Jak poprawnie wybrać korepetytora?

05.10.2016

Jak poprawnie wybrać korepetytora?
Dla rodziców

Korzystanie z usług korepetytora to chleb powszedni dla niejednego ucznia. Formy prowadzonych zajęć są różne, poczynając od zajęć grupowych, przez lekcje indywidualne, na korepetycjach online kończąc. Wszystkie jednak mają na celu jeden z dwóch efektów: uzupełnienie wiadomości wymaganych w szkole lub poszerzanie wiedzy w dziedzinie nieobjętej podstawą programową.

W każdym z tych przypadków trzeba jednak zmierzyć się z oczywistym i niełatwym zadaniem: wyborem odpowiedniego nauczyciela. Najczęściej tą pracą parają się szkolni pedagodzy, studenci i osoby z wyspecjalizowaną wiedzą w danej dziedzinie.

Jak poprawnie wybrać korepetytora?

W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę w zależności od oczekiwanych efektów, formy zajęć, a także wieku ucznia.

 

Przedmiot szkolny czy hobby?

Słowo korepetycje kojarzy się nam z pozaszkolnym nadrabianiem materiału z matematyki, fizyki, chemii albo języków obcych, jako że to właśnie te dziedziny cieszą się największą popularnością wśród uczniów. Korepetycje z przedmiotów takich, jak język polski, biologia czy historia również znajdziemy jako ofertę na rynku. Jednak ludzie korzystają z pomocy nauczycieli nie tylko do nadrabiania zaległości w szkole.

Co prawda, nie można tych ofert nazwać korepetycjami (które to odnoszą się tylko do nadrabiania materiału, z którym mamy trudności), ale proces wyboru takiego nauczyciela jest podobny do wyboru korepetytora. Nauka śpiewu, boksu, języka bułgarskiego czy gry na skrzypcach również wymagają wykwalifikowanego przewodnika.

W przypadku poszukiwania korepetytora, który ma nam pomóc opanować problematyczny materiał szkolny, kluczowa jest jego dokładna znajomość podstawy programowej. Korepetytor musi być za pan brat z wymogami, jakie stawiają uczniowi egzaminy szkolne, aby efekty nauki miały przełożenie na oceny. Nauczyciel powinien wiedzieć, z jakich podręczników i pomocy naukowych korzysta podopieczny i powinien być w stanie polecić ponadprogramową literaturę. 

Z tego powodu bardzo duży odsetek korepetytorów stanowią szkolni pedagodzy, który udzielają odpłatnych lekcji po godzinach. Znają dokładnie podstawę programową, jako że pracują na podstawie jej wytycznych na co dzień, dlatego też możemy być przekonani, że korzystając z ich pomocy, przekazane zostaną nam te informacje, których opanowanie będzie oceniane na późniejszych sprawdzianach. Nie oznacza to jednak, że studenci i specjaliści będą nieodpowiednim wyborem. Zanim jednak skorzystamy z ich usług, należy upewnić się co do ich znajomości wymogów szkolnych.

Co jednak tyczy się wyboru nauczyciela dziedziny hobbistycznej, wymogów jest mniej. Najbardziej liczy się doświadczenie i umiejętności osoby, z której oferty będziemy korzystać. Biorąc za przykład lekcje angielskiego, w tym przypadku małe znaczenie ma znajomość potencjalnych rodzajów zadań egzaminacyjnych. Bardziej zwraca się uwagę na realną umiejętność i płynność posługiwania się językiem, tak aby nauczyciel przygotował do praktycznych konwersacji.

Tutaj intuicyjnie najlepszym wyborem będą specjaliści i studenci, z racji szerokiej i praktycznej wiedzy w danej dziedzinie. To oni są w stanie odpowiedzieć konkretnie na niestandardowe pytania i stanowią dla ucznia inspirację do rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, żeby sprawdzić doświadczenie nauczyciela, zanim zaczniemy z nim współpracę. Nie chcemy przecież uczyć się śpiewać od kogoś, kto co prawda kończył szkołę muzyczną, ale na kierunku fortepianu.

 

Wiek ucznia

Korepetycje dla studentów, uczniów szkół średnich i dzieci w klasach podstawowych będą wyglądały zupełnie inaczej.

Studenci

Na uczelniach wyższych korepetycje najczęściej udzielane są przez studentów i specjalistów w danej dziedzinie. Wymogiem dla takiego korepetytora jest doskonała i rozległa znajomość materiału, jako że wymagania na uczelniach są wysokie i różnią się między instytucjami. W tym przypadku najlepiej jest szukać korepetytorów lokalnie. Dobrą praktyką będzie pytanie innych studentów danej uczelni o polecenie nauczyciela, z którym oni pracowali i osiągnęli dzięki temu dobre wyniki.

Młodzież

Uczniowie szkół średnich najczęściej szukają pomocy u szkolnych pedagogów, którzy udzielają lekcji prywatnie. Często jest to dobra droga, jako że nauczyciele są dobrze zapoznani z materiałem wymaganym na lekcjach. Jednak czasami, szczególnie w przypadku mieszkańców mniejszych miejscowości, baza dobrych korepetytorów jest dość wąska. W takim przypadku dobrym wyborem będzie szukanie korepetycji online za pomocą portali internetowych (takich jak Buki). Bardzo często możemy natknąć się na oferty studentów, którzy zazwyczaj udzielają lekcji po niższej cenie. Studenci często też lepiej trafiają do młodzieży ze względu na mniejszą różnicę wieku.

Dzieci

W przypadku korepetycji dla dzieci obowiązują podobne zasady, co w przypadku młodzieży. Należy jednak upewnić się, że dziecko czuje się komfortowo z korepetytorem. Lekcje odbywające się w nieprzyjaznej atmosferze nie przyniosą oczekiwanych skutków. Trzeba też na bieżąco monitorować postępy w nauce dziecka, jako że ono samo nie zawsze jest w stanie obiektywnie ocenić współpracę z korepetytorem.

 

Forma zajęć

Najpopularniejsze formy korepetycji i zajęć hobbistycznych to lekcje grupowe, indywidualne oraz online. Która będzie odpowiednia dla ciebie?

Zajęcia grupowe

Korepetycje z języków obcych często przyjmują formę zajęć grupowych. Robi się tak po to, by uczniowie oprócz konwersacji z nauczycielem mogli przeprowadzać rozmowy między sobą w danym języku, ucząc się jednocześnie na błędach współuczniów. Jest to jeszcze bardziej owocne w przypadku nadprogramowych lekcji, które mają na celu nie nadrabianie zaległości, ale naukę żywego języka.

Formę zajęć grupowych wprowadzają też nauczyciele dziedzin hobbistycznych, jak chociażby gry na instrumentach, aby podnosić umiejętności pracy w zespole. Lekcje w grupach są też często tańszą opcją korepetycji z popularnych dziedzin, takich jak matematyka. Dobrzy korepetytorzy miewają napięty grafik, dlatego oferują również formę, w której mogą pomóc większej liczbie uczniów, za przystępniejszą cenę.

Zajęcia indywidualne i online

Większość korepetycji odbywa się w kameralnej atmosferze. Największym plusem lekcji sam na sam z nauczycielem jest poświęcenie uwagi w stu procentach uczniowi. Jest to często droższa opcja niż zajęcia grupowe, ale w wielu przypadkach dużo efektywniejsza. Ponadto, korzystanie z korepetycji online ma przewagę nad tradycyjnym modelem zajęć, jeśli chodzi o wybór nauczyciela.

Baza korepetytorów online jest zdecydowanie większa niż liczba nauczycieli w najbliższej okolicy, a co za tym idzie, dużo łatwiej znaleźć dobrego specjalistę w rozsądnej cenie.

 Autor:

Oceń wiadomość