Szkoła muzyczna dla dziecka - czy warto i ile kosztuje?

22.10.2023

Szkoła muzyczna dla dziecka - czy warto i ile kosztuje?

Nauka w szkołach muzycznych słusznie staje się coraz bardziej modna. Rodzice doceniają rolę edukacji muzycznej i chętniej, niż wcześniej, posyłają swoje dzieci na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Kiedy już jednak podejmiemy decyzję na temat tego, że nasze dziecko ma “dodatkowo” uczyć się muzyki, do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Musimy mianowicie zdecydować się na jedną z dostępnych form nauki.

Nadal sporą popularnością cieszą się dobre korepetycje z muzyki. To jednak rozwiązanie przede wszystkim dla tych młodych osób, które będą uczyć się na przykład gry na konkretnym instrumencie. Obszerną ofertę prywatnych lekcji muzyki od najlepszych korepetytorów w Polsce można znaleźć na stronach serwisu BUKI. Do wyboru mamy też jednak inne opcje. Jedną z najciekawszych są bez wątpienia specjalne szkoły muzyczne. W tym wypadku, nauczanie jest kompleksowe (nie ogranicza się tylko do np. ćwiczeń gry na wybranym instrumencie). Większe są także koszty. W tym tekście przyjrzymy się bliżej szkołom muzycznym dla dzieci i młodzieży, wskazując zarówno ich zalety, jak i też mankamenty.

Dlaczego warto rozważyć szkołę muzyczną dla dziecka? 

Edukacja muzyczna niesie ze sobą o wiele bardziej obszerny pakiet korzyści, niż skłonni bylibyśmy podejrzewać na pierwszy rzut oka. Wiele oczywiście zależeć tutaj będzie od wieku dziecka: posłanie parolatka do muzycznej szkoły podstawowej wpłynie na jego rozwój w sposób głębszy, niż w sytuacji, kiedy osoba nastoletnia trafia do muzycznego liceum.

Załóżmy jednak, że mowa jest o kilkuletnim dziecku, a rozważany wariant to szkoła podstawowa z elementami edukacji muzycznej. Eksperci podkreślają, że na skutek takiego toku nauczania dziecka nie tylko rozwinie w sobie kompetencje związane z muzyką, a więc na przykład wrażliwość na muzykę, gust, dobry słuch czy wreszcie umiejętność gry na wybranych instrumentach. Edukacja muzyczna, wdrożona na wczesnym etapie rozwoju, ma również o wiele szerszy wpływ na całokształt rozwoju intelektualnego i psychologicznego.

Muzyka i nauka muzyki pobudzają w mózgu dziecka te obszary, które współczesne badania wiążą z kreatywnością. Edukacja muzyczna wpływa też na koncentrację, umiejętność jednoczesnego wykonywania kilku różnych czynności, twórcze i nieszablonowe podejście do problemów. Dzieci uczące się muzyki wykształcają też w sobie niejako “naturalną” samodyscyplinę.

Oczywiście, poza wymienionymi aspektami są jeszcze przypadki dzieci uzdolnionych muzycznie. W tym wypadku rodzice myślą o muzyce nie tylko jako o dodatku czy wsparciu wobec ogólnego rozwoju, ale jako o jednej z możliwych dróg życiowych. W końcu osoby biorące udział np. w konkursach szopenowskich edukację muzyczną prawie zawsze zaczynały już w bardzo młodym wieku, co było jednym z aspektów umożliwiających im osiągnięcie tak wysokiego poziomu i święcenie laurów w ekskluzywnym świecie muzyki poważnej.

Czytaj również: "Nauka gry na fortepianie dla początkujących - czy jest trudna i od czego zacząć?"

Ile kosztuje nauka w szkole muzycznej dla dzieci?

Wysokość czesnego w szkole muzycznej będzie uzależniona od paru czynników. Zależnie od tego, jaka jest ich konfiguracja, różnica w cenie (miesięcznej, rocznej) może wynosić nawet kilkaset procent. Od czego natomiast jest uzależniona kwota czesnego w szkole muzycznej? Oto najważniejsze faktory w tym aspekcie:

  • Prestiż szkoły: im szkoła jest bardziej elitarna, tym wyższy będzie koszt zajęć.
  • Umiejscowienie szkoły: placówki działające w największych polskich miastach (Warszawa, Kraków) są wyraźnie bardziej kosztowne, niż szkoły muzyczne mieszczące się w mniejszych ośrodkach miejskich.
  • Rodzaj szkoły: w przypadku muzycznych szkół podstawowych czy licealnych, kwoty czesnego są większe, niż w przypadku szkół, które prowadzą zajęcia popołudniami i są uzupełnieniem dla podstawowego toku nauki.

W zależności od tego, jak ułożą się wskazane powyżej czynniki, kwota czesnego w szkole muzycznej w skali miesiąca może wynosić od 300 do nawet 1200 złotych. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że sama opłata za miejsce w szkole to, niestety, dopiero początek kosztów. Jeśli dziecko zapragnie grać na przykład na saksofonie, najpewniej rodzice będą musieli sprawić swojej pociesze takiż instrument. Dobry saksofon (na przykład uznanej marki Yamaha) to koszt paru tysięcy złotych, a należy pamiętać, że istnieją instrumenty droższe od saksofonu. 

Zajęcia w dobrych szkołach muzycznych zawsze są zróżnicowane. W praktyce oznacza to, że dziecko może chcieć grać (przynajmniej przez jakiś czas) nawet na dwóch czy trzech instrumentach. Wtedy ewentualne koszty związane z zakupem kolejnego instrumentu mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Alternatywą jest umożliwienie dziecku ćwiczeń w ramach lekcji prywatnych, pod okiem nauczyciela. To jednak również wiąże się z kosztami (zasadniczo, ceny korepetycji z muzyki zaczynają się od kwot rzędu 100 złotych za jedna godzinę nauki/ćwiczeń).

Z tym wszystkim mogą się wiązać jeszcze kolejne wydatki, na przykład jeśli nasza pociecha naprawdę “wkręci się” w grę na jakimś instrumencie, osiągnie wysoki poziom i zacznie partycypować w konkursach oraz turniejach. Same szkoły muzyczne oprócz czesnego pobierają też opłaty za wpisowe (może to być nawet kilkukrotność czesnego) oraz egzaminy. Większe prywatne szkoły muzyczne mają też zróżnicowaną ofertę programów edukacyjnych. Cena wybranego programu zależnie od np. długości jednostki lekcyjnej, liczby jednostek lekcyjnych w tygodniu czy nawet od liczebności grupy. Dodatkowo trzeba płacić za ewentualne zajęcia indywidualne.

Najtańszym rozwiązaniem byłaby oczywiście państwowa szkoła muzyczna. Takie placówki istnieją i są całkowicie bezpłatne. Problem? Jest ich naprawdę niewiele, a popyt jest coraz większy. Może się zdarzyć, że żadna publiczna szkoła muzyczna nie istnieje w naszym mieście, albo też jest umiejscowiona na jego drugim końcu.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 3 użytkowników

Szkoła muzyczna dla dziecka - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto rozważyć szkołę muzyczną dla dziecka?

Muzyka i nauka muzyki pobudzają w mózgu dziecka te obszary, które współczesne badania wiążą z kreatywnością. Edukacja muzyczna wpływa też na koncentrację, umiejętność jednoczesnego wykonywania kilku różnych czynności, twórcze i nieszablonowe podejście do problemów. Dzieci uczące się muzyki wykształcają też w sobie niejako “naturalną” samodyscyplinę.

Czytaj więcej na BUKI

Ile kosztuje nauka w szkole muzycznej dla dzieci?

kwota czesnego w szkole muzycznej w skali miesiąca może wynosić od 300 do nawet 1200 złotych. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że sama opłata za miejsce w szkole to, niestety, dopiero początek kosztów. Jeśli dziecko zapragnie grać na przykład na saksofonie, najpewniej rodzice będą musieli sprawić swojej pociesze takiż instrument. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów