Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Plecak szkolny - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

27.04.2022

Plecak szkolny - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Dla rodziców
 1. Dobry plecak szkolny - czym się charakteryzuje?
 2. Jak wybrać plecak szkolny?
 3. Plecak a wiek szkolny
 4. Najmodniejsze plecaki dla dzieci
 5. Co prawda wielkimi krokami zbliżają się wakacje, to za nim się obejrzymy, rozpoczniemy przygotowania do następnego roku szkolnego. Tak więc temat wyboru plecaka jest niemal zawsze aktualny. Jest to zakup, którego większość rodziców musi dokonać co roku lub co dwa lata - dzieci rosną, a plecaki się niszczą. W takim razie, na co zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniego plecaka? Już podpowiadamy!

  Dobry plecak szkolny - czym się charakteryzuje?

  Wybór plecaka to bardzo ważna decyzja. Jest to istotna część wyprawki szkolnej dla każdego dziecka. Dobór plecaka wydaje się prostą rzeczą, jednak nie zawsze tak jest. Trzeba wiedzieć, na co powinno się zwrócić uwagę i jakie czynniki powinny być dla nas istotne. Ważny jest w końcu nie tylko wygląd, ale również jego jakość, wygoda w użytkowaniu i funkcjonalność. Wybierając plecak szkolny, zwróćcie uwagę na:

  • Po pierwsze plecak szkolny musi być dostosowany do wzrostu i postury dziecka. Nie może być ani za duży, ani za mały - powinien być dopasowany niczym ubranie. Plecak powinien zaczynać się na wysokości ramion, a kończyć mniej więcej na wysokości miednicy. Szerokość też nie powinna być większa, niż szerokość ramion.
  • Inna sprawa o której powinniśmy pamiętać, to taka, żeby plecak miał chociaż jedną komorę w formacie A4 - zwłaszcza w przypadku plecaków dla dzieci starszych i młodzieży.
  • Weźcie pod uwagę zarówno wysokość, głębokość, jak i szerokość plecaka. Przykładowo wysoki, ale płytki plecak prawdopodobnie nie pomieści wszystkich książek.
  • Powinno się zadbać również o lekkość plecaka. Ciężar, który dziecko nosi, nie powinien przekraczać około 10-15% jego masy ciała, ponieważ może to być źródłem bólu czy zniekształceń kręgosłupa.

  Jak wybrać plecak szkolny?

  Po pierwsze plecak szkolny musi być wygodny i nastawiony na zdrowie dziecka. Wiemy jednak, że dzieci więcej uwagi przykładają do wzorów i kolorów plecaka niż do jego lekkości i ergonomicznych kształtów. Z tego też względu wybór plecaka może być dosyć trudnym zadaniem. Wyróżniamy wiele modeli, m.in.:

  • plecaki jednokomorowe;
  • plecaki dwukomorowe;
  • plecaki trzykomorowe;
  • plecaki usztywniane;
  • plecaki profilowane;
  • plecaki z pasem piersiowym;
  • plecaki ze wzmocnionym dnem;
  • plecaki z kieszenią na laptpa;
  • plecaki z organizatorem;

  i jeszcze więcej.

  Przyjrzymy się teraz kilku poszczególnym modelom plecaków szkolnych:

  1. Plecak szkolny usztywniany - ten rodzaj plecaków z anatomicznym tyłem jest bardzo przyjazny dla zdrowia dziecka. Dodatkowo są one bardzo wygodne i stabilizują sylwetkę. Plecaki te są odpowiednio wyprofilowane - tylna ściana przylega do pleców.
  2. Plecak szkolny z regulowanymi szelkami - ten rodzaj plecaków w dużej mierze też jest wyprofilowany. Dostosowują się one do kształtu i rozmiaru ramion dziecka, a regulowane szelki sprawiają, że plecak jest jeszcze lepiej dopasowany.
  3. Plecak szkolny z pasem piersiowym - pas piersiowy sprawia, że plecak przylega do ciała dziecka. Pozwala to na optymalne rozłożenie ciężaru. 
  4. Plecak szkolny trzy-, dwu- i jednokomorowy - wybór ilości komór jest zależny od potrzeb. Z całą pewnością dodatkowe komory ułatwiają pakowanie, jednak nie zawsze jest potrzeba posiadania aż trzech, zwłaszcza gdy chodzi o początkowe lata nauki.

  Plecak a wiek szkolny

  Plecak, plecak na kółkach, tornister czy może torebka? Wybór nie jest prosty, zwłaszcza gdy w domu ma się coraz większe dzieci. W pewnym wieku dziecka rodzice nie mają już dużo do zadecydowania i mogą tylko ewentualnie doradzić. Z całą pewnością jednak na początku edukacji mogą aktywnie wspierać ten wybór.

  Eksperci zalecają, aby w pierwszych latach nauki (najmłodsze dzieci, które zaczynają chodzić do szkoły) używały tornistrów. Dobry tornister jest odpowiednio wyprofilowany i nie nadwyręża kręgosłupa dziecka. Podczas wyboru należy jednak skoncentrować się na jego wadze, aby nie był za ciężki. Nie każdy jednak chce kupować tornister (dotyczy to zarówno dzieci, jak i rodziców), dlatego też zawsze można kupić dobrze wyprofilowany i skonstruowany plecak. Plecaki są również dedykowane starszym dzieciom, które już mają doświadczenie w noszeniu ciężarów na plecach. Inną ciekawą propozycją są plecaki i tornistry na kółkach do ciągnięcia przez dzieci. Mają one funkcje zarówno założenia na plecy, jak i ciągnięcia niczym wózka na zakupy. Jest to dosyć ciekawa propozycja, ponieważ znacząco odciąża młody kręgosłup dziecka.

  Najmodniejsze plecaki dla dzieci

  Moda zmienia się cały czas. W każdym roku szkolnym królują inne modele plecaków. W ostatnich latach zauważa się jednak trend, który nie ogranicza koloru plecaka, co do płci. Zarówno dziewczynki mogą nosić czarne plecaki, jak i chłopcy kolorowe. Dzieci i młodzież najchętniej skłania się do plecaków markowych, które są popularne wśród rówieśników. Przedstawimy Wam teraz ranking stworzony przez BUKI, dotyczący najmodniejszych plecaków dla dzieci:

  1. plecak szkolny z motywem tropikalny, np. tutaj;
  2. plecak szkolny z motywem kwiatów, serc i piór, np. tutaj;
  3. plecak szkolny z błyszczącymi detalami, np. tutaj;
  4. plecak szkolny w kwiaty, np. tutaj;
  5. plecak szkolny w kolorach pastelowych, np. tutaj;
  6. plecak szkolny w kolorach ombre, np. tutaj;
  7. plecak szkolny w kratę, np. tutaj;
  8. plecak szkolny gładki, np. tutaj;
  9. plecak szkolny z kolorowymi detalami, np. tutaj;
  10. plecak szkolny moro, np. tutaj.

Autor:

Oceń wiadomość

Plecak szkolny - na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać plecak szkolny?

Po pierwsze plecak szkolny musi być wygodny i nastawiony na zdrowie dziecka. Wiemy jednak, że dzieci więcej uwagi przykładają do wzorów i kolorów plecaka niż do jego lekkości i ergonomicznych kształtów. Z tego też względu wybór plecaka może być dosyć trudnym zadaniem.Czytaj więcej na BUKI

Plecak, plecak na kółkach, tornister czy może torebka?

Wybór nie jest prosty, zwłaszcza gdy w domu ma się coraz większe dzieci. W pewnym wieku dziecka rodzice nie mają już dużo do zadecydowania i mogą tylko ewentualnie doradzić. Z całą pewnością jednak na początku edukacji mogą aktywnie wspierać ten wybór.

Czytaj więcej na BUKI

Jaki to dobry plecak szkolny?

Po pierwsze plecak szkolny musi być dostosowany do wzrostu i postury dziecka. Nie może być ani za duży, ani za mały - powinien być dopasowany niczym ubranie. Plecak powinien zaczynać się na wysokości ramion, a kończyć mniej więcej na wysokości miednicy. Szerokość też nie powinna być większa, niż szerokość ramion.Czytaj więcej na BUKI