Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Czym jest IELTS i jak się do niego przygotować?

27.12.2021

Czym jest IELTS i jak się do niego przygotować?
Edukacja szkolna
Nauka języków
 1. Co to jest IELTS?
 2. Jak wygląda egzamin IELTS?
 3. Dlaczego warto zdawać IELTS?
 4. Jak zdać IELTS?

Co to jest i na czym polega egzamin IELTS? Podpowiadamy, jak się przygotować do egzaminu IELTS. 

Podczas swojej ścieżki edukacyjne, czy to w wieku nastoletnim, czy dorosłym spotykacie się z różnorodnymi certyfikatami, które są poparte wcześniejszymi egzaminami. Jednym z takich egzaminów językowych jest IELTS. Opowiemy Wam dzisiaj więcej szczegółów na ten temat i zdradzimy, dlaczego warto podejść do tego egzaminu. Dowiecie się, z ilu i jakich części składa się ten test i jakie daje możliwości. Zapraszamy do lektury!

Co to jest IELTS?

Tak jak wspomnieliśmy, jest to jeden z egzaminów językowych. Obecnie jeden z najpopularniejszych testów. IELTS, w rozwinięciu International English Language Testing. System jest akceptowalny przez ponad 9000 różnych instytucji niemal na całym świecie, w tym również agencje rządowe czy uczelnie wyższe i organizacje zawodowe.

 Czym jest IELTS

Certyfikat ten jest również uznawany, jako potwierdzenie znajomości języka dla imigrantów. Ważne jest podejście do egzaminu IELTS, jeżeli planujemy dłuższy wyjazd lub przeprowadzkę do krajów anglojęzycznych. Warto tutaj wspomnieć, że certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu IELTS może przydać nam się również w Polsce, ale o tym opowiemy nieco później. Egzamin sam w sobie skupia się na Waszej komunikatywności i umiejętności posługiwania się językiem na co dzień. Pokazuje, czy jesteśmy sobie w stanie poradzić z życiem w anglojęzycznym kraju. Inaczej mówiąc - pokazuje Waszą realną wiedzę językową. Egzamin ten sprawdza rozumienie tekstów, znajomość praktycznego słownictwa. Pamiętajcie, że wyniki testu są ważne dwa lata, a cena egzaminu wynosi 790 zł. Przy rejestracji na egzamin dostajesz dostęp do wielu przydatnych materiałów online. 

 

Jak wygląda egzamin IELTS?

Opowiemy Wam teraz, jak wygląda egzamin IELTS. W Polsce egzamin ten można zdawać w Warszawie i Krakowie. Czasami organizuje się również je w innych większych miastach, jednak jest to zależne od aktualnego zapotrzebowania. Terminy na ten egzamin są średnio 2 razy w miesiącu, a wyniki otrzymujemy w niecałe 2 tygodnie. Decydując się na ten test mamy do wyboru dwie możliwości:

 • Academic - moduł ten jest dedykowany dla osób, które chcą rozpocząć studia w kraju anglojęzycznym czy studia po angielsku. Skupia się na naukowych aspektach, poprawności gramatycznej i językowej. 

 • General Training - ten moduł jest dedykowany osobom, które chcą pracować w firmach anglojęzycznych lub wybierają się na taki staż czy planują migrację. 

Czym jest IELTS

Obydwie wersje egzaminu IELST składają się z 4 części:

 • Słuchania - ta część trwa 40 minut. Składa się z 40 pytań. Testy te dotyczą wybierania odpowiedzi wielokrotnego wyboru czy uzupełniania luk.

 • Czytania - ta część trwa 60 minut i składa się z 3 tekstów różnej formy, np. czasopism. Czeka na Was tutaj 40 pytań, na które muszą podać poprawną odpowiedź. 

 • Pisania - ta część trwa łącznie 60 minut. Pierwsza część trwa 20 minut tj. wyjaśnienie krótkiej formy graficznej - trzeba opisać przedstawione informacje, a druga trwa 40 minut i trzeba podzielić się swoją opinią na przedstawiony temat. 

 • Mówienia - ta część trwa około 15 minut. Składa się z trzech części. Najpierw trzeba opowiedzieć coś o sobie i odpowiedzieć na zadane pytania przez egzaminatora, np. dotyczące pracy. Następnie przechodzi się do opisania obrazka, a następnie egzaminator zadaje różnorodne pytania na ten temat. Pozwala to na sprawdzenie umiejętności tworzenia abstrakcyjnych wypowiedzi. Cały egzamin jest nagrywany. 

 

Część ustna egzaminu odbywa się zazwyczaj tego samego dnia co część pisemna. Czasami może być ustalony maksymalnie 7 dni przed lub po części pisemnej. Egzamin jest oceniany w skali punktowej (od 1 do 9 punktów) z każdej w jego części oraz ocenie końcowej - podsumowującej, również w skali od 1 do 9. Oczywiście 1 oznacza niemal całkowity brak umiejętności językowych, gdzie 9 płynną znajomość. Aplikując na uczelnie anglojęzyczne, wymagane jest zazwyczaj zdanie tego egzaminu na minimalnym poziomie 6 lub 7 punktów. Poniżej przedstawiamy skalę ocen:

 

Poziom języka angielskiego

Poziom A2

Poziom B1

Poziom B2

Poziom C1

Poziom C2

Skala punktowa IELTS

od 2,3 do 3,5 pkt

od 4,0 do 5,0 pkt

od 5,5 do 6,5 pkt

od 7,0 do 8,0 pkt

od 8,5 do 9,0 pkt

 

Dlaczego warto zdawać IELTS?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy egzamin IELTS może nam się przydać w różnych sytuacjach. Ze względu na to, że został opracowany przez światowych ekspertów, daje nam różnorodne możliwości rozwoju m.in.:

 • gdy planujemy przeprowadzkę do anglojęzycznego kraju,

 • gdy planujemy odbyć stypendium w anglojęzycznym kraju,

 • gdy chcemy studiować w anglojęzycznym kraju (nie wiemy, czy wiecie, ale egzamin ten akceptuje ponad 11 000 różnych uczelni w 140 krajach - zarówno placówki prywatne, jak i państwowe).

 • gdy staramy się o pracę w anglojęzycznej firmie lub takiej, gdzie jest wymagana zaawansowana znajomość języka (również w Polsce).

 • gdy chcesz wyjechać do Kanady, Australii czy Nowej Zelandii. 

 • gdy chcesz, żeby Twoja znajomość języka została obiektywnie oceniona.

 

Jak zdać IELTS?

Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii - jak zdać egzaminu IELTS. Czy można to zrobić samodzielnie? W zależności do Twojej znajomości języka jest to raczej możliwe. Jeżeli jednak uważasz, że Twój angielski wymaga podszlifowania zachęcamy do korzystania z różnorodnych książek i podręczników.

Czym jest IELTS

Przed egzaminem konieczne jest rozwiązywanie niezliczonej ilości testów i egzaminów pokroju IELTS - pozwoli Wam to na oswojenie się z jego formułą. Dobrym sposobem jest również otaczanie się językiem angielskim - oglądanie anglojęzycznych seriali, filmów czy też czytanie. Wiele można nauczyć się samodzielnie, jednak wymaga to od nas dużej dyscypliny i samozaparcia, dlatego zachęcamy również do korzystania z dedykowanych kursów czy zajęć dodatkowych.

 

Nawet jeżeli dobrze posługujesz się językiem angielskim i czujesz się pewny w tej dziedzinie, dobrze jest spotkać się z nauczycielem, który ma doświadczenie w przygotowywaniu swoich uczniów do egzaminu IELTS. Czasami mając nawet dużą wiedzę może zaskoczyć nas formuła egzaminu, a przez to może nam pójść gorzej, niż byśmy sobie tego życzyli. Jeżeli szukacie pomocy w  przygotowaniu się do takiego testu, czy chcecie podszlifować swoją wiedzę z języka angielskiego i inny przedmiotów możecie zajrzeć do naszej oferty - BUKI. Życzymy owocnej nauki i zdanego egzaminu!

 

 

Autor:

Oceń wiadomość

Czym jest IELTS i jak się do niego przygotować?

Co to jest IELTS?

IELTS, w rozwinięciu International English Language Testing. System jest akceptowalny przez ponad 9000 różnych instytucji niemal na całym świecie, w tym również agencje rządowe czy uczelnie wyższe i organizacje zawodowe. Certyfikat ten jest również uznawany, jako potwierdzenie znajomości języka dla imigrantów.Czytaj więcej na BUKI

Jak wygląda egzamin IELTS?

Decydując się na ten test mamy do wyboru dwie możliwości: Academic - moduł ten jest dedykowany dla osób, które chcą rozpocząć studia w kraju anglojęzycznym czy studia po angielsku. Skupia się na naukowych aspektach, poprawności gramatycznej i językowej. General Training - ten moduł jest dedykowany osobom, które chcą pracować w firmach anglojęzycznych lub wybierają się na taki staż czy planują migrację. Czytaj więcej na BUKI

Dlaczego warto zdawać IELTS?

Ze względu na to, że został opracowany przez światowych ekspertów, daje nam różnorodne możliwości rozwoju m.in.: gdy planujemy przeprowadzkę do anglojęzycznego kraju, gdy planujemy odbyć stypendium w anglojęzycznym kraju, gdy chcemy studiować w anglojęzycznym kraju (nie wiemy, czy wiecie, ale egzamin ten akceptuje ponad 11 000 różnych uczelni w 140 krajach - zarówno placówki prywatne, jak i państwowe).Czytaj więcej na BUKI

Jak zdać IELTS?

Przed egzaminem konieczne jest rozwiązywanie niezliczonej ilości testów i egzaminów pokroju IELTS - pozwoli Wam to na oswojenie się z jego formułą. Dobrym sposobem jest również otaczanie się językiem angielskim - oglądanie anglojęzycznych seriali, filmów czy też czytanie. Czytaj więcej na BUKI