Dlaczego studenci aplikują się na uniwersytety w Krakowie?

11.03.2019

Dlaczego studenci aplikują się na uniwersytety w Krakowie?
Edukacja szkolna

Czy byliście kiedyś tak zafascynowani miastem, że chcieliście powiązać z nim swoją przyszłość? Dokładnie takim miastem jest Kraków. Był to jeden z najpierwszych centrum kształcenia w kraju: prawie 700 lat temu tutaj było założono fundament polskiej edukacji, Uniwersytet Jagielloński.

Przez wiele lat w podwawelskim grodzie studentów nauczali takie wybitne naukowcy jak Józef Bogusz, Aleksy Awdiejew i Wojciech Nowak, który obecnie zajmuje stanowisko rektora UJ. Miasto może też pochwalić się dużą liczbą wybitnych absolwentów. Wśród powszechnie znanych osób w Krakowie studiowały Stanisław Lem, Andrzej Duda oraz Karol Wojtyła.

Więc miasto oferuje wiele możliwości dla młodzieży. Jednak nie kończy się to na edukacji.

Jako miasto Kraków posiada sporo innych zalet:

 • rozwinięta komunikacja miejska;
 • dynamiczny rozwój miasta, który służy motywacją do rozwoju osobistego;
 • duża ilość wydarzeń kulturalnych na każdy gust;
 • Kraków – miastem siedzib wielu prestiżowych firm, a więc – miastem wielu możliwości.

Perspektywy krakowskich uczelni albo „czy istnieje życie po studiach?

Oprócz już wspomnianej wyżej „Jagiellonki”, popytem  się korzystają Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz prawie dwustuletnia Akademia Sztuk Pięknych. Są to najlepsze krakowskie uniwersytety , które są szanowane w całej Polsce.

Wyboru uczelni i chęci jednak nie starczy, by pomyślnie studiować. Każdy wydział wymaga od absolwentów zaliczenia różnych przedmiotów, dlatego warto dać sobie czas, by na pewno ustalić przyszły zawód, a z nim przygotować się do egzaminów wstępnych. Zwykle najwięcej trudności z zaliczaniem biologii, fizyki oraz matematyki.

uniwersytety w Krakowie

Jednym z wielu sposobów pomyślnego przejścia przez sprawdziany wiedzy teoretycznej, jest korepetytor. Kraków oferuje wiele doświadczonych nauczycieli, którzy potrafią nawet w ograniczony okres przygotować Was do egzaminu.

Jednak na jaki kierunek pójść? Dziś do dyspozycji krakowskich studentów istnieje wiele kierunków, które są potrzebne w każdej dziedzinie.

 • Uniwersytet Jagielloński. Według statystyki, w tym roku na UJ walka toczyła się głównie o kierunki nauk społecznych, mianowicie była to psychologia, marketing, prawo i zarządzanie. Niezwykle    dużym popytem cieszyła się analityka medyczna. Nie zabrakło też zainteresowanych  angielskim w biznesie.
 • Politechnika Krakowska. Uczelnia tradycyjnie oferowała atrakcyjne kierunki z zakresu robotyki oraz inżynierii elektrycznej. Liderem rankingu jednak została informatyka. Co ciekawe, idąc na studia stacjonarne pierwszego stopnia, studenci najczęściej aplikowali się na ogólny kierunek podstawowy.
 • Akademia Górniczo-Hutnicza w tym roku oferowała między innymi możliwość nauki inżynierii mechanicznej. Hitami się zostają teleinformatyka, ekonometria oraz ekologiczne źródła energii.
 • Uniwersytet Ekonomiczny. Przyszłość polskiej ekonomii i gospodarki aplikowała się na control i rachunkowość, finanse i rachunkowość. Prawie 5 kandydatów zgłaszało się na kierunek „marketing i komunikacja rynkowa”.
 • Akademia Wychowania Fizycznego. Zamykająca tej listy, AWF przygotowała dużo dróg do przyszłości dla miłośników sportu. Popularnością się cieszyły fizjoterapia, kosmetologia oraz turystyka i rekreacja.

Czy warto studiować w Krakowie?

Idąc na studia w Grodzie Kraka, studenci muszą wiedzieć, że oprócz możliwości jakościowego kształcenia się otrzymują pasujące dla tego warunki. Przede wszystkim, większość szkół oferuje możliwość zamieszkania w akademikach studenckich. Większość uczelni w dużej skali jest zaangażowana w programy wymiany studenckiej. Przez taką współpracę międzynarodową studenci mają okazję studiować za granicą co najmniej pół roku.

Są to głównie programy Erasmus+, Mundus oraz Mobility. Uczniowie mogą korzystać się z takiej szansy jeszcze w trakcie studiów licencjackich, będą oni również dostawali dofinansowanie, czyli stypendia. Oprócz tego studenci mają możliwość uczestniczyć w konferencjach naukowych, które są pomocne w przyszłości zawodowej oraz w początku działalności naukowej.

studiować w Krakowie

Otóż instytucje edukacyjne w Krakowie oferują możliwości rozwoju osobistego, korzystanie się z różnych metod nauczania, współczesne wyposażenie techniczne (możliwość korzystania się z sali komputerowej) oraz preferowanie przy aplikowaniu do pracy. Ponadto, często uczelni pozwalają uczyć się w indywidualnym toku studiów. To, z resztą, pozwala łączyć studia na dwóch kierunkach lub łączyć studia i pracę. Dlatego warto korzystać się z tej możliwości  dydaktycznej.

Analiza rynku oraz gwarancja sukcesywnej przyszłości

Zdarza się tak, że prestiż uczelni odgrywa decydującą rolę w trakcie poszukiwania pracy. Wiele przedsiębiorstw rozumieją, że wybitna i wyposażona technicznie uczelnia jest gwarancją jakościowych i dobrze przygotowanych kandydatów. Natomiast co to za uniwersytety? Według autorytatywnego rankingu „Perspektywy”, 2 krakowskie uczelni znajdują się w 10 najlepszych uczelni kraju.

Na podstawie tego badania można stworzyć ranking uczelni w Krakowie. W takim razie pierwszeństwo mają Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Najlepsze uczelni krakowskie oferują nauczanie najbardziej potrzebnym dziś zawodom.

W 2019 roku najbardziej pożądanymi zawodami zostali:

 • inżynier;
 • fizjoterapeuta;
 • informatyk;
 • specjalista ds. marketingu.

Jak pomyślnie zacząć studia?

Zatem osoba pójdzie na studia, musi ona być całkowicie przygotowana do tego. Czasami się zdarza, że obrany kierunek w ogóle nie odpowiada oczekiwaniom i marzeniom. By nie marnować swego czasu, warto dokładnie zbadać pożądany zawód przynajmniej przez internet. Jeszcze lepiej byłoby porozmawiać z przedstawicielami tej profesji oraz ze studentami. W ten sposób zobaczycie prawdziwą twarz tego zawodu i będziecie mogli na poważnie się zastanowić, czy pasuje to Wam.

Zawsze warto wierzyć w lepsze, lecz oczekiwać najgorszego. Dlatego warto w każdym razie mieć kilka innych szkół, na które będziecie mogli się aplikować. Jednak by uczyć tam, gdzie się chce, starczy dobrze się uczyć i traktować poważnie kwestię swej przyszłości.

Oceń wiadomość