Jak efektywnie uczyć się matematyki?

20.08.2020

Jak efektywnie uczyć się matematyki?
Edukacja szkolna

Matematyka, nie bez kozery nazywana królową nauk, jest elementem edukacji, na który nasz system kładzie ogromny nacisk. Presja do nauki matematyki pojawia się już u najmłodszych uczniów, którym to powtarza się bez końca, jak istotna jest tabliczka mnożenia i przekazuje się umiejętności wykonywania działań matematycznych „pod kreską.” Niejednokrotnie słyszymy jednak, że uczniowie mają spore problemy z przyswajaniem wiedzy z zakresu matematyki. W tym artykule zastanowimy się, jak uczyć się matematyki i jak powinna wygląda nauka matematyki od podstaw.

Jak efektywnie uczyć się matematyki? 

Jak stać się lepszym w matematyce

Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na pytanie „Jak uczyć się matematyki?”. Dzieje się tak dlatego, że każdy uczeń jest inny i preferuje inne sposoby nauki. Jedynie próbując różne metody nauki i dostosowując je do siebie można osiągnąć prawdziwy sukces w procesie edukacji. Nikt nie nauczy nas tego w szkole, bo mamy taki system edukacji, jaki mamy. Trzeba zatem wziąć sprawy w swoje ręce. Jako dobre źródło informacji w tej kwestii można polecić książkę Radosława Kotarskiego „Włam się do mózgu”. Autor, w oparciu o badania naukowe, przedstawia kilka sposobów przyswajania wiedzy, dzięki którym nauka przebiegnie sprawniej i efektywniej.

Poza samymi metodami, do których wgląd macie w książce, ważne jest również podejście i odpowiednie nastawienie. Tutaj należy posłuchać rodziców i nauczycieli, gdyż mają pełną rację powtarzając, że uczyć się trzeba przede wszystkim sumiennie! Mimo że wymaga to włożenia dodatkowego wysiłku w planowanie powtórek i rozkładanie materiału do nauki na różne dni, w dłuższej perspektywie przynosi wymierny pozytywny efekt. Pamiętajcie, ta rada tyczy się nie tylko matematyki! Wspominaliśmy o tym również w artykule „Kiedy zacząć przygotowania do matury?”.

W poszukiwaniu efektywniejszych metod nauki matematyki nie możemy zapomnieć, że problemem w procesie edukacji może okazać się niefortunnie dobrany materiał. Podręczniki szkolne często są mało atrakcyjnym źródłem wiedzy i bardzo łatwo powodują u uczniów rezygnację. Na szczęście w dobie Internetu na wyciągnięcie ręki mamy szeroki wachlarz e-materiałów edukacyjnych. Listę portali wartych odwiedzenia podaliśmy w artykule „… Użyteczne platformy i aplikacje…”. Pozycje w tekście obejmują zakres od szkoły podstawowej aż po studia, dlatego każdy znajdzie tam coś, co pomoże odpowiedzieć na pytanie „Jak być dobrym z matematyki?”.

 

Czy korepetycje z matematyki pomagają

Największymi przeszkodami w efektywnej samodzielnej nauce są brak motywacji i nieumiejętność rozłożenia harmonogramu pracy. Mimo że na wyciągnięcie ręki mamy mnóstwo wysokiej klasy materiałów edukacyjnych, ciężko jest na oko określić, jak długo powinno zająć nam przyswojenie danej porcji wiedzy. Co więcej, jeszcze ciężej jest obiektywnie ocenić, jak dobrze opanowaliśmy materiał. W pokonaniu tej przeszkody z pewnością pomogą korepetycje. Dobry tutor wie, jak uczyć matematyki i jest w stanie ocenić obecny stan wiedzy ucznia, na podstawie czego dobierze odpowiednią strategię nauki. Nauczyciel będzie również spełniał rolę czynnika motywującego. Dużo większą presję do nauki czujemy, wiedząc, że w perspektywie czasu ktoś z zewnątrz będzie oceniał nasze postępy. Nawet jeśli nie będzie to format sprawdzianu z wynikiem w formie stopni, sam fakt tego, że nauczyciel oczekuje od nas postępów, będzie wpływał pozytywnie na zapał do nauki.

Jak efektywnie uczyć się matematyki?

Należy jednak uświadomić sobie, że korepetytor korepetytorowi nierówny. Do wyboru odpowiedniego nauczyciela trzeba podejść świadomie i odpowiedzialnie. Kierowanie się rekomendacjami znajomych co do wyboru nauczyciela jest dobrą strategią, należy jednak pamiętać, że musimy czuć się w kontaktach z tutorem swobodnie i musi on być w stanie zaproponować sposób pracy, który odpowiada oczekiwaniom ucznia. Więcej na temat podejmowania takiej decyzji przeczytacie w artykule „Jak poprawnie wybrać korepetytora?”.

Nie zawsze jednak możemy znaleźć w najbliższej okolicy ofertę, która odpowiada naszej wizji korepetycji. Dlatego warto sięgnąć po pomoc w matematyce online. Szukanie korepetycji online nie tylko drastycznie zwiększy bazę dostępnych opcji, ale niejednokrotnie pozwoli oszczędzić trochę pieniędzy poprzez konkurencyjne ceny czy brak konieczności dojazdu. Najlepszym punktem wyjścia jest rozpoczęcie poszukiwań na portalach korepetycyjnych, takich jak Buki.

 

Skuteczna nauka od najmłodszych lat

Największym demotywatorem do nauki matematyki jest strach przed nią. Taki lęk najczęściej nabywa się na samym początku edukacyjnej ścieżki. Wtedy właśnie niewielkie zaniedbania i niedociągnięcia nie są odpowiednio korygowane i z czasem przybierają rozmiary poważnych problemów, których rozwiązanie w przyszłości bywa kłopotliwe. Często to sama metoda nauczania dzieci jest nieadekwatna do ich wieku. Młodzi uczniowie niejednokrotnie wypowiadają się o matematyce jako o przedmiocie kompletnie bezużytecznym, niemającym zastosowania w życiu codziennym. Uważają tak dlatego, że szkoła naucza każdego z przedmiotów w izolowany sposób. Mankament ten zauważono w Finlandii, gdzie reforma edukacji pociągnęła za sobą łączenie pozornie niemających wiele wspólnego zagadnień. Tak też odnoszenie się do matematyki przy okazji studiowania architektury Starożytnego Rzymu jest tam naturalnym porządkiem rzeczy. Figury i liczby otaczają nas przecież wszędzie, i to właśnie w gestii nauczyciela leży uświadomienie tego uczniom!

Jak efektywnie uczyć się matematyki?

Zapomina się również, że dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Element zabawy często pomijany jest w szkołach, które preferują bardziej lekcje w formie wykładów i ćwiczeń. Jeśli nie chcemy czekać wieki, aż system edukacji zostanie odpowiednio zreformowany, pomagajmy dzieciom w nauce na własną rękę. W artykule „… Użyteczne platformy i aplikacje dla dzieci…” podaliśmy wiele zasobów online, które poprzez dobrą zabawę poukładają dzieciom w głowie podstawy matematyki. Rodzice, zauważywszy u dziecka na wczesnym etapie zaległości w zakresie matematyki, powinni też pomyśleć o pomocy korepetytora. W przypadku obaw do tego, czy nie jest to zbyt wcześnie na korepetycje, polecamy zapoznać się z artykułem „Korepetycje online dla dzieci. Dlaczego rodzice powinni o tym pomyśleć?”.

Autor:

Oceń wiadomość