Od czego zacząć naukę makramy?

07.12.2021

Od czego zacząć naukę makramy?
Rozwój osobisty
 1. Co to jest makrama?
 2. Jak pleść makrame?
 3. Co można zrobić z makramy?

 

W dzisiejszym artykule powiemy Wam, co nieco o zaplataniu makramy. Od pewnego czasu sploty te skradły popularne platformy, gdzie możecie znaleźć inspiracje wnętrzarskie takie jak Pinterest czy Instagram. Ceny tych wyrobów w sklepach są czasami zaskakująco wysokie, a można przecież spróbować zrobić makramę samodzielnie w domy. Ponadto okazuje się, że hobby to uspokaja, wydobywa negatywne emocje i poprawia koncentracje. 

 

Podpowiemy Wam dzisiaj, jak to zrobić, co jest potrzebne oraz jakie są najpopularniejsze sploty do makramy. Zapraszamy do lektury!

Co to jest makrama?

Zacznijmy jednak od początku. Makrama - jest to jedna z technik wyplatania. Inaczej mówiąc, jest to sztuka wiązania sznurków, jednak nie potrzebujecie do tego szydełka i drutów czy igieł. Makrama była popularna już w czasach starożytnych. Za pomocą konkretnych węzłów i splotów można wyczarować ozdoby na ścianę i nie tylko.

 Jak pleść makrame?

Bardziej doświadczone osoby potrafią upleść z makramy nawet hamaki! Makrama może być również wykorzystana jako breloczek do kluczy czy wszystkiego, co tylko sobie wymarzysz. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i cierpliwość, lub jej brak. Więcej pomysłów na plecionki, znajdziecie w dalszej części artykułu. 

 

Najczęściej makrame wyrabia się sznurkiem bawełnianym. Sznurki do makramy są bez tzw. rdzenia. Oczywiście nie trzeba się ograniczać tylko do tego tworzywa. Makramę możesz pleść nawet z pociętych materiałów czy ze sznurka lnianego. Podczas poznawania nowej umiejętności, jaką jest plecenie makramy, na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli jednak złapiesz tzw. bakcyla, będzie to dla Ciebie świetna zabawa.

 Jak pleść makrame?

Jest to sposób na spędzanie wolnego czasu, dla wszystkich osób, które lubią tworzyć rzeczy typu DIY, lubią spełniać się w sposób twórczy lub mają, minimalne zdolności artystyczne (chociaż to nie jest obowiązkowe). Ostrzegamy - czasami trzeba się uzbroić w ogromne pokłady cierpliwości, zwłaszcza na początku.

Jak pleść makrame?

Zanim zaczniecie pleść makramę, najpierw przedstawimy Wam trochę teorii: 

Po pierwsze, jaki sznurek najlepiej wybrać?

 • Wybór sznurków jest coraz większy. Możemy kupić sznurki o różnej grubości i splocie (skręcane, plecione, potrójnie skręcone) czy tworzywie. Najczęściej są używane sznurki bawełniane. Wybierając sznurki skręcane, można je rozczesać i stworzyć ozdobne frędzelki. Dobrze, aby pierwszy sznurek do nauki był miękki i elastyczny. Najlepsza będzie grubość 5 mm. Z doświadczenia powiemy Wam, że nie ma co oszczędzać na sznurku, bo od tego w dużej mierze zależy końcowy efekt Waszej pracy.

Jak pleść makrame?

Jakie narzędzia są potrzebne do plecenia makramy?

 • Ucieszy to zapewne większość z Was - nie potrzebujecie nic oprócz sznurka, dłoni, nożyczek. W zależności jednak od tego, co chcecie zrobić, mogą się przydać drewniane kółeczka np. do kwietnika, patyk czy gałąź do makramy na ścianę, czy koraliki, jako dodatkowe ozdoby. Jednak tak jak widzicie - plecenia makramy jest dosyć tanim hobby. Dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju drążki czy wieszaki. 

Decydując się na makramę na gałęzi, pamiętajcie aby uprzednio ją dobrze wysuszyć, aby nie zaczęła Wam w domu gnić.

Przejdźmy teraz do konkretów - jak zrobić swoją pierwszą makramę?

Po pierwsze uzbrój się w cierpliwość. Stworzenie makramy w zależności od jej rozmiaru może trwać kilka dni, wieczorów czy nawet tygodni. Zwłaszcza gdy poczujesz w połowie swojej plecionki pewnego rodzaju wypalenie i niechęć - lepiej jest odłożyć makramę i spróbować ją dokończyć za tydzień  niż się męczyć.

 

Plecenie makramy jest bardzo podobne do wyplatania bransoletek z muliny. Musicie tworzyć supełki i węzełki, jeden po drugim - zgodnie z własnym wymyślonym wzorem lub znalezionym gotowym w internecie. Na początek zachęcamy do przygotowania swojej plecionki z gotowego wzorca, aby obyć się z poszczególnymi węzłami.

 Jak pleść makrame?

Makrama jest o tyle przyjemna i stosunkowo łatwa w obyciu, że znajomość dosłownie kilku wiązań pozwala na wyczarowanie niesamowitych i niecodziennych dekoracji.

 

Jeżeli jednak nie chcesz korzystać z gotowych wzorów, najpierw musisz zaplanować wzór swojej plecionki. Dobrym sposobem jest również inspirowanie się innymi pracami w internecie np. na Pintereście. 

Makrama - krok po kroku

 • Pierwszy krok to zawieszenie sznurków na patyku czy obręczy. Musisz przygotować kilka lub kilkanaście (w zależności do wielkości makramy) sznurków o podobnej długości i przymocować do swojej podstawy np. patyka. Najlepiej jest sznurek złożyć na pół, przewinąć przez obręcz/kij itp. a przez pętelkę przełożyć oba końce sznurka - czynność należy powtórzyć tyle razy, ile jest sznurków.

 • Następne jest trenowanie podstawowych węzłów w makramie. Do tego najlepiej jest skorzystać z platform i stron internetowych np. filmików na youtube czy pintereście. Jedne z popularniejszych splotów to węzeł płaski i skręcony oraz węzły żebrowe. Początkowo nauka poszczególnych splotów może wydawać się nudna i żmudna, jednak gdy tylko zobaczysz pierwsze efekty plecionki, od razu zwiększy się Twoja motywacja.

 • Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoje sznurki okażą się zbyt krótkie, marakama wyjdzie krzywa czy nie tak, jak sobie wyobrażaliście. Druga, trzecia czy czwarta z pewnością wyjdzie zdecydowanie lepiej. 

Jeżeli nie należysz do samouków i nie lubisz uczyć się samodzielnie, zawsze możesz zapisać się na warsztaty lub kursy. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z ofertą BUKI. Niektóre osoby wolą jednak uczyć się wszystkiego samodzielnie. W takiej sytuacji warto skorzystać z gotowych materiałów w internecie - blogów czy filmów instruktażowych.

 Jak pleść makrame?

Pamiętaj, aby siadać do plecionki tylko, gdy masz na to ochotę - gdy poczujesz, że zaczyna Cię to męczyć, koniecznie zrób sobie przerwę. Plecenie makramy może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, wyciszenie się czy odstresowanie. Trzeba tylko na spokojnie do tego podejść.

 

Co można zrobić z makramy?

Skoro już się czegoś dowiedzieliście o makramach, to pewnie zastanawiacie się, co można z nich zrobić. Pewnie pierwsze skojarzenie to ozdobna plecionka na ścianę - oczywiście jest to prawdą, jednak makrama ma zdecydowanie więcej możliwości, które mogą Was zdziwić: 

 • makramowy liść,

 • małe makramy naścienne,

 • duże makramy naścienne,

 • makramowy kwietnik

 • makramowe breloczki,

 • chwosty,

 • zabawki dla dzieci,

 • kołyski czy namioty dla dzieci,

 • makramowe sukienki,

 • makramowe torebki czy koszyki,

 • makramowe szaliki czy biżuterię,

 • makramowy abażur,

 • makramowe narzuty i poszewki na poduszki,

 • makramowe firanki i zasłonki,

 • makramowe huśtawki czy hamaki,

 • makramowe obróbki do lusterka,

 • makramowe serwetki,

Zanim jednak przejdziecie do skomplikowanych plecionek np. abażurów czy hamaków, zacznijcie od prostych rzeczy. W końcu nie od razu Rzym zbudowano. Na dobry początek, zachęcamy do zrobienia kwietnika, czy małej makram naściennej lub breloczka. Na rozgrzewkę sprawdzą się również makramowe liście - pamiętajcie tylko, aby kupić sznurek skręcony. 

 

Na koniec wspomnimy, że umiejętność plecenia makramy, to nie tylko niecodzienne dekoracje i akcesoria w domu czy części garderoby, ale także ukojenie i wyciszenie. Zostało udowodnione, że plecenie makram wykazuje zdolności terapeutyczne, wspomaga walkę ze stresem i pozwala na uzyskanie uczucia spokoju. Plecionki uczą również kreatywności, cierpliwości oraz redukują poziom stresu.

 

Co więcej, plecenia pobudza do pracy obydwie półkule mózgu i sprawia, że pracujemy nad swoimi zdolnościami motorycznymi i koordynacją ręka-oko. Jak widzicie, polecenie makram to nie tylko ozdoby w domu, ale dużo korzyści dla nas samych. 

 

 

Oceń wiadomość

Ranking: 5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Od czego zacząć naukę makramy?

Co to jest makrama?

Makrama - jest to jedna z technik wyplatania. Inaczej mówiąc, jest to sztuka wiązania sznurków, jednak nie potrzebujecie do tego szydełka i drutów czy igieł. Makrama była popularna już w czasach starożytnych.Czytaj więcej na BUKI

Z czego zrobiona jest makrama?

Najczęściej makrame wyrabia się sznurkiem bawełnianym. Sznurki do makramy są bez tzw. rdzenia. Oczywiście nie trzeba się ograniczać tylko do tego tworzywa. Makramę możesz pleść nawet z pociętych materiałów czy ze sznurka lnianego. Podczas poznawania nowej umiejętności, jaką jest plecenie makramy, na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli jednak złapiesz tzw. bakcyla, będzie to dla Ciebie świetna zabawa. Czytaj więcej na BUKI

Jak pleść makrame?

Ucieszy to zapewne większość z Was - nie potrzebujecie nic oprócz sznurka, dłoni, nożyczek. W zależności jednak od tego, co chcecie zrobić, mogą się przydać drewniane kółeczka np. do kwietnika, patyk czy gałąź do makramy na ścianę, czy koraliki, jako dodatkowe ozdoby.Czytaj więcej na BUKI

Co można zrobić z makramy?

Pewnie pierwsze skojarzenie to ozdobna plecionka na ścianę - oczywiście jest to prawdą, jednak makrama ma zdecydowanie więcej możliwości, które mogą Was zdziwić: makramowy liść, małe makramy naścienne, duże makramy naścienne, makramowy kwietnik. Czytaj więcej na BUKI