Czym zająć dziecko podczas przerwy świątecznej?

06.01.2017

Czym zająć dziecko podczas przerwy świątecznej?
Dla rodziców

Przerwa świąteczna - długo oczekiwany czas dla wszystkich uczniów! Już miesiąc przed świętami i Sylwestrem wszyscy są w oczekiwaniu na przerwę, zabawę i oczywiście, lenistwo! Jednak często po tym, jak nadchodzą święta, dzieci otrzymują długo oczekiwane prezenty, pojawia się jakaś nuda. Uczniowie nie wiedzą, co robić, a rodzice myślą, jak ich zainspirować czymś ciekawym, aby ta przerwa nie odbyła się na kanapie. Co robić?

Czym zająć dziecko podczas przerwy świątecznej?


1. Ale czy trzeba? To pytanie nie przypadkiem znajduje się na pierwszym miejscu! Przede wszystkim rodzice powinni się zastanowić, czy naprawdę trzeba wymyślać dziecku program rozrywkowy na resztę świąt i przerwę w szkole? Może okazać się, że oferta kin, teatrów, centrów rozrywkowych, nie zachwyci, ale wymęczy dziecko. Czasami staramy się wdrożyć w życie dziecka żywe wrażenia, ale możemy też wten sposób "ukraść" mu czas dla siebie. Być może córka lub syn, mieli swoje plany na sylwestrowy tydzień. Na przykład, dzisiaj dziecko chciało poleżeć w swoim pokoju, oglądając ulubiony serial, a jutro iść na spacer z przyjaciółmi. Jeśli w tym momencie przynieść mu bilety na 5 imprez i postawić przed faktem, że dziś trzeba iść razem do kina lub do teatru, można wywołać u niego negatywne emocje, zamiast oczekiwanego zachwycenia.


2. - Na co masz ochotę? To drugie ważne pytanie, które należy zadać dziecku w każdym wieku, czy to uczeń szkoły podstawowej czy starszak. Nie wiedząc, co chce robić dziecko podczas zimowej przerwy, możliwe jest, że znowu ryzykujemy wszystko zepsuć. Możesz zaoferować mu wspólne wyjście na lodowisko lub poprostu dać pieniądze na taką wyprawę razem z przyjaciółmi. Jeśli dziecko mówi, że chciałoby spędzić czas w domu, to lepiej nie upierać się przy tym, że to jest złe lub głupie. W końcu to jego prywatny czas, czas odpoczynku. Po kilku dniach pobytu w domu, uczeń i tak zacznie wymyślać sobie zajęcia. I w tym procesie jest masa pozytywnego, bo z takiej nudy rodzą się ciekawe, kreatywne pomysły, plany, pojawiaja się zainteresowanie.

Czym zająć dziecko podczas przerwy świątecznej?


3. A co, jeśli... Bardzo często zdarza się tak, że dziecko się skarży, że mu się nudzi, ale na pytanie, czego by chciał — wzrusza ramionami. W tym przypadku musi być zapas możliwości, aby wciąż było coś do zaoferowania. Więc proponujemy waszej uwadze listę atrakcji na zimową przerwę: lodowisko, park wodny, kino, teatr, kręgle, wspinaczka, skocznia, zimowe ZOO, lekcja u korepetytora i możliwe pierwsze kroki nauki japońskiego, chińskiego, francuskiego lub jakiś inny język obcy. Ta lista nie ma końca! Jest dużo innych ciekawych zajęć! Najważniejsze, aby dziecku się podobała jakaś propozycj!

Oceń wiadomość