Tajemnice uczenia się chemii

14.12.2017

Artykuły autora: 357

Tajemnice uczenia się chemii

Możemy wyróżnić 4 elementy, które najlepiej przygotują Cię do zrozumienia chemii: 

Poznanie chemii może być trudnym zadaniem, zwłaszcza przy niewłaściwym podejściu. Nie ma magicznych sposobów na naukę tej skomplikowanej dyscypliny w ciągu jednego wieczoru, ale właściwa organizacja czasu i ustalenie planu ułatwią osiągnięcie celu.

Nauka przedmiotów ścisłych rozpoczyna się już od drugiego roku życia, kiedy dziecko widzi np. topiącą się kostkę lodu. Doświadczenie zimna na ręce, lód zmieniający się w wodę, to nasze pierwsze, niezwykłe i fascynujące obserwacje. Dzieci w wieku przedszkolnym stale eksperymentują poprzez obserwację, zmianę ze stanu stałego w ciekły z innymi znanymi substancjami, takimi jak np. masło lub wosk.

Wykorzystaj i pielęgnuj swoją naturalną ciekawość. Chęć zdobywania nowej wiedzy i ciągłego poszerzania jej mogą być świetnym początkiem i motywacją do nauki chemii.

Przygotowanie się do nauki

  1. Powtórz matematykę. Podczas uczenia się chemii natkniesz się na wiele zadań, do których przydadzą się wzory i równania matematyczne. Jeśli nie pamiętasz, jak używać logarytmów lub rozwiązywać równania kwadratowe, wskazane jest powtórzenie tego przedmiotu. Kiedy uczysz się chemii, na pewno będziesz tego potrzebować nie raz. 
  2. Zapoznaj się z tablicą D. Mendelejewa. Podczas nauki chemii musisz znać pierwiastki chemiczne na pamięć, na początku oczywiście te najważniejsze. Znajomość symboli chemicznych to podstawa, taka jaką w przypadku matematyki jest tabliczka mnożenia. Możesz nauczyć się tej tabeli np. za pomocą piosenki. 
  3. Naucz się podstawowych pojęć i właściwego porządku rozwiązywania zadań. Na początek zapoznaj się z głównymi jednostkami miary, zasadami metody naukowej, symbolami chemicznymi i strukturą atomową. Wiele osób uważa chemię za trudną naukę, dzieje się tak tylko w przypadku braku znajomości podstawowych pojęć. Zapisuj na kartkach symbole, wzory i definicje, żeby mieć je zawsze w zasięgu wzroku. Notowanie pomaga zapamiętywać nowy materiał.
  4. Stwórz flash karty. Za każdym razem, gdy spotkasz nowe słowo lub koncepcję, stwórz odpowiednią flash kartę. Jest to przydatne do zapamiętywania zarówno układu okresowego, jak i wielu innych terminów oraz zasad. Przeglądaj swoje karty kilka razy w tygodniu, aby odświeżyć w pamięci nowe informacje. 
  5. Naucz się mnemonicznej metody zapamiętywania. Polega ona na wymyśleniu słowa albo wyrażenia, w którym pierwsze litery odnoszą się do zapamiętanych informacji np. symbol Fe, czyli żelazo, zapamiętaj jako „Żelazo Ferdynanda”. Spróbuj porównać każdy element chemiczny z czymś innym, chociażby jabłkiem lub piłką nożną. Może to być wszystko, co przypomina ci ten element. Skojarzenia mogą być bardzo niezwykłe - najważniejsze jest to, że pomagają ci łatwo zapamiętać nowe informacje. 
  6. Rozwijaj wyobraźnię przestrzenną. Podczas pracy z podręcznikami zapamiętuj ilustracje, aby lepiej zrozumieć przeczytany materiał. Chociaż książki zawierają dwuwymiarowe obrazy cząsteczek chemicznych, pamiętaj, że w rzeczywistości te cząsteczki istnieją w przestrzeni trójwymiarowej. Korzystaj z modeli 3D lub rozwijaj swoją wyobraźnię przestrzenną. Uniwersytet w Liverpoolu stworzył stronę internetową ChemTube 3D z interaktywnymi animacjami i ilustracjami wielu koncepcji chemicznych.

Praca z podręcznikami

  1. Wybierz dobrą książkę, która zawiera wszystkie podstawowe pojęcia i koncepcje. Aby skutecznie studiować chemię, konieczne jest zrozumienie jej wszystkich głównych zasad. Odwiedź kilka księgarni i poszukaj czegoś odpowiedniego w dziale literatury naukowej. Możesz poszukać recenzji specjalistów, dobrze napisany podręcznik to kolejny sposób na szybkie zrozumienie treści. 
  2. Czytając podręcznik, rozwiązuj zadania. Nie przegap zadań podanych w tekście, analizuj je. Rozwiązuj zadanie tak długo, aż w końcu je zrozumiesz, stanie się ono oczywiste i łatwe. W ten sposób przejdziesz na następny, trudniejszy poziom. 
  3. Sumienna nauka przypomina wspinanie się po kolejnych stopniach drabiny, nie pomijaj żadnego z nich. Ucz się całego materiału. Konieczne jest właściwe opanowanie podstawowych pojęć. Jeśli czegoś nie rozumiesz, spróbuj jednak dać sobie z tym radę nawet jeśli to będzie czasochłonne. 
  4. Podczas uczenia się nowej definicji zadawaj sobie pytania, aby upewnić się, że rozumiesz materiał. Jeżeli zapamiętujesz mechanicznie, bez zrozumienia, będzie ci trudno wykorzystywać tę wiedzę podczas testu lub egzaminu. 

Eksperymenty laboratoryjne

  1. Zastosuj swoją wiedzę w praktyce. Badania dowodzą, że praktyczne ćwiczenia pomagają lepiej zrozumieć i przyswoić wiedzę. Ciekawe eksperymenty chemiczne pokazują, że chemia ma odzwierciedlenie w doświadczeniach z życia codziennego, w ten sposób treści edukacyjne są lepiej przetwarzane. Eksperymenty chemiczne pozwalają także stworzyć własny produkt, dzięki temu można postrzegać siebie jako naukowca. Doświadczanie siebie jako twórcy zachęca do poszerzania wiedzy i kolejnych eksperymentów. Obserwując, pytając i porównując rozwija się własne pomysły i poglądy, tworzy plany i stawia własne hipotezy. Eksperymenty chemiczne to podstawowa forma pracy naukowej. W internecie dostępne są ciekawe filmy video pokazujące proste reakcje chemiczne, które można wykonać nawet u siebie w domu. Nawet jeśli nie masz własnego zestawu chemicznego, możesz się wiele dowiedzieć o procesach chemicznych na przykład podczas pieczenia. 
  2. Eksperymenty to najlepszy sposób nauczania, jest to przyjemna i mile widziana odmiana od podręcznika z chemii. Znacznie łatwiej jest coś wyjaśnić, demonstrując to w ramach eksperymentu, zamiast po prostu mówić o tym. Spróbuj także połączyć pracę laboratoryjną z teoretycznym materiałem. W szkole badania laboratoryjne z czasem będą coraz bardziej skomplikowane, ale jeśli będziesz posiadać wiedzę teoretyczną, z pewnością będą łatwe do zrozumienia. Każdy, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy, jest w stanie doskonalić się z chemii. Popracuj nad swoimi umiejętnościami matematycznymi, ucz się na bieżąco nowego materiału z chemii, a nauka na pewno będzie coraz łatwiejsza.
  3. Ćwicz podejście naukowe. W końcu chemia jest nauką eksperymentalną, praktykowaną w laboratoriach. Wymieniaj się pomysłami z nauczycielem i kolegami, rozmawiajcie ze sobą na temat tego, co zaobserwowaliście podczas eksperymentu. To także świetna metoda nauki, zapamiętywania, a także naturalnego posługiwania się chemicznym słownictwem. Uczenie się na podstawie doświadczeń rozwija wyobraźnię i kreatywność, poza tym, to jest zabawne!

Rozwój umiejętności uczenia się

  1. Ucz się chemii co najmniej godzinę dziennie. Codzienne powtarzanie materiału pomoże utrwalić wiedzę. Niezbyt długie codzienne zajęcia przez cały tydzień dadzą lepsze rezultaty niż długie siedzenie w podręcznikach w przeddzień egzaminu. 
  2. Notuj. Zapisuj ważne informacje – to pomoże lepiej je zapamiętać. Jeśli uczestniczysz w wykładach, zachowaj szczegółowe podsumowanie, zapisuj wszystkie pojęcia, obserwacje i pomysły. Wypisuj niezbędne informacje z podręcznika. Nawet jeśli uważasz, że dany materiał został odpowiednio opanowany, przeglądanie notatek na pewno Ci pomoże. 
  3. Ćwicz ze swoimi przyjaciółmi. Wiesz, że jedna głowa to dobrze, ale dwie jeszcze lepiej. Nauka jest o wiele łatwiejsza, jeśli „odkrywasz” ją z razem z innymi. Jeśli czegoś nie rozumiesz, przyjaciele mogą Ci pomóc. I na odwrót, lepiej nauczysz się materiału, jeżeli go komuś wytłumaczysz. 
  4. Komunikuj się z nauczycielem. Zwykle nauczyciele mają dodatkowe godziny na dodatkową pracę. Podejdź do nauczyciela po zajęciach i zadaj mu pytania, które Cię interesują. Z reguły nauczyciele chętnie pomagają uczniom, odpowiadają na pytania i chwalą zainteresowanie przedmiotem. Nauczyciel może podać Ci pytania próbne, które były w poprzednich testach. Nie oczekuj jednak, że znajdziesz dokładnie te same pytania podczas swojego sprawdzianu, w chemii nie da się iść na skróty. 

Wskazówki 

  • Nie skupiaj się na błędach - są one integralną częścią procesu uczenia się. Analizuj je i idź z nauką do przodu.
  • Jeśli uczysz się chemii rób to systematycznie, do doprowadzaj się do zbytniego nawarstwienia się materiału—potem będzie Ci jeszcze trudniej opanować materiał. 
  • Odpoczywaj! Podczas studiowania chemii musisz dużo myśleć, więc rób także krótkie przerwy. Wystarczająco śpij po nocach i następnie kontynuuj naukę z nowymi siłami.





Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 4 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów