Korepetytor – jak zacząć działać

07.03.2019

Korepetytor – jak zacząć działać
Aktualności firmowe
Dla korepetytorów

Jak zacząć karierę korepetytora? A jak zostać dobrym korepetytorem? Na czym się skupiać, z czego zacząć i z czego korzystać? Bez stresu, po kolei omówimy kwestię tego, jak zacząć działalność korepetytorską i być pomyślnym w tym. Warto powiedzieć, że nie musi to być wasza jedyna praca i jedyny zawód. Przecież dobrze jest mieć kilka źródeł dochodu!

Dla kogo prowadzicie zajęcia       

Przede wszystkim, warto określić grupę docelową. Z jakiego przedmiotu(ów) chcecie prowadzić lekcji? Pamiętajcie, że musicie być prawdziwym fachowcem w swojej dziedzinie, dlatego łatwiej będzie skupiać się na przedmiocie, który zgłębialiście w szkole czy na uniwersytecie. Jeszcze lepiej, jeśli braliście udział w olimpiadach czy powiązanych z nimi konkursach.

A przy tym, ważne odczuwać i trzymać się równowagi w popularności dyscypliny: jeśli ona nie cieszy się popytem, nie warto od niej oczekiwać dużych zarobków. Powtórzmy jeszcze raz: im popularniejszy jest przedmiot, tym większy musi być poziom waszych umiejętności i tym większa jest konkurencja pomiędzy korepetytorami.

Korepetytor jak zaczac dzialac

Gdzie prowadzić zajęcia

Gdzie Wy, jako korepetytor, preferujecie prowadzić zajęcia: u siebie w domu czy w domu ucznia? Wybierając pierwszą opcję, nie marnujecie czasu na dojazd. Z innej strony tracicie go na sprzątanie, bo uczni muszą ćwiczyć w odpowiednich warunkach: żadnych niepotrzebnych rzeczy w pokoju, zapachów jedzenia, zwierząt domowych, etc. Spokojna i powściągliwa atmosfera – oto to, czego potrzebujecie.

Ponownie, musicie przyzwyczaić się do tego, że Wasze mieszkanie odwiedza wiele ludzi, którzy mogą mieć inne wychowanie rodzinne i maniery, które będą się różnić od Waszych. Można też wynajmować małe biuro albo salę, która będzie najlepszym rozwiązaniem dla lekcji. Tutaj jednak warto się przygotować wydawać kasę na wynajem.

Jeśli preferujecie prowadzić zajęcia u ucznia albo po prostu nie macie innej opcji, zadbajcie o dobrą znajomość rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Warto też pamiętać o korkach i wychodzić z domu zawczasu, chociaż o 10 minut wcześniej, jeśli mieszkacie w dużym mieście. Zadbajcie też o rozwój umiejętności geograficznych: w drodze do nowych klientów poznacie wielu nowych zakątków Waszego miasta. Nie wszyscy mieszkają obok przystanków autobusowych i metro.

Oprócz tego nie zapominajcie o tym przed pierwszą lekcją: wymówka, że nie daliście rady znaleźć ulicę lub lokal jest bardzo niepoważna. Ponadto, spóźnienia też nie polepszą Was wizerunek w oczach ucznia.    

Niezbędne cechy

Kreatywność. Uczeń potrafi przeczytać podręcznik bez pomocy nauczyciela, Musicie udowodnić, że Wasze usługi są najlepsze i że wyłącznie Wy dacie uczniowi możliwość zrozumieć nie tylko wybrany temat z matematyki czy angielskiego, lecz i całą dziedzinę w ogóle. Dowiedzieć się o tym, jak urozmaicić lekcje korepetytorskie, można z wywiadu z Natalią Grzygorasz.

Odpowiedzialność

Jeśli nauczacie kogoś, musicie mieć świadomość, że razem z tym bierzecie na siebie wszystkie kwestii, powiązane z jakością prowadzenia zajęć. Od tego momentu jesteście odpowiedzialni za oceny ucznia, jego sukcesy w nauce szkolnej i zaangażowaniu w nią. Jednak jeśli uczeń leniuchuje, to nie ma w tym winy korepetytora: czasami nawet najlepsza i najbardziej skuteczna motywacja nie osiąga żadnych skutków. Dalej dowiemy się, jak tego uniknąć.

Zdolności pedagogiczne i psychologiczne

Dla korepetytora dobrze by było mieć jakieś doświadczenie w brązy psychologii albo przynajmniej trochę znać się na tym z samokształcenia. Tak było, na przykład, u Oleksandry Rudenko. Niestety, bycie korepetytorem z psychologii nie jest łatwą sprawą, bo nie ma aż tak dużo chętnych uczyć się psychologii. A jednak te nowe umiejętności będą bardzo korzystne podczas własnych lekcji. Warto sobie tylko wyobrazić, jakie różne są dzieci.

jak zaczac dzialac korepetytor

Owszem, dzieci – to kwiaty życia. Jednak ktoś z nich jest narcyzem, ktoś delikatnym i dobrym pionem, a ktoś – kaktusem. Natomiast wszyscy dobrze wiemy, jak pięknie kwitnie kaktus. Otóż korepetytor musi stworzyć warunki, które będą sprzyjać kwitnieniu. Będzie to cieszyło dziecko, rodziców i, oczywiście, lektora.

Cierpliwość.

Z tego powodu, że dzieci są różne, musicie mieć dużo cierpliwości, by przejść przez dziecięce zmiany humoru. Szczególnie ciężko jest pracować z nastolatkami – sami wiecie dlaczego.

Koszt zajęć

Korepetytorzy, doceniajcie siebie! Jednak również nie przeceniajcie. Ogólnie, bądźcie obiektywni na tyle, o ile to w ogóle się da. Za niska lub za wysoka cena straszy klientów. Jeśli wasze zajęcia są „za tanie”, to chyba nie jesteście prawdziwym fachowcem.

Jeśli właśnie zaczynacie swoją działalność korepetytorską, to taka cena (jeśli jest nieco niższa od średniej) jest uzasadniona. Żeby nie zostać „bardzo tanim” lektorem i mieć motywację do pracy, obserwujcie swoich kolegów (lub konkurentów). Jest to dokładnie tak samo, jak i na każdym rynku. Tylko to się odbywa na runku usług. Zobaczyli, jak jest u innych, zastanowili się i podjęli decyzję na temat kosztu zajęć.

Oceń wiadomość