Filmy o wojnie są ponadczasowe. Temat ten jest lubiany nie tylko przez reżyserów, ale również nas - widzów. Należą one jednak do dosyć ciężkiego gatunku filmów. Nie każdy jest w stanie je oglądać (i to jest jak najbardziej w porządku). Pokazana jest tragedia ludzi, często również dzieci. Pozwalają jednak na poznanie historii państwa i przebiegu wojny. W dzisiejszym artykule chcemy Wam przedstawić najciekawsze i najważniejsze filmy wojnie, które musicie znać. Zapraszamy do lektury!
Czego uczą nas filmy o wojnie?
Filmy o wojnie są wzruszające. Czasami ciężko jest nam je oglądać. Nikogo nie zaskakuje fakt, że niektórzy z nas mogą uronić nawet kilka łez. Pokazują nam, jak wyglądało życie w zasadzie w najtrudniejszych czasach w historii. Jak wyglądała miłość, przyjaźń i praca. Jak życie każdej z tych osób mogło się zmienić lub nawet skończyć w każdej sekundzie. Filmy te pokazują, jak silny jest patriotyzm - ile jesteśmy w stanie zrobić dla swojej ojczyzny? W obliczu wojny zaskakujące jest to, ile możemy dla niej poświęcić.
Filmy o wojnie uczą nas, czym jest miłość - zarówno do ojczyzny, jak i do innych osób, pokazują, jak trudne może być życie i że nic nie jest czarne, albo białe.
Oprócz tego filmy te pokazują nam, jak wygląda historia - jak przebiegała np. II wojna światowa, wojna w Wietnamie czy Powstanie Warszawskie. W ten sposób możecie się dowiedzieć nieraz więcej niż na lekcjach historii. Zdobywacie również pogląd na przeszłe wydarzenia. Musicie być świadomi tego, że historia czy przebieg każdej z wojen ma realny wpływ na funkcjonowanie dzisiejszego świata. Pamiętajcie jednak, że nie da się w pełni nauczyć historii z filmów. Jest to tylko uzupełnienie do lekcji. Zawsze w razie jakichkolwiek problemów możecie skorzystać z pomocy naszych korepetytorów BUKI. Być może wydaje się Wam, że historia jest nudna - nic podobnego. Proponujemy zainspirować się filmami historycznymi i o wojnie, a później znaleźć dobrego nauczyciela. Nauczyciela, który będzie Wam opowiadał o historii z pasją.
FIlmy o wojnie, które warto obejrzeć
Filmy o wojnie mogą nas wiele nauczyć. Pokazują nam człowieczeństwo, dramaty ludzi czy wojnę w niezwykły i wzruszający sposób. Zdecydowanie warto jest znać filmy o wojnie - chociaż te najpopularniejsze pozycję.
Poniżej przedstawiamy Wam propozycje zagranicznych filmów o wojnie, które musicie obejrzeć (kolejność jest przypadkowa):
- Lista Schindlera - jest to film z 1993 roku reżyserii Stevena Spielberga. Opowiada o II Wojnie Światowej, a dokładniej o uratowaniu 1100 żydów przed obozami koncentracyjnymi.
- Szeregowiec Ryan - jest to film z 1998 roku reżyserii Stevena Spielberga. Opowiada o poszukiwaniu szeregowca - o lądowaniu aliantów w Normandii podczas II wojny światowej.
- Korespondent Bryan - jest to film z 2010 roku reżyserii Eugeniusza Starky’ego. Film ten jest oparty na prawdziwych archiwalnych materiałach. Opowiada o wydarzeniach w Warszawie w 1939 roku.
- Chłopiec w pasiastej piżamie - jest to film z 2008 roku reżyserii Marka Hermana. Opowiada o przyjaźni między dzieckiem oficera SS z żydowskim chłopcem, który jest zamknięty w obozie koncentracyjnym.
- Pluton - jest to film z 1986 roku. Opowiada o losach amerykańskiego żołnierza, który walczy na wojnie w Wietnamie. Żołnierza, który walczy ze swoimi słabościami.
Polskie filmy o wojnie, które musisz znać
Polskie filmy o wojnie w dużej mierze skupiają się na tematyce II wojny światowej - nic dziwnego. Jest to wydarzenie, które wywarło ogromny wpływ na nasz kraj i nasze społeczeństwo. Filmy te powinien poznać każdy z Was.
Na koniec przedstawiamy polskie filmy o wojnie, które musicie znać:
- Pianista - jest to film z 2002 roku reżyserii Romana Polańskiego. Opowiada o losach pianisty w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej.
- Katyń - jest to film z 2007 roku reżyserii Andrzeja Wajdy. Film ten zna chyba każdy, chociażby ze słyszenia. Opowiada o zbrodni katyńskiej.
- Wołyń - jest to film z 2016 roku reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Opowiada o tragicznych losach ludzi podczas II wojny światowej - o rzezi wołyńskiej.
- Powstanie Warszawskie - jest to film z 2014 roku reżyserii Jana Komasy. Opowiada o przebiegu Powstania Warszawskiego na podstawie relacji świadków.
- Kamienie na szaniec - jest to film z 2014 roku reżyserii Roberta Glińskiego. Film powstał na podstawie książki. Opowiada o historii trzech przyjaciół w czasach II wojny światowej.
Pamiętajcie jednak, że filmy o wojnie wywołują wiele różnych emocji. Często dla nas niezrozumiałych, dlatego jeżeli czujecie się niekomfortowo podczas ich oglądania - nie zmuszajcie się. Nie każdy musi być gotowy oglądać (nawet na filmach) ludzką tragedię.