Nowy rok szkolny - jak się do niego przygotować i czego należy się spodziewać?

20.07.2021

Nowy rok szkolny - jak się do niego przygotować i czego należy się spodziewać?
Edukacja szkolna
 1. Kiedy zaczyna się rok szkolny 2021?
 2. Rok szkolny 2021/2022 - zmiany
 3. Co warto kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego?
 4. Rekomendacje do pracy nauczyciela na rok 2021/2022
 5. Nowy rok szkolny. Przedstawiamy założenia MEN na rok szkolny. Podpowiadamy, jak przygotować się do nowego roku szkolnego oraz nowości w nowym roku szkolnym.

  Jeszcze niedawno wszyscy świętowali początek wakacji, a zaraz już minie ich połowa. Czas wakacji biegnie nieubłaganie. Nowy rok szkolny zbliża się coraz większymi krokami. Podpowiemy, jak się do niego przygotować i jakich zmian możemy się spodziewać w roku szkolnym 2021/2022.

  Kiedy zaczyna się rok szkolny 2021?

  Początek roku szkolnego to ważna data w kalendarzu. Zgodnie z rozporządzeniem data ta wypada na 1 września każdego roku, chyba że 1 września wypada w dzień wolny. W tym roku początek roku szkolnego przypada na wtorek. Zgodnie z rozporządzeniem rozpocznie się 1 września. Oznacza to, że na pierwsze lekcje uczniowie przyjdą już w środę. Podczas rozpoczęcia roku szkolnego dzieci uczestniczą w apelu, gdzie występują nauczyciele i pedagodzy. W większości szkół jest również nawiązanie do rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Po części oficjalnej dzieci idą do swoich klas z wychowawcą. W klasach dostają informacje na temat pierwszych dni w szkole. Rok szkolny trwa około 210 dni i składa się z dwóch semestrów. 

  Po dwóch miesiącach wakacji i czasu wolnego niektórym może być ciężko wrócić do szkolnych obowiązków. Zachęcamy do wcześniejszego przygotowania dziecka do powrotu do szkoły poprzez:

  • Jeżeli w czasie wakacji dziecko chodziło późno spać i wstawało w okolicy południa może mieć problem z porannym wstawaniem do szkoły. W związku z tym zachęcamy do tego, aby około 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego rozpocząć przygotowanie do wczesnego wstawania. W tym celu można budzić dziecko około godziny 8. Pomoże to w przyzwyczajeni organizmu do porannego wstawania.
  • Zachęcamy również do tego, aby w czasie wakacji skompletować już szkolną wyprawkę. W dalszej części artykułu podpowiemy, co może się przydać do nauki w szkole.
  • Zorganizuj dziecku miejsce do nauki i odrabiania prac domowych w domu.
  • Po rozpoczęciu roku szkolnego zachęcamy do małego celebrowania tego dnia. Początek nauki można uczcić wyjściem na lody, do zoo lub kina.
  • Jeżeli już wiecie, że będziecie potrzebować i korzystać z usług korepetytorów zachęcamy do wcześniejszego zorganizowania takich zajęć dodatkowych. Większość uczniów i rodziców myśli o takich rzeczach dopiero we wrześniu, gdzie większość dobrych korepetytorów ma już napięty grafik. Polecamy do skorzystania ze zdalnych korepetycji, które są świadczone na portalu BUKI.

  Rok szkolny 2021 kończy się 24.06.2022 roku.

  Nowy rok szkolny - jak się do niego przygotować i czego należy się spodziewać?

  Rok szkolny 2021/2022 - zmiany

  Przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego Minister Edukacji ogłasza podstawowe kierunki, które będą omawiane przez najbliższe dwa semestry. W tym roku polityka oświatowa w roku szkolnym 2021/2022 skupia się na:

  • Wspomaganiu wiedzy z zakresu roli rodziny. W tym celu mają być organizowane zajęcia edukacyjne wychowanie do życia w rodzinie zgodnie z programem wychowawczym na rok 2021/2022.
  • Kolejny aspekt to kształtowanie odpowiednich postaw tj. szlachetności, dbania o własne zdrowie oraz wysokie zaangażowanie w życie społeczne.
  • Edukacja klasyczna tj. nauczanie historii, w duchu patriotyzmu i osiągnięć duchowym. Poznawanie polskiej kultury poprzez wycieczki edukacyjne
  • Kolejny kierunek to podnoszenie jakości edukacji. Założenia na najbliższy rok szkolny polegają na zapewnieniu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz uwzględnianie zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych wszystkich uczniów. 
  • nacisk na rozwój umiejętności zawodowych - dotyczy to również osób dorosłych.
  • Zwiększanie świadomości ekologicznej i istoty dbania o środowisko naturalne.

  Istnieją już również propozycje zmian dotyczące egzaminów - maturalnych i ósmoklasisty. Na chwilę obecną z rozporządzenia wynika, że wymagania te będą takie same, jak w zeszłym roku szkolnym tj. 2020/2021. 

  Rok szkolny 2021/2022 - zmiany egzamin ósmoklasisty:

  • Od roku szkolnego 2021/2022 egzamin ósmoklasisty będzie zawsze przeprowadzony w maju, czyli miesiąc później. 
  • Na egzaminie nie będzie również czwartego dodatkowe przedmiotu obowiązkowego. Taka zmiana miała być wprowadzona od początku przyszłego roku szkolnego, jednak po licznych postulatach ministerstwo zrezygnowało z tej reformy.

  Rok szkolny 2021/2022 - zmiany egzamin maturalny:

  • W roku szkolnym 2021/2022 zostaną podtrzymane zmiany dotyczące egzaminów ustnych - nie będą one obowiązkowe

  Znamy już również terminy ferii zimowych. W roku szkolnym 2021/2022 wyglądają  one następująco:

  Ferie zimowe - rok szkolny 2021/2022

  Data:

  Województwa:

  17.01.2022-30.01.2022

  kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

  24.01.2022-06.02.2022

  podlaskie, warmińsko-mazurskie

  31.01.2022-13.06.2022

  dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  14.02.2022-27.02.2022

  lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

  W związku z pandemią koronawirusa i rozprzestrzenianiem się nowego wariantu - Delta ministerstwo edukacji nie wyklucza, że rok szkolny może rozpocząć się nauką w formie hybrydowej.

  Co warto kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego?

  Rodzice co roku zadają sobie pytanie, co warto kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego. Oprócz książek, podręczników, zeszytów ćwiczeń i zeszytów istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, które są niezbędne do szkoły lub wspomogą naukę Waszych pociech. Oto kilka naszych propozycji:

  • Plecak - wybór odpowiedniego plecaka jest bardzo ważny. Źle dobrany plecak sprzyja powstawaniu wad postawy. Jest to dość drogi wydatek, ale warto w niego zainwestować. Na rynku mamy szeroki wybór plecaków i tornistrów.
  • Worek na buty - jest to rzecz błaha, ale niezbędna. W szkole dzieci muszą zmienić swoje obuwie na tenisówki lub inne buty, najlepiej z białą podeszwą.
  • Strój na wf - musimy pamiętać, aby strój był wygodny i zapewniał odpowiedni przepływ powietrza podczas aktywności sportowej.
  • Piórnik, różnego rodzaju długopisy i przybory piśmiennicze - nic nie motywuje do nauki tak, jak nowe, kolorowe długopisy, zakreślacze czy cienkopisy. Nie możemy zapomnieć o takich rzeczach podczas kompletowania wyprawki. Przy zakupach pamiętajmy również o cyrklu, linijce czy ekierce.
  • Pojemnik na drugie śniadanie - oczywiście kanapki czy owoce do szkoły można zapakować w torebkę foliową. Często jednak pod naciskiem książek i zeszytów jedzenie zostaje obite i zgniecione. Warto kupić dziecku plastikowy pojemnik na jedzenie do szkoły.
  • Artykuły plastyczne. Dotyczy to tylko tych dzieci, które mają jeszcze w szkole lekcje plastyki. Nie możemy zapomnieć o farbach, pastelach, plastelinie, kleju, nożyczkach, bloku rysunkowym i technicznym. 

  Zachęcamy do rozpoczęcia kompletowania wyprawki szkolnej już w sierpniu. Mając na to więcej czasu, możemy trafić na różnego rodzaju promocje i zaoszczędzić na pomocach szkolnych. Skompletowanie wyprawki szkolnej niestety wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego warto to rozłożyć w czasie. 

  Rekomendacje do pracy nauczyciela na rok 2021/2022

  W związku z nowym rokiem szkolnym nauczyciele nie dostali jeszcze jednoznacznych rekomendacji z MEN. Możemy się jednak spodziewać, że będą one zbliżone do tych, które zostały przekazane w czasie trwania roku szkolnego 2020/2021. Oto kilka z nich:

  • Zmniejszenie wprowadzania nowych tematów - dotyczy to przedmiotów, których nauka jest kontynuowana w roku 2021/2022
  • Często spotkania pedagogiczne, aby szybko rozpoznawać problemy uczniów w sferze emocjonalnej czy społecznej.
  • Nauczyciele otrzymali również rekomendacje, aby nie stosować zbyt dużo klasycznych metod sprawdzania wiedzy, aby nie zwiększać u dzieci poczucia lęku i stresu. Dotyczy to również nierozliczenia uczniów z wypełniania zadań podczas pracy zdalnej.
  • Wprowadzenie działań integrujących ze sobą uczniów
  • Nauczyciele dostali również rekomendacje, aby zrezygnować z przeprowadzania niezapowiedzianych kartkówek i ograniczenia ilości kartkówek.

Autor:

Oceń wiadomość