Czy byliście kiedyś tak zafascynowani miastem, że chcieliście powiązać z nim swoją przyszłość? Dokładnie takim miastem jest Kraków. Był to jeden z najpierwszych centrum kształcenia w kraju: prawie 700 lat temu tutaj było założono fundament polskiej edukacji, Uniwersytet Jagielloński.
Przez wiele lat w podwawelskim grodzie studentów nauczali takie wybitne naukowcy jak Józef Bogusz, Aleksy Awdiejew i Wojciech Nowak, który obecnie zajmuje stanowisko rektora UJ. Miasto może też pochwalić się dużą liczbą wybitnych absolwentów. Wśród powszechnie znanych osób w Krakowie studiowały Stanisław Lem, Andrzej Duda oraz Karol Wojtyła.
Więc miasto oferuje wiele możliwości dla młodzieży. Jednak nie kończy się to na edukacji.
Jako miasto Kraków posiada sporo innych zalet:
- rozwinięta komunikacja miejska;
- dynamiczny rozwój miasta, który służy motywacją do rozwoju osobistego;
- duża ilość wydarzeń kulturalnych na każdy gust;
- Kraków – miastem siedzib wielu prestiżowych firm, a więc – miastem wielu możliwości.
Perspektywy krakowskich uczelni albo „czy istnieje życie po studiach?
Oprócz już wspomnianej wyżej „Jagiellonki”, popytem się korzystają Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz prawie dwustuletnia Akademia Sztuk Pięknych. Są to najlepsze krakowskie uniwersytety , które są szanowane w całej Polsce.
Wyboru uczelni i chęci jednak nie starczy, by pomyślnie studiować. Każdy wydział wymaga od absolwentów zaliczenia różnych przedmiotów, dlatego warto dać sobie czas, by na pewno ustalić przyszły zawód, a z nim przygotować się do egzaminów wstępnych. Zwykle najwięcej trudności z zaliczaniem biologii, fizyki oraz matematyki.
Jednym z wielu sposobów pomyślnego przejścia przez sprawdziany wiedzy teoretycznej, jest korepetytor. Kraków oferuje wiele doświadczonych nauczycieli, którzy potrafią nawet w ograniczony okres przygotować Was do egzaminu.
Jednak na jaki kierunek pójść? Dziś do dyspozycji krakowskich studentów istnieje wiele kierunków, które są potrzebne w każdej dziedzinie.
- Uniwersytet Jagielloński. Według statystyki, w tym roku na UJ walka toczyła się głównie o kierunki nauk społecznych, mianowicie była to psychologia, marketing, prawo i zarządzanie. Niezwykle dużym popytem cieszyła się analityka medyczna. Nie zabrakło też zainteresowanych angielskim w biznesie.
- Politechnika Krakowska. Uczelnia tradycyjnie oferowała atrakcyjne kierunki z zakresu robotyki oraz inżynierii elektrycznej. Liderem rankingu jednak została informatyka. Co ciekawe, idąc na studia stacjonarne pierwszego stopnia, studenci najczęściej aplikowali się na ogólny kierunek podstawowy.
- Akademia Górniczo-Hutnicza w tym roku oferowała między innymi możliwość nauki inżynierii mechanicznej. Hitami się zostają teleinformatyka, ekonometria oraz ekologiczne źródła energii.
- Uniwersytet Ekonomiczny. Przyszłość polskiej ekonomii i gospodarki aplikowała się na control i rachunkowość, finanse i rachunkowość. Prawie 5 kandydatów zgłaszało się na kierunek „marketing i komunikacja rynkowa”.
- Akademia Wychowania Fizycznego. Zamykająca tej listy, AWF przygotowała dużo dróg do przyszłości dla miłośników sportu. Popularnością się cieszyły fizjoterapia, kosmetologia oraz turystyka i rekreacja.
Czy warto studiować w Krakowie?
Idąc na studia w Grodzie Kraka, studenci muszą wiedzieć, że oprócz możliwości jakościowego kształcenia się otrzymują pasujące dla tego warunki. Przede wszystkim, większość szkół oferuje możliwość zamieszkania w akademikach studenckich. Większość uczelni w dużej skali jest zaangażowana w programy wymiany studenckiej. Przez taką współpracę międzynarodową studenci mają okazję studiować za granicą co najmniej pół roku.
Są to głównie programy Erasmus+, Mundus oraz Mobility. Uczniowie mogą korzystać się z takiej szansy jeszcze w trakcie studiów licencjackich, będą oni również dostawali dofinansowanie, czyli stypendia. Oprócz tego studenci mają możliwość uczestniczyć w konferencjach naukowych, które są pomocne w przyszłości zawodowej oraz w początku działalności naukowej.
Otóż instytucje edukacyjne w Krakowie oferują możliwości rozwoju osobistego, korzystanie się z różnych metod nauczania, współczesne wyposażenie techniczne (możliwość korzystania się z sali komputerowej) oraz preferowanie przy aplikowaniu do pracy. Ponadto, często uczelni pozwalają uczyć się w indywidualnym toku studiów. To, z resztą, pozwala łączyć studia na dwóch kierunkach lub łączyć studia i pracę. Dlatego warto korzystać się z tej możliwości dydaktycznej.
Analiza rynku oraz gwarancja sukcesywnej przyszłości
Zdarza się tak, że prestiż uczelni odgrywa decydującą rolę w trakcie poszukiwania pracy. Wiele przedsiębiorstw rozumieją, że wybitna i wyposażona technicznie uczelnia jest gwarancją jakościowych i dobrze przygotowanych kandydatów. Natomiast co to za uniwersytety? Według autorytatywnego rankingu „Perspektywy”, 2 krakowskie uczelni znajdują się w 10 najlepszych uczelni kraju.
Na podstawie tego badania można stworzyć ranking uczelni w Krakowie. W takim razie pierwszeństwo mają Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Najlepsze uczelni krakowskie oferują nauczanie najbardziej potrzebnym dziś zawodom.
W 2019 roku najbardziej pożądanymi zawodami zostali:
- inżynier;
- fizjoterapeuta;
- informatyk;
- specjalista ds. marketingu.
Jak pomyślnie zacząć studia?
Zatem osoba pójdzie na studia, musi ona być całkowicie przygotowana do tego. Czasami się zdarza, że obrany kierunek w ogóle nie odpowiada oczekiwaniom i marzeniom. By nie marnować swego czasu, warto dokładnie zbadać pożądany zawód przynajmniej przez internet. Jeszcze lepiej byłoby porozmawiać z przedstawicielami tej profesji oraz ze studentami. W ten sposób zobaczycie prawdziwą twarz tego zawodu i będziecie mogli na poważnie się zastanowić, czy pasuje to Wam.
Zawsze warto wierzyć w lepsze, lecz oczekiwać najgorszego. Dlatego warto w każdym razie mieć kilka innych szkół, na które będziecie mogli się aplikować. Jednak by uczyć tam, gdzie się chce, starczy dobrze się uczyć i traktować poważnie kwestię swej przyszłości.