Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Jak nauczyć się grać na pianinie?

29.11.2021

Jak nauczyć się grać na pianinie?
Rozwój osobisty
 1. Czy można samodzielnie nauczyć się grać na pianinie?
 2. Jak szybko nauczyć się grać na pianinie?
 3. Podstawowe akordy do gry na pianinie
 4. Gra na pianinie dla początkujących: główne trudności

 

Podpowiadamy, jak nauczyć się grać na pianinie. Przedstawiamy trudności początkujących pianistów i pokazujemy podstawowe akordy. 

 

Gra na pianinie kojarzy się z pięknymi piosenkami melodiami. Niejedna osoba chciałaby się tego nauczyć. Umiejętność ta wydaje się jednak bardzo trudna oraz zdobywanie tej umiejętności wielu osobom zdaje się możliwe tylko w szkole muzycznej lub pod okiem specjalistów.

 

Czy to oby na pewno prawda? Rozwiejemy dzisiaj Wasze wątpliwości w tym temacie oraz opowiemy, jak można nauczyć się grać na pianinie, jakie trudności czekają na początkujących pianistów oraz jakie są podstawowe akordy. Zachęcamy do lektury. 

Czy można samodzielnie nauczyć się grać na pianinie?

Zacznijmy od zasadniczego pytania - czy nauka gry na pianinie jest trudna? Dzisiaj jest na pewno łatwiejsza niż kiedyś, ponieważ mamy szeroki dostęp do różnego rodzaju metod nauki czy materiałów internetowych. Możemy korzystać z gotowych lekcji na różnych platformach m.in.youtube. Na świecie jest pełno samouków.

 

Wystarczy do tego trochę zaparcia, samodyscypliny i ogromna ilość cierpliwości. Pierwsze skomplikowane piosenki, melodie czy utwory zagra się dopiero po kilku miesiącach nauki, dlatego nie ma co liczyć na to, że po 3 czy 4 lekcjach będziemy mogli się pochwalić swoimi nowymi umiejętnościami.

Jak nauczyć się grać na pianinie

Warto w tym miejscu wspomnieć, że naukę gry na pianinie nie zaczyna się od kupna tego instrumentu czy nawet lekcji z nauczycielem. Najlepiej jest rozpocząć od zapoznania się z teorią (jeżeli nie masz jej jeszcze opanowanej). Musisz wiedzieć, co oznaczają takie pojęcia jak m.in. notacja muzyczna, jak odczytywać zapis nutowy, poznać pięciolinię, pauzy, rytmy, dynamikę i artykulacje, nuty, ósemki czy półnuty. Dopiero po opanowaniu tych umiejętności można rozpocząć pracę z instrumentem.

 

Możesz uczyć się odnajdywania nut na pianinie czy spontanicznego grania obydwiema rękami. Niestety, tak jak wspomnieliśmy podczas nauki grania na pianinie nie obędzie się bez zdobycia wpierw wiedzy teoretycznej. Na lekcje praktyczne przyjdzie pora nieco później. W razie problemów z opanowaniem teorii czy nawet praktyki możecie skorzystać z zajęć oferowanych na platformie BUKI z nauki gry na pianinie, czy fortepianie.

Jak szybko nauczyć się grać na pianinie?

Tak jak wspomnieliśmy - naukę gry na pianinie przyśpieszy opanowanie teorii. Jak już to opanujesz, dobrze jest zacząć naukę grania początkowo tylko na białych klawiszach. Używanie tzw. krzyżyków i bemoli może skutecznie utrudnić i wydłużyć naukę. Można to spokojnie wprowadzić później.

Jak nauczyć się grać na pianinie

Oprócz tego, pamiętaj o:

 • nauce nut - bez znajomości nut nie uda Ci się niż zagrać. Początkowo może to się wydawać bardzo skomplikowane, jednak po zagłębieniu się w temat z pewnością rozjaśni się wiele kwestii. Można to robić stopniowo np. od zapamiętywania po dwie nuty i umieszczaniu ich na pięciolinii. 

 • popracuj nad koordynacją rąk. Jest to ogromny problem wielu początkujących pianistów. Najlepszą metodą do opanowania odpowiedniej koordynacji są ćwiczenia. Ciągłe ćwiczenia. Początków można grać jedną ręką, później drugą, a następnie angażować obydwie dłonie. Prawda jest taka, że im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej nauczysz się kontrolować ruchy obydwu rąk. Osoby, które mają już sporo doświadczenia, potrafią nawet grać z zamkniętymi oczami!

 • Pracuj nad utworem - jak już opanujesz wiedzę teoretyczną i koordynację rąk, zacznij dopracowywać grane utwory. Zadbaj o ich odpowiednią dynamikę, styl i interpretacje. Ciężko określić, ile będzie trwało jedno opracowanie utworu, ponieważ to wszystko zależy od stopnia jego trudności. Wielu pianistów, zwłaszcza początkujących zapomina o tym, że do każdego utworu powinno się dodać ziarenko własnej interpretacji. 

 • Dobrą metodą jest nagrywanie i odsłuchiwanie swoich utworów. W ten sposób wyłapiesz, co trzeba poprawić. 

 • Ostatnia kwestia, która przyspiesza zdobywanie nowej umiejętności to ogromne pokłady cierpliwości. Jeżeli będziesz się stresować i denerwować, że nie zawsze Ci coś wchodzi, tylko wydłużysz naukę gry na pianinie. Najważniejsze jest to, aby się nie poddawać. Pamiętaj również o tym, że nigdy nie jest za późno na zdobywanie nowych umiejętności. Jeżeli jest to Twoje niespełnione marzenie, to właśnie teraz możesz zacząć je spełniać. 

 • Jeżeli masz dużo chęci i motywacji, ale nie jesteś zadowolony/zadowolona ze swoich efektów, zawsze możesz posiłkować się pomocą specjalistów. 

Wiele osób się zastanawia, kiedy może powiedzieć, że umie zagrać dany utwór - dopiero wtedy, gdy gramy go w sposób opanowany i bez żadnych pomyłek. Dłonie muszą być rozluźnione i powinno być zachowane odpowiednie tempo utworu. 

Podstawowe akordy do gry na pianinie

W ramach mini poradnika przedstawimy Wam podstawowe akordy potrzebne do grania na pianinie. Zanim jednak to zrobimy, wyjaśnimy Wam tajemnicze słowo akord - są to minimum 3 dźwięki, które wybrzmiewają w tym samym czasie. Każdy z akordów ma inną nazwę i zależy ona od pierwszego dźwięku. W przypadku pianina wyróżniamy: 

 • durowe - inaczej zwane majorowe. W zapisie oznacza się dużą literą np. E-dur. Dźwięk tych akordów jest wesoły, czysty i bardzo pozytywny.

 • molowe - inaczej zwane minorowe. Przykłady akordów molowych wyglądają następująco: - c-moll czy f-moll. Akordy molowe należą do smutnych i melancholijnych dźwięków. Często przygnębiających. 

 • Oprócz akordów molowych i durowych możecie się spotkać z cztero- i pięciodźwiękami. 

Jeżeli jesteś początkującą osobą, pewnie zastanawiasz się, czy musisz znać wszystkie akordy. Na szczęście nie. Oczywiście na pewnym poziomie może to być konieczne, jednak niekoniecznie od razu. Na początku swojej drogi z pianinem wystarczy znać dosłownie 4 podstawowe akordy. Pozwoli to na naukę grania wielu utworów i melodii.

 Jak nauczyć się grać na pianinie

Podstawowe trójdźwięki są często bazą do klasycznych i nowoczesnych utworów. Aby nauka była owocna, musisz jednak znać skład dźwięków poszczególnych akordów. Na dalszym etapie nauki grania na pianinie możesz nauczyć się wykonywać przewrotów w akordach. Polega to na zamianie poszczególnych dźwięków w danym akordzie. 

Gra na pianinie dla początkujących: główne trudności

Tak jak podczas nauki wszystkiego, tak sam podczas nauki gry na pianinie na początkujących pianistów czeka wiele trudności, m.in. 

 • opanowanie koordynacji rąk,

 • synchronizacja naciskania pedałów nożnych z graniem,

 • trudnością mogą być posiadane zdolności manualne i słuchu muzycznego. Nie wszyscy mają dobre rozwinięte te umiejętności, dlatego u takich osób nauka może trwać nieco dłużej. 

 • Brak wiedzy teoretycznej. Przy zdobywaniu tych umiejętności można posiłkować się książka “Szkoła na fortepian” autorstwa Anny Marii Klechniowskiej lub “Gamy i pasaże” autorstwa J. Hoffmana. 

 • Innym błędem jest zapominanie o systematyczności. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczna i stopniowa praca.

 

Autor:

Oceń wiadomość

Jak nauczyć się grać na pianinie?

Czy można samodzielnie nauczyć się grać na pianinie?

Zacznijmy od zasadniczego pytania - czy nauka gry na pianinie jest trudna? Dzisiaj jest na pewno łatwiejsza niż kiedyś, ponieważ mamy szeroki dostęp do różnego rodzaju metod nauki czy materiałów internetowych. Możemy korzystać z gotowych lekcji na różnych platformach m.in.youtube. Czytaj więcej na BUKI

Jak szybko nauczyć się grać na pianinie?

Używanie tzw. krzyżyków i bemoli może skutecznie utrudnić i wydłużyć naukę. Można to spokojnie wprowadzić później. Oprócz tego, pamiętaj o: nauce nut - bez znajomości nut nie uda Ci się niż zagrać. Początkowo może to się wydawać bardzo skomplikowane, jednak po zagłębieniu się w temat z pewnością rozjaśni się wiele kwestii. Czytaj więcej na BUKI

Jakie są podstawowe akordy, które musisz znać, aby grać na pianinie?

W przypadku pianina wyróżniamy: durowe - inaczej zwane majorowe. W zapisie oznacza się dużą literą np. E-dur. Dźwięk tych akordów jest wesoły, czysty i bardzo pozytywny. molowe - inaczej zwane minorowe. Przykłady akordów molowych wyglądają następująco: - c-moll czy f-moll. Akordy molowe należą do smutnych i melancholijnych dźwięków. Często przygnębiających. Czytaj więcej na BUKI

Jakie są główne trudności dla początkujących w grze na pianinie?

Tak jak podczas nauki wszystkiego, tak sam podczas nauki gry na pianinie na początkujących pianistów czeka wiele trudności, m.in. opanowanie koordynacji rąk, synchronizacja naciskania pedałów nożnych z graniem, Czytaj więcej na BUKI