Przygotowanie się do matury z matematyki

19.06.2017

Przygotowanie się do matury z matematyki
Aktualności maturalne

Treść. 

Jaka wiedza jest potrzebna, aby zdać egzamin maturalny z matematyki?

Jak samodzielnie się przygotować do matury z matematyki?

Kiedy warto zaczynać się przygotowywać do matury?

Łatwa nauka matematyki —jak to zrobić?

Jak przygotować się do matury z matematyki?

Matura z matematyki nie jest łatwa. Czas poświęcony na naukę do tego egzaminu nie zawsze bezpośrednio ma przełożenie na jego wyniki. Bez względu na to, ile czasu poświęcimy nauce, nigdy nie mamy gwarancji powodzenia. Są jednak techniki, które pomogą nam zwiększyć efektywność naszej pracy. Możemy je wdrożyć do naszej codziennej rutyny bez względu na nasz poziom zaawansowania. Im łatwiej będzie nam się uczyć, tym chętniej będziemy to tego wracać, a w efekcie wyrobimy w sobie nawyk, który pomoże nam zdać ten oraz wiele innych egzaminów w przyszłości. 

 

Jaka wiedza jest potrzebna, aby zdać egzamin maturalny z matematyki?

Podczas matury z matematyki mamy do rozwiązania wiele zadań, dotyczących różnych zagadnień matematycznych. Po zadaniach związanych z wyznaczeniem właściwości figur geometrycznych musimy szybko przeskoczyć np. do równań trygonometrycznych. Zadania mogą być w różnej kolejności. Aby zdać egzamin, warto pamiętać o następujących punktach: 

 • rozwiązywać najprostsze równania liniowe z jedną niewiadomą
 • rozwiązywać równania kwadratowe drugiego stopnia
 • rozpoznawać równania oraz nierówności, dla których trzeba określić znaczenie niewiadomej przez wprowadzenie zmiany zmiennej
 • znać formuły skróconego mnożenia, żeby je wykorzystać w zadaniach, równaniach, nierównościach
 • móc rozwiązywać zadania trygonometryczne oraz logarytmiczne znać podstawowe zasady liczb integralnych
 • wyznaczyć właściwości figur geometrycznych oraz wykorzystywać je dla rozwiązania zadań, które są przedstawione na maturze z matematyki
 • budować oraz analizować zależności poszczególnych funkcji 

Trzeba zwracać szczególną uwagę na trudniejsze rozdziały w matematyce. To dotyczy trygonometrii, logarytmów oraz stereometrii. Warto zwrócić szczególną uwagę na równania oraz nierówności, ciąg arytmetyczny oraz geometryczny itp. 

Najbardziej podstępne są zadania, w których maturzysta musi rozwiązać zadania zawierające takie treści, których tematy nie są związane między sobą. Aby rozwiązać takie zadanie, trzeba zrozumieć związek wzajemny pewnych rzeczy. Na przykład w zadaniu z geometrii może się przydać wiedza z algebry albo odwrotnie. 

Jak samodzielnie się przygotować do matury z matematyki?

Przygotowanie do matury z matematyki nie może polegać tylko na powtarzaniu materiału poprzez czytanie notatek. Aby nauczyć się naprawdę dobrze i zdać egzamin trzeba stale ćwiczyć. Im więcej, tym lepiej. Warto skupiać się dłużej na zadaniach, które sprawiają nam najwięcej trudności. Powtarzać je tak długo, aż w końcu staną się łatwe. Zrób jak najwięcej zadań, nie pomijaj żadnego z danego działu, czasem wydaje nam się, że już wszystko rozumiemy, a okazuje się, że minimalnie inne zadanie sprawi nam kłopot. Zawsze sprawdzaj swoje wyniki, analizuj działania, w których popełniłeś błąd. Rób notatki i miej je zawsze w zasięgu wzroku! 

Jak przygotować się do matury z matematyki? Systematycznie. Nie wystarczy jeden tydzień ani miesiąc, aby ogarnąć cały materiał w sposób zadowalający. Trzeba zająć się przygotowaniem do matury co najmniej rok wcześniej. Trzeba nie tylko opanować tematy, które tam się pojawią, lecz także uświadomić wzajemny związek między nimi. 

Aby zdać maturę, trzeba powtórzyć wszystkie tematy oraz zrozumieć, jak rozwiązywać zadania. 

Każde z tych zadań ma kilka bloków: 

Pierwszy blok- treści zadania, które można wykorzystać przy rozwiązaniu. 

Drugi blok- wskazówki, które pomogą zdecydować się, jaką wiedzę można wykorzystać. Na przykład: żeby rozwiązać zadania na całkę, nie zawsze korzysta się z logarytmów. Chociaż wiedza podstawowej arytmetyki jest potrzebna.

 

Kiedy warto zaczynać przygotowanie się do matury?

Nie da się opanować całego materiału szkolnego w ciągu jednego roku. Przygotowanie do matury z matematyki w ciągu miesiąca można porównać ze skokiem z Everestu. Nie da się zdać matematyki bez powtórzenia całości materiału, bo to jest dość skomplikowany przedmiot. Aby ją opanować, trzeba rozumieć istotę rzeczy. Niejednoznaczny sens zadań matematycznych może wprowadzać nas w błąd i zniechęcać do dalszej nauki. Wyjście z tego błędnego koła jest możliwe, pod warunkiem systematycznej nauki teorii oraz umiejętności wykorzystania jej w praktyce.

 

Łatwa nauka matematyki — jak to zrobić?

Jeżeli chcesz się dobrze przygotować do matury z matematyki, warto się trzymać następujących rad: 

 1. Wypisz najważniejsze pojęcia, definicje i wzory oraz powieś je w widocznym miejscu, np. nad biurkiem lub łóżkiem. 
 2. Ucz się razem ze swoimi znajomymi, którzy w tym roku też będą zdawali maturę z matematyki. Będziecie się wzajemnie motywować. 
 3. Zapamiętuj definicje na zasadzie skojarzeń z podobnymi zagadnieniami z innych działów. Zrozum kluczowe kwestie.
 4. Znajdź i zrozum swoje błędy. 
 5. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.

Jak wybrać korepetycje, aby się przygotować do matury z matematyki?

Istnieje wiele sposobów na naukę do egzaminu dojrzałości. Warto także rozważyć dodatkowe lekcje z korepetytorem. Pomoc nauczyciela daje nam dodatkowe wsparcie w trudnych przygotowaniach do matury z matematyki. Matematyk wytłumaczy nam zagadnienia, które sprawiają najwięcej trudności, z którymi nie dasz sobie rady samodzielnie. 

Jest wielu korepetytorów chętnych do pomocy przy nauce do matury. Na Buki oferta nauczycieli jest obszerna i dostosowana do indywidualnych potrzeb ucznia. Oprócz tego można się dowiedzieć o specjalizacji oraz doświadczeniu korepetytora w informacjach zamieszczonych na stronie.

Stosując nasze wskazówki umieszczone w artykule powyżej oraz decydując się na dodatkowe wsparcie korepetytora, jesteś na najlepszej drodze do zdania egzaminu maturalnego z matematyki. Pamiętaj także, sumienna nauka da ci niesamowitą pewność siebie. Dzięki systematyczności i wytrwałości możesz przystąpić do egzaminu z poczuciem, że dobrze się przygotowałeś, wówczas nic cię nie zaskoczy.

Oceń wiadomość

Ranking: 4.75 z 5

Według opinii 4 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Inne wiadomości:

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

SEKRETY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ: Skuteczna Nauka Francuskiego w Praktyce

Skuteczna nauka francuskiego to proces wielowymiarowy, wymagający zaangażowania, ciekawości i cierpliwości. Oto kluczowe aspekty wpływające na skuteczność nauki tego urokliwego języka.

Autor: Zouhir T.

Wpływ mediów społecznościowych, memów i skrótów na polszczyznę

Wpływ mediów i popularnych treści na rozwój współczesnego języka polskiego

Autor: Adrianna F.

Nauka języka polskiego za pomocą map myśli: skuteczne narzędzie efektywnej nauki

Mapy myśli jako narzędzie do skuteczniejszego przyswajania wiedzy

Autor: Adrianna F.

Barwne Przemiany Mikroświata: Fascynujące Reakcje Chemiczne, Które Otworzą Ci Oczy

Odkryj magię chemii w codziennym życiu! Zanurz się w tajemnicze reakcje mikroświata, od oscylacji po chemię kuchenną. Fascynujące eksperymenty i zastosowania czekają na Ciebie!

Autor: Michał K.

The IELTS Passport to International Success

Is thе Intеrnational English Languagе Tеsting Systеm (IELTS) truly thе kеy to unlocking a world of possibilitiеs? This blog sееks to unravеl thе profound impact of IELTS on your global journеy.

Autor: Medhat A.

;