9 Książek, które najlepiej przeczytać przed ukończeniem szkoły

14.08.2018

9 Książek, które najlepiej przeczytać przed ukończeniem szkoły
Edukacja szkolna

Jeśli nie wiesz dokładnie, na jaką książkę masz ochotę, możesz śmiało wybierać dowolną książkę z poniższej listy. Przygotowaliśmy ją, uwzględniając potrzeby ambitnych uczniów, którzy jeszcze nie zaczęli zdobywać wykształcenie wyższe.

                        

1. Erich Maria Remarque - Na Zachodzie bez zmian

Studenci, rybacy, rolnicy zostali wyrwani ze swojego zwykłego życia i wrzuceni w krwawą walkę. Tysiące z nich pozostanie na polach wojny na zawsze, tysiące ocalałych będą zazdrościć zmarłym. Paul poszedł na front. Minęło kilka tygodni, z jego klasy pozostało ośmiu chłopaków. A końca wojny wciąż nie było widać.

 

2. James Joyce – Ulisses

„Ulysses” należy do najwybitniejszych książek literatury światowej, ale jest bardzo niewiele osób, nawet wśród profesjonalnych lingwistów, które mogą się pochwalić, że przeczytali ją do końca, przy tym nie z przymusu, ale czerpiąc przyjemność. W końcu ta powieść, napisana w XX wieku, jest naprawdę nieprosta. W ogromną objętość jednego tomu autor umieścił jeden dzień z życia kilku mieszkańców Dublina, ale uformował go jako tak bogaty wewnętrzny monolog, serie asocjacyjne, aluzje i po prostu niesamowitą ilość sztuki, historycznych wydarzeń i postaci, gry językowe i plany symboliczne, że utworzył się mu kalejdoskop oraz wielowarstwowe dzieło.

James Joyce jest uważany za kogoś, kto przyczynił się do prawdziwej rewolucji w dziedzinie kultury, podsumowując w ten sposób całość współczesnego modernizmu.

 9 Książek, które najlepiej przeczytać przed ukończeniem szkoły

3. Franz Kafka - Opowiadania, powieście, listy, dzienniki

Jeden z najbardziej znanych niemieckojęzycznych pisarzy XX wieku, austriacki urzędnik, Żyd z pochodzenia i obywatel Czech. Jego utwory są przesiąknięte tematami alienacji, lęku egzystencjalnego, winy i absurdu. Większość tych utworów, bez jego pozwolenia, została opublikowana przez jego kolegę po śmierci słynnego pisarza.

 

4. William Szekspir - Hamlet

Dzieło sztuki, które nie opuszcza sceny od czasów swojego napisania do dnia dzisiejszego. Hamlet może być rozumiany jakkolwiek, czyli w duchu klasyki lub postmodernizmu, ale trudno jest znaleźć osobę, która nie byłaby dotknięta tragedią księcia Danii. Najlepiej, by ta praca była tłumaczona przez każde pokolenie, ze swoim własnym słownictwem, akcentami i niuansami. Przeczytanie „Hamleta” to okazja przetrwania dorobku geniuszu w nowy sposób, z odczuciem jego wiecznej aktualności i teraźniejszości.

 

5. Oscar Wilde - Portret Doriana Graya

"Portret Doriana Graya" to szczyt estetycznego nauczania Oscara Wilde'a, a jednocześnie ogromna artystyczna siła zaprzeczenia dekadenckim skrajnościom tej koncepcji. To jedna z najbardziej paradoksalnych powieści modernizmu.

Według tego pisarza, prawdziwy morał tej pracy polega na tym, że wszelkie nadużycia, jak również samozaparcie, ciągną za sobą karę. Moralna zbrodnia prowadzi do upadku estetyki. Kolejną i, być może, najważniejszą lekcją tej powieści jest to, że człowiek nie może za bardzo bawić się ani ze sztuką, ani z życiem.

 

6. Gabriel Garcia Marquez - Miłość w czasach zarazy 

Kiedyś główna bohaterka powieści Fermina odmówiła swojej młodzieńczej miłości Florentino i została żoną szanowanego lekarza. Ale Florentino czekał na swój czas - aż 54 lata... Wydaje się, że mu już nie pozostaje czasu. Mimo to on dostaje swoje i dwójka starszych ludzi, którzy osobno przeżywali pełnie swoich żyć, wreszcie stają się połączeni. Oni biorą statek, należący do Florentino, i wyruszają w podróż. Aby uniknąć niepotrzebnych przystanków dla kontroli celnych i plotek, oni wywieszają flagę, wskazującą, że na statku przebiega choroba. Jednak z taką flagą oni nie będą mogli wejść do żadnego portu. Więc oni pływają i pływają...

 9 Książek, które najlepiej przeczytać przed ukończeniem szkoły

7. Jarosław Haszek - Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej

Niedokończona satyryczna powieść znakomitego czeskiego pisarza, opisująca wydarzenia w Austro-Węgrzech przed Pierwszą wojną światową. W centrum opracowania znajduje się wizerunek wojownika Szwejka, nosiciela ludowego humoru, który doświadcza wiele komiksowych przygód. Z dużą mocą artystyczną wyrażono protest zwykłego człowieka przeciwko wojnie i przemocy.

 

8. Jorge Luis Borges – Fikcje

Jorge Luis Borges znany jest zarówno jako poeta i jako prozaik. Za swój znaczący wkład w literaturę on został uhonorowany nagrodą Cervantesa - najbardziej prestiżową nagrodą literacką w krajach hiszpańskojęzycznych. Lakoniczne prozatorskie fantazje, przygody i kryminały tego słynnego argentyńskiego pisarza często maskują refleksje nad poważnymi problemami.

 

9. George Orwell – Rok 1984

W powieści antyutopijskiej Orwell przedstawił totalitarne społeczeństwo przyszłości, w którym podstawowe humanistyczne zasady zostają całkowicie pogrążone w chaosie, a władza działa za pomocą niekończących się wojen, terroru, zastraszania i informacyjnego zagmatwania obywateli.

 

Nie pomylicie się, jeżeli będzie tylko uczyć się i czytać. Czytać poważne książki. Ponieważ życie zrobi resztę.

 

Oceń wiadomość