Rok szkolny 2022/2023 - czego można się spodziewać w nowym roku szkolnym?

30.07.2022

Artykuły autora: 357

Rok szkolny 2022/2023 - czego można się spodziewać w nowym roku szkolnym?

Zaczyna się sierpień. Oznacza to, że każdy (kogo to jeszcze dotyczy) powoli zaczyna myśleć i przygotowywać się do nowego roku szkolnego. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was artykuł o nadchodzącym roku szkolnym. Dowiecie się, jakie zmiany nas czekają oraz jak wygląda kalendarz roku szkolnego. Zapraszamy do lektury!

Kiedy zaczyna się rok szkolny 2022/2023?

Niedawno celebrowaliśmy koniec roku szkolnego, a już jesteśmy w połowie wakacji i musimy zacząć myśleć o nowym roku szkolnym. Jak co roku ma on miejsce na początku września. Czasami jednak jest to 1 innym razem 3, jeżeli początek września wypada w weekend. Tym razem jednak rok szkolny zacznie się punktualnie - 1 września (w środę). Tego dnia, jak wiecie, nie ma lekcji, a pierwszy tydzień to raczej tylko zajęcia organizacyjne, które są spokojniejsze i pozwalają nam na wejście w szkolny rytm.

Jak wygląda kalendarz roku szkolnego 2022/2023?

Dobra. Wiecie już, kiedy po wakacjach wrócicie do szkoły. Omówmy jednak teraz cały kalendarz roku szkolnego 2022/2023 - kiedy będą ferie, przerwy świąteczne i egzaminy:

  • Przerwa świąteczna (Bożonarodzeniowa) będzie trwała od 23.12.2022 do 31.12.2022. Ostatni dzień tego roku wypada w sobotę, więc do szkoły uczniowie wracają 2 stycznia.
  • Ferie zimowe, jak zawsze zostały podzielone województwami -

-  od 16.01.2023 do 29.01.2023 wolnymi dniami mogą się cieszyć uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego;

- od 23.01.2023 do 05.02.2023 są w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim;

- od 30.01.2023 do 12.02.2023 mają wolne uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego;

- od 13.02.2023 do 26.02.2023, czyli ostatnie tygodnie ferii są przewidziane dla województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

-  Kolejna przerwa jest zaplanowana w okolicach świąt Wielkanocnych. Będzie ona trwała od 6.04.2023 do 11.04.2023. 

- W roku szkolnym będzie miał również miejsce egzamin ósmoklasisty oraz matura. Na terminy tych egzaminów musimy jeszcze nieco chwilę zaczekać. Wiadomo jednak, że matury rozpoczną się najprawdopodobniej 8 maja.

Jakie zmiany w roku szkolnym 2022/2023?

Co prawda w systemie szkolnictwa rzadko kiedy są przeprowadzane reformy, to tym razem, czeka nas kilka zmian. Po pierwsze nowa matura. O najnowszych wytycznych, czasach egzaminacyjnych i wymaganiach maturalnych przeczytacie tutaj.

Nowa matura, to jednak nie koniec. Oprócz tego, czekają nas zmiany, takie jak:

  • Wprowadzenie nowego przedmiotu szkolnego - Historia i teraźniejszość. Ten przedmiot zastąpi ówczesny WOS. Na zajęciach będzie poruszana współczesna historia. Przedmiot ten jest przewidziany dla uczniów szkół średnich. W wymiarze 1 lub 2 godzin - w zależności od klasy.
  • Kolejna zmiana dotyczy przedmiotu - Edukacja dla bezpieczeństwa. Zaczyna się on w 8 klasie szkoły podstawowej i jest również realizowany w szkole średniej. Przedmiot ten będzie wzbogacony o nowe zagadnienia m.in. składanie i rozkładanie broni, radzenie sobie z działaniami wojennymi czy cyberbezpieczeństwo.
  • Najprawdopodobniej wraz z początkiem roku szkolnego zawita jeszcze jeden przedmiot - Biznes i zarządzanie. Będzie on nawiązaniem do podstaw przedsiębiorczości jednak w nieco szerszym zakresie. Najprawdopodobniej przedmiot ten będzie realizowany zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym - w przyszłości będzie można napisać z niego egzamin maturalny.

Oprócz tego MEiN w ostatnim czasie przedstawiło podstawowe kierunki, na których będzie skupiała się edukacja w przyszłym roku szkolny - jakie będą kierunki polityki oświatowej. Zgodnie z dostępnymi informacjami będą one dotyczyły m.in. podejmowania odpowiedzialnych decyzji, roli rodziny, wprowadzenia języka łacińskiego czy wzmocnienie ochrony zdrowia psychicznego.

Kiedy kończy się rok szkolny 2022/2023?

Przejdźmy teraz do najprzyjemniejszej rzeczy. Co prawda wiemy, że rok szkolny jeszcze się nie zaczął, ale niektórzy już się pewnie zastanawiają, kiedy on się skończy. Już odpowiadamy:

  • Maturzyści kończą rok szkolny 29 kwietnia, aby zacząć zbierać siły przed maturami, które będą miały swój początek 8 maja. Jeżeli już teraz chcecie rozpocząć przygotowania, możecie zajrzeć na naszą stronę i zapoznać się z ofertą korepetytorów BUKI.
  • Pozostali uczniowie (również ósmoklasiści) skończą rok szkolny 24 czerwca.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Rok szkolny 2022/2023- najczęściej zadawane pytania

Kiedy zaczyna się rok szkolny 2022/2023?

Tym razem jednak rok szkolny zacznie się punktualnie - 1 września (w środę). Tego dnia, jak wiecie, nie ma lekcji, a pierwszy tydzień to raczej tylko zajęcia organizacyjne, które są spokojniejsze i pozwalają nam na wejście w szkolny rytm.

Czytaj więcej na BUKI

Jakie zmiany w roku szkolnym 2022/2023?

Co prawda w systemie szkolnictwa rzadko kiedy są przeprowadzane reformy, to tym razem, czeka nas kilka zmian. Po pierwsze nowa matura...Czytaj więcej na BUKI

Kiedy kończy się rok szkolny 2022/2023?

Maturzyści kończą rok szkolny 29 kwietnia, aby zacząć zbierać siły przed maturami, które będą miały swój początek 8 maja.Pozostali uczniowie (również ósmoklasiści) skończą rok szkolny 24 czerwca.

Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów