Jak zaprzyjaźnić się z nauczycielem.

10.09.2018

Artykuły autora: 357

Jak zaprzyjaźnić się z nauczycielem.

3 metody i wskazówki do nich

 Przyjaźń z nauczycielem może otworzyć wiele przydatnych możliwości. Przede wszystkim, to wzbogaci twoje doświadczenie nawiązywania komunikacji i pogłębi wiedzę. Aby wejść w pozytywne relacje z nauczycielem, zacznij od przyjaznego zapoznania się z nim. Następnie zademonstruj porządne zachowywanie się w klasie i utrzymuj z nim dobre stosunki w przyszłości.

 

Metoda 1: Zaprezentuj się nauczycielowi

  •          Po pierwszej lekcji podejdź do nauczyciela, aby przedstawić się. Możesz powiedzieć mu, że jesteś zachwycony jego wiedzą i nie możesz się doczekać kolejnych zajęć z nim. Spróbuj porozmawiać z wykładowcą o swoich zainteresowaniach w dziedzinie, w której on jest obeznany.
  •          Podchodź do nauczyciela w czasie wolnym od lekcji. Niektórzy nauczyciele prowadzą zajęcia pozalekcyjne, czyli konsultacje, i doceniają, gdy uczniowie dokładają dodatkowych starań, aby uczyć się, uczęszczając na te zajęcia.
  •          Z góry przygotuj pytania i pomyśl o ćwiczeniach, które już odbyły się. Przynieś opracowane przez ciebie streszczenia z wykładów, aby omówić je z nauczycielem. Ich obecność da ci podstawy do dyskusji. Niektórzy nauczyciele mają konkretne godziny dla dodatkowych przyjęć uczniów. Koniecznie umów się o nie wcześniej i nie spóźniaj się.
  •          Witaj się z nauczycielem, gdy spotykasz się z nim gdziekolwiek. Zawsze bądź miły.
  •          Spróbuj rozpocząć rozmowę z nauczycielem, gdy  nagle go zobaczysz i nie będzie ci się wydawać, że on się spieszy. Zawsze można zapytać proste: "Jak Panu/Pani mija dzień?".

 

Metoda 2: Bardzo dobrze się zachowuj w trakcie lekcji 

  •          Usiądź w pierwszym rzędzie lub za pierwszym biurkiem. Nauczyciele (a może wszyscy ludzie) często zwracają uwagę na uczniów, którzy siedzą przed nimi. Usiądź naprzód, aby nauczyciel wiedział, że chcesz zrozumieć nowy materiał i zwrócić uwagę na jego słowa. Przyjmij regułę siadania przy pierwszym biurku, mając przy sobie wszystko czego potrzeba.
  •          Miejsce w pobliży do lektora daje możliwość łatwiejszego zadawania pytań i skuteczniejszego zagłębiania się w nowe informacje.
  •          Przychodź na zajęcia tylko i wyłącznie na czas. Jeżeli nauczyciel zauważy twoją punktualność, on być może przyjmie do wiadomości, że jesteś pilnym uczniem i naprawdę chcesz się uczyć. Że jego praca jest dla kogoś ważna i ktoś rzeczywiście chce brać w niej udział.
  •          Dlatego jeżeli jest taka możliwość, przyjdź na zajęcia trochę (o 10-15 minut) wcześniej, aby wybrać najlepsze ulokowanie.
  •          Regularnie uczęszczaj na zajęcia, bierz udział w każdym z nich. Wtedy nauczyciel raczej będzie bardziej lojalny i przyjazny z tobą.
  •          Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz jednak przyjść, powiadom o tym wcześniej, krótko tłumacząc przyczynę i następnie nadrąb lektury.  
  •          Stawiaj interesujące, głębokie pytania. Bądź aktywnym uczestnikiem.

Na przykład, można zapytać: „Czy Pan/Pani mógłby/mogłaby wyjaśnić podstawowe pojęcia w sposób bardziej szczegółowy?”

Możesz również zadawać pytania typu: "Dlaczego autor opisuje postaci żeńskie w tym tekście inaczej niż męskie?"

  •          Zachęcaj swoich kolegów z klasy do udziału w dyskusjach, zadając im kontrowersyjne pytania i zostawiając niebanalne komentarze. To pokaże nauczycielowi, że posiadasz cechy przywódcze i jesteś w stanie komunikować się ze swoimi rówieśnikami i nie tylko.

Dla przykładu, możesz zapytać grupę: "Czy ktoś jeszcze uważa ten fragment za sprzeczny?" lub: "Chciałbym/Chciałabym wiedzieć, co inni myślą o rozwiązaniu tego problemu".

  •          Innym sposobem, w jaki możesz spodobać się nauczycielowi, jest dołożenie wszelkich starań, aby wypełniać wszystkie zadania i przekazywać te prace na czas. Przestrzegaj wymagań nauczyciela dotyczących wykonywania określonej pracy.

 

Metoda 3: Utrzymuj dobrą relację 

  •          Zapytaj nauczyciela o dodatkowe lekcje. On powinien wiedzieć, że chcesz zdobyć większą wiedzę na tematy, które on omawia. Zwłaszcza jeśli próbujesz nadrobić zaległą klasę lub zdobyć zaawansowaną wiedzę i umiejętności. Porozmawiaj z nauczycielem o dodatkowych zadaniach, które możesz wykonać, aby polepszyć ocenę. Najpierw masz podzielić się z nim, co już zrobiłeś w danym temacie a następnie już pytać, co jeszcze należałoby wykonać. To wszystko pokaże mu, że chcesz odnieść sukces w jego zakresie wiedzy.
  •          Szanuj status relacji nauczyciel-uczeń. Możesz być bardzo przyjazny, ale nie pozwalaj sobie na zażyłość bądź poufałość. Szanuj jego własny czas i własną przestrzeń. Nie próbuj skontaktować się z nim poza odpowiednich godzin pracy za pomocą numeru telefonu,prywatnych wiadomości, gołębi pocztowych lub czegokolwiek. Utrzymuj profesjonalne zachowanie z nauczycielem, aby i on szanował cię jako swojego ucznia.

Szanująca relacja między nauczycielem a uczniem nie oznacza, że ​​nie możesz być z nim przyjacielski lub towarzyski. Ona oznacza tylko, że należy mieć na uwadze granice relacji i przestrzegać je. 

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

3.57

Według opinii 7 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów