Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Obozy językowe - pomysł na naukę przez zabawę

23.05.2022

Obozy językowe - pomysł na naukę przez zabawę
Nauka języków
 1. Obóz językowy - co to jest i na czym polega?
 2. Obozy językowe za granicą i w Polsce
 3. Obozy językowe dla dzieci
 4. Obozy językowe dla młodzieży
 5. Dzisiaj wszyscy rodzice chcą zadbać o edukację swoich dzieci. Jedną z ważniejszych umiejętności jest znajomość języków obcych. Wiele osób uważa (i naszym zdaniem słusznie), że umiejętność porozumiewania się w różnych językach jest kluczem do sukcesu. Jest to zdecydowanie prawda. Znajomość języków obcych umożliwia pracę w międzynarodowych firmach lub poza granicami kraju, studiowanie na zagranicznych uczelniach wyższych czy nawet podróżowanie. Jednym ze sposobów na naukę języków obcych są tzw. obozy językowe - zostańcie z nami i przekonajcie się, czy warto z nich skorzystać.

  Obóz językowy - co to jest i na czym polega?

  Zacznijmy jednak od początku. Obozy językowe są dedykowane dla dzieci i młodzieży. Zazwyczaj oferty są skierowane dla osób do 21 roku życia. Co prawda dzisiaj wszystkie dzieci uczą się języków obcych w szkole, (często dwóch różnych) to nadal jest to zbyt mało, żeby dobrze się nimi porozumiewać. Wiele rodziców decyduje się na zapisanie swoich pociech na zajęcia dodatkowe w szkole lub po np. na stronie BUKI (co serdecznie polecamy). Nie jest to jednak jedyna możliwość do nauki języków obcych. Dobrym rozwiązaniem są również obozy językowe. Każdy z nas wie, że stały kontakt z językiem to najlepsza forma nauki - obracanie się nim - więcej pisaliśmy o tym tutaj. Pozwalając dziecku wyjechać na obozy językowe, dajemy mu namiastkę życia wśród innego języka. Podczas całego pobytu dzieci i młodzież obracają się wokół native speakerów lub nawet osób, które na co dzień posługują się danym językiem obcym. 

  Obóz językowy to pewnego rodzaju wakacyjny wyjazd, który pozwala na zwiększenie swoich kompetencji językowych. Oprócz tego na takim obozie poznaje się również kraj, do którego się wyjeżdża. Przykładowo na obozie językowym z angielskiego można wyjechać do Anglii. Podczas doskonalenia swoich umiejętności językowych będziecie również zwiedzać ten kraj i poznacie tradycje tam obowiązujące. Wyjazd taki w żadnym wypadku nie przypomina nauki i siedzenia w szkole. Jest to zabawa, poznawanie świata i obracanie się w innym środowisku językowym. Wszystkie osoby, które wyjadą na taki obóz, będą używały języka obcego w warunkach naturalnych. Pozwala to na tzw. zanurzenie się w danym języku.

  Na co zwrócić uwagę podczas wybierania obozu językowego?

  • Jaka metoda nauki jest praktykowana na obozie?
  • W jaki sposób są dopasowane osoby do danych grup językowych? Jak sprawdzany jest poziom zaawansowania?
  • Gdzie będzie zakwaterowanie? U rodziny obcojęzycznej czy może w hotelu w pokojach wieloosobowych z ludźmi z innych krajów?
  • Jak prowadzone są zajęcia? Czy będą prowadzone przez native speakerów?
  • Czy na wyjeździe będzie nauczyciel polskojęzyczny?
  • Jakie atrakcje są przewidziane podczas obozu?
  • Jak duże doświadczenie ma firma, która organizuje wyjazd na obóz językowy?
  • Czy na koniec kursu przeprowadzane są testy lub czy wydawane jest zaświadczenie o odbyciu takiego wyjazdu/kursu?

  Wiemy, że obozy językowe są bardzo kuszącą propozycją na wakacje dla dzieci i młodzieży. Zanim jednak wyślecie swojego dziecko na taki wyjazd, upewnijcie się, że faktycznie tego chce i czuje się na siłach rozmawiać w języku obcym na co dzień - rzucenie na tzw. głęboką wodę może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego. 

  Obozy językowe za granicą i w Polsce

  Nie wiemy, czy wiecie, ale obozy językowe są organizowane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać do innego kraju. Nawet w Polsce są organizowane kolonie językowe - zastanawiacie się, jak to jest możliwe? Jest to bardzo proste. Powstają tzw. wioski językowe. W takich miejscach język obcy jest językiem, którym wszyscy porozumiewają się na co dzień, w codziennych konwersacjach. Nauczyciele bardzo często są obcokrajowcami, którzy używają danego języka obcego na co dzień. W przypadku obozów językowych za granicą istnieje wiele możliwości. Czasami dzieci (lub młodzież) jest zakwaterowana w hotelach czy pensjonatach, a innym razem bezpośrednio w domach rodzin obcojęzycznych - co bezpośrednio wymaga używanie języka obcego na co dzień. W takim wariancie oprócz języka dzieci i młodzież mogą obcować z kulturą, tradycją i sposobem życia w danym kraju - te możliwości są bezcenne. Poszerzają horyzonty i pozwalają nie tylko na zgłębienie języka obcego, ale również zdobycie tzw. wiedzy ogólnej.

  Obozy językowe dla dzieci

  Obozy językowe są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na “odcięcie pępowiny” i pozwolenie dziecku na wyruszenie w podróż samodzielnie. Oczywiście samodzielnie mamy na myśli bez rodziców czy dziadków, a pod opieką nauczycieli i native speakerów. 

  Najczęściej znajdziecie obozy językowe dla dzieci powyżej 10 roku życia. Chociaż coraz częściej w ofertach można znaleźć wyjazdy dla 7-latków. Wiek ten nie jest w żadnym wypadku podyktowany umiejętnościami językowymi, a jedynie samodzielnością i gotowością psychiczną dziecka do wyjazdów bez rodziców. Wiemy, że obozy językowe to świetny pomysł na naukę czy nawet zorganizowanie czasu dla dziecka. Nie podejmujcie jednak takiej decyzji zbyt pochopnie. Dziecko powinno być gotowe na taki wyjazd - jeżeli nie będzie może to nieco obniżyć jego pewność siebie, co z całą pewnością negatywnie wpłynie na zdobywanie nowych umiejętności językowych. Pamiętajcie, że rozmawianie w obcym języku jest często bardzo stresujące.

  Jak już wspomnieliśmy - znajdziecie oferty obozów językowych od 7 roku życia. Wyjazdy zazwyczaj trwają 7, 10 lub 14 dni - im dłuższy wyjazd, tym więcej wiedzy zostanie przyswojone przez dziecko. Przykładową ofertę obozów językowych dla dzieci znajdziecie tutaj

  Obozy językowe dla młodzieży

  Obozy językowe dla młodzieży są podobne dla tych dla dzieci z tym, że każdy ma zdecydowanie więcej “wolnego” czasu, który można zagospodarować w dowolny sposób. Obozy te są zazwyczaj dedykowane od 15 roku życia, Górna granica w zależności od organizatora może wynosić 19 bądź nawet 21 lat. Obozy te często łączą przygodę z językiem z zainteresowaniami np. z kursem wspinaczki lub windsurfingu. Dla osób w tym wieku jest znacznie bogatsza oferta obozów - zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Przykładową ofertę możecie znaleźć tutaj. Cena takich obozów obejmuje zazwyczaj kurs, wyżywienie, zakwaterowanie czy nawet zajęcia rekreacyjne.

  Wiemy jednak, że taki wyjazd pochłania dużą część budżetu, dlatego zawsze możecie korzystać z nieco tańszej formy nauki przez platformę BUKI.

Autor:

Oceń wiadomość

Obozy językowe - najczęściej zadawane pytania

Co to jest obóz językowy?

Obozy językowe są dedykowane dla dzieci i młodzieży. Zazwyczaj oferty są skierowane dla osób do 21 roku życia. Co prawda dzisiaj wszystkie dzieci uczą się języków obcych w szkole, (często dwóch różnych) to nadal jest to zbyt mało, żeby dobrze się nimi porozumiewać.Czytaj więcej na BUKI

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania obozu językowego?

 • Jaka metoda nauki jest praktykowana na obozie?
 • W jaki sposób są dopasowane osoby do danych grup językowych? Jak sprawdzany jest poziom zaawansowania?
 • Gdzie będzie zakwaterowanie? U rodziny obcojęzycznej czy może w hotelu w pokojach wieloosobowych z ludźmi z innych krajów?
Czytaj więcej na BUKI

Czy są obozy językowe w Polsce?

ie zawsze trzeba wyjeżdżać do innego kraju. Nawet w Polsce są organizowane kolonie językowe - zastanawiacie się, jak to jest możliwe? Jest to bardzo proste. Powstają tzw. wioski językowe. W takich miejscach język obcy jest językiem, którym wszyscy porozumiewają się na co dzień, w codziennych konwersacjach.

Czytaj więcej na BUKI