Techniki zapamiętywania - jak doskonalić swoją pamięć?

24.11.2023

Techniki zapamiętywania - jak doskonalić swoją pamięć?

Czasami mówi się, że ktoś jest obdarzony dobrą pamięcią albo też przeciwnie: ktoś ma “słabą” pamięć. Rzeczywiście, indywidualne różnice odnoszące się do sprawności działania naszej pamięci bywają znaczne. W świetle wiedzy, jakiej dostarczają nam dzisiejsze nauki o mózgu oraz kognitywistyka, nie jest także wykluczone, że “dobra” albo “zła” pamięć jest w jakiejś mierze determinowana genetycznie. Niezależnie jednak od tego, jaką pulę genów otrzymaliśmy w spadku, możemy efektywnie pracować nad nasza pamięcią i poprawiać ją. Sky is the limit, ponieważ nawet wychodząc od pamięci działającej raczej przeciętnie jak najbardziej można osiągnąć stan, który zadziwiająco zbliża się do perfekcji.

Oprócz pracy nad pamięcią rozumianą jako pewna ogólna sprawność czy też funkcja, można (i warto) wykorzystywać też sprawdzone techniki zapamiętywania, które mogą się nam bardzo przydać w wielu naprawdę rozmaitych sytuacjach: od szkoły, przez życie codzienne, aż po sferę działań zawodowych.

Nasza pamięć poprawia się “sama przez siebie”, razem z przyrostem wiedzy, która musi pomieścić się w naszym umyśle. Aby długotrwale poprawić wydajność i jakość pamięci, warto więc też po prostu więcej uczyć się nowych rzeczy, np. korzystając z profesjonalnych  korepetycji. Tysiące ogłoszeń od najlepszych korepetytorów w Polsce możesz znaleźć na stronach serwisu BUKI. W tym tekście natomiast nieco bliżej przyjrzymy się tematyce pamięci, oraz skutecznym sposobom na to, jak można pamięć poprawiać, zarówno krótkotrwale, jak i też i długotrwale.

Czy istnieją specjalne techniki zapamiętywania dla nauki i pracy?

Odnosząc się do pytania sformułowanego powyżej: tak. Jest nawet całkiem sporo technik zapamiętywania (czy też “memoryzacji”, jak mówią niektórzy), które są uznawane za wysoce efektywne. Niektóre z nich wymagają nieco większego zaawansowania, tj. uprzedniego treningu pamięci przez dłuższy czas. W tej części tekstu krótko opiszemy więc parę technik podstawowych, z których śmiało mogą korzystać, niezależnie od stopnia sprawności swojej pewności, wieku czy też wcześniejszej styczności z ćwiczeniami mającymi na celu poprawę pamięci.

Większość uznanych technik zapamiętywania jest na różne sposoby sprawdzona przez kognitywistów. Stosuje się te metody z powodzeniem w rozmaitych sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać, że są one nastawione na doraźne efekty. Za pomocą technik zapamiętywania po prostu pozwalamy sobie na to, aby lepiej utrwalić w pamięci jakąś konkretną rzecz. Nie należy mylić tych technik z długotrwałym treningiem pamięci, który daje o wiele trwalsze efekty, ale też wymaga dłuższego zaangażowania. A jakie skuteczne techniki zapamiętywania możemy wyróżnić? Oto kilka wybranych spośród nich:

  • Akrostychy: to ciekawa metoda, która polega na układaniu niedługich wierszyków, które zaczynają się od pierwszej litery pojęcia/rzeczy, którą chcemy zapamiętać, na przykład, a pierwsze litery kilku krótkich wierszyków składają się na nasze najważniejsze słowo.
  • Kolejna dość dawno odkryta metoda to dodatkowa stymulacja układu nerwowego mocniejszym bodźcem przed oraz po nauce czegoś, co chcemy dobrze zapamiętać. W roli takiego bodźca świetnie sprawdzi się np. zimny prysznic.
  • Metoda Cornella: wynaleziona w połowie XX stulecia metoda, która polega na specjalnym systemie robienia notatek. Powinny być one względnie krótkie, zawsze zawierać słowa kluczowe (zbiór najważniejszych pojęć) oraz posiadać podsumowanie, które streszcza całą treść notatki.

Są to wybrane trzy metody, za pomocą których można skuteczniej zapamiętywać treści potrzebne nam na przykład do pracy czy szkoły. Ponadto, warto też wspomnieć o Mapach Myśli. Są one wysoce skuteczne, ale też wymagają pewnego zaawansowania, tj. trzeba naprawdę umieć tworzyć prawidłowe i efektywne Mapy Myśli, dlatego nie wymieniliśmy tej techniki powyżej.

Jak trenować pamięć i poprawiać jej wydajność?

Najprostszy sposób na długotrwałą poprawę pamięci to po prostu…aktywność intelektualna. Osoby pracujące umysłowo (na przykład wykładowcy uniwersyteccy) przeważnie dysponują ponadprzeciętną pamięcią. To nie tylko jeden z wymogów ich zawodu, ale też kwestia codziennego, naturalnego “treningu” umysłowego. Nasza pamięć będzie coraz sprawniejsza razem ze zwiększaniem liczby przeczytanych książek, rozwiązanych krzyżówek i łamigłówek. Dowiedzione też, że pamięć poprawia wielojęzyczność, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za nauką języków obcych.

Czytaj również: "Jak ćwiczyć wymowę po angielsku?"

Oprócz tego, w codziennym życiu dobrze jest też starać się o zapamiętanie potrzebnych nam rzeczy, zamiast na przykład każdorazowego robienia notatki z przypomnieniem w telefonie. Można też korzystać z płatnych materiałów, jak np. specjalne gry umysłowe, takie jak “All You CAN ET”, które zostały stworzone w taki sposób, aby gra stymulowała pamięć, koncentrację i wielozadaniowość.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Techniki zapamiętywania - najczęściej zadawane pytania

Czy istnieją specjalne techniki zapamiętywania dla nauki i pracy?

Jest nawet całkiem sporo technik zapamiętywania (czy też “memoryzacji”, jak mówią niektórzy), które są uznawane za wysoce efektywne. Niektóre z nich wymagają nieco większego zaawansowania, tj. uprzedniego treningu pamięci przez dłuższy czas.

Czytaj więcej na BUKI

Jak trenować pamięć i poprawiać jej wydajność?

Najprostszy sposób na długotrwałą poprawę pamięci to po prostu…aktywność intelektualna. Osoby pracujące umysłowo (na przykład wykładowcy uniwersyteccy) przeważnie dysponują ponadprzeciętną pamięcią. To nie tylko jeden z wymogów ich zawodu, ale też kwestia codziennego, naturalnego “treningu” umysłowego. Nasza pamięć będzie coraz sprawniejsza razem ze zwiększaniem liczby przeczytanych książek, rozwiązanych krzyżówek i łamigłówek. Dowiedzione też, że pamięć poprawia wielojęzyczność, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za nauką języków obcych. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów