Jak stać się poliglotą?

05.09.2017

Jak stać się poliglotą?
Nauka języków

W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego, a mianowicie, angielskiego, skoro on się stał językiem komunikacji międzynarodowej, łączy ludzi, pomaga się porozumieć przedstawicielom różnych narodowości. Ale ze względu na bardzo szybki rozwój całego świata taka wiedza niestety już nie jest wystarczająca. Pracodawcy pragną więcej. Jednocześnie cały świat wymaga więcej. Także trzeba się rozwijać.

 

Chciałbym najpierw podać definicję słowa poliglota. Poliglotą jest człowiek, który panuje nad wieloma językami na bardzo dobrym albo dość zaawansowanym poziomie. Co to znaczy w ogóle „być poliglotą”? To oznacza ciągle dążenie do opanowania nowego języka obcego.

 

To jednak nie oznacza, że nauka będzie męczyć i potrwa kilka lat, aby można było mówić o widocznych sukcesach. Progres zależy od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o kompetencję socjalną. Jeżeli człowiek jest otwarty, nie sprawi mu to żadnych trudności posługiwać się językiem obcym. Natomiast jeżeli mówimy o ludziach nie za bardzo pewnych siebie, tutaj mogą pojawić się komplikacje. Nawet nie chodzi o brak zdolności, tylko obawę wykorzystania zdobytej wiedzy. Osoby uczące się często się boją popełnić jakiś błąd gramatyczny, leksykalny albo fonetyczne, który wcale nie przeszkadza rozumieniu całości zdania albo pewnego odcinku tekstu.

 Jak stać się poliglotą?

Jeżeli chodzi o rozpoczęcie, trzeba dobrze zacząć. Pierwszy krok jest z reguły najbardziej skomplikowany i często decyduje o to, czy będzie kontynuacja nauki języka obcego. W każdym razie moim poleceniem i w większości przypadków kluczem do sukcesu jest nauka słownictwa podstawowego. Nie polecam zajmować się od razu słownictwem na bardzo zaawansowanym poziomie, tylko zacząć od podstaw, które się przydadzą w życiu codziennym. Ale nie warto się spieszyć za bardzo. Trzeba pamiętać, że zapamiętywanie pojedynczych słówek jako takie nie ma żadnego skutku bez użycia tych słów w rozmowie. W przeciwnym razie one szybko się zapominają, bo nasz mózg odrzuca informacje, których nie potrzebuje. Warto zaczynać mówić. Na początku wystarczy nawet mówienia bez współrozmówcy. Uczący się potrzebuje co najmniej trzy minuty konwersacji w języku obcym, żeby praktykować umiejętności konwersacyjne. Niezbędne jest również zapoznanie się z podstawowymi zwrotami i wyrażeniami. Tylko w takim razie swobodna komunikacja bez przeszkód będzie możliwa.

 

Co trzeba robić, aby skutki były znaczące. Warto stosować materiałów elektronicznych, różnego rodzaju nagrań. W internecie są dostępne różne treści nauczania i materiały. Można z nich korzystać na przykład, gdy przygotowujemy się do egzaminów międzynarodowych. One są, a propos, bardzo przydatne, jeżeli chcemy podjąć studia za granicą.

 

Nie można się zniechęcać. Czasami bywa ciężko i to jest normalne. Nie da się opanować wszystkiego od razu. Wytrwałość jest cechą, która odgrywa tutaj kluczową rolę. Trzeba walczyć, starać się i wysiłki się w końcu opłacą, bo niczego nie bywa bez nagrody i kary w zależności od naszych postępków. Czasem jest tak, że nasze wysiłki długi czas nie przynoszą żadnych wyników, ale to jest po prostu kwestia czasu. Ewentualnie można się w takim przypadku jeszcze więcej starać, bo prawie wszystko zależy wyłącznie od naszego pragnienia.

 

Bardzo ważna jest również samoorganizacja własnego czasu. Porządek w głowie musi być, aby rozsądnie spędzać swój czas. Nie trzeba za dużo pracować. Najlepiej zorganizować wszystko w taki sposób, żeby oszczędzać czas i przy tym robić przerwy. To znaczy, że nie warto się uczyć przez cztery godziny i dopiero potem robić przerwę, która oczywiście potrwa przynajmniej godzinę. Lepiej robić pięciominutowe przerwy po piętnastu minut nauki. W taki sposób można omijać przemęczenia. Trzeba ciągle powtarzać opanowane treści. O wiele lepiej jest stopniowe zwiększenie ilości materiałów. Staraj się wykorzystać cały czas, którym dysponujesz. Nic nie przeszkadza Ci dodatkowo poćwiczyć język w wolny czas w sposób relaksujący. Można przykładowo posłuchać muzyki w języku celowym albo znaleźć sobie interlokutora, z którym będziesz prowadził konwersacje tylko w języku celowym. Są różne strony internetowe, które są przeznaczone do nawiązania kontaktów z nowymi ludźmi w celu podwyższenia znajomości języka obcego. Warto również czytać artykuły ze środków informacyjnych w tym języku, aby polepszać wiedzę ogólną i przede wszystkim podszkolić sam język.

 

Nie można zapominać, że język cały czas ulega zmianom. Nawet nasz język ojczysty ma tendencję się zmieniać. Oprócz tego nie trzeba zapominać o języku ojczystym, bo to jest podstawą. W przypadku złej znajomości gramatyki albo brakującego słownictwa, nie potrafimy porównać jakichś osobliwości z własnym językiem. To utrudni rozumienie pewnych zjawisk w języku.

 

Co warto zrobić, aby zostać poliglotą? Najlepiej jest, gdy dziecko jest wychowane w środowisku dwujęzycznym. Dobrze, jeśli macie Państwo takich członków rodziny, którzy płynnie mówią w dwóch językach. Jeżeli nie, to warto byłoby znaleźć nauczyciela prywatnego dla dziecka, który by codziennie rozmawiał z nim w języku obcym. Oczywiście, to są wydatki, ale za takie usługi trzeba płacić. Bo dziecko zaczyna wyrażać swoi myśli i jest w stanie osiągnąć postępy w wiele językach bez wysiłku do 8 roku życiu. Później to jest już o wiele trudniej więc trzeba się zajmować. Warto również zdecydować się na pewną grupę języków albo pojedyncze języki, których chciałbyś się najbardziej nauczyć. Niektóre z nich mogą być podobne do siebie, co istotnie ułatwi proces nauczania. Weźmiemy dla przykładu polski i ukraiński. Osoby mówiące w innym języku słowiańskim potrafią bardzo szybko nauczyć się podobnego języka obcego, który również odnosi się do słowiańskich. Tak samo szwed potrafi szybciej opanować język niemiecki, bo ich język ojczysty jest bardziej podobny do niemieckiego.

 

Proszę brać pod uwagę te rady i macie szansy stać się poliglotami.

Oceń wiadomość