Portale społecznościowe - jak je wykorzystać do nauki?

23.07.2023

Artykuły autora: 357

Portale społecznościowe - jak je wykorzystać do nauki?

W dzisiejszym świecie chyba trudno znaleźć osobę, która nie miałaby żadnego konta na portalach społecznościowych. Dla wielu osób portale te są źródłem rozrywki, dla innych metodą do komunikowania się z innymi osobami, a dla jeszcze innych jest to doskonałe źródło nauki. Dzisiaj chcemy skupić się na tym ostatnim punkcie - jak wykorzystywać portale społecznościowe do nauki? Zapraszamy do lektury!

Portale społecznościowe – czy mogą być wykorzystywane do nauki?

Dla niektórych może to nie być oczywiste, ale portale społecznościowe można wykorzystywać do nauki, co więcej - w wielu przypadkach jest to doskonały sposób na poszerzanie swojej wiedzy czy przygotowanie do testów i egzaminów. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy m.in. Facebooka, Instagrama, TikToka, YouTube'a, LinkedIna oraz Twittera.

Należy jednak pamiętać, że  skuteczność nauki zależy od podejścia i sposobu, w jaki są używane te media. Z całą pewnością “bezsensowne scrollowanie Facebooka” do tego się nie zalicza.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, w jakie portale społecznościowe mogą wspomagać naukę:

  • Grupy edukacyjne - na wielu portalach społecznościowych (np. Facebook) można znaleźć grupy związane z danym przedmiotem lub dziedziną, gdzie studenci, nauczyciele i eksperci wymieniają się wiedzą, materiałami edukacyjnymi oraz rozwiązują problemy. Jest to świetne miejsce do zadawania pytań, dyskusji i zdobywania nowych informacji. Na wspomnianym Facebooku można znaleźć chyba grupę na każdy interesujący nas temat - zarówno z konkretnej dziedziny, np. matematyka w szkole średniej, jak i dla osób przygotowujących się do matury (z każdego przedmiotu), egzaminów wstępnych na studia czy nawet grupy studenckie (tj. grupa gromadząca osoby z jednego kierunku na danej uczelni z konkretnego roku). Grupy edukacyjne pozwalają również na dzielenie się swoją wiedzą czy doświadczeniem oraz pozwalają na dyskusje z innymi osobami.
  • Materiały edukacyjne - ideą portali społecznościowych jest publikowanie postów i treści. To od nas zależy, co publikujemy oraz jakie treści do nas trafiają. Na wszystkich portalach społecznościowych można znaleźć materiały z interesujących tematów, np. tematyczne filmiiki na Youtube (np. tłumacząc zagadnienia chemiczne), krótkie filmiki na Tik Toku (np. wprowadzające nowe słownictwo z języków obcych), czy artykuły, które są linkowane przez inne osoby na Facebooku czy Twitterze. 

Jednym z większych atutów portali społecznościowych jest szybki dostęp do informacji. Pozwalają one na niemal natychmiastowe znalezienie odpowiedzi na pytania lub dostęp do aktualnych wydarzeń i informacji związanych z daną dziedziną. Nie wszystko jednak można zrozumieć dzięki magii internetu i informacji tam ogólnodostępnych, dlatego w takich przypadkach zachęcamy do skorzystania z pomocy korepetytorów BUKI.

Portale społecznościowe - jak wykorzystywać je do nauki?

Nauka z pomocą różnych portali społecznościowych będzie wyglądać inaczej - w zależności od tego, czego chcemy się aktualnie nauczyć. Poniżej przygotowaliśmy kilka przykładów, w jaki sposób można efektywnie korzystać z portali społecznościowych:

  • wspomniane wcześniej grupy na Facebooku - które gromadzą przeróżne społeczności ludzi o wspólnych zainteresowaniach czy problemach;
  • przeglądając hashtagi pod zdjęciami, gdy natrafisz na słowo, którego nie rozumiesz - sprawdź jego znaczenie;
  • zacznij obserwować konta, które dostarczają wiedzę, np. chcesz nauczyć się hiszpańskiego? Znajdź na TikToku czy instagramie twórcę, który pomaga w nauce tego języka.

Na koniec jeszcze dosyć niecodzienna propozycja:

Spróbuj nauki na tzw. livie - jest to nagrywanie w czasie rzeczywistym tego, czego się robi. Mów na głos czego się uczysz - czytaj powtarzaj, rozwiązuj zadania i “głośno myśl”. Jest to dosyć motywujące, ponieważ podczas tego livu oglądają Cię inne osoby - sam fakt, że są z Tobą i patrzą co robisz może być motywujący - przestaniesz używać rozpraszaczy i myśleć o innych rzeczach, a skupisz się na nauce. Może na livie pojawi się osoba, która również uczy się tego samego? Możesz wypróbować również przeprowadzić wideo rozmowy z koleżanką czy kolegą i uczyć się razem, tylko że online.

Czytaj również: "Chat GPT - jako rewolucja w rozwoju sztucznej inteligencji. Co to jest i jak z niego korzystać?"

Wskazówki dotyczące korzystania z portali społecznościowych w kontekście nauki

Na końcu przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek - jak efektywnie korzystać z portali społecznościowych podczas nauki:

  • Korzystaj ze sprawdzonego źródła - znajdź grupy, strony lub profile, które są wiarygodne i związane z Twoimi celami nauki. Sprawdź również poprawność publikowanych treści.
  • Bądź aktywny - bierz udział w dyskusjach, zadawaj pytania i dziel się swoją wiedzą. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć dany temat oraz rozwinąć myślenie krytyczne.
  • Planuj swój czas nauki - portale społecznościowe są bardzo wciągające, dlatego warto ustalić sobie określony czas na naukę. Unikaj wtedy rozpraszających treści i skup się na konkretnych tematach.
  • Korzystaj z różnych mediów i przekazów - na portalach społecznościowych znajdziesz różne formaty treści, takie jak artykuły, wideo, podcasty czy infografiki. Wybieraj różnorodne źródła, aby poszerzyć swoją wiedzę w najdogodniejszy dla Ciebie sposób.
  • Ustal swoje cele nauki - zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki korzystaniu z portali społecznościowych. Staraj się konsekwentnie dążyć do swoich celów.

Podczas nauki przez internet (z pomocą portali społecznościowych) ważne jest, aby zachować ostrożność i umiejętnie korzystać z dostępnych źródeł. Często można znaleźć nieprawdziwe lub niezweryfikowane informacje, dlatego zachęcamy do każdorazowego potwierdzania wiarygodność źródła. Ponadto, korzystanie z portali społecznościowych do nauki nie zastępuje tradycyjnych metod edukacyjnych, takich jak lektury, nauka pod kierunkiem nauczyciela czy udział w rzetelnych kursach online. Jest to jednak doskonały dodatek, uzupełnienia, a także ułatwienie nauki.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Portale społecznościowe - najczęściej zadawane pytania

Portale społecznościowe - czy mogą być wykorzystywane do nauki?

Dla niektórych może to nie być oczywiste, ale portale społecznościowe można wykorzystywać do nauki, co więcej - w wielu przypadkach jest to doskonały sposób na poszerzanie swojej wiedzy czy przygotowanie do testów i egzaminów.

Czytaj więcej na BUKI

Portale społecznościowe - jak wykorzystywać je do nauki?

Jednym ze sposobów jest obserwowanie profili, które dostarczają wiedzę, np. chcesz nauczyć się hiszpańskiego? Znajdź na TikToku czy instagramie twórcę, który pomaga w nauce tego języka.Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów