Tajemnicy nauczenia się chemii

14.12.2017

Tajemnicy nauczenia się chemii
Edukacja szkolna
Świat nauki

4 metody nauczenia się chemii:

1. Przygotowanie się do nauki chemii,

2. Praca z podręcznikami,

3. Eksperymenty laboratoryjne,

4. Rozwijanie umiejętności studiowania

 

Poznanie chemii może być trudnym zadaniem, zwłaszcza przy złym podejściu. Chociaż nie ma magicznych sposobów na naukę tej całkiem skomplikowanej dyscypliny w ciągu jednego wieczora, właściwa organizacja studiów ułatwi osiągnięcie celu. Możesz lepiej i szybciej nauczyć się materiału, jeśli nauczysz się optymalnie wykorzystywać czas pracy i przygotować się do nadchodzących zajęć.

Tajemnicy nauczenia się chemii

Metoda 1

Przygotowanie się do uczenia się chemii

1

Powtórz matematykę. Podczas studiowania chemii natkniesz się na wiele różnych formuł i równań. Jeśli nie pamiętasz, jak używać logarytmów lub rozwiązywać równania kwadratowe, wskazane jest powtórzenie matematyki. Kiedy uczysz się chemii, na pewno będziesz tego potrzebował.

2

Zapoznaj się z tablicą D. Mendelejewa. Podczas studiowania chemii musisz znać pierwiastki chemiczne. Podobnie jak w opanowaniu matematyki powinieneś wiedzieć co to jest liczby, by zrozumieć chemię konieczne jest zapamiętanie różnych (przynajmniej podstawowych) pierwiastków chemicznych, które są gromadzone w układzie okresowym. Możesz nauczyć się tej tabeli za pomocą piosenki.

3

Naucz się podstawowych pojęć i właściwego porządku rozwiązywania zadań. Na początek zapoznaj się z głównymi jednostkami miary, zasadami metody naukowej, notacjami chemicznymi i strukturą atomową. Wiele osób uważa chemię za złożoną naukę i dzieje się tak tylko dlatego że on nie opanowuje tych podstawowych pojęć dostatecznie, zanim zacznie uczyć się bardziej trudnego materiału.

Zapisuj podstawowe pojęcia ręcznie. Notowanie pomaga zapamiętywać nowy materiał.

4

Stwórz flash karty. Za każdym razem, gdy spotkasz nowe słowo lub koncepcję, utwórz dla niego osobną flash kartę. Jest to przydatne do zapamiętywania zarówno układu okresowego, jak i wielu innych terminów i zasad. Przeglądaj karty flash kilka razy w tygodniu, aby odświeżyć w pamięci nowe informacje.

5

Naucz się mnemonicznej metodzie zapamiętywania. Spróbuj porównać każdy element chemiczny z czymś innym, chociażby jabłkiem lub piłką nożną. Może to być wszystko, co przypomina ci ten element. Skojarzenia mogą być bardzo niezwykłe - najważniejsze jest to, że pomagają ci łatwo zapamiętać nowe informacje.

6

Rozwijaj wyobraźnię przestrzenną. Podczas pracy z podręcznikami ucz się ilustracji, aby lepiej zrozumieć przeczytany materiał. Chociaż książki zawierają dwuwymiarowe obrazy cząsteczek chemicznych, pamiętaj, że w rzeczywistości te cząsteczki istnieją w przestrzeni trójwymiarowej. Korzystaj z modeli 3D lub rozwijaj swoją wyobraźnię przestrzenną.

Uniwersytet w Liverpoolu stworzył stronę internetową ChemTube 3D z interaktywnymi animacjami i ilustracjami wielu koncepcji chemicznych.

Tajemnicy nauczenia się chemii

Metoda 2

Praca z podręcznikami

1

Wybierz dobrą książkę, która zawiera wszystkie podstawowe pojęcia i koncepcje. Nie próbuj znaleźć najbardziej łatwy podręcznik. Aby skutecznie studiować chemię, konieczne jest zrozumienie jej wszystkich głównych zasad. Odwiedź kilka księgarni i poszukaj czegoś odpowiedniego w dziale literatury naukowej. Możesz poszukać recenzji specjalistów.

2

Czytając podręcznik, rozwiązuj zadania. Nie przegap zadań podanych w tekście. Rozwiązuj zadania, dopóki nie zrozumiesz jak powinno przebiegać szukanie odpowiedzi na niego i nie uzyskasz właściwej odpowiedzi.

3

Nie pomijaj materiału. Konieczne jest właściwe opanowanie podstawowych pojęć. Jeśli czegoś nie rozumiesz, spróbuj jednak dać sobie z tym radę nawet jeśli to będzie czasochłonne.

4

Podczas uczenia się nowej formuły zadawaj sobie pytania, aby upewnić się, że rozumiesz materiał. Jeżeli mechanicznie zapamiętujesz formuły, będzie ci trudno wykorzystywać je podczas testu lub egzaminu. Zadaj sobie następujące pytania:

- Jaki rodzaj reakcji opisuje ta formuła?

- Co oznaczają stałe i zmienne oraz w jakich jednostkach są mierzone?

- Kiedy i jak mogę trzeba korzystać z tej formuły?

- Jakie jest znaczenie tej formuły?

Tajemnicy nauczenia się chemii

Metoda 3

Eksperymenty laboratoryjne

1

Zastosuj swoją wiedzę w praktyce. Praktyczne ćwiczenia dotyczące tego lub innego tematu pomogą lepiej go zrozumieć. Niektórzy ludzie lepiej uczą się nowego materiału, jeśli sami coś robią i nie czytają podręcznik.

2

Spróbuj połączyć pracę laboratoryjną z teoretycznym materiałem. W szkole oraz na uczelni wyższej badania laboratoryjne przeznaczone są dla głębszej i pewniejszej wiedzy. Należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie do pracy laboratoryjnej i dalszego przetwarzania wyników, ponieważ będzie to przydatne w kolejnych czynach.

3

Ćwicz podejście naukowe. W końcu chemia jest nauką eksperymentalną, praktykowaną w laboratoriach. Spróbuj prawidłowo nauczyć się metod eksperymentalnych. W ten sposób można lepiej zrozumieć zasady chemicznych wymiarów i równań. Poza tym, to jest zabawne.

 

 Metoda 4

Rozwój umiejętności uczenia się

1

Ucz się chemii co najmniej godzinę dziennie. Codzienne powtarzanie materiału pomoże utrwalić wiedzę. Niezbyt długie codzienne zajęcia przez cały tydzień dadzą lepsze rezultaty niż długie siedzenie w podręcznikach w przeddzień egzaminu lub egzaminu.

2

Notuj. Zapisuj ważne informacje – to pomoże lepiej je zapamiętać. Jeśli uczestniczysz w wykładach, zachowaj szczegółowe podsumowanie i zapisuj wszystkie pojęcia i pomysły. Wypisuj niezbędne informacje z podręcznika. Nawet jeśli uważasz, że dany materiał został odpowiednio opanowany, przeglądanie zapisów na pewno ci pomoże.

3

Ćwicz ze swoimi przyjaciółmi. Wiesz, że jedna głowa to dobrze, ale dwie jeszcze lepiej. Nauka jest o wiele łatwiejsza, jeśli „odkrywasz” ją z kimś. Jeśli czegoś nie rozumiesz, przyjaciele mogą ci pomóc. I na odwrót, lepiej nauczysz się materiału, jeżeli go komuś wytłumaczysz.

4

Komunikuj się z nauczycielem. Zwykle nauczyciele mają dodatkowe godziny na dodatkową pracę. Podejdź do nauczyciela po zajęciach i zadaj mu pytania, które Cię interesują. Z reguły nauczyciele chętnie pomagają uczniom, odpowiadają na pytania i chwalą zainteresowanie przedmiotem. Jednak nie zadawaj wszystkich pytań w przeddzień egzaminu licząc na to, że uzyskać wyczerpujące odpowiedzi.

Tajemnicy nauczenia się chemii

Nauczyciel może między innymi podać pytania próbne, które miały miejsce w poprzednich testach. Pozwoli ci to dowiedzieć się, jakie rodzaje pytań możesz uzyskać na egzaminie. Tylko że nie oczekuj, że znajdziesz dokładnie te same pytania pod czas swojego sprawdzianu. W chemii nie da się iść na łatwiznę.

Wskazówki

• Nie skupiaj się na błędach - są one integralną częścią procesu uczenia się. Nikt nie jest odporny na błędy.

Jeśli uczysz się chemii, planuj zajmować się tym do 15 godzin tygodniowo.

Odpoczywaj! Podczas studiowania chemii musisz dużo myśleć. Wystarczająco śpij po nocach i następnie kontynuuj naukę z nowymi siłami. 

Oceń wiadomość