki i pracy z native speakerami. Nie ma znaczenia, jaki cel motywuje Cię do nauki prostych zwrotów po hiszpańsku. Na początku może to być zainteresowanie jako hobby, a potem sam nie zauważysz, jak zaczęła się poprawiać Twoja kariera ze znajomością hiszpańskiego. W końcu ludzie, którzy znają języki obce, są zawsze poszukiwani w wielu firmach zarówno w Polsce, jak i poza nią.

Aby dać obiektywną ocenę swojej wiedzy, musisz wiedzieć, jakie są poziomy języka hiszpańskiego. Pozwoli to obserwować swoje postępy w nauce.

Nauka języka hiszpańskiego: poziomy, sposoby na naukę języka hiszpańskiego

 

Poziomy hiszpańskiego: czym się różnią od siebie i co trzeba wiedzieć na każdym poziomie?

Istnieją takie poziomy znajomości hiszpańskiego: A1, A2, B1, B2, C1, C2. O każdym z nich opowiemy więcej.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego? Poziom podstawowy A1-od niego trzeba zaczynać!

A1 to podstawy, od których zaczyna się praca z językiem hiszpańskim. Posiadanie tego poziomu jest mało prawdopodobne, aby łatwo wejść w dialog z native speakerem, ale już możesz:

 • krótko opowiedzieć o sobie;
 • używać prostych zwrotów po hiszpańsku;
 • przywitać się, pożegnać, życzyć miłego dnia swojemu rozmówcy;
 • poprosić o wskazanie drogi do sklepu lub lotniska;
 • na słuchu rozróżnić słowa i niektóre frazy (podczas słuchania, gdy mowa jest powolna i wyraźna);
 • czytać książki dla dzieci.

Posiadanie poziomu A1, na tym poziomie będziesz znać:

 • alfabet języka hiszpańskiego;
 • liczby w języku hiszpańskim;
 • zwroty pozdrowienia, pożegnania, podziękowania;
 • niezbędne rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki, które pomogą Ci mówić na tematy codziennego użytku.

A1 to poziom, który pomoże Ci w podróży turystycznej i stanie się punktem odniesienia, który pozwoli Ci iść dalej i zdobyć inne poziomy znajomości hiszpańskiego.

Poziom A2: Hiszpański. Co musisz wiedzieć, jakie umiejętności powinieneś posiadać w mowie i piśmie?

Jest to kolejny etap po poziomie A1, który otwiera drzwi na kolejne poziomy. Zwiększa się liczba tematów, w których możesz dołączyć się podczas konwersacji. Na przykład:

 • możesz już słuchać podcastów w języku hiszpańskim na temat podróży, zakupów, rozmów z przyjaciółmi, wizyt w placówkach medycznych;
 • już dostrzegasz nie tylko zwroty wyrwane z kontekstu, ale także proste zdania;
 • będziesz mógł opowiedzieć płynnie o sobie, niż to było na poprzednim poziomie.

Jeśli chodzi o wiedzę gramatyczną, to:

 • uczeń, który z powodzeniem opanował A2, może korzystać z różnych form czasowych zarówno podczas rozmowy z rozmówcą, jak i pisania listów;
 • osoba może porównywać swoje odczucia, w dialogu zwracając uwagę na to, co było z nim wczoraj, co dzieje się dzisiaj i co będzie jutro;
 • uczeń jest w stanie poprawnie sformułować pytanie do rozmówcy.

Określenie poziomu znajomości hiszpańskiego na poziomie A2 jest również ważne dla takich umiejętności:

 • możesz już przeczytać proste ogłoszenia w gazecie, zrozumieć, co jest napisane w menu restauracji, orientować się w rozkładach jazdy na przystankach transportu publicznego;
 • rozmowa z native speakerem języka hiszpańskiego na razie nie może być prosta i szybka, ale posiadając poziom A2, możesz już wejść w dialog pewniej, a lista tematów, które możesz omówić i zrozumieć, staje się większa;
 • pisząc esej o sobie, możesz powiedzieć nie tylko o swoim codziennym życiu i rodzinie, ale także o swoich uczuciach, zdrowiu, trochę o swojej nauce i pracy.

Poziom B1- język potoczny, którego wystarcza na pobyt za granicą

Podstawowe poziomy znajomości języka, które dały ci niezbędną elementarną wiedzę, są za tobą. A jeśli zacząłeś uczyć się poziomu B1, to po jego zakończeniu powinieneś być w stanie:

 • bardziej zrelaksowanie mówić po hiszpańsku z native speakerami;
 • czytać proste książki w języku hiszpańskim (na przykład te, które opisują życie);
 • zrozumieć, o co chodzi w kreskówce w języku hiszpańskim;
 • wyrażać swój punkt widzenia, opierając się na pewnych faktach;
 • rozumieć rozmówcę, nie wyciągając zwrotów z rozmowy, ale dostrzegając całe zdania.

B2-Twój przedostatni krok do sukcesu!

Wiele osób, które z powodzeniem opanowały B2, łatwo znajduje pracę za granicą na stanowisku kierownika, konsultanta sprzedającego, kuriera, pracownika taksówki. Jeśli weźmiemy wszystkie poziomy hiszpańskiego, to B2 można nazwać "pewnym mówionym". W końcu daje możliwość:

 • łatwo komunikować się z native speakerami hiszpańskiego bez słownika;
 • bronić swojego punktu widzenia w dyskusji lub dialogu;
 • formułować jasne monologi, w których można argumentować osobiste stanowisko, mówić o swoich uczuciach i zasadach;
 • oglądać filmy w oryginale różnych gatunków;
 • łatwo czytać książki (nie tylko dla dzieci i gospodarstw domowych, ale także przygody i tematy detektywistyczne).

Niektórzy ludzie, osiągając B2, decydują się na przerwę w nauce. Po prostu idą praktykować: więcej komunikować się z native speakerami (w niektórych przypadkach po prostu przeprowadzają się do Hiszpanii), czasami uczą się z korepetytorem z języka hiszpańskiego, mogą już przygotować się do międzynarodowych testów z języka hiszpańskiego.

Poziomy C1 i C2

Są to profesjonalne poziomy znajomości języka hiszpańskiego. Kariera ze znajomością hiszpańskiego na poziomie C1 jest znacznie łatwiejsza do zbudowania, ponieważ osoba może już:

 • wziąć udział w konferencjach i przemówieniach;
 • posiadać wysoko wyspecjalizowane słownictwo;
 • może argumentować, aby komunikować się w sferze zawodowej.

A, posiadając poziom C2, osoba w ogóle mówi, jak nosiciel hiszpańskiego. Znając C1 i C2 można pomyślnie zdać międzynarodowe testy w języku hiszpańskim i przeprowadzić się za granicę na studia, pracę lub pobyt stały.

 Nauka języka hiszpańskiego: poziomy, sposoby na naukę języka hiszpańskiego

Dlaczego warto znać swój poziom języka hiszpańskiego?

Niestety, sami nie możemy określić swój poziom. Aby to zrobić, musimy zdać test lub porozmawiać z nauczycielem hiszpańskiego. Na przykład możesz dobrze czytać i rozumieć hiszpański ze słuchu, myśląc, że masz poziom A2. Przy tym podczas konwersacji po prostu milczeć. A jeśli nie możesz wydusić nawet kilku fraz, najprawdopodobniej twój poziom A1.

Znać poziom jest konieczne, aby obiektywnie rozumieć:

 • do czego dążyć;
 • na jakich tematach należy skoncentrować szczególną uwagę (na przykład dobrze czytasz , ale mówisz źle, znaczy, żę musisz ćwiczyć mówienie);
 • rozumieć, czy istnieje szansa, aby zdać egzamin międzynarodowy;
 • regularnie monitoruj swoje postępy w wiedzy, aby dać sobie znać, czy jesteś zaangażowany w program, czy nie.

Nauka języka hiszpańskiego: poziomy, sposoby na naukę języka hiszpańskiego

Jak sprawdzić swój poziom języka?

Poziom hiszpańskiego można określić poprzez wykonanie testu (można znaleźć test w Internecie), a można zwrócić się o pomoc do nauczyciela hiszpańskiego. W przypadku elektronicznej wersji testowej, trzeba w pełni skupić się na pytaniach i udzielić odpowiedzi, bez podglądania w podręcznik lub swoje notatki (i to jest bardzo trudne, jeśli zdajesz test w domu przed komputerem). Jeśli twój poziom jest sprawdzany przez nauczyciela, to w trakcie rozmowy zaproponuje różne warianty zadań gramatycznych, porozmawia z tobą, poprosi Cię opowiedzieć o sobie. Po tego rodzaju diagnostyce nauczyciel oceni Twoje umiejętności i powie, jaki poziom znajomości hiszpańskiego masz.

 

Jak nauczyć się hiszpańskiego i uzyskać wymagany poziom wiedzy?

Zanim nauczysz się języka obcego, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: "dlaczego powinienem uczyć się hiszpańskiego?». Polska oferuje wiele opcji, abyś mógł znaleźć swój format zajęć. Na przykład, jeśli chcesz uczyć się hiszpańskiego jako swojego hobby, kursy będą dla ciebie odpowiednie. I możesz nauczyć się hiszpańskiego online.

Czy potrzebujesz pogłębionej nauki hiszpańskiego? Logiczne będzie, jeśli pomoże Ci nauczyciel hiszpańskiego. Nauczyciel nie tylko pomoże przygotować się do egzaminu z języka hiszpańskiego, ale także dobrze podciągnie twój język mówiony, gramatykę, pomoże zwiększyć twoje słownictwo.

Jeśli chcesz zdać Międzynarodowy egzamin z hiszpańskiego, możesz zapisać się na specjalistyczne kursy. Intensywne szkolenie daje maksymalny wynik, ale nie zapominaj, że wszelkie kursy odbywają się w grupach. Szybsze i bardziej logiczne przygotowanie się do egzaminu podczas indywidualnych lekcji z nauczycielem. Z prywatnym nauczycielem zajęcia będą łatwiejsze i bardziej interesujące, a uwaga nauczyciela będzie całkowicie twoja. Dlatego istnieje szansa, aby szybciej i łatwiej opanować poziom języka, którego potrzebujesz.

Nauka hiszpańskiego nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy znaleźć dobrego nauczyciela i zrobić krok w kierunku wiedzy. Przejdź do zasobu wyszukiwania BUKI i wybierz swojego nauczyciela hiszpańskiego! Oceń wiadomość