Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Najlepsze zabawki rozwojowe dla dzieci - jakie zabawki warto wybierać dla swoich pociech?

11.09.2022

Najlepsze zabawki rozwojowe dla dzieci - jakie zabawki warto wybierać dla swoich pociech?
Dla rodziców
 1. Zabawki rozwojowe dla 2 latków - co warto kupić?
 2. Najlepsze zabawki rozwojowe dla 3 latków
 3. Jakie zabawki rozwojowe wybrać dla 4 latków?
 4. Rozwojowe zabawki dla 5 latków i starszych dzieci
 5. Jak wybierać rozwojowe zabawki dla dzieci?
 6. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka, jak najlepiej. Nie od dzisiaj wiemy, że zabawki pełnią istotną rolę w rozwoju naszych pociech - dobrze dobrane gry i zabawy sprawiają, że rozwijają się umiejętności takie jak: kreatywne i krytyczne myślenie, wyobraźnia przestrzenna czy umiejętności matematyczne. Niektóre zabawy wprowadzają najmłodszych nawet w świat programowania i robotyki. Zabawki, które dzisiaj wybieramy pełnią istotną rolę w życiu i rozwoju naszych dzieci i poniekąd wpływają na ich przyszłe umiejętności.

  Zabawki rozwojowe dla 2 latków - co warto kupić?

  Dzieci w wieku dwóch lat z chęcią poznają otaczający je świat. W tym wieku zaczynają rozróżniać, czego nie mogą brać do buzi, dlatego też można wprowadzać zabawy z wykorzystaniem piasku kinetycznego czy ciastoliny. Dobrym uzupełnieniem do trenowania motoryki małej będzie również malowanie palcami specjalnymi farbami czy różnego rodzaju klocki.

  Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji rozwojowych zabawek dla 2 latków: 

  1. Nawlekanki - duże, najczęściej drewniane “koraliki” czy figurki, które dziecko musi nawlekać na sznurek - w ten sposób dziecko trenuje nie tylko koncentrację, ale również rozwija umiejętności motoryczne. Na rynku znajdziemy zarówno prostsze, jak i bardziej rozbudowane formy nawlekanek, np. tuta lub tutaj.
  2. Różnego rodzaju instrumenty muzyczne - decydując się na sprzęt grający istotne jest wybranie prostych muzycznych zabawek, które mają czysty dźwięk. Nie ma chyba dziecka, które nie interesowałoby się instrumentami i muzyką - oprócz zabawek tego typu, dobrym pomysłem są zajęcia dodatkowe - gordonki. Przykładowy zestaw instrumentach można kupić tutaj.
  3. Dzieci w wieku dwóch lat mogą rozpocząć również przygodę z grami planszowymi. Jedną z nich jest trójwymiarowa układanka z kartami. Gra polega na odwzorowaniu budowli z tych kart. Taką grę można kupić np. tutaj.
  4. Dobrym i ponadczasowym pomysłem na rozwojowe zabawy są klocki Lego - dla najmłodszych producenci tej ponadczasowej zabawki przygotowali serie DUPLO. Jest ona dedykowana dla dzieci już od 2 roku życia. Duże klocki sprawiają, że dziecko nie jest w stanie włożyć ich sobie do buzi. Pozwalają jednak na rozwijanie umiejętności myślenia przestrzennego, czy kreatywności. Jest to również dobry wstęp do zabawy prawdziwymi klockami Lego w przyszłości. Przykładowy zestaw Duplo możecie znaleźć tutaj.
  5. W wieku dwóch lat można wprowadzać również zabawy z ciastoliną lub innymi masami. Ciastolina jest sposobem na zabawę na kilka lat - nawet 5 czy 6 latki chętnie po nią sięgają. Przykładowy zestaw można kupić tutaj
  6. Dla dwulatków sprawdza się także różnego rodzaju układanki drewniane - mają one wiele odsłon. Mogą to być zarówno klocki do układania budowli lub balansujące układanki, taka jak tutaj.

  Najlepsze zabawki rozwojowe dla 3 latków

  Im starsze dziecko, tym więcej kreatywnych i rozwojowych zabaw możemy zorganizować. Oczywiście dzieci w tym wieku nadal mogą, a nawet powinny bawić się klockami Lego Duplo czy ciastoliną i klockami drewnianymi - jednak zabawy w tym wieku robią się bardziej zaawansowane. Dzieci mogą nawet bawić się w udawanie ról i odgrywanie scenek.

  Poniżej przedstawiamy rozwojowe zabawki dla 3 latków:

  1. Klocki konstrukcyjne jeżyki lub wafle - z takich klocków dzieci mogą zbudować przeróżne budowle i stwory. Pozwala to na rozwijanie swojej kreatywności i umiejętności przestrzennych. Dzieci uczą się również związków przyczynowo skutkowych.
  2. Zestaw do równowagi - dzieci w tym wieku uwielbiają przeszkody i skakanie. W sklepach można kupić różnorodne domowe tory przeszkód, które w łatwy sposób można złożyć i rozłożyć. Przykładowy zestaw do równowagi można znaleźć tutaj.
  3. Trzylatki interesują się otaczającym światem - chętnie dowiedzą się nieco więcej o otaczającym świecie, dlatego dobrym sposobem może być interaktywna mapa świata.
  4. Klocki magnetyczne - o ile klocki na magnes z magnetycznymi kulkami są dosyć niebezpieczną zabawką, to istnieje alternatywa do nich - klocki magnetyczne, w których magnesy są zamknięte w plastikowych figurach, z których można tworzyć rozmaite budowle. Takie klocki można kupić tutaj.
  5. Tablica do rysowania - chyba wszystkie dzieci lubią rysować i malować. Trzylatki jeszcze nie do końca potrafią manewrować kredkami czy flamastrami, dlatego pomocna może być podświetlana tablica ze wzornikiem - do kupienia tutaj.

  Jakie zabawki rozwojowe wybrać dla 4 latków?

  Czterolatki są już dobrze rozwinięte. Można nawet powoli zacząć wprowadzać gry na tableta, które wprowadzają pociechy w świat programowania. Jeżeli jednak chodzi o zabawki rozwojowe, do których niepotrzebne są urządzenia elektroniczne, to jest ich bardzo dużo do wyboru.

  Rozwojowe zabawki dla 4 latków:

  1. Klocki lego - klocki lego są ponad czasowe. Wraz z układaniem kolejnych zestawów i rozwijaniem umiejętności tworzenia coraz bardziej skomplikowanych konstrukcji, można kupować coraz bardziej zaawansowane klocki. Klocki lego są jedną z bardziej rozwojowych zabawek dla dzieci w każdym wieku.
  2. Zestawy kreatywne - zabawy z czterolatkami mogą powoli być już interesujące nawet dla dorosłych. Dzieci w tym wieku mogą próbować wykonywać proste eksperymenty czy bawić się w małych odkrywców. 
  3. Gry logiczne - czterolatki mają już dobrze rozwinięty mózg. Do codziennych zabaw można wprowadzać różnorodne gry logiczne, które są świetną zabawą i rozwojowym zajęciem. Jedną z takich gier planszowych jest lisek urwisek.
  4. Drewniana tęcza montessori - jest to kolejna ponadczasowa zabawka. Sprawdzi się ona zarówno z dwu-, jak i z cztero- czy sześciolatkami. Pozwala na masę kreatywnych interakcji - ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. 
  5. Kreatywną zabawką dla czterolatków będzie również pióro Albik - jest to mówiące, kreatywne pióro. Początkowo może być wykorzystywane do nauki literek i cyferek, a na dalszym  etapie sprawdzi się również do nauki. Zestaw można uzupełniać o dodatkowe książki, dlatego też pióro to będzie z całą pewnością używane przez długie lata.

  Rozwojowe zabawki dla 5 latków i starszych dzieci

  Dla pięciolatków i starszych dzieci sprawdzą się również klocki Lego - jest to sposób na zabawę nawet dla dorosłych, ponieważ wraz z nowymi umiejętnościami, można zwiększać poziomy trudności. Oprócz tego dla pięciolatków można kupić jeszcze wiele innych rozwojowych zabawek, m.in.:

  1. Proste roboty do programowania - już pięciolatki mogą dostać swojego robota, którego mogą samodzielnie zaprogramować. W tym zakresie możliwości są niemal nieograniczone. Decydując się na takie zabawki, wprowadzamy dzieci w świat programowania i robotyki, który jest dzisiaj obecny niemal wszędzie. Niestety często tego typu zabawki to koszt kilkuset złotych. Można jednak na rynku znaleźć prostsze i mniej rozbudowane modele - pozwoli to sprawdzić mniejszym kosztem, czy taka forma zabawy będzie dziecku odpowiadać. 
  2. Pięciolatki, podobnie jak młodsze dzieci z całą pewnością chętnie będą podchodzić do różnorodnych prac plastycznych - można zastanowić się nad zakupem kreatywnych zestawów, które umożliwią tworzenie rozmaitych prac i zdobywanie nowych umiejętności. 
  3. Magnetyczna ruchoma układanka - układanka ta wykorzystuje techniki animacji podczas układania. Ułożoną postać można ożywić poprzez nałożenie na nią plastikowego arkusza.

  Jak wybierać rozwojowe zabawki dla dzieci?

  Wybór rozwojowych zabawek dla dzieci nie jest prosty. Przed zakupem warto poczytać opinię i oglądać filmy prezentujące daną grę lub zabawkę. Robiąc zakupy należy również kierować się zainteresowaniami dziecka - jeżeli dziecko nie lubi tematyki związanej z lekarzami i szpitalami, lepiej zdecydować się na zakup klocków związanych np. z budowaniem samochodów. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik od BUKI był pomocny i ułatwi wybór rozwojowych zabawek.

Autor:

Oceń wiadomość

Zabawki rozwojowe - najczęściej zadawane pytania

Jakie zabawki rozwojowe dla 2 latków?

  Dzieci w wieku dwóch lat z chęcią poznają otaczający je świat. W tym wieku zaczynają rozróżniać, czego nie mogą brać do buzi, dlatego też można wprowadzać zabawy z wykorzystaniem piasku kinetycznego czy ciastoliny. Dobrym uzupełnieniem do trenowania motoryki małej będzie również malowanie palcami specjalnymi farbami czy różnego rodzaju klocki.

  Czytaj więcej na BUKI

Jakie zabawki rozwojowe dla 3 latków są najlepsze?

Oczywiście dzieci w tym wieku nadal mogą, a nawet powinny bawić się klockami Lego Duplo czy ciastoliną i klockami drewnianymi - jednak zabawy w tym wieku robią się bardziej zaawansowane. Dzieci mogą nawet bawić się w udawanie ról i odgrywanie scenek.

Czytaj więcej na BUKI

Jak wybierać rozwojowe zabawki dla dzieci?

Wybór rozwojowych zabawek dla dzieci nie jest prosty. Przed zakupem warto poczytać opinię i oglądać filmy prezentujące daną grę lub zabawkę. Robiąc zakupy należy również kierować się zainteresowaniami dziecka - jeżeli dziecko nie lubi tematyki związanej z lekarzami i szpitalami, lepiej zdecydować się na zakup klocków związanych np. z budowaniem samochodów.

Czytaj więcej na BUKI