Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Książki na lato - co warto czytać podczas wakacyjnych wyjazdów i nie tylko?

25.06.2022

Książki na lato - co warto czytać podczas wakacyjnych wyjazdów i nie tylko?
Rozwój osobisty
 1. Dlaczego nauczyciele dają listę książek do przeczytania?
 2. Czy książki na lato są potrzebne?
 3. Ciekawe książki na lato dla najmłodszych
 4. Książki dla nastolatków
 5. Lekkie książki na wakacyjny wyjazd
 6. Wakacje w zasadzie już się dla większości z Was rozpoczęły - wszystkie oceny są już wystawione i każdy jest już myślami gdzie indziej. Zapewne snujecie plany na najbliższe miesiące - może wyjazdy, praca lub aktywnie spędzony czas. Dobrym sposobem jest również czytanie książek. Pewnie większości z Was książki kojarzą się z nudnymi lekturami, ale nie zawsze tak musi być. Przekonajcie się sami!

  Dlaczego nauczyciele dają listę książek do przeczytania?

  Nie wiem, czy się z tym spotkaliście, ale niektórzy nauczyciele zachęcają swoich uczniów do czytania lektur, albo chociaż książek podczas wakacji. Pewnie większość z Was nie ma ochoty na spędzanie czasu nad książkami podczas dwóch upalnych miesięcy. Jest to jednak czasami dobry pomysł. W wakacje macie znacznie więcej czasu niż podczas roku szkolnego. W czasie trwania nauki zazwyczaj brakuje już czasu na czytanie, natomiast podczas wolnych dni macie go znacznie więcej. Nie zawsze jednak musicie ograniczać się do czytania lektur. Wiemy, że wiele lektur może Was nudzić, dlatego możecie sięgnąć po książki, które zazwyczaj lubicie, a ich czytanie sprawia Wam przyjemność.

  Czytanie książek jest bardzo kształtujące i rozwijające z wielu powodów, m.in.:

  • uczą dojrzałości emocjonalnej i empatii;
  • kształtują system wartości;
  • zawierają życiowe prawdy;
  • kształtują i zmieniają światopogląd;
  • uczą historii;
  • zmuszają do refleksji na temat przyszłości.

  Wiemy też, że lekcje języka polskiego nie muszą należeć do Waszych ulubionych oraz to, że niektórzy z Was mogą potrzebować dodatkowego wsparcia podczas nauki czy omawiania lektur. W przypadku takich okoliczności zachęcamy do skorzystania z oferty BUKI.

  Czy książki na lato są potrzebne?

  Czy książki na lato są potrzebne? Chociaż pewnie większość z Was nie zgodzi się z tym, co teraz powiemy, ale naszym zdaniem - zdecydowanie tak. Książki są nam potrzebne nie tylko latem, ale również przez cały rok. Jest wiele powodów, dla których warto czytać. My wymienimy tylko niektóre z nich:

  • poprawia pamięć;
  • rozwijaja wyobraźnie;
  • poprawia skupienie i koncentrację;
  • wzbogaca słownictwo;
  • stymulują pracę mózgu;
  • rozwijaja wrażliwość.

  Ciekawe książki na lato dla najmłodszych

  Najmłodsi uczniowie, czyli dzieci w wieku 7, 8, 9 czy 10 lat mogą już być aktywnymi czytelnikami. Dobrze jest kształtować miłość do książek od najmłodszych lat, dlatego przedstawimy Wam teraz kilka ciekawych pozycji, które mogą się podobać Waszym pociechom.

  Ciekawe książki dla dzieci (7, 8, 9, 10 lat): 

  1. Lukrecja, Anne Goscinny - książka ta jest kontynuacją znanej wszystkim książki pod tytułem “Mikołajem” - tym razem główną bohaterką jest dziewczynka.
  2. Fantastyczny Pan lis, Roald Dahl - książka ta opowiada o przebiegłym lisie, którego chce złapać trzech farmerów.
  3. Wielka Księga Klary, Marcin Wicha - jest to książka o Klarze i jej życiu napisana w formie pamiętnika.
  4. Uniwersytet Dziecięcy. Mądre odpowiedzi na trudne pytania. Ulrich Janssen, Ulla Steuernagel - książka ta odpowiada na pytania typu: dlaczego wyginęły dinozaury czy dlaczego ludzie umierają oraz wiele, wiele innych.
  5. George i tajny klucz do wszechświata, Lucy Hawking, Stephen Hawking - jest to książka, która najmłodszym czytelnikom wyjaśnia, co to jest wszechświat.

  Książki dla nastolatków

  Bogatą ofertę książek znajdą też wszyscy nastolatkowie. Będą to zarówno opowiadania, jak i książki poradnikowe. Zobaczcie sami:

  Książki dla nastolatków:

  1. Baśnie Barda Beedle’a - jest to książka, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które lubiły przygody Harrego Pottera. Baśnie nawiązują do świata magii i tajemnic.
  2. Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem? - książka nawiązuje do życia nastolatków. Jest to opowieść przygodowa połączona z pewnego rodzaju pamiętnikiem.
  3. Gdyby ocean nosił twoje imię - książka ta opowiada o miłości i historii szesnastoletniej muzułmanki. 
  4. Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić? - jest to książka odwrotna do większości poradników dla dzieci - jak Wy (nastolatkowie) możecie radzić sobie z rodzicami? 
  5. Kto zabrał mój ser? Opowieści dla młodzieży - jest to opowieść o lękach i zmianach, które zachodzą w nas i w naszym życiu. 

  Lekkie książki na wakacyjny wyjazd

  Tutaj przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku lekkich książek, które mogą Wam się spodobać i będą odpowiednie podczas wakacyjnego odpoczynku na plaży lub w domu.

  Lekkie książki dla nastolatków:

  1. Małe życie, Hanya Yanagihara - książka ta opowiada o przyjaźni czterech przyjaciół. Opisuje ich okres dojrzewania, sukcesy i wybory.
  2. Polskie morderczynie, Katarzyna Bonda - książka ta opowiada o zbrodniach polskich morderczyni. Co wyróżnia je pośród innych kobiet i co sprawiło, że zdecydowały się na takie drastyczne kroki?
  3. Kiedy pada deszcz, Lisa De Jong - jest to historia miłosna dwójki przyjaciół.
  4. Cud. Miód. Malina, Aneta Jadowska - jest to opowieść o pewnej rodzinie - klanie Koźlaków. Występują tutaj postacie takie jak: wiedźmy, na które mieszkańcy zielonego Jaru zawsze mogą liczyć. 
  5. Trzy kroki od siebie - jest to książka o nastoletniej miłości, o pierwszym zakochaniu. Co więcej, zakochani nastolatkowie muszą trzymać siebie na odpowiednim dystansie, ze względu na chorobę.

  Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy tekst był dla Was inspirujący. Mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy Wam, chociaż kilka ciekawych książek na lato czy książek dla nastolatków, które warto przeczytać. Życzymy owocnego czytania i dużo odpoczynku!

Autor:

Oceń wiadomość

Książki na lato - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego nauczyciele dają listę książek do przeczytania?

  W czasie trwania nauki zazwyczaj brakuje już czasu na czytanie, natomiast podczas wolnych dni macie go znacznie więcej. Nie zawsze jednak musicie ograniczać się do czytania lektur. Wiemy, że wiele lektur może Was nudzić, dlatego możecie sięgnąć po książki, które zazwyczaj lubicie, a ich czytanie sprawia Wam przyjemność.

  Czytaj więcej na BUKI

Czy książki na lato są potrzebne?

Książki są nam potrzebne nie tylko latem, ale również przez cały rok. Jest wiele powodów, dla których warto czytać. My wymienimy tylko niektóre z nich:

Czytaj więcej na BUKI

Jakie książki na lato dla najmłodszych?

Najmłodsi uczniowie, czyli dzieci w wieku 7, 8, 9 czy 10 lat mogą już być aktywnymi czytelnikami. Dobrze jest kształtować miłość do książek od najmłodszych lat, dlatego przedstawimy Wam teraz kilka ciekawych pozycji, które mogą się podobać Waszym pociechom.

Czytaj więcej na BUKI