Dwujęzyczne dzieci - jak rozwijać dwujęzyczność u dziecka?

27.07.2023

Artykuły autora: 357

Dwujęzyczne dzieci - jak rozwijać dwujęzyczność u dziecka?

Niegdyś dwujęzyczność była widziana w negatywnych barwach. Wiele osób uważało, że stwarza to u dzieci dodatkowe problemy, np. logopedyczne. Dzisiaj wiemy, że umiejętność posługiwania się dwoma językami od najmłodszych lat niesie ze sobą wiele korzyści. Co więcej, dwujęzyczność u dzieci to marzenie wielu rodziców - umiejętność posługiwania się dwoma językami od najmłodszych lat to niemałe ułatwienie w życiu - zarówno osobistym, szkolnym jak i zawodowym (w przyszłości). Niestety nie tak łatwo wprowadzić dwujęzyczność u dziecka. Wymaga to od rodziców wiele pracy, chyba że sami rodzice są w związku dwujęzycznym i każde z nich ma swój własny rodowy język. Dzisiaj chcemy nieco więcej powiedzieć na ten temat - co to jest dwujęzyczność oraz jak wychować dziecko dwujęzyczne? 

Dwujęzyczność - co to jest?

Dwujęzyczność to nic innego, jak zdolność posługiwania się dwoma językami. Zazwyczaj jest to umiejętność wynoszona z domu, gdzie rodzice są różnego pochodzenia, np. matka polka, a ojciec anglik. Małe dzieci znacznie szybciej przyswajają wiedzę, także naukę języków obcych. Co więcej, gdy w domu funkcjonują dwa języki - np. matka mówi do dzieci po polski, a ojciec po angielsku, nauka języków przebiega w sposób spontaniczny. Tacy mali poligloci mają możliwość komunikowania się w dwóch różnych językach, a co więcej, potrafią płynnie przechodzić z jednego języka na drugi w różnych sytuacjach. Wydaje się to niemal magiczne, że kilkulatek w ciągu sekundy potrafi zmienić język i komunikować się, tak samo dobrze, jak w tym pierwszym. Umiejętność ta otwiera przed dziećmi wiele furtek i ułatwia zrozumienie innych kultur, ułatwia naukę w szkole, czy podróżowanie i znalezienie pracy w dorosłym życiu.

Dwujęzyczność może mieć różne źródła - tak jak wspomnieliśmy, może wynikać z tego, że rodzice pochodzą z różnych krajów i mówią różnymi językami, może być także wynikiem życia w obcym kraju, np. dwoje rodziców polaków wyjeżdża do Hiszpanii na stałe. Oprócz tego możemy również wyróżnić dwujęzyczność wymuszoną, że np. jeden rodzic mimo tej samej narodowości, co drugi z rodziców, mówi do dziecka w innym języku. W tym przypadku mogą być pomocne zajęcia z nauczycielem. Możecie je znaleźć np. na stronie BUKI.

Korzyści płynące z dwujęzyczności u dzieci

Dwujęzyczność jest inwestycją w przyszłość dziecka - od małego szkraba potrafi porozumiewać się w dwóch językach, co ułatwia życie niemal na każdej płaszczyźnie życia:

  1. lepiej rozwinięty mózg - czyli lepsze umiejętności poznawcze. Kiedyś używano, że dwujęzyczność dzieci opóźnia rozwój np. mowy - dzisiaj wiemy, że to nie prawda. Dzieci dwujęzyczne mają szansę na bardziej rozwinięte umiejętności poznawcze. Codzienne przechodzenie między językami stymuluje mózg, co prowadzi do lepszej koncentracji, elastyczności myślenia oraz umiejętności rozwiązywania problemów.
  2. Umiejętność rozumienia świata - zrozumienie kultury. Dwujęzyczne dzieci zdobywają wiedzę nie tylko o samych językach, ale także o kulturach, z którymi są związane te języki. To z kolei otwiera ich umysły na zrozumienie, akceptację i szacunek dla innych kultur.
  3. Umiejętność wyrażania emocji - różne języki mają różne odcienie i wyrażanie emocji w danym języku może być łatwiejsze lub bardziej naturalne. Dzieci dwujęzyczne mogą lepiej dostosowywać swoje emocje do danej sytuacji, dzięki temu są bardziej empatyczne.
  4. Więcej możliwości - większe szanse na rynku pracy. W coraz bardziej globalnym świecie, umiejętność komunikowania się w dwóch językach jest bezcenna - otwiera szerokie perspektywy na przyszłość, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Czytaj również: "Jak zachęcić dziecko do czytania? TOP 10 pomysłów od BUKI"

Jak wychować dziecko dwujęzyczne? - Kilka sprawdzonych rad

O ile w związkach mieszanych o dwujęzyczność nietrudno, to w innym przypadku można trafić na pewne trudności. Poniżej kilka cennych porad:

  1. Zanurzcie się w obu językach - stwórzcie w domu atmosferę, w której dwa języki będą obecne. Czytajcie książki, opowiadajcie bajki i śpiewajcie piosenki w obu językach. Pamiętajcie również o wzmacnianiu więzi kulturowych i lingwistycznych.
  2. Pamiętajcie o konsekwencji - jeśli jedno z rodziców posługuje się jednym językiem, a drugie drugim, starajcie się używać języków w równym stopniu.
  3. Korzystajcie z technologii - korzystajcie z edukacyjnych aplikacji, gier oraz innych materiałów dostępne w obu językach. Oglądajcie bajki czy grajcie w różnorodne gry.
  4. Nie wymuszaj, a zachęcaj - nauka dla dziecka musi być zabawą. Pamiętajcie, że to, co najważniejsze, to cierpliwość i akceptacja. Nie wymuszajcie na dziecku używania konkretnego języka, ale zawsze zachęcajcie do komunikacji i używania obydwu - jednak nic na siłę, bo przyniesie to odwrotny skutek do zamierzonego.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Dwujęzyczne dzieci - najczęściej zadawane pytania

Dwujęzyczność - co to jest?

Dwujęzyczność to nic innego, jak zdolność posługiwania się dwoma językami. Zazwyczaj jest to umiejętność wynoszona z domu, gdzie rodzice są różnego pochodzenia, np. matka polka, a ojciec anglik.

Czytaj więcej na BUKI

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Przede wszystkim, dzieci dwujęzyczne mają szansę na bardziej rozwinięte umiejętności poznawcze. Codzienne przechodzenie między językami stymuluje mózg, co prowadzi do lepszej koncentracji, elastyczności myślenia oraz umiejętności rozwiązywania problemów.Czytaj więcej na BUKI

Jak wychować dziecko dwujęzyczne?

Pamiętajcie o tym by zachęcać dziecko - nauka dla dziecka musi być zabawą. Nie wymuszajcie na dziecku używania konkretnego języka, ale zawsze zachęcajcie do komunikacji i używania obydwu - jednak nic na siłę, bo przyniesie to odwrotny skutek do zamierzonego.Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów