Budowanie własnych światów. Ogromne możliwości interakcji. Raj dla ludzi z pomysłem. Miejsce, w którym stworzysz swoją grę, ot tak. Dokładnie tymi słowami można by opisać Robloxa – a to wszystko dostępne nie tylko na komputerze, ale również z poziomu smartfona lub tabletu. Miliony osób na całym świecie oszalały na punkcie tej produkcji, ale… czy jest ona aby na pewno w pełni bezpieczna dla najmłodszych?
Zanim zaczniemy, kilka uniwersalnych zasad dla troskliwego rodzica:
- Warto znać wszystkie platformy i gry, w jakich dziecko ma konta, w miarę możliwości zachowując dostęp do kontroli ich ustawień.
- Jeśli ty nie nauczysz swojej pociechy bezpiecznego poruszania się w sieci, to jest zdane na siebie, środowisko dookoła i ew. nauczycieli. Dlatego warto rozmawiać!
- Kładź nacisk na kontrolę tego, z kim gra dziecko i przede wszystkim – w jaki sposób komunikuje się z takimi osobami. W sieci nie brak osób o złych intencjach.
Gdy o tych żelaznych regułach już wiemy i pamiętamy, czas na garść informacji o samym Robloxie.
Czym jest Roblox i jakie są jego podstawowe elementy?
Pod niektórymi względami Roblox ma swojego mentalnego przewodnika w Minecrafcie. Chodzi o to, że tej gry na początku również nie rozumiała większość dorosłych, ale za to dzieci grały w nią godzinami. Jednak wraz z lawinowym wzrostem popularności, również starsze pokolenie przekonało się do pikselowych zabaw. Z Robloxem jest podobnie! Chociaż trzeba przyznać, że obecnie Minecraft (163 miliony graczy) został już nieco w tyle za opisywaną w tym artykule produkcją z 2006 roku, która na swoje największe sukcesy musiała dość długo poczekać (196 milionów graczy obecnie).
W Robloxa można po prostu grać – odwiedzając zaprojektowane przez innych światy, eksplorując je i biorąc udział we wspólnej zabawie z innymi użytkownikami z całego globu. Nie trzeba przy tym płacić ani złotówki, bo chociaż w grze jest dostępna wirtualna waluta „Robux”, to w wielu przypadkach nie ma potrzeby z niej korzystać.
Po utworzeniu konta mamy dostęp zarówno do gier, jak i ich projektowania. Przygotowywać możemy również postaci, to świetna zabawa, choć nie aż tak zaawansowana graficznie jak chociażby w lubianej na całym świecie serii The Sims. Gracze mogą połączyć się w grupy, jak również budować w obrębie konta paczkę przyjaciół (wraz z możliwością komunikowania się z nimi).
Jakie są możliwości edukacyjne w Robloxie?
Cała przygoda może polegać nie tylko na odwiedzaniu wybranych światów, ale również projektowaniu swoich własnych. Bo o to przecież chodzi w Robloxie – mamy tu dostępne narzędzie, dzięki któremu własne fantazje, pomysły i koncepcje możemy przenieść w dość prosty sposób do cyfrowej rzeczywistości.
To oczywiście wpływa na rozwój i pobudzenie kreatywności, a dla młodego człowieka te dwie ścieżki bywają bezcenne. Początkujący może używać gotowych elementów i modeli, z których stworzy własną kompozycję. Jednak najbardziej kuszącą opcją w Roblox Studio – bo tak nazywa się moduł projektowy – jest możliwość pisania własnych skryptów. Będą one miały wpływ zarówno na zachowanie postaci, interakcje lub efekty dźwiękowe – co tylko twórca sobie wymarzy.
Zatem nacisk edukacyjny w Roblox można podsumować w ten sposób, że prędzej czy później każdy gracz zapragnie sięgnąć po zestaw dostępnych narzędzi i stworzyć swój własny, unikalny świat. Przy okazji może on nauczyć się podstaw programowania, co jest niesamowicie cenną umiejętnością. Roblox może zatem okazać się swego rodzaju trampoliną do dalszego pogłębiania wiedzy w tym zakresie i na dalszym etapie – ciekawym wstępem do owocnej kariery.
Czy wiesz, że…
…z Roblox Studio korzysta wiele prywatnych szkół prowadzących kursy, jak również nauczycieli informatyki, którzy uczą dzieci programowania? Takich specjalistów można spotkać również na platformie BUKI, gdzie oprócz „klasycznych” przedmiotów szkolnych, znajduje się wielu wykładowców specjalizujących się w różnych gałęziach informatyki. Roblox Studio nie tylko uczy dość przydatnego języka skryptowego LUA, ale również kładzie nacisk na modelowanie 3D i przygotowanie animacji. Wszystko to w dość przyjaznym wydaniu, zdecydowanie ciekawszym dla dziecka niż klasyczne środowisko zaawansowanych programistów.
Czytaj również: "Tworzenie gier komputerowych - zabawa czy praca?"
Roblox może być przydatny w edukacji, ale czy jest faktycznie bezpieczny?
Jest to gra sieciowa, więc oczywiście jak w każdej tego typu pozycji jest zalecany nadzór rodzicielski. Warto zacząć już od samego początku – gdy dziecko mówi, że chciałoby grać w tę grę, to bez problemu można mu to umożliwić. Jednak dobrym pomysłem będzie wspólne założenie konta. Dzięki temu nie tylko upewnimy się, że prawidłowo zostanie podana data urodzenia, ale też zyskamy możliwość wygenerowania dodatkowego loginu tylko dla rodzica. Z jego poziomu można będzie badać wszystkie interakcje prowadzone przez pociechę.
W ten sposób można też wprowadzić znaczne ograniczenia treści – jedynie do tych, które uzyskały pozytywną rekomendację zespołu odpowiedzialnego za grę.
Kolejnym zagrożeniem może być pokusa zakupu wirtualnych przedmiotów, jak również pewna doza hazardu, gdy pieniądze są wydawane na skrzynki z losowymi nagrodami. Trzeba mieć na uwadze tego typu mechanizmy nie tylko w Robloxie, ale i w innych grach, w których są one stosowane na o wiele szerszą skalę. To również świetna okazja do rozmowy na ten temat, jak i pierwszych kroków w edukacji finansowej dziecka. Przede wszystkim należy też zadbać o to, żeby pociecha nigdy nie miała dostępu do naszych kart płatniczych, BLIK-a i innych metod płatności. Jedynie rodzic powinien decydować o tym, czy zgodzi się wydać swoje fundusze na wirtualne Robuxy.
Podsumowując, Roblox to niesamowicie popularna gra, w której można nie tylko bawić się w już gotowych lokacjach, ale i tworzyć własne. Dzięki dostępowi do Roblox Studio, da się nauczyć programowania i podstaw animacji oraz działań w obrębie grafiki 3D. Jednocześnie rodzice powinni pamiętać, że mogą się czaić w tej produkcji potencjalne zagrożenia, lecz nie są one większe, niż w innych grach sieciowych.