Angielski w podróży: podstawowe słownictwo oraz wskazówki do nauczania

27.04.2020

Angielski w podróży: podstawowe słownictwo oraz wskazówki do nauczania
Nauka języków

Kto nie chce odwiedzać ciekawych krajów, podziwiać głębin Oceanu Spokojnego, spojrzeć na mentalność różnych ludów? Marzysz? W takim razie porzuć opcję Papui-Nowej Gwinei, jeśli nie znasz 820 różnych języków. Tak, tak! Zdziwiony? Tak wiele języków „żyje” w tym małym stanie Pacyfiku. 

W rzeczywistości będziesz potrzebował podstawowego poziomu angielskiego, aby podróżować do dowolnego kraju na świecie. Pamiętasz, jak długo marzyłeś o lataniu tanio do Hiszpanii, Grecji lub Włoch, ale myślałeś, że zgubisz się na lotnisku, nie znajdziesz odpowiedniego hotelu, nie będziesz mógł poruszać się środkami transportu publicznego ... Czas nauczyć się angielskiego!

Angielski w podróży: podstawowe słownictwo oraz wskazówki do nauczania

 

Angielski w podróży: czego trzeba się nauczyć? 

Na początek musisz sam zdecydować, co najważniejsze: «Jak często podróżuję? Gdzie? Dlaczego potrzebuję języka?». Jeśli jest to podróż służbowa, gdzie będzie komunikacja w języku angielskim, musisz zagłębić się w profesjonalne słownictwo. Jeśli jesteś turystą i planujesz lecieć do innych krajów Europy na wycieczki lub odpoczynek nad morzem, dzięki naszemu artykułowi, możesz przypomnieć sobie ważne tematy. 

 

Gramatyka języka angielskiego: co musisz wiedzieć, aby podróżować?

Kiedy jedziemy do innego kraju, od razu szukamy fraz w języku angielskim dla turystów, zapominając o gramatyce. Nikt nie poprosi cię o jasną i jednoznaczną strukturę zdań, ale musisz znać podstawy, aby wiedzieć, jak opisać coś, co wydarzyło się w przeszłości, jest potrzebne teraz lub będzie interesujące w przyszłości. 

Jeśli interesuje Cię angielski dla turystów, musisz nauczyć się następujących zagadnień gramatycznych:

 1. Czasy Present Simple, Past Simple, aby móc opisać działanie teraźniejszości i przeszłości. 
 2. Future Simple dla formułowania zdań, odnoszących się do przyszłości.
 3. Present Continuous, aby dokładnie opisać bieżące wydarzenia.
 4.  Czasowniki modalne "can / could".
 5. Przyimki czasu "in / on / at".
 6. Przyimki miejsca.

Oczywiście nie jest to pełna lista zagadnień gramatycznych, które mogą się przydać. Po tym, jak się nauczysz, przynajmniej tego podstawowego zestawu, będziesz w stanie: 

 • zadawać pytania; 
 • rozumieć zdania, które są ważne dla Ciebie (znając czasowniki, zrozumiesz, gdzie iść, gdzie skręcić w lewo i gdzie iść w górę); 
 • znając czasowniki modalne, możesz poprawnie i grzecznie formułować pytania. 

Zagadnienia gramatyczne, omówione powyżej, można znaleźć w dowolnym słowniku lub na sprawdzonych zasobach internetowych. Są one zwykle brane pod uwagę podczas nauki zwrotów dotyczących podróży. 

 

Słownictwo dla podróżujących: nauka najważniejszego 

Język angielski w podróży łączy w sobie wiele różnych tematów leksykalnych. Konieczne jest sporządzenie listy miejsc, do których planujesz się tam dostać, aby zastanowić się, jakiego rodzaju transportu użyjesz, czy będziesz miał transfer do hotelu. Możesz porównać swoje poprzednie podróże, pomyśleć o sytuacjach, w których brakowało Ci słownictwa, i sformułować listę tematów, aby obejmowała wszystko, czego potrzebujesz. 

Zalecamy, nie tylko nauczyć się wszystkich angielskich zwrotów dotyczących podróży, które można znaleźć w Internecie lub sieciach społecznościowych, ale także ustalić jasny plan, dołączając następujące sekcje:

Lotnisko 

To jest Twój pierwszy punkt w nieznanym kraju, gdzie trzeba będzie rozmawiać po angielsku, aby spytać się: «Jak dostać się na stację metra?», «Skąd wziąć bagaż?», «Ile kosztuje taksówka do hotelu?».

Korzystanie z transportu publicznego i taksówek 

Tutaj musisz nauczyć się standardowych zwrotów w języku angielskim dla turystów: 

«How often does the 14 run?». - Jak często jeździ autobus 14? 

«Excuse me, where is the nearest bus stop?». - Przepraszam, gdzie jest najbliższy przystanek autobusowy?

Istnieją również pytania dotyczące metra, taksówek, tramwajów itp.:

 • jeśli zamierzasz wypożyczyć samochód, wybierz frazę z tematu «Wynajem samochodu»; 
 • angielski dla podróżujących nie jest pozbawiony tematu hotelu. Tutaj będziesz mógł nauczyć się wszystkich niezbędnych zwrotów potrzebnych w procesie komunikacji w recepcji, z personelem, aby wyrazić prośby; 
 • nie zapominaj o zwrotach w języku angielskim dotyczących żywności i restauracji, aby zamówić to, czego chcesz i ostrzec, jakich składników nie możesz jeść lub które nie lubisz. 

Następnie musisz wybrać sytuacyjne tematy, które będą najważniejsze podczas podróży: zakupy, wakacje nad morzem, wakacje w górach, muzea. 

 

Jakiego rodzaju lekcje angielskiego wybierasz, aby przygotować się do podróży?

 Format szkolenia zależy od twoich celów i częstotliwości podróży. Jeśli wybierasz się po raz pierwszy, planujesz odwiedzić znane na całym świecie atrakcje lub przynajmniej być w miejscach z dużą liczbą turystów, możesz uczyć się angielskiego samodzielnie. Można wykorzystać następujące metody: 

 • przynajmniej za miesiąc do podróży zbieraj popularne zwroty i pytania (przez Internet lub dowolny podręcznik), rób notatki; 
 • pobierz tłumacz online działający bez Internetu; 
 • oglądaj filmy na YouTube pod kątem zwrotów dotyczących podróży; 
 • korzystaj z różnych aplikacji na smartfony, w których uczysz się angielskiego w formie gry; 
 • stwórz własny notatnik do zapamiętywania popularnych pytań i zwrotów, których będziesz potrzebować na lotnisku, w hotelu, w taksówce lub w restauracji.

Możesz wziąć kilka lekcji z korepetytorem, aby upewnić się o swojej wiedzy. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz mieć wystarczająco dużo wolnego czasu na naukę, rozważ opcję Skype. W innym przypadku, jeśli regularnie odwiedzasz różne kraje, wtedy lepiej jest negocjować z nauczycielem na temat przebiegu indywidualnych lekcji. Pozwoli Ci to wypracować wszystkie gramatyczne i leksykalne tematy, których potrzebujesz w swoim indywidualnym przypadku. 

 

Jak uczyć języka angielskiego w podróży: wskazówki dla tutorów

Najczęściej ludzie chodzą do nauczycieli, przygotowując się do egzaminów lub wstępu na uniwersytet, przecież teraz nauka języków stała się tak popularna, że ​​nauczyciele pomagają uczniom tylko sytuacyjnie: przed rozmową kwalifikacyjną, przed podróżą, przed konferencją międzynarodową. Czasami ludzie tak często podróżują za granicę, że chcą kompleksowo przestudiować wszystkie tematy, w takim przypadku konieczne będzie omówienie ze studentem wszystkich zawiłości i życzeń.

 

Wymagane tematy 

Zanim zaczniesz lekcje angielskiego z nowym uczniem, musisz zapytać, jak długo planuje uczyć się angielskiego w podróży. Podróż może potrwać miesiąc i będzie krótkotrwała. Być może osoba planuje wyjechać na długi czas i chce się przygotować z wyprzedzeniem, gdzieś za sześć miesięcy. Dzięki temu zrozumiesz, ile czasu zajmuje przygotowanie. Należy wyjaśnić następujące pytania: 

 • do jakiego kraju student się wybiera (w niektórych krajach ta sama koncepcja ma różne nazwy); 
 • jak długo tam będzie; 
 • jakie są cele podróży (podróże służbowe, wakacje w hotelu, wakacje na zwiedzaniu).

Dalej trzeba sprawdzić wiedzę, aby zrozumieć poziom języka angielskiego. Następnie można przejść do określonych tematów, które można podzielić na bloki: 

Podróże robocze 

Oprócz standardowych tematów możliwe jest uwzględnienie specjalistycznych, w zależności od potrzeb studenta: 

 • «Agroturystyka — jeśli praca osoby jest związana z sektorem rolnym; 
 • «Turystyka przemysłowa / eksploracja miast» — jeśli dana osoba jest związana z sektorem przemysłowym itp. Chodzi o to, aby znaleźć odpowiedni temat, z którym ludzie będą najczęściej rozmawiać. 

Wycieczki na wakacje nad morzem, zakupy lub wycieczki krajoznawcze. 

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące tematy: 

 • «Turystyka przygodowa» — dla osób aktywnie podróżujących (góry, nurkowanie, skoki ze spadochronem); 
 • «Kulturalny» — dla tych, którzy chcą odwiedzić zabytki architektury, poznać życie miasta od wewnątrz; 
 • «Turystyka modowa» — dla miłośnicy zakupów i wszystkich zainteresowanych modą. 

Także po zidentyfikowaniu tematu ważne jest zaplanowanie nauczania się gramatyki. Oczywiście, mając indywidualne zajęcia z uczniem, upewnij się, że przygotowanie jest bardziej szczegółowe, a wyniki dają możliwość swobodnej komunikacji w podróży. 

 

Jak zainspirować, czego szukać, podróżując po angielsku w podróży? 

Zazwyczaj uczniowie, którzy przychodzą do nauczyciela indywidualnie, boją się popełniać błędy i to im przeszkadza. Zadaniem nauczyciela jest rozwianie wszelkich wątpliwości. Co najmniej musisz: 

 • zachęcić ucznia zabawną historią z własnego życia lub życia uczniów podczas podróży. Stwierdzenie, że wszyscy popełniają błędy, jest normalne! Konieczne jest przekazanie idei, że nie trzeba się bać i nie trzeba liczyć w ciągu miesiąca zajęć z doskonałego angielskiego. Najważniejsze, aby nie bać się pytać; 
 • oferowanie interesujących metod pracy: słuchanie sytuacji językowych podczas podróży, filmy z podróżami, komunikacja na lotniskach; 
 • dla każdej lekcji wybrać konkretną wymowę słów w kraju, do którego uczeń zamierza się udać. 

Wszystko to pozwoli uczniowi poczuć się pewniej podczas podróży.

 

Podstawowe zwroty dotyczące podróży angielskich

Jeśli planujesz używać języka angielskiego w podróżowaniu po Europie, oferujemy Ci słownictwo obowiązkowych słów. 

Transport i orientacja 

 1. «Excuse me, where is the nearest bus stop?». — Przepraszam, gdzie jest najbliższy przystanek autobusowy?
 2. «Can I buy the ticket on the bus?». — Czy mogę kupić bilet w autobusie?
 3. «Which bus goes to the airport?». — Który autobus jedzie na lotnisko? 
 4. «Excuse me, I'm trying to get to the Tower of London. What's the best way to get there? ». — Przepraszam, próbuję dostać się do Tower of London. Jak najlepiej się tam dostać?
 5. «I'd like a taxi, please. How long will I have to wait? ». — Poproszę taksówkę. Jak długo będę czekać?
 6. «Take me to this address, please». — Proszę zabrać mnie na ten adres.

Angielski w podróży: podstawowe słownictwo oraz wskazówki do nauczania

Mieszkanie

 1. «Do you have any vacancies?». — Czy mają Państwo wolne pokoje? . 
 2. «I'd like a single room / double room». - Chciałbym pokój jednoosobowy / pokój dwuosobowy. 
 3. «What's the price per night?». — Jaka jest cena za noc?
 4. «Ok, I'll take it». - Ok, wezmę to. 
 5. «Where do we have breakfast?». — Gdzie jemy śniadanie?
 6. «What time do I need to check out?». — O której godzinie muszę się wymeldować?
 7.  «Could I have a towel, please?». — Czy mogę prosić o ręcznik?

Zakupy

 1. «How much is this?». — Ile to kosztuje?
 2. «Could you help me?». — Czy mógłbyś mi pomóc?
 3. «Do you have this in large / small?». — Czy masz to w dużych / małych rozmiarach?
 4. «Do you take credit cards?». — Czy przyjmujecie karty kredytowe?
 5. «I'll pay in cash». - Zapłacę gotówką.

Oczywiście nie ma tutaj pełnej listy zwrotów, które ci pomogą. Angielski dla turystów stanowi dużą część słownictwa, którego nauka może zająć na pewno nie jeden miesiąc. Właściwe cele i pomoc korepetytora z języka angielskiego pomogą Ci w krótkim czasie uzyskać niezbędną bazę, dzięki której będziesz czuć się pewnie podczas każdej podróży! Oceń wiadomość