Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Plecak pierwszoklasisty - Co musisz kupić i ile trzeba wydać?

28.08.2022

Plecak pierwszoklasisty - Co musisz kupić i ile trzeba wydać?
Dla rodziców
 1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?
 2. Wyprawka szkolna dla pierwszoklasistów
 3. Ile kosztuje wyprawka do pierwszej klasy?
 4. Rozpoczęcie szkoły podstawowej to nie lada wydarzenie - zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Ważne jest odpowiednie przygotowanie do roku szkolnego. Wiele rodziców zadaje sobie pytanie - jaki plecak jest najlepszy lub ile kosztuje wyprawka szkolna? Wydatki te nie są małe, a przy wyborze plecaka, warto skupić się na kilku konkretnych aspektach.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

  Wybór plecaka zwłaszcza dla pierwszoklasisty to bardzo ważne i istotne zadania. Tornister musi być nie tylko praktyczny i zdrowy dla kręgosłupa dziecka, ale również spełniać walory wizualne. Przed wyborem plecaka, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in.:

  • Czy w szkole są szafki na książki? Pomoże to w określeniu wielkości plecaka.
  • Czy zamierzamy kupić plecak, a może tornister?
  • Czy dziecko będzie zostawało na obiady w szkole? Wpływa to na wielkość komory na jedzenie.
  • Jaki budżet jest przeznaczony na zakup plecaka/tornistra?

  Przy wyborze plecaka koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:

  • waga - książki są wystarczająco ciężkie, dlatego ważna jest lekkość plecaka;
  • pojemność - zaleca się kupować plecaki maksymalnie o pojemności do 10l;
  • wielkość - plecak powinien mieścić format A4;
  • sztywność - czy plecak ma usztywnienie;
  • kieszenie - plecak powinien mieć wewnętrzne kieszonki oraz oddzielne miejsce na picie i jedzenie;
  • odblaski - są ważne szczególnie w zimę, gdy szybko robi się ciemno;
  • szelki - nie mogą być zbyt wąskie;
  • dno - plecak często leży na podłodzę, przez co łatwo o przetarcia;
  • wygląd - podczas wyboru plecaka, koniecznie trzeba uwzględnić preferencje dziecka - jego zainteresowania i gust.

  Obecnie na rynku jest cały wachlarz plecaków od - standardowych po tornistry czy plecaki na kółkach. Pomocna w plecaku jest również rączka do trzymania - wtedy można zawiesić plecak na haczyku przy ławce. Niektóre mogą być również wyposażone w pasy biodrowe i piersiowe - nie są one, aż tak ważne, jeżeli dziecko odwozimy do szkoły.

  Więcej na temat wyboru plecaka przeczytacie tutaj.

  Wyprawka szkolna dla pierwszoklasistów

  Wyprawka dla pierwszoklasistów jest najbardziej obszerna. Należy kupić nie tylko książki i zeszyty, ale również masę przyborów szkolnych. Na szczęście od pewnego czasu podręczniki są finansowane przez Państwo, dlatego też rodzicom i opiekunom odchodzą poszczególne wydatki. Najlepszym sposobem jest zrobienie sobie listy niezbędnych akcesoriów. Rodzice nie mogą zapomnieć również o doborze odpowiedniego plecaka, linijek, ekierek, przyborów do pisania oraz do prac plastycznych. W pierwszej klasie szkoły podstawowej duży nacisk jest kładziony na zajęcia plastyczne, dlatego też w wyprawce szkolnej powinny znaleźć się również farby, pędzelki czy bloki rysunkowe. Jeżeli chodzi o zeszyty, to pierwszoklasiści na początku swojej przygody ze szkołą używają zeszytów w kratkę oraz w trzy linie. Przy zakupach stroju na WF trzeba pamiętać o stroju na zmianę - niektóre zajęcia będą na tyle męczące, że strój będzie trzeba uprać przed weekendem, a następnego dnia może być kolejna lekcja WF. Dużym wydatkiem jest również dobór odpowiedniego plecaka lub tornistra - dobra wiadomość jest jednak taka, że plecak kupuje się raz na kilka lat. 

  Listę niezbędnych przedmiotów do wyprawki szkolnej znajdziecie na liście wyprawkowej od BUKI. Lista wyprawkowa jest orientacyjna - nie oznacza, że trzeba kupić wszystkie przedmioty i akcesoria z niej.

  Ile kosztuje wyprawka do pierwszej klasy?

  Każdy rodzic, który ma dziecko w wieku szkolnym, może wystąpić o jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł, które ma być przeznaczone na wyprawkę szkolną. Zgodnie z tegorocznymi prognozami rodzice i opiekunowie będą musieli wydać na wyprawkę (na jedno dziecko) nieco ponad 600 zł. Eksperci przewidują, że tegoroczne koszty w porównaniu do tych z zeszłego roku będą wyższe o około 25%. Najwyższe wydatki będą musieli ponieść rodzice pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę z edukacją. Potrzebne będzie zakupienie wszystkich niezbędnych akcesoriów, np. plecak, którzy może starczyć na 2 następne lata (czyli przedmioty, których nie trzeba kupować, co roku).

   

  W związku z tym, że kompletowanie wyprawki szkolnej, to duży wydatek, warto zacząć przygotowywać się do niego już w wakacje. Przykładowo - cena jednego zeszytu wynosi około 3 zł, a do pierwszej klasy jest ich potrzebne kilka. W zależności od ceny poszczególnych przyborów, m.in. plecaka, koszt całościowej wyprawki może osiągnąć nawet 800 zł. W związku z tym, dobrym sposobem jest robienie zakupów znacznie wcześniej, np. w lipcu i sierpniu - przed rozpoczęciem roku szkolnego. Pierwsze zakupy można zrobić już dwa miesiące przed rozpoczęciem roku szkolnego, tak żeby całą wyprawkę rozbić na kilku części.

Autor:

Oceń wiadomość

Wyprawka pierwszoklasisty - najczęściej zadawane pytania

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

  Wybór plecaka zwłaszcza dla pierwszoklasisty to bardzo ważne i istotne zadania. Tornister musi być nie tylko praktyczny i zdrowy dla kręgosłupa dziecka, ale również spełniać walory wizualne. Przed wyborem plecaka, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in.:

  Czytaj więcej na BUKI

Ile kosztuje wyprawka do pierwszej klasy?

Każdy rodzic, który ma dziecko w wieku szkolnym, może wystąpić o jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł, które ma być przeznaczone na wyprawkę szkolną. Zgodnie z tegorocznymi prognozami rodzice i opiekunowie będą musieli wydać na wyprawkę (na jedno dziecko) nieco ponad 600 zł.

Czytaj więcej na BUKI

Czy wyprawka szkolna jest droższa w tym roku?

Eksperci przewidują, że tegoroczne koszty w porównaniu do tych z zeszłego roku będą wyższe o około 25%. Najwyższe wydatki będą musieli ponieść rodzice pierwszoklasistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę z edukacją.

Czytaj więcej na BUKI