Jak przygotować dziecko do szkoły?

Spis treści Artykuł:

 1. “Gotowość do nauki w szkole” - co to jest?
 2. Jak rozpoznać gotowość dziecka do szkoły?
 3. Przygotowanie do szkoły w domu
 4. Kursy przygotowawcze do szkoły

Przygotowanie do nauki w szkole i przygotowanie do 1 klasy jest trudnym periodem życia dla całej rodziny. Nauczyć czytać swoich dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole jest obowiązkową zasadą. Przedszkolaki nie tylko muszą nauczyć się czytać, ale i pisać i liczyć. Dziś powiemy, jak z łatwością przygotować dziecko do szkoły.

Gotowość do nauki w szkole

CO TO JEST GOTOWOŚĆ DO SZKOŁY?

Gotowość do nauki w szkole — to zbiór cech dziecka w wieku przedszkolnym. Są to najpierw zdolności do samodzielnej pracy. Możliwość przyjęcia siebie w pozycji społecznej jako ucznia. To nie jest pedagogiczna, ale psychologiczna definicja, nad którą muszą pracować sami rodzice. Praktyczne lekcje można i trzeba zlecić profesjonalistom. Im wcześniej rodzice to zrobią, tym lepiej. Przecież niektóre dzieci mogą opanować program w ciągu lata, a niektóre potrzebują na to pół roku.

Psychicznie przygotować dziecko do nauki w szkole — zadanie taty i mamy. I rozpocząć zajmować się tym trzeba jak najszybciej. Dzieci w szkole są narażone na zmiany i stres. Przygotowanie do nauki w szkole jest procesem dwustronnym (i dzieci, i rodzice muszą pracować nad tym). Porady psychologa: przed wstępem do 1 klasy trzeba zwrócić uwagę na dojrzałość szkolną.

Szkolna dojrzałość to jest zdolność ucznia do wykonywania zadań i narażone na zmiany społeczne.

Zawiera ona w sobie:

 • osobową dojrzałość;
 • dorosłość woli i duchu;
 • intelektualną dojrzałość.

Osobista dojrzałość dzieci przejawia się w chęci do nauki. Przygotowanie dzieci do szkoły obejmuje rozmowy o przyszłą uczelnie i dorastaniu. "W szkole znajdę wiele nowych przyjaciół", "Rodzice kupią mi pękną odzież dla szkoły", "Moja przyjaciółka też uczy się w szkole". Dzieci często wykazują osobową gotowość sami. Zrozumieć, że rodzice zrobili wszystko dla osobowej dojrzałości prosto. Trzeba zwrócić uwagę na jego zachowanie. Jeśli wykazuje samodzielność i gotowość do nowych zasad. Dziecko dojrzałe.

Dorosłość duchu dzieci jest

Dorosłość duchu dzieci jest bardzo ważna dla pierwszoklasistów. W szkole dzieci powinny robić nie tylko to, co im się chce, a i to, czego od nich wymagają. Najbardziej przygotowane w związku z tym są dzieci te, które dorastały w surowości. Jeśli w rodzinie "mama-szef" dziecku nie sprawi trudności słuchać nauczyciela. Dla miękkich dzieci przed szkołą warto przeprowadzać szkoleniowe rozmowy. Z zabawkami i w formie gry nauczajcie wszystkich obowiązków.

Intelektualną dojrzałość dzieci można wyjaśnić w jeden sposób. Trzeba sprawdzić ilość znanego słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. Jeśli dziecko jest rozmowne, zadaje wiele pytań i uczy się czegoś nowego z pragnieniem jest gotowy do uczenia się. Przygotowanie do pierwszej klasy zawiera fizjologiczną, fizyczną, psychiczną pracę z dzieckiem. Dla osiągnięcia rezultatu pełnej gotowości do rozpoczęcia nauki w szkole rodzice powinni:

 • zapewnić bezbolesną adaptację w nowym społeczeństwie;
 • zrobić przejście z wieku dziecięcego w szkolny bezstresowym;
 • słuchać korepetytora, a nie robić to, co chce.

W tym wieku dzieci jeszcze mają tendencję do tego, aby nie przestrzegać dyscypliny. Zwłaszcza ci, którzy dorastali w kochającej rodzinie. W takich przypadkach czasami nawet lepiej przyciągnąć do pracy nauczycieli-psychologów.

 U nas można znaleźć nauczycieli prywatnych, które pomogą w przygotowaniu do szkoły w Krakowie, Warszawie i innych miastach Polski.

Jak rozpoznać gotowość dziecka do szkoły

JAK ROZPOZNAĆ GOTOWOŚĆ DZIECKA DO SZKOŁY?

Psychologowie wskazują na konkretne czynniki, które pomogą wyjaśnić, czy jest gotowe dziecko do szkoły. Jeśli dziecko może samodzielnie wykonywać zadania w ciągu 20-30 minut — oznacza to, że funkcje są rozwinięte do zajęć w szkole.Dziecko musi mieć poznawcze zainteresowanie. Obraz szkoły nie odczuwać za kara. Dziecko musi mówić o szkole, jak o tym, na co czeka. Program przygotowania do szkoły na to bardzo wpływa. Dlatego rodzice powinni śledzić za każdym etapem rozwoju dziecka. Ale psychologowie uważają, że rodzice powinni bardziej zwracać uwagę na to, jak przygotować dziecko do szkoły psychicznie.

Średnio, psychologiczna gotowość dziecka kształtuje się między 6 a 7 lat. Ale, według wiekowej psychologii, rozwój jest indywidualny. Podjąć decyzję w sprawie przyjęcia do pierwszej klasy lepiej wspólnie ze specjalistą.

Zróbcie test.

Poproście dziecko:

 1. Narysować człowieka. U narysowanego człowieka powinna być głowa z włosami lub kapeluszem. Powinna być szyja, która łączy głowę i ramiona. Na twarzy — oczy, nos, usta. Ręce i nogi z pięcioma palcami. Odzież powinna być męska.
 2. Napisz trzy krótkie słowa, przeliterować. Na przykład: "hej", "tak", "herbata". Jeśli jeszcze nie pisze - niech maluje. 
 3. Narysować pięć kropek w kształcie pięciokąta. Rodzice powinni narysować te kropki, a dziecko narysować linię. Należy zwrócić uwagę na to, jak on to robi.

Ocena:

Każde zadanie jest oceniane od 5 do 1.

Sumować się.

5 — najniższy wynik.

Dojrzałe dziecko otrzyma od 1 do 3 punktów. Średnio-dojrzałe 5-9 punktów. Niedojrzałe dziecko otrzyma ponad 10 punktów. Jeśli dziecko jest niedojrzałe rodzicom koniecznie trzeba udać się do psychologa dziecięcego.

Przed wstępem do szkoły dziecko obowiązkowo musi wiedzieć

Przed wstępem do szkoły dziecko obowiązkowo musi wiedzieć:

 • Imię i nazwisko;
 • Imiona i nazwiska taty i mamy, ich zawody;
 • miejscowość i kraj urodzenia;
 • podstawowe kolory;
 • dźwięki i litery. 

Należy zwrócić uwagę na społeczną adaptację dziecka, jego stabilność stanu emocjonalnego i motywacyjną gotowość. Oprócz wytrwałości w pierwszej klasie trzeba nauczyć się godzić z zasadami zespołu. Podczas rozwoju umysłowego chwiejność emocjonalna może wywołać problemy osobowościowe.

Lekarze również polecam zwrócić uwagę na koordynację ruchową palców dziecka. Dokładne drobne ruchy palców rąk i nóg wskazują nie tylko na całokształt skoordynowanych działań człowieka, ale i na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i układu wzrokowego.

Przygotowanie do szkoły w domu

Najbardziej korzystnym wiekiem do przygotowania jest uważany wiek 3-4 lata. Przecież w tym wieku dziecko kształtuje swoją osobowość, staje się zainteresowanym w otaczającym świecie i poznaje życie. Przygotować dziecko do szkoły w domowych warunkach próbują wszyscy, dlatego trzeba dobrze rozpocząć sam proces. Przygotujcie plan działania. Ale nie należy stawiać konkretne cele. Każde dziecko jest indywidualnością, a porównanie z sukcesami innych dzieci będzie go tłumić. Ono przestanie się interesować. Naucz swoje dziecko matematyce, prostych podstaw. Bawiąc się zabawkami, policz je. Policz samochody, które wjeżdżają i wyjeżdżają z podwórka. Nie zapomnij, aby chwalić i nagradzać za wyniki. Nie krzycz na dziecko, nawet jeśli on czegoś nie rozumie.

Przygotowanie dziecka do szkoły wymaga przygotowania miejsca pracy. Trzeba wyposażyć osobny kącik do nauki w biurko, krzesło itd. Nie zapomnij o kąciku sportowym. Przed tym, jak nauczyć dziecko pisać, naucz się go czytać. Zacznij od rozróżniania liter i dźwięków. Następnie trenuj z nim zapamiętywanie każdej litery osobno. Później spróbuj czytać słowa. Czytaj dziecku na głos, więc będzie zapamiętać szczegóły tej historii. Później poproś go czytać. Omówcie, to czego dziecko się dowiedziało z książki. Oglądajcie edukacyjne bajki. Wspieraj go zadawać pytania. Wybierz odpowiedni odcień głosu i wyjaśnij, dlaczego ważne jest, aby uczyć się tego, czego nie lubię. Bo jeśli dobrze rozwiązuje rebusy, a źle pisze, drugiemu będzie musiał poświęcić więcej czasu. 

Trzeba rozwijać język i dykcję. Jeśli dziecko ma wyraźne problemy z wymową — warto popracować z logopedą. Naukę języka obcego też lepiej oddać specjalistom. Jeśli na początku nieprawidłowo nauczy się słów i zasad, później trudno będzie to naprawić. Opracujcie system oceny postępów w nauce. W nim nie powinno być złych ocen. Kup naklejki, które będą cieszyć go. Chmura — musimy starać się więcej. Słoneczko —dobra robota. Gwiazdka — najlepszy wynik. Żadnych dwójek. Ale to przyzwyczai go do tego, że w szkole będą oceniać wszystkie zadania domowe. 

Przygotowanie dziecka do szkoły zabiera dużo czasu: 

 1. Za pół roku przed wstąpieniem należy porozmawiać z dyrektorem szkoły.
 2. Dowiedz się warunki przyjęcia do szkoły i jaki jest skład komisji rekrutacyjnej. 
 3. Z góry weź zadania, które będą na egzaminie. 
 4. Pogadaj z rodzicami dzieci, które też będą chodzić do tej szkoły. 
 5. Przeprowadź rozmowę dziecka z psychologiem przed egzaminem.

Przygotowanie do szkoły na kursach

Przygotowanie do szkoły na kursach

Przedstawimy listę porad od psychologów, dotyczących wyboru korepetytorów lub kursów przygotowawczych. 

 1. Trzeba się przygotować do wymagań szkoły, do której będzie chodzić dziecko.
 2. Nie można dawać się uczyć dzieci do grupy ponad 7 dzieci. A jeszcze lepiej robić to z nauczycielem prywatnym, który przygotowuje do szkoły. To jeszcze taniej niż w szkołach.
 3. Indywidualny nauczyciel powinien podać wszystkie technologie i metody nauczania.
 4. Zajęcia najlepiej spędzać się w klasie specjalnej. Czasami są w domu u nauczyciela prywatnego. 
 5. W klasie dla zajęć musi być kącik zabaw. Światło podczas zajęć powinno być jasne. 
 6. Warto prowadzić lekcje nie tylko z zwykłym nauczycielem, ale i z psychologiem. On będzie prowadzić specjalistyczne zajęcia.
 7. Niech dziecko zajmuje się z logopedą.
 8. Lepiej nie chodzić na każde zajęcia z twoim dzieckiem. Musi się przyzwyczaić do samodzielności, która czeka na niego w szkole i znaleźć kontakt z opiekunem.

Wybrać korepetytora zawsze można na naszej stronie Buki.org.pl

Opublikowano:

2019-12-16

Autor: Firma Buki: Edukacja szkolna