Czas „odczarować” postrzeganie szkoły plastycznej jako miejsca, które kształci osoby wrażliwe, lecz bez perspektyw zawodowych. Taka opinia panuje w wielu kręgach, w tym szczególnie wśród niektórych rodziców dzieci. To pokolenie zostało wychowane w przeświadczeniu, że warto nabywać kompetencje w tzw. dziedzinach ścisłych, a cała reszta jest tylko dla satysfakcji i „papierka”. Tymczasem absolwenci szkół i kierunków plastycznych mają dziś pełne ręce roboty, doskonale radzą sobie w biznesie i mają możliwość pracy z klientami z całego świata!
Co można robić po szkole plastycznej?
Zacznijmy od najprostszego, czyli wskazania perspektyw zawodowych po kierunkach plastycznych. Dziś nie są to tylko malarze, rzeźbiarze i rękodzielnicy, chociaż również i w tych branżach można śmiało szukać zatrudnienia. Absolwentami szkół plastycznych są teraz najczęściej:
- Graficy komputerowi + specjaliści od animacji. Chociaż wydaje się, że w obecnych czasach ta grupa zawodowa traci sporo ze względu na coraz lepsze algorytmu AI, to nic bardziej mylnego. Utalentowani graficy komputerowi wciąż mają stale zajęte kalendarze, a jeśli są jednocześnie dobrzy z marketingu, to mogą przebierać wśród zleceń.
- Architekci wnętrz. To również grupa osób, które korzystają z talentu do kreacji przestrzeni i tę wizję twórczą łączą z pracą w nowoczesnych programach do projektowania i wizualizacji 3D. W tym zawodzie również nie brakuje zarówno zatrudnienia, jak i przestrzeni na własną działalność.
- Projektanci ubioru. Jest to nisza, która zyskuje na popularności również w Polsce. Coraz chętniej sięgamy po ciekawe stylizacje, w tym również te wykraczające projektowo i pod względem materiałowym poza standardy sklepów sieciowych. To ogromne pole do popisu dla młodych projektantów, którzy uwielbiają modę i chcą ją kreować.
Czy muszę mieć talent, aby dostać się do szkoły plastycznej?
Zwykło się mawiać „talent”, „iskra boża”, „wybitne zdolności” – czy takie naturalne predyspozycje faktycznie istnieją? Z jednej strony już ponad dekadę temu padały w dyskursie publicznym mocne słowa „talent nie istnieje”. Ciekawe spojrzenie na to opisano w książce takiej jak ta, polskiego autora.
Z drugiej strony jednak każdy z nas z pewnością widział dwie osoby, które w tym samym czasie zaczynają np. naukę fotografii i jedna z nich „lepiej widzi kadr”, czyli po prostu robi lepsze zdjęcia. W wielu przypadkach jest to też równoznaczne z tym, że komuś bardziej podoba się wykonywanie jakiejś czynności, np. rysowania czy wspomnianego robienia zdjęć. Dzięki temu więcej ćwiczy i pogłębia wiedzę, przeznacza więcej czasu na dane zajęcie i tym samym… rozwija swój „talent”.
Odpowiedź na pytanie „czy muszę mieć talent, aby aplikować do szkoły plastycznej”, brzmi: tak, musisz. Już na wstępie będą sprawdzane twoja wiedza i umiejętności, trzeba mieć zatem już pierwsze „poważniejsze” realizacje za sobą, jak również wiadomości dotyczące kompozycji, technik, proporcji.
Jakie są warunki dostania się do liceum plastycznego?
Kariera w branży plastycznej, realizowana według „profesjonalnego” planu zazwyczaj zakłada, że zdolności dziecka są odkrywane już w przedszkolu, a następnie na etapie szkoły podstawowej pogłębiane w ramach dodatkowych zajęć. Kolejne dwa ważne kroki to liceum plastyczne, a w następstwie – studia na akademii sztuk pięknych lub którejś z perspektywicznych uczelni zagranicznych.
Aby dostać się do liceum plastycznego, zazwyczaj trzeba:
- Odbyć rozmowę wstępną, podczas której są sprawdzane nie tylko wiadomości aplikującego, ale też przeglądane jego prace.
- Zdać egzamin wstępny, w tym obejmujący części praktyczne, najczęściej z zakresu malarstwa i rzeźby.
Tym samym widać, że chociaż specjalizacje często nazywają się „animacja komputerowa” lub „projektowanie wnętrz”, to u ich podstaw stoją klasyczne umiejętności.
Czy lepiej wybrać liceum plastyczne, czy ogólnokształcące?
Dla osób, których marzeniem jest dostać się na ASP, liceum plastyczne pozostaje niemal jedyną drogą. Warto poznać wszystkie podstawy związane z wieloma dziedzinami plastycznymi, a liceum o takim profilu będzie idealnym miejscem do zrównoważonego rozwoju pod tym względem. Nie da się ukryć, że to również możliwość zetknięcia się z wieloma ekspertami w branży – zdecydowanie warto podążać tą ścieżką.
Jest również druga, z którą wiążą się nieco „nowocześniejsze” standardy biznesowe i możliwości projektowania kariery. Otóż osoby pragnące projektować 3D, zajmować się animacją, filmem, fotografią – równie dobrze mogą nauczyć się wszystkiego we własnym zakresie. Wielu spośród nich odnosi później ogromne sukcesy na rynku, prowadząc świetne firmy i tworząc godne podziwu portfolio.
Co zrobić, aby dostać się do szkoły plastycznej?
Ćwiczenia i chęć pozyskiwania wiedzy to kluczowe wyznaczniki dla osób zainteresowanych przyszłą nauką w szkole plastycznej. Jednym ze sposobów jest praca indywidualna z nauczycielem – takie zajęcia można odbywać bez przeszkód już nawet w wieku przedszkolnym. Gdzie szukać mentora? Świetnym miejscem jest serwis BUKI, gdzie zarejestrowało się mnóstwo plastyków-pedagogów z ogromnym doświadczeniem. Osoby te pomogą w rozwoju, jak również praktycznym przygotowaniu do egzaminów wstępnych.