Język polski dla obcokrajowców

Aktualność języka polskiego się bardzo podwyższyła w ostatnich latach, ponieważ Polska jest państwem z szybkim rozwojem. Kraj oferuje możliwości dla własnej realizacji jak pracownikom, lecz także studentom. W porównaniu do innych krajów Europy, w których się płaci za studia, opłata za polskie studia nie jest wysoka. Weźmiemy jako przykład Niemcy, gdzie studia zawsze były bezpłatne, ale ostatnio w mediach pojawiły się informacje odnośnie wprowadzenia płatnych studiów. Płatność będzie wynosiła około 2000 Euro za jeden semestr. Chodzi teraz tylko o konkretne landy, ale z czasem taki pomysł może zostać zrealizowany w całym kraju.

Język polski dla obcokrajowców

W Polsce więcej niż 2000 Euro za cały rok akademicki kosztują chyba tylko studia medyczne. Biorąc pod uwagę, że w krajach rozwijających się nie ma dużych przychodów, nie ma takiej opcji wydawać takie sumy. Ludzie jadą z tego powodu do Polski. Bardzo ważne jest to, że Polska nie jest w strefie Euro, dlatego ceny po przeliczeniu z innej waluty nie są aż takie niesamowite.

Większość cudzoziemców pochodzi z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Są również studenci i pracownicy z krajów Azji, Afryki. Są Niemcy, Austriacy, Holendrzy itp. W przypadku Ukrainy, Białorusi i Rosji Polska jest dla nich prawdziwym ratunkiem, bo kraj jest w Unii Europejskiej. Jest szansa dostać europejski dyplom, który później będzie uznany na terenie całej Unii. Koszty miesięczne są o wiele niższe niż w Szwajcarii, Holandii, Niemcach Austrii itp.

Aby wyjechać do Polski, trzeba się jednak nauczyć języka na poziomie wystarczającym dla studiów. Tutaj trzeba się postarać, bo język polski jest tylko na pierwszy rzut oka łatwy, bo jest podobny do innych języków słowiańskich. To jest częsty problem, bo może się utworzyć mieszanka w głowie. Nie będziecie Państwo wtedy w stanie odróżnić jeden język od drugiego.

Są różnego rodzaju kursy językowe, które nie są aż takie drogie. Można sobie na to pozwolić. Warto nawet najpierw pójść na zajęcia grupowe albo indywidualne w swoim kraju, nauczyć się podstaw i dopiero później praktykować język w kraju celowym. Dodatkowo można pójść na kursy konwersacyjne. Jest taka oferta. To jest coś typu klubu weekendowego. Takie lekcje odbywają się rzadziej, ale tam jest bezpośrednia komunikacja.

Mówiąc o studentach, uczelni oferują różnego rodzaju kursy językowe, które są bezpłatne dla osób nie posiadających karty Polaka. Natomiast studenci posiadające tą kartę są zobligowani do zapłaty około 300 złotych, ale to się różni na każdym uniwersytecie. Niektórzy muszą zapłacić więcej. Generalnie lepiej mieć certyfikat komisji państwowej, który można dostać w Warszawie. To jest specjalny egzamin, który pokazuje różne poziomy znajomości języka polskiego. Możecie Państwo otrzymać certyfikaty zaczynając od B1 do C2 włącznie. Koszt zależy od poziomu. Ceny są ustalone i wyglądają w sposób następujący: B1 ̶ 511, 42 zł ( 120 euro), B2 ̶ 596, 65 zł ( 140 Euro), C1 ̶ 681,89 (160 Euro), C2 ̶ 767,12 ( 180 euro). Dodatkowo trzeba zapłacić pewną kwotę za wydanie certyfikatu w wysokości 85, 24 zł (20 euro). Ten certyfikat przyda się nie tylko w pracy, lecz także na studiach i ogólnie w przyszłości. Oprócz tego ten certyfikat jest podstawą do otrzymania obywatelstwa polskiego. Jeżeli Państwo będziecie pracowali w branży związanej z językami obcymi, w każdym razie będziecie potrzebowali potwierdzenia znajomości języka polskiego. To jest obowiązkowe dla uzyskania pracy nauczyciela, tłumacza itp. To również służy motywacji dalszej nauki języka polskiego.

Język polski dla obcokrajowców

Wracając do kursów językowych warto zaznaczyć, że one są bardzo różnorodne. Istnieją kursy dla dorosłych, polski w biznesie, ogólny polski, kursy dla początkujących, kursy dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, zajęcia prywatne, grupowe. Tutaj już każdy musi samodzielnie wybierać, co mu lepiej pasuje w zależności od dążenia i celu. Poziom trudności musi być nie za wysoki i nie za niski. Bardzo ważny jest dobry nauczyciel, który wytłumaczy różnice między innymi językami słowiańskimi. Wiadomo, że polski jest bardzo podobny do ukraińskiego, a więc tutaj często występują problemy. Niektórzy nie potrafią rozróżnić tego, także pomóc korepetytora jest tutaj potrzebna.

Opublikowano:

2017-10-09

Autor: Firma Buki: Edukacja szkolna